výživa spárkaté zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od kpt.stone »

Jistě všeobecně známé téma, ale není od věci si to zopakovat:

http://old.mendelu.cz/%7Eldf/studium/de ... .htm#obsah
Naposledy upravil(a) kpt.stone dne stř 30.9.2009, 19:23, celkem upraveno 1 x.
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Pěkný článek....Problematika přikrmování v dne?ní době je spíš o tom,že když někdo chce přikrmovat a obětovat tomu úsilí a čas,často nad rámec pouhé povinosti,tak zpravidla i vynaloží úsilí na to,aby zjistil,jak to dělat dobře (pokut to již nemá léty ověřené) Ale narazí li člověk na člena,který má na starost zařízení na přikrmování zvěře a jediné jeho úsilí směřuje k tomu,jak s tím "vydupat" aby tam nemusel chodit a nebo hospodaří formou "Potěmkinových krmelců" ve kterých je v seně založená hadra od petroleje,tak je to smutné a takového člověka těžko nekdo předělá... :cry:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Mineralizovaná krmiva

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

delší dobu sem už nikdo nepsal a tak se pokusím o?ivit toto téma.
Zajímá mě Použití mineralizovaných krmiv, jestlimá někdo zkušenosti s jejich Použitím, v naší honitbě , hlavně v lesní části se vyskytují silní srnci, kteří by ale podle mě mohli ještě zvýšit svůj potenciál,ale je zde každoročně dost slabých srnčat. Dá se opravdu Použitím těchto krmiv(jako doplňkových) zvýšit kvalita (srnčí)zvěře? Předem díky za odpovědi
LukasD zh 324, 7x57R/16
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnci

Příspěvek od SEDM »

Kvalitním krmením se dá opravdu výrazně zlepšit kvalita srnčí zvěře, dle mé zkušenosti, však každý kus má genetikou dané mantinely, přes které se nedostane.

První v čem se projeví změna je hmotnost vyvržených kusů, poté se začne projevovat změna v paro?í, ovšem srnec který nemá genetické předpoklady aby tvořil ©esteráka, tak bude vidlákem případně ?pičákem až do nej budu cpát cokoliv.

takže první krok je důsledně dodržovat odstřel holé zvěře, (snažit se o vyrovnání poměru pohlaví a nejlépe mít více srnců než srn), druhý krok je určit si pravidla pro jednotlivé věkové kategorie srnců a operativně je přispůsobovat ´podmínkám jednotlivých let, každý rok je jinný).

No a třetí věc je výšiva, ale i medikovaná krmiva.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

dneska rano u snidane jsem na toto tema prelouskal zajimavy clanek Aplikace minerálií v du?natých krmivech v aktualnim cisle myslivosti:
http://www.myslivost.cz/media/clankyDet ... DR=&TypR=1 - doporucuju...

u nas jsme drive meli moznost odebirat vylisky z mistni fruty - ty jsme jednak krmili v mokre forme, jednak i susili a predkladali behem zimnich mesicu (mame predevsim danci a cernou zver, mene srnci). a zver to brala skutecne velmi dobre. bohuzel ma fruta v soucasne dobe odberatele na cely objem vylisku, tak se nam vzdycky podari ziskat alespon 1 furu, ale ta je za chvili pryc.

diky danci zveri nemame moznost se cilene zamerit na srnci - jakmile atraktivni krmivo objevi danci, je vse behem chvile pryc...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kromax
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: úte 27.5.2008, 10:59
Bydliště: Brno - venkov

Příspěvek od kromax »

Alda píše:dneska rano u snidane jsem na toto tema prelouskal zajimavy clanek Aplikace minerálií v du?natých krmivech v aktualnim cisle myslivosti:
http://www.myslivost.cz/media/clankyDet ... DR=&TypR=1 - doporucuju...

u nas jsme drive meli moznost odebirat vylisky z mistni fruty - ty jsme jednak krmili v mokre forme, jednak i susili a predkladali behem zimnich mesicu (mame predevsim danci a cernou zver, mene srnci). a zver to brala skutecne velmi dobre. bohuzel ma fruta v soucasne dobe odberatele na cely objem vylisku, tak se nam vzdycky podari ziskat alespon 1 furu, ale ta je za chvili pryc.

diky danci zveri nemame moznost se cilene zamerit na srnci - jakmile atraktivni krmivo objevi danci, je vse behem chvile pryc...
predpokladam, ze z te fruty to byly napr. vylisky z jablek atd. Uvazuju, ze bych si sehnal vylisky z jablek z mostarny, ale mam strach, ze to zacne kvasit. Az ted sem si precetl, ze jste to i susili...jak to jdeš :) je na to potreba nejaka specialni aparatura nebo to staci dat na rost napr. z jemne sitoviny a na slunci ususit? :) diky za jakoukoli radu...Premyslel jsem, za bych si poridil i susicku na houby a susil to v ni, ale ta je moc mala a nevyplatilo by se to :idea:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

Hezký den,
tak se nám pomalu blí?í letní teplé dny. Je to období a vhodný čas pro přípravu kvalitní letniny pro zimní přikrmování. Zajímalo by mě zda-li se její výrobě věnujete kolektivně jako celé sdružení nebo individuálně. Za sebe mohu říci, že u nás se letninou nikdo nezabívá. Proto jsem se tento rok rozhodl k přípravě. Podle odborné literatury se má začít v červnu. Já začal už po dvacátém květnu, protože letošní nástup teplot přišel poněkud brzy a všechno je posunuto vpřed. Sklízím v podvečer plnou travnici kopřiv, letorosty lípy, javoru, dubu a ty vá?i do otýpek a su?ím na hůři zavěřené na trámech.

A co Vy? Zabíváte se také přípravou letniny?
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tommy »

Chtěl bych se zde zeptat,jestli někdo předkládáte místo klasického lizu obyčejnou kupovanou sůl a pokud je to nevhodné,tak proč?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

Nevím, jak aplikuješ sypanou sůl do slaniska. My máme klasický, dělaný z pařezů a dáváme kamennou kusovou sůl. Lisovaný kostky se moc neosvědčili, protože brzo rozmoknou a rozsypou se. Je ale pravda, že jelení zvěř, pro kterou to tak dáváme, líže většinou slanou hlínu okolo...
Ulkomaalainen...
vhool

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od vhool »

ja vyrabim slanisko z kulu a po vydlabani prostoru pro sul proriznu do krize.aplikuju sypanou sul a po desti se sul jednak spoji a jednak voda protejka prorizlym dale po kulu dolu a zver lize jak kul,tak zem tak i sul samotnou :wink: ... jednoduche a za par minut s pilou hotove ....
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tommy »

to vhool:
taky to tak u nás máme,jen mě zajímalo,jestli lze použít klasickou kupovanou sůl do kuchyně jako náhražku té kamenné.Momentálně čekáme na dodání soli a nechci mít slanisko prázdné.
vhool

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od vhool »

a ji tam davam a o problemu nevim....
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od Tommy »

O to mi šlo.Kamenná sůl je obohacená o různé minerály,ale pokud je běžná kuchyňská sůl dostačující,tak jí budu používat taky.
JWK
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: stř 04.11.2009, 13:56

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od JWK »

myslim si ze by problem byt nemel... zver prezvikava bere sul protoze v rostlinach je malo sodiku... a at uz kamenna nebo kuchynska porad je to NaCl i kdyz tam muze byt i jod a dalsi bonusy... ale ten sodik s tim vapnikem dostane tak jako tak... akorat si myslim ze kamenna sul proste vydrzi dele protoze slizat kamen je pomalejsi nez slizat drť... jinak ja slanisko udelal s plastoveho kanistru na vodu... takovy ten maly 5litrovy... urizl jsem ho v pulce a upoutal na strom plastovou svorkou... do dna udelal odtokovou diry... ten plast ma vyhodu ze tu agresivni sul ustoji... to prepasani je v cerne barve, slanisko je bile ale neni moc velke na dva stredni kameny soly... takze si myslim ze to neni zadny esteticky hrich... i kdyz parez pusobi romanticteji... me na to misto chodi i prasata a kdyz byla sul v korytku tak to vyhazeli apod... takze jsem to resil touto zavesnou kapsou takze na ni dosahne pouze ta srnci pro kterou je to urcene...

napada mne jen jedna vec... sul se nesmi davat primo do krmiva kvuli nadmerne konzumaci... zver je pak na soli zavisla a pokud nema dostatek napajedel neni to vubec dobre... pokud se podava sul v prasku mozna to bude mit stejny efekt... kdyz lizne do prasku logicky nabere na lizak daleko vetsi mnostvi nez kdyby jen olizla kamen... tak to je tak jedine co me napada...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: výživa spárkaté zvěře

Příspěvek od kabát »

Nikde jsem tady nenašel diskuzi o vhodnosti předkládání senáže spárkaté zvěři.
Máte s tím někdo zkušenosti?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět