Liška jako nenáviděná škodná? Proč?

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od lörinc »

Pyros82 píše:obklopené dokola vojenskými lesy pod Drahanskou vrchovinou,které nás liškami solidně zásobují.
kluci odkaď pak jste :wink: .
Jinak co se týče lišek, můj postoj je takový, že nejraději je lovím na osamělém lovu. Norování pro mě moc není, ale vím že je to někde potřeba. Tady neplatí žádné poučky i když budou někdo je stejně bude porušovat. Je to jen a jen v hlavách nás myslivců...
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od xtaup »

Souhlasím, je to o morálce a etice, ale zase nejsem proto nestanovovat žádná pravidla, byť tady je neustále cítit skepse, že se pravidla stejně porušovat budou, pravidla být musí a to platí všeobecně, jinak by to vedlo k anarchii :evil: . Pokud jde o lišky, rozumě stanovená doba hájení by mi nevadila, osobně se mi příčí, střelit dospělou lišku v době kdy se stará o mladé a taky norování liščat rozhodně neprovádím, ulovit vlastní lišče, to je něco jiného.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od xchipsy »

Tak my jsme převážně polní honitba, z drobné jen zajíc. Je jich méně než v jiných letech, ale nemyslím si, že je "vyžraly" lišky :roll: Říká se, že optimální stav je 1 liška na 100 hektarů, to by znamenalo, že by u nás mělo být max. nějakých 25 lišek. Troufám si tvrdit, že jich je možná ještě méně..
Máme norníka ale nory jsou většinou neobsazené, je to vyloženě náhoda, častěji narazíme na mladého jezevce nebo prázdnou noru. Ve sdružení jsem 3 roky, liščata jsme za tu dobu nenašli v noře ani jednou, jednou viděli 4 odrostlá u potoka. Lišku lovíme spíš na čekané nebo na společném lovu - ale to je opět náhoda. Když shrnu rok 2009, ulovili jsme všehovšudy 3 lišky - jednu fenu z kanálu, jednoho lišáka u lesa a poslední lišák nám coural v noci po zahradě (bordina řvala v kotci jak pominutá a my nevěděli proč) a za pár dní jsme se vraceli z čekané a byl u vrat zase, než jsme se zbleskovali, utekl na pole, ale to byl jeho poslední hrdinský čin.
Takže když to shrnu, lišku lovím, když je příležitost, nepronásleduju je za každou cenu ani na ně nestřílím, pokud si nejsem jistá zásahem (na lišku se střílí i přes metr dříví...liška bez rány nesmí odejít...apod., to neberu), nory chodím kontrolovat jednou za čas, spíš když courám s fenou po lese a mám to po cestě.. Máme dva roky 2 umělé nory a krom jednoho jezevce se v nich liška neobjevila.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Leon »

Já osobně na lišku na jaře když nevím jestli to je liška nebo lišák nezmáčku loni jsem za to dostal od hospodáře poj... :lol: a od června do prosince jsem jich měl devět tak je spokojenej :D norování liščat s dobrým psem mi nevadí tam to je rychlý ale ulovit ocucanou fenu mi je proti srsti.K těm počtum nevím to teď přesně ale za rok 2010 bylo uloveno zhruba 20 lišek na 700h a to je podle mě dost velký počet lovíme je pouze tři a lovit se dá málo kde příměstský revír velký pohyb lidí samej barák tak lišku človek ve dne zahlédne jednou dvakrát za rok
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od lörinc »

Xchipsy, ten počet ti nepasuje, tam má být jedna liška na 700-1000 ha :wink: .
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

Za starých časů se říkalo 1liška na 500 hektarů.A to by mělo odpovídat i v dnešní době.Jen bych trošku přiložil pod kotlík.Liščata bežně v březnu.V březnu již lišky nelovíte? :wink:
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od xchipsy »

lörinc - pravda, když jsem pak nad tím přemýšlela, taky se mi to už nějak nezdálo :lol: ale teď jsem našla v článku z myslivosti že 1 liška na 500ha (jak píše Zdenek) a i tak si myslím, že jich u nás ani tolik není :wink: Včera jsme se vraceli od známého a viděli jednu na poli kousek od silnice cca 500m od vsi. Na silvestra jsme zas jeli na chatu a "červená světýlka" seděla na stohu (na druhé řadě kulatých balíků) :lol:
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od dušan »

je to věc názoru,já osobně je nestřílím,když mají mladé,je pěkné pozorovat jak loví hraboše a s plnou mordou je nese do nory,pozoroval jsem jak vyšla na louku,tam pustila mladým zajíčka z mordy a učila je jak ho chytit je to součást přírody a musí to být jako tam patří výr a jiní dravci a predátoři,několik let jsem se chodil dívat na výří hnízdo,nejvíc tam bylo zbytků z ježka,sem tam kočka,zajíc než se zapoměli dele na poli a tak to neušlo pozornosti rány chtivých mladých myslivců a bylo po páru výrů na otázku proč tak odpověd zněla co má zahnutej zobák musí pryč.možná si někdo řekne,že jsem ochranář,nejsem rád si na lišku vystřelím v zimě ,každý tvor má právo na život ,třeba v omezeném počtu ale má.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od savazka »

Jen jednu věc a myslím to bez ironie. Jaký je rozdíl mezi vynorováním 5 z 5ti čtyřtýdeních liščat a ulovením 5 z 5ti čtyřměsíčních liščat během několika večerů na jednom strništi? Jistě, ne vždy se vám podaří 100% odlov všech mladých, ale není to žádná vzácnost= prakticky takový odklad trestu smrti. Ta malá jsou roztomilá a je jich člověku líto, plus negativní pocit co se morálky týče. Ta čtyřměsíční už mají za sebou období, proč se lišky hlavně loví- máma už jim všechnu tu drobnou do nory dávno nanosila a postupně budou lovit samy. Osobně si myslím, že je nejlépe ulovit lišku v zimě, než vůbec stačí liščata vyvést. Pokud by se zkrátila doba lovu o pár měsíců, pro mojí honitbu žádný rozdíl. Pro oblasti s chovem drobné taky žádný rozdíl, jen budou porušovat další zákon, který jim v chovu svazuje ruce a na Nově přibudou srdceryvné reportáže se záběry na zadávená liščátka a plačící děti...Ty reportáže na Nově mi vychází jako hlavní efekt!!! V teoretické situaci, že by nás všech 119 999 myslivců nenorovalo a myslivec číslo 120 000 jedny liščata vynoroval, sjedou se televize z celé republiky jako supi k mršině. Výsledný efekt- v očích veřejnosti budeme ještě horší.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od zispo »

Někde jsou lišky vítány jako obory. Kde lišky pozbírají vívrhy a padlou zvěř. Nejsem pro norování liščat, ale rád si střelím lišku na čekaný. A nebo na vábení, je to zážitek. Nemáme moc lišek střílím tak 1 ročně. Kolegové jich vinorují dost, tak jich moc nemáme.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od xtaup »

TO savazka, asi máš velký kus pravdy, ale ta norovaná liščata šanci nemají, ta větší už ano, byť třeba ne velkou. Nicméně pro mě zůstává tento lov neetický, ale je zákonem povolen, tak to nikomu kdo to provádí rozhodně nevyčítám, o těch hranicích, co je přípustné a co už ne se tady napsalo mnoho, každý jí má někde jinde a navíc se v konečném důsledku postupuje u každého druhu zvěře jinak, těžko by někdo postřílel denní selata, byť mají v daném MS s černou velké problémy. Dál si však myslím, že opravdu není nutné se s takovým úlovkem vynorovaných liščat prsit na fotkách v myslivosti :roll:
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

To svazka souhlasím s tebou v tom že je lišku nejlepší ulovit v zimě tudíž před tím než liščata má ale jak píše xtaup je to naše jediná zvěř u které lovíme bezbraná mláďata a není to o morálce ale o tom že se musel najít viník na kterého se svedl úbytek drobné zvěře a začala se proti němu bezohledná a bezdůvodná válka. Vlivů proč celoevropsky klesly stavy drobné je mnoho a každý druh ovlivnily jiné. Liška se přemnožila díky člověku ale to i zvěř černá a jak píše xtaup tak sem ještě v myslivosti neviděl článek podpořený fotkou typu - Po ůspěšné naháňce koncem března sme střelili dvacet týdeních selat a tím sme zabránily škodám na zemědělských plodinách Hubertu a Dianě dík- a to vlastně taky zákon povoluje :lol: . Jestli to nebude spíš tím že liška někde někomu ujídá s jeho pomyslného talíře kdežto prasátka se živý na cizím.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od savazka »

Pravda, souhlasím, vynorovaná malinká liščata na internet nepatří. Jen ještě konkrétněji, zákaz norování/omezení doby lovu, zkrátka ať už jakákoli varianta by myslivcům ještě více svázala ruce a naopak té chtivé antimyslivecké ruce podala ještě větší klacek. Řezat si pod sebou větev se tomu říká. Bohatě stačí omezení, popřípadě úplný zákaz lovu 70% zvěře, která se dříve vešla pod slovíčko škodná, každý si tam snadno pár druhů dosadí...Jinak teď máme ten zákon postavený dobře = pouze tento lov povoluje, nikoli přikazuje, horší jsou zákony které právě zakazují...a následně se porušují, jsme češi, dál to nemusím rozvádět že :D U nás vůbec nemusím lovi třebas jezevce, i když zákon říká že smím, ty dva kusy co příležitostně přejdou hranici nic nevytrhnou. Naopak máme v revíru desítky ale spíše stovky dravců. Posbírají určitě víc drobné než všechny lišky dohromady, co jich v honitbě máme. Můžu s tím něco dělat? Nemůžu. Je to v pořádku? Není...Že predační tlak není jediný faktor, to všichni víme, tak kéž každý další příspěvek nezačíná: "Úbytek drobné je zapříčíněn souborem faktorů..."
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Kettu81 »

Zdar, bohužel s tím chováním některých českých myslivců máš pravdu a je to jenom o tom že se jich nedokážem zbavit a tam je spíš chyba že v médijích vypadáme tak jak vypadáme. Nicméně s tou pernatou dravou(Stejně jako s liškama)je to částečně zase jen naše chyba mýsto toho abysme se snažily prosadit uzákonění povyné výsadby krytiny na určitý počet hektarů orné půdy tak radši pláčem nad tím že nemůžem střílet dravce. Prostě se pořád snažíme řešit příznaky místo abysme hledali příčinu. Je jasné že že na otevřených lánech se mládata drobné nemají šanci nikde schovat u nás je krytiny dostatek a dravci nám žádnou významější škodu nedělaj, zato jezevců bylo letos bylo požehnaně.
Ono to chce pro tu drobnou hlavně něco dělat( To co je pro místní podmínky potřeba) a né si jenom stěžovat že ji sbíraj dravci a lišky. Podobné ůvahy typu --- je u nás moc dravců, nebo nemůžeme norovat protože je u nás skalnatý nebo pískový podklad----- by se dali přeložit jako --- nechce se nám nic vysazovat a udržovat a nebo my sme lýní a nemáme čas stavět umělé nory, toto myslím obecně nechci se nikoho konkrétního dotknout. Toto téma sem založil hlavně z důvodu abysme se nad svými vžitými názory a chováním zamysleli né abych někoho odsuzoval. Chce to si přestat stěžovat a začít něco dělat.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od precechtel »

To Ketu,
Tvé poslední příspěvky jsou nic neřešící jalové řeči, které na tohle forum nepatří, píši Ti to zcela otevřeně, aniž bych Tě chtěl nazlobit. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Odpovědět