pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Ten průběrný lov,co jem měl na mysli v té oboře,to taky byla taková zásadní redukce stavů v asi 200kusů na povolených 120kusůa skončilo to tak,že odstřel nestačil,tak přišly na řadu odchytové ohrady u krmelců a následné hodnocení kusu od kusu a pak řeznická praxe do pozdních večerních hodin.....Ale musím konstatovat,že to,co tam zbylo byla kvalitní populace v rámci normovaného stavu s optimálním poměrem pohlaví i věkovém složení.Ale trošku mě to připomnělo hospodaření kamaráda akvaristy,kterému se to čas od času v akváriu přemno?í,tak nahází ty nejstarší a nejo?klivější do záchodu a je zase na svých "normovaných stavech" S průběrným odlovem muflonů ve vlnosti jsem se setkal jen na jednom míste v republice a musím říct,že tak bylo všechno zaměřeno hlavně na samčí zvěř a holé si tam nikdo moc nevšímal... :(
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

to wizzard: no zde to bylo zamereno hlavne na samicci zver protoze trofejovou si pro sebe "rezervovali "pohlavari.slo o nehonebni pozemek kde byl se zveri opravdu problem ale jiz pet let je z toho nadstandartni honitba pro vyvolene :evil:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

vhool píše:to wizzard: no zde to bylo zamereno hlavne na samicci zver protoze trofejovou si pro sebe "rezervovali "pohlavari.slo o nehonebni pozemek kde byl se zveri opravdu problem ale jiz pet let je z toho nadstandartni honitba pro vyvolene :evil:
No pár takových honiteb taky znám a hospodaření v nich taky nechápu,ale co se dá dělat,lov je lov a at si ty trofeje strčí třeba do p.....e když se jim tam vejdou :lol: Jinou věcí je,že hospodaření a hlavně vlastní odstřel v jedné takové honitbě se jistě promítne i na populacích v sousedních honitbách a do jisté míry i na odstřelu,protože si často členové sdu?ení spousedícího s takovým "mlýnkem na maso" řeknou,"dobrý srnec,ale co,když ho pustím bez rány,tak sousedi s ním slitování mít nebudou"....A je to zase tady...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

to wizard:....bohuzel...trefil jsi hrebicek na hlavicku,je to presne ten pripad...."vse souvisi se vsim..." :evil: :evil: :evil:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

No,je to přesně ta řetězová reakce,kterou někdo odstartuje a všechno to jde do háje...je to smutný,ale myslím že je to v lidech,ale nebylo by to v nich kdyby jim k tomu nebyl poskytnut důvod.....vždycky budeme jen dělníci myslivosti,protože na její ?achovnici jsou jen králové a pě?ci,jedni co pracují a druzí si loví....Já vím,každý má právo schrastit někde pár set tisíc a být on sám tí králem,co bude lovit jen trofejovou zvěř místo průběrného odstřelu holé...Ale bude to pak mít své kouzlo,pro mě asi ne... :wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Hezké čtení
Zkusím zase trochu jiné i stejné zkušenosti
Jako mladý myslivec jsem byl tak trochu maniak ve směru péče o zvěř ? vyrůstal jsem v mysliveckém prostředí ( táta, strejdové, dědové , tátovi kamarádi ? všichni myslivci) a díky tomu jsem byl také řádně vycepovaný. Od malinka v lese, sám nebo s tátou, přečet jsem vše, co se o zvěři, myslivost a ptácích dalo sehnat ( vlastním a cca v patnácti letech jsem měl přečtené i kompletní stráže myslivosti a myslivost od prvního čísla). takže mraky kaštanů, jeřabin, letniny, jádra, soli ? nebylo to přikrmování, ale spíše krmení. A velmi pečlivý a důsledný průběrný odstřel. Hlavní zvěř srnčí ? a tu beru také jako příklad. Moje zkušenosti z několika honiteb jsou následující
- vždy se zvýšila průměrná hmotnost zvěře
- Nikdy se to neprojevilo úměrně v trofejích, ale sem tam se objevilo něco významného
- Průběrný odstřel samčí zvěře nemá, kromě dobrého pocitu lovce ,žádný efekt
- Jediná cesta je průběr holé zvěře, ale to je velmi obtí?ná věc, navíc to umí dle mého tak 3% myslivců

Proto je pro mne ?chovný? jedinec ten, který je silný, nebo velmi silný ve zvěřině. Spojení velmi dobré kondice s genetickými předpoklady samice a zároveň příznivé zimy v prvních alespoň dvou letech života dává naději na to, čemu nás učili, že je cílem chovu.
Mám to štěstí, že se tomu věnuji opravdu od mala a táta mne vedl velmi přísně, ulovit kus mimo chovatelské zásady bylo přímo trestným činem a co jsem si musel vyslechnout mne donutilo to příště neopakovat. Navíc mám to štěstí, že o praktickou aplikaci nebyla nouze ( srnčího jsem ulovil opravdu hodně), navíc jsem pár let působil v hodnotitelské komisi v okr. ZR ( to je náhoda, co ? smokry?), takže mi prošlo rukama každý rok jen srnců přes tisíc.
A stále více se mi potvrzovalo to, že průběrný odstřel samčí zvěře kromě odstranění slabých jedinců z populace nemá žádný jiný efekt, průběr holé myslivci v drtivé většině neumí a tak i přes krmení granulemi a podobnými vylep?eními se motáme v bludném kruhu. Honitba stále produkuje stejně zalo?ené kusy, pokud se nějakému horlivci podaří střelit pár dobrých srn, je to o něco horší, obráceně to platí také.
Diskuse o špatně odloveném kusu mi připadají komické, protože jsou zaměřeny převážně jen na samčí zvěř, kde je dobře zalo?eného jedince sice škoda, ale rozhodně a zdaleka ne taková,jako u dobré matky . To se naopak nehodnotí vůbec ( okr. ZR byl asi první, kde se začly předkládat čelisti holé s výborně propracovanou metodikou hodnocení chovnosti podle délky čelisti ), a na lov holé jsou dokonce stále ve velké míře posíláni mladí a naprosto nezkušení myslivci, kteří, jak jsem se osobně mnohokrát přesvědčil, nepoznají shozeného srnce od srny /opravdu neví jak !/, natož aby dokázali rozeznat srnče, o věku a znacích chovnosti ani nemluvě.
Pí?u to jen tak, jak mně to napadá, asi by to chtělo trochu systematický přístup. Ale když lovím trofejovou zvěř( a nejen trofejovou), vždy si vzpomenu na slova jednoho velmi zkušeného myslivce, který mi kdysi řekl : ? než to zmáčkne?, musíš si být jistý, že se za úlovek nebudeš stydět ani před sebou, ani před ostatními.? A slova starého hajného nad ročním ©esterákem : ? Có, ten že je chovnej ? Dyk je mrtvej, tak jak může bejt chovnej !? "Tak si to nějak přeberte sami. A těším se na další diskusi?
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od smokry »

to figi: čekal jsem, že asi někdo zareaguje, třeba i zkušenější, ale pro ty ostatní to sem dám, aby měli představu o čem je řeč. Jinak já na hodnocení na okrese teprve začínám - zatím 2x u hodnocení odlovu černé zvěře!

takže ta kritéria pro hodnocení odlovu holé srnčí zvěře v okrese ZR:

Rozhodujícím znakem chovnosti je hmotnost kusu po vyvržení, bez hlavy a běhů. Při posuzování vycházíme z délky čelisti a její úměrnosti k váze kusu. Měření se provádí pravítkem od jařmového oblouku dolní čelisti po kořeny řezáků.
srnče:
podle data ulovení - IX. - X. měs - hm. do 8 kg - délka čel. do 130 mm
XI. - XII. měs - hm. do 9 kg - délka čel. do 136 mm

srna: stáří 1,5 roku - hm. do 13 kg - délka čel. do 150 mm
2,5 roku a starší - hm. do 14 kg - délka čel. do 155 mm

Jinak s tím hodnocením ulovené holé srnčí zvěře - tam, jak jsem už psal je důležitá zpětná vazba mezi hospodářem a členy MS, protože je sice hezký, když okres holé vyhodnotí, ale když se pak členové (ty který to netrápí a nezajímá) ani nedozví, že odlovili chovný-nadějný kus, tak pak může okres hodnotit a hodnotit... U srnců, kteří jsou vystaveni, tam je to pěkně názorný a všem viditelný!! Ale holá, ta hold není trofejová, tak by to byla jen výstavka kostí...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

No a je nutné ještě dodat, že kriteria hodnocení je nutné získat měřením pro každou lokalitu ( okres nebo jeho části) zvlášť. V ZR také nemají kriteria všechny honitby stejná, po nástupu propagovaných granulí a, a to zejména, včasného zahájení přikrmování už od září, se v těchto honitbách mimořádně zvedla průměrná hmotnost, takže ti to mají daleko jinde.

Zpětná vazba je určitě důležitá, koho to zajímá, ten ji má, koho ne, tomu je to stejně jedno a nebo to nechápe - přece je srna jako srna, ne ?
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Pěkně vysvětleno ho?i,
U? na střední ?kole se učí že ve vstahu k jakékoliv zvěi má průběrný odstěl a redukce stavů holé za následek snížení početnosti a populační dynamiky druhu a naopak průběrný odstřel samčí zvěře má za následek zkvalitnění chovu po genetické stránce...Jak bylo správně řečeno snížením počtu zvěře se docílí zvýšení průměrné hmotnosti kusů a to je z chovatelského hlediska take velmi dule?ité pro zkvalitnění chovu,je to zase dáno snížením tlaku na ekosystém.Toto je možné pozorovat i třeba u zajíců v horských oblastech...Je jich jak ?afránu,ale mají dvojnásobnou hmotnost než jejich kolegové z ni??ích lokalit.
To,že při průběrném odstřelu lakékoliv zvěře by se mělo vycházet z místních podmínek je velice dobrá připomínka...speciálne srnčí zvěř nelze pau?alizovat a lokalitu od lokality je potřeba k ní individuálně přistupovat,
Je nutné také částečně zohlednit Bergmanovo pravidlo... :wink:
A hlavně pořádně zapřemýšlet,než člověk vystřelí,protože pak čekat,co nám ukáže pravítko na čelisti,to už je trochu pozdě...
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Ale v našich podmínkách je hlavním problémem při lovu srnčí holé to,že se nechává na poslední chvíli a pak už "není čas ptát se kdo je kdo,rozkaz zní jasnně,naplnit plán lovu za každou cenu" :(
Je to hlavně tím,že se nehospodaří se zvěří,ale se zvěřinou a ta se "nechává běhat"aby byla k dispozici do tomboly na plesy a do gulá?e na poslední leč nějaké naháňky (to už tu taky někdo dobře poznamenal)
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
vhool

Příspěvek od vhool »

jsem rad ze se diskuze rozjela v duchu "tradic"tohoto fora.mozna by neskodilo treba vice dotazu od mladych ci zacinajicich myslivcu.verim tomu ze dotazy by mely :wink: .myslim si ze se nemusi stydet se ptat.pochybuju ze by je zde nekdo odmitl....predevsim jsem vsak rad ze se stale najdou lide kteri se snazi pristupovat k teto problematice zodpovedne a "hlavou".

diky .... :wink:
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

Zajímá mě váš názor na následující případ z naší honitby a myslím, že takových případů taky znáte hodně. Co dělat, když pozorujte už starou srnu v horší kondici, ale která vodí hodně, hodně silné srnče. To srnče skutečně patří mezi ty silnější v dané lokalitě. Na druhou stranu, srna je 100% lovná. Lovit nebo než
Jinak ja jsem taky z okresu ZR a systém hodnocení trofejí předkládání čelistí a celkové zpracování všech úlovků (každý rok vychází k přehlídce bro?ura) se mi velice líbí. Ale zároveň naprosto souhlasím se Smokrym, že pokud nebude existovat zpětná vazba až k jednotlivým lovcům, tak se veškeré úsilí OMS míjí účinkem. Existuje spousta myslivců, kteří to pova?ují za zbytečnou "buzeraci" a jsou dokonce i sdružení, které bojkotují odevzdávání čelistí. škoda!
vhool

Příspěvek od vhool »

no zdenku je pravda ze cas od casu se toto povede.podle mne a tak to i resim je dobre tuto srnu pozorovat kazdy rok.otazkou je zda tato srna ma takto povedena srncata kazdy rok nebo jde o vyjimku,to ovsem zjistis pouze a pouze pozorovanim v prubehu nekolika let.v pripade ze zacne vodit slabe srnce nebo nebude vodit tak pak teprve lovit.jestlize i starsi a slabsi srna vodi silna srncata tak je to tvor pozhnany a bylo by podle mne hrichem takovy kus odstranit z chovu....muj nazor :wink:

p.s....jeste dodam,ze NIKDY neuvazuji o lovu vodici matky a to u zadne zvere (krom lisky).zasada pravi vzdy nejdriv srnče (telko....) a pak popripade srnu (lan....) :wink:
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Zdenek- Můj názor je takový,že když slabší srna odchová srnče v nadprůměrné kvalitě tak je z chovatelského hlediska větším přínosem ne?silná srna,co odchová slabé srnče....Staré srny jsou zkušené matky a pokut je schpná předat dostatečný genetický potenciál,tak nevidím problém....Záleží ovšem na konkrétních podmínkách ve sdružení... :wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Jestli je ta srna opravdu stará, neváhl bych a ulovil oba kusy najednou. Možná se to srnče zdá silné oproti srně v horší kondici, myslím, že je málo pravděpodobné, aby srna, která je stářím v horší kondici ( většinou problém s řezáky), měla silné srnče. Moje zkušenost je opačná a staré srny jsou většinou ještě v relativně dobré kondici, ale na srnčeti je to už poznat.
Odpovědět