nastreleni ZHačka

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

nastreleni ZHačka

Příspěvek od fivlas »

Při nastřelování ZH,se musí nechat vychladnout lauf.Jak dlouho mam čekat,abych mohl střilet další ránu?Děkuji za rady.
Norman
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 22.8.2013, 21:10

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od Norman »

Možná to bude podle kusu, ale z mojeho se dají vystřelit 2 rány vcelku rychle za sebou a třetí pak jde zhruba o 2,5 cm níž. Záleží na teplotě venku, ale 5 minut už je většinou jistota. Pro hrubé nastřelení se to dá udělat taky tak, že se vystřelí 2 kulové rány a pak 1 nebo 2 brokové. Pak se hlaveň nějakou chvíli neohýbá. Do jaké míry je to kusem, nejsem schopen říci, ale mně to funguje. Řekl bych, že pokud se zachová poměr ran zhruba jedna broková na 3 kulové, nechá se střílet vcelku rychle. Jemné doladění ale vždycky se studeným laufem. Hlaveň chladne rychleji, když se mezi jednotlivými ranami nechá flinta otevřená.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od motolada »

Tož než to bude na omak studené,v tomto počasí tak 3 rány a až se budeš blížit požadovanému nástřelu tak nechávej delší pauzy,kvuli eliminaci ohýbání hlavně.
No už mě Norman předěhl..
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od beskydak »

ZH sice nevlastním, ale "pár" jsem jich nastřeloval. Ten vliv jedné zahřáté a jedné studené hlavně je u ZH sice menší než třeba u UB, ale je tam. Záleží taky na ráži té kulové a co je pro tebe míra. Nevím sice jak to je u rychle opakované rány, ale pokud druhou kulovou v sedmičce střílíš za cca 30 sec., ten rozdíl je tuším 1,5-2 cm/50m. Někde mám zarchivovaný test 3x2 rány s tím vlivem 30 sec. Přestávku mezi jednotlivými výstřely nechávám při teplotách kolem 0 cca 7-8 minut u sedmičky, u 5,6 stačí bohatě 5 min. Lesu, lovu
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od fivlas »

Ráži mám sedmičku,takže když to necham 20minut chladit tak to stačí bohatě,při teplotě 0 až 5 stupnů.Nikam nespěchám.Na 100 m mě to lítalo tak 5-7cm na 10.hodinu,3 rána byla už 10-14cm a to byl interval do minuty.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od beskydak »

To by odpovídalo. Akorát já nastřeluji téměř vždy 3 rány s přestávkama a pak teprve klikám. Vyjíměčně po dvou ranách, ale pouze u zbraní a střeliva které jsem již používal a znám možnosti této sestavy. Několikrát jsem ale viděl na střelnici "dravce", kteří po jedné ráně okamžitě klikali a pak dokolečka dokola, až docházely náboje v krabičce. Končívalo to výrazem Pata a Mata s výsledkem "to bude nejlepší prodat - to se nedá nastřelit" a podobně.
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od fivlas »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já jsem takový napůl dravec, jak píše Jarin Beskydak. ZH se proti UB nebo jednuškám IŽ,winchestrům aj.nastřeluje parádně.
Nejduležitější je hlídat si dotažení montáže, zvlášť pokud se nastřeluje nový dalekohled nebo se měnila montáž. Po pár prvních ranách si to rádo celé sedá a povoluje. Jak montáž na rybině,tak je po ráně potřeba překontrolovat utažení v kroužkách.
Vše si po třetí ráně sedne. Pokud nastřeluji starou sestavu - z důvodu změny střeliva nebo pro kontrolní nástřel, to ZH se zpravidla nechá nastřelit do třech ran. S novým puškohledem na 3-5 ran. Trochu nechápu, jak někdo na nastřelení vybouchá krabičku.
Já tedy hned po první ráně naklikám co je potřeba a dám druhou. Opět naklikám opravu, dám chvilku pauzu - pohmatem zjistím jak to vypadá s teplotou laufu a po chvíli dám třetí ránu. Zpravidla to sedí a většinou už nestřílím. Nastřeluji na 100 m. Neřeším a nehledám MOA, ale snažím se lovecké nastřelení, aby to létalo tak nějak "do pětikoruny".
(protože každou chvíli za mnou někdo z kolegů přijde "pojď mi to nastřelit", pořídil jsem si i ty laserové nastřelovací patrony. Jen dvě ráže,ty které u nás nejvíce "běhají". Myslel jsem si jaká to bude věc, ale není. Je to nepřesné a v podstatě to pouze poslouží pro hrubé srovnání puškohledu , že je první rána někde v papíru terče a potom se to nechá doklikat. I když jsem si označil polohu na tom náboji, abych ho pořád nabijel stejně, po každém novém založení se dopad paprsku v terči (na 30 kroků) mění. Tak že si to nelze vychytat ani u své flinty ,natož při používání v jiných komorách .
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od vesrad »

tak tak.
taky jsem ty laserové zázraky testoval (naštěstí jsem je dostal zdarma k nějakému nákupu) a bída.
Nejlepší je pořádně srovnat osu vývrtu s nějakou horizontální a vertikální hranou (postupně) a doklikat na to puškohled.
Málokdy jsem první ránou mimo A4 na 50m.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od fivlas »

Taky se mi to povolovalo,když jsem nastřeloval novou sestavu,ale jenom na rybině,kroužky držely. :D
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tohle je mé ZH 8x57 JRS/12. Je to zkušební nástřel tří druhů nábojů - TIG 12,8g , Nosler part. SB a Geco TM 12g.
Vzdálenost 100m, opora - pytel písku, rány v klasickém sledu bez extra čekání, optika Docter 2,5-10x48 RD, zvětšení 6x.
Většina ZH střílí podobně. (P.S. Ještě se mi nestalo, že bych v revíru ohřál hlaveň, že bych to musel řešit. V lese platí první rána ,max.druhá dostřelná a během několika vteřin je "po všem")
Přílohy
terč.JPG
terč.JPG (136.11 KiB) Zobrazeno 14523 x
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od BwanaHunter »

JS> o ZH je známé, že jejich hlavňové svazky jsou hodně tuhé, a na posun bodu zásahu vlivem ohřevu hlavně jsou výrazně méně náchylné, než některé jiné KB, např. UB. Mám 584 s kulí 7x65 a tam co rána to posun o několik cm (třeba 5 i 7), pokud nenechám vychladnout. Co mě ale překvapuje, že ti to takhle stejně střílí tři různé laborace. Pochopil jsem správně, že je to všechno továrna?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od fivlas »

Má vliv na nastřelení hlaven nevyčištěná a vyčištěná?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od pufr »

Na rozptyl určitě, na "polohu středního bodu zásahu" z loveckého hlediska nijak výrazný (o první ráně z hlavně s olejem nebo prvních několika ranách po použití čehokoli s PTFE asi netřeba mluvit :?
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nastreleni ZHačka

Příspěvek od BwanaHunter »

pufr> tak zrovna přesnost, posun a PTFE by mě zajímalo. Anžto story, které jsou k mání na netu, mi přijdou značně nedůvěryhodná....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět