pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

Honitba 500 Ha, norm.stav 24, z toho vychází obvyklý plán lovu 3 3 4, honitba je polní s rozsáhlými lány takže koncem května se srnčí „ztratí“ v plodinách, v době říje kdy je už po sklizni se dá vidět i 20 srnců (podle některých i více). Na podzim v září se začíná srnčí dávat do tlup která čítá i 40 ks, celkové tu přes období říjen-březen bývá i 80 a více kusů celkem. Rekord za jedno sezení 16-21 v zimě viděno 120 ks.
Podle starších máme ale srnčího málo a všechno to pak odchází do sousedních honiteb. Na sčítaní jsem ale na necelé ½ honitby už dva roky po sobě viděl přes 60 ks.
1) Je opravdu možné, že by nám tolik kusů odešlo na jaře pryč, že byjsme byli zpátky na 24 ?
2) V době lovu srnčí zvěře ji máme v honitbě v této koncentraci a celou zimu ji tu živíme, my ji nelovíme protože nemáme tak vysoké plány a nikdo jiný taky ne protože je prostě u nás. Co s tím ?
3) Pokud nebudeme počítat s tím že odejdou a vykážeme vyšší stavy po sčítaní než normované čeká nás flastr ?!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

500 ha na polní honitbu a ještě na jižní moravě neni pro chov srnčí zvěře moc dobrá varianta.Pokud si představím plodiny s intenzivním zemědělstvím....tak se dá zvěř vidět tak dva měsíce v době lovu.Bude jasné,že nejméně polovina populace nebude vaše a bude odcházet zpět z plodin.Třeba z vojtěšky nebo kukuřice k sousedům.To je běžná věc.Nepíšeš co jsou u sousedů za podmínky a to hlavně krytové.
Trochu mě zarazil plán lovu srnce 334.Doufám,že to neni myšleno jako celkový lov...To neni zrovna dobré.Vždy se vychází z 1Vt.A plán lovu tvořím ze sčítání a zvěře před lovem.Nikoho nezajímá NKS,ale to co v honitbě je.Jiná věc je pak plán lovu dodržet a zvěř ulovit.A nedělat si z huby srá...
Něco podobného pozoruji u kámoše na Břeclavsku tam se v době po žních pohybují i dvousethlavé tlupy srnčího.Hranice s Rakouskem u nás 200m od hranic se nic neloví a u souseda padá kus za kusem.Ta zvěř nemůže ani za hranice ani za zákon obou zemí a ani za to že na naší straně je všude oračka a vedle trojhoné extenzivní hospodářství.U sedláka souseda prostě srnčí je na stole obden....
A ještě malí dovětek čeho je moc s tím se má nejvíce šetřit.S rozumem,ale šetřit.A ne, já dnes...a pak už potopa. :wink:
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

Ne ne to je cely odlov 3 srnci (2 0 1) 3 srny a 4 srnčata :-) U sousedů kolem je to podobné co se týče skladby také samé pole sem tam remízek. Sousedy máme 4 z toho jen jedni jsou les a to je ta nejkratší hranice. Samozřejmě i my máme uvnitř nějáký ten remízek.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

No když bych vzal, že by mě tam mělo zůstat 50 procent tak mě to stejně vychází teda počtama úplně někde jinde než když bych bral těch 24 normovanejch, jedna myšlenka mě teda napadla, hýbat s cílovým stavem, dospěl jsem k tomu, že když si dám nižší cílovku tak se mi zvýší odlov a pokud bych neodlovil o nějáký ten kus tak bych měl být stejně pod normovaným stavem tzn. bez sankce a z možností reagovat na stav v honitbě. I když mě už někdo tvrdil, že když nesplním plán tak mě dají flastr, ale pokud budu pod normovaným stavem tak nevím podle kterýho pargrafu by to jako mělo být ?

Odlov by měl odpovídat skutečnému stavu jenže ten se i v průběhu roku může změnit, je otázkou jak se SSM estaví ke změně plánu třeba před odlovem holé a to oba směry.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

SSM se ke změně plánu nestaví nijak, už dávno jí do toho nic není. Pokud si uživatel honitby dohodne změnu plánu lovu s držitelem honitby a přitom neklesnou pod minimální stavy, nic se neděje.
Pokud máš na mysli snížení stavů pod minimální stav určený rozhodnutím o uznání honitby, pak se jedná o § 3 odst. 2, kdy je držitel honitby, popř. její uživatel povinen hospodařit mezi minimálním a normovaným stavem zvěře, překročení normovaných stavů nebo naopak pokles stavů zvěře v honitbě pod minimální stav znamená uložení až 200.000 pokuty dle § 64 odst. 3 písm.c) zákona o myslivosti. Praxe ale ukazuje, že se to jen velmi obtížně ve správním řízení dokazuje, viz aféra s překročením normovaných stavů u nás v Ústeckém kraji.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

Ne. Myslel jsem to rošku jinak, zákon mám samozřejmě nastudovaný :-), ale praktická zkušenost mě chybí. Bohužel současné plánovaní je nastavdeno tak, že i když se počet zvěře zvýší nad normovaný stav a já to pak jako hospodář vykážu (realitu) tak mě hrozí sankce. Tím pádem nemůžu zvýšit odlov abych si zpátky upravil stav (skutečný). Ale jestli jsem to pochopil správně tak můžu posunout dolů cílové stavy (po dohodě s HS) = zvýším odlov a dostanu se zpátky tam kam jsem chtěl a další rok zase podle toho co bude honitbě cílový stav vrátím zpátky nebo ponechám. Vlk se nažere a koza zůstane celá.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od palkopal »

Myslím, že je to ještě trošku jinak :
- změnou plánu je pouze rozhodnutí SSM o snížení stavu či zrušení chovu či o povolení lovu v době hájení (§ 37), jinak zákon změnu plánu neuvádí (nenalezl jsem),
Ale pokutu lze uložit pouze za :
- nesčítání zvěře do 10 000 Kč (§ 64 odst. 3 písm. a),
- nevypracování plánu či nepředložení SSM až 200 000 Kč (§ 64 odst. 4)
- nesplněním plánu lovu v celkových počtech druhů zvěre spárkaté, pokud dojde k překročení normovaných stavů do 200 000 Kč (§ 64 odst. 4).
Nikde zmínka o pokutě, pokud někdo celkově uloví víc, než je v plánu (! nenašel jsem) a nebo pokud sníží stavy pod minimální (taky jsem nenašel).
Mě z toho vychází, že sčítat, vyhotovit a odevzdat plán se musí, ale jeho jakékoliv plnění je nepostižitelné, jen pokud by nesplněním došlo k překročení normovaných stavů.
Ale možná jsem jenom nedůsledně četl zákon.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

Jesli máš na mysli miky ten paradox, že si nasčítáš mezi minimálním a normovaným staven, nejlépe těsně pod hranici normovaného stavu, plán lovu nastavíš až k minimálním stavům, tím zvýšíš odlov, nalovíš dle plánu a příští rok uděláš to samé, aniž bys při sčítání překročil normovaný stav nebo klesl pod minimální, tak ano, je to možné a v mnoha honitbách běžná realita.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

No ale já nemám jinou možnost.

Když si dám ten hypotetický příklad NKS 24 skutečný třeba 30 tak mam o 6 víc když je uvedu mám flastr, když je neulovím tak 1:1 jich bude o 3-6 příští rok zase víc. Takže když budu potřebovat ulovit o 6 ks víc muším snížit cílový stav na 18 a pak se mě to objeví v odlovu.

Druhá vím, že nemám správně v honitbě rozložené věkové třídy (procentuelně), můžu si je naplánovat jinak než stanový vyhláška respektive odlovit. Tzn. že mě vychází u srnců 5 1 3 a já odlovím 5 3 1 nebo obráceně ?

Jak se v praxi řeší sanitární odstřel ?

Chápu správně, že když přestřílím tak to nikomu kromě mě nebo držiteli nevadí ?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

Odpověděl sis vlastně sám, pokud snížíš cílový stav, tak se Ti navýšený plán objeví v odlovu. Tímto vyřešíš i nevhodnou skladku věkových tříd, samozřejmě se souhlasem držitele honitby. Pokud po dohodě přestřílíš a nedotkneš se tím normovaných nebo mininálních stavů, v tomto případě spíš minimálních, nikomu to nevadí.
Sanitární odlov se řeší ve smyslu § 40 zákona o myslivosti, takový odlov povolí SSM.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mikycz »

Díky. Pochopil jsem tedy správně, že v době lovu pokud narazím na zvěř, která je zraněná atd. Tak v případě, že bude ulovena "nad plán" tak ji prostě ulovím a nebudu to řešit a v případě pokud k tomu dojde mimo dobu lovu musím podat žádost na SSM. Jak dlouho tento proces trvá ? Ono v praxi to někdy je tak, že uvidími na jaře kus který vypadá, že snad ani nedojde a pokud se neulví tak ho pak buď už neuvidím a nebo uvidím v rozkladu když jdu remízkem se psem.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

V době lovu je to jasné, mimo dobu lovu je to problém, každý správní orgán má na vyřízení žádosti 30 dní ze zákona, což je absolutně neslučitelné praxí, než se vyřídí úřední kolečko, poraněný kus bídně zhyne sám. Někdo trvá na písemně podané, řádně zdůvodněné žádosti a pak se jí 30 dní zabývá, jinému stačí ústní sdělení a souhlas a papírování nechá na později. Tohle bohužel záleží na odborné úrovni jednotlivých kolegů SSM, tady je každá rada drahá.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

V akutních případech by mělo jít vyžádat si předběřný souhlas se sanitárním odstřelem přes mobil. Nenechám trápit kus s přeraženými běhy po srážce s autem jen proto, že nemám v ruce lejstro...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

Ve skutečně akutních případech se použije krajní nouze, ne všechno se řídí zákonem o myslivosti. Dosud jsem neslyšel, že by to někdo rozporoval, resp. že by se v tom vrtal.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od savazka »

Musím říct, že nejlepší průběrný odlov provede tuhá zima. Ať jste v revíru sebevíc, stejně neobeznáte více, než 70-80% kusů. Což vám v běžné honitbě kolem 1000ha dělá bez problémů 30 i více neobeznaných kusů. Spousta kusů (srnčí) dokonce ani během nejtužší zimy vůbec nechodí ke krmelcům/zásypům. Mám to ověřené, fotopast byla nepřetržitě v provozu u krmelců po několik týdnů a spoustu "známých" kusů (=srnců) jsem za celou zimu nevyfotil ani osobně nepotkal (a že srnce s 35cm vysokým parožím v líčí asi nepřehlédnete:). Přitom v lokalitě prostě musí být. Naopak zase vyfotí kusy, které nikdy nikdo neviděl a po konci zimy už ani neuvidí. Dotřetice pak najdete shozy a úhyny kusů, které za celý jejich život opravdu nikdo nikdy neviděl.
Nasčítání tabulkových stavů je taky dost nešťastná záležitost. Spoustu zvěře nakonec stejně nasčítáte vy i sousedi a vykazujete je oba. A plánované odstřely podle toho stejně plníte těžko. Pokud teď obeznám na poli tlupu o 20ti kusech a 15 z nich budou zrzavé kostřičky, holt přece musím odlovit 15 kusů. Naopak, pokud mezi 20ti kusy nevidím jediný slabý kus, nepotřebuju lovit nic (poměr pohlaví stranou).
Stejnětak během ledna-března sem tam potkáte kus na pokraji sil, který zima postupně udolává. Zase bych měl mít možnost okamžitého legálního odlovu.
Takže jsem zase na začátku-zima provede velkou část odlovu za nás, bohužel tím zvěř zbytečně a zdlouhavě trpí.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět