Liška jako nenáviděná škodná? Proč?

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od kasari »

To precechtel - já si naopak myslím, že kettu vyjádřil dost jasně to, co na myslivosti vadí nejen nemyslivecké veřejnosti, ale dnes už , zaplaťpámbu, i některým myslivcům a lovcům. Chápu, že nazvat věci pravým jménem se někoho musí dotknout... :wink:
Ulkomaalainen...
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od savazka »

Souhlasím s Kasarim. Každý ví sám nejlíp, co a jak se v jeho sdružení (ne)dělá. Ba co víc, přijde mi to k tématu. Liška je kvůli norám nacpaných drobnou přímo ideální viník, co za všechno může:) Když se vysází krytina, je vytvořena slušná síť zdrojů potravy (od zásypů až po stromky a keříky skýtající potravu), drobné to pomůže stejným dílem, jako tlumení škodné. Např. u nás lišky skosila prašivina, takže je jich sice málo, ale zas je tu neuvěřitelné množství kun. Takže když mám místo jedné lišky tři čtyři kuny, škodu na drobné udělají minimálně stejnou. Teď bych měl zase zopakovat tu mojí ze všech nejoblíbenější větu o souboru faktorů...brr! :D Pointa je ta, že pokud vytvořím lepší podmínky pro život drobná má lepší šanci se odrazit ode dna lišky nelišky...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od kopov.c »

To co napsal Ketu je pravda. Já osobně na lišku zmáčknu málokdy-jsme čistě lesní honitba a drobné tu moc není. Krom toho si myslím,že jiška do revíru prostě patří a střílet ji jen pro pocit,že jsem se trefil a pak ji někde nechat zhnít se mi prostě nechce. To radši pustím pár náboju do terče a myslím si,že nemám o nic menší radost z dobré trefi.Na sousedním polesí sou zhruba stejné podmínky jako u nás a vzhledem k tomu,že su s lidmi odtam v kontaktu,tak vím,že tam lišky loví taky málogdo.Poslední čtyři roky tam začali pěstovat mezi stromy lesní žito a to má druhým rokem skoro dva metry.Téhle krytiny začala využívat veškerá zvěr a hlavně i když to nebyl záměr,tak se jim čtyřnásobně zvedly stavy zajícu!
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od precechtel »

nepatřím mezi myslivce, kteří střílí lišku na potkání a tzv. nelitují rány za každou cenu. Jsem přesvědčen, že liška má svou důležitou úlohu v přírodě, chápu přístup myslivců k lišce v polní honitbě a horské honitbě a na lišku zmáčknu jen tehdy, když mohu trefit, v tom nevidím rozdíl ve střelbě na spárkatou a na lišku, každá zvěř si zaslouží zodpovědnou střelbu. Ale poslední příspěvky mi prostě připomínají filozofické úvahy a obecné plácání na Radíme si . Tak nechť se založí vlákno k úvahám o myslivcích a jejich postavení a pověsti ve společnosti a jak tohle zlepšit a nepletou se do toho lišky. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od nimrod nimrod »

Já to vidím tak, že máme jako myslivci výsosné právo řídit a regulovat počení stavy divoké a případně zavlečené nežádoucí zvěře (tam už ze zákona bohužel jen m.hospodář a m.stráž).
Proto lovím lišku tam kde je přemnožená, dělá škody na drobné a hosp. zvířatech, hrozí prašivina apod.
Dělám myslivost ve dvou vzdálených a odlišných honitbách a můžu říct, že lišek je opravdu hodně v obou, jak v lese ve výšce 800m, tak na poli ve výšce 250m.
Takže lovím, pokud to jde.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od mrazík »

Honitba 1300ha necelých, z toho 150 ha tráva. Průměrný roční lov 20-30 ks dospělých lišek, okolo 20 liščať norování,do 10 ks liščata samostatným lovem. Stav drobné do 10 zajíců na hřebenech, na loukách do 30 bažantů. Na loukách je 12 zásypů v remízkách a místech kde zemědělci nesekají. Každý rok obejdu nory které znám a pokud je v nich možnost norovat noruji. Je zajímavé, že tyto výsledky jsou v podstatě průměrem za 5 let. Zajíc není, bažant není, slepice nikdo nechová, že by byl každý rok hraboší rok to taky ne, tak kde se ty rezavý pejsci pořád berou?
Osobně nevidím nic špatného na norování, ani na tom, že liška nemá dobu lovu,kdy má klid. Je to co napsal Zdenek svatá pravda lišky se nepapaj a jako každý predátor si hledá svoje teritórium.Ona hondba za liškou je víceméně dána starou dobou honů na drobnou, ale zároveň byla prevencí před chorobami přenosnými na domácí zvířata a na lidi. Já beru lišku jako součást přírody a nevadí mi. Pokud budu mít v revíru 3 páry a každý rok ulovíme 12 lišek budu nejšťastnější hospodář široko daleko, ale pokud jich bude pořád tolik co je dnes, jsem zádadně proti aby měla dobu hájení, nebo se omezovali způsoby lovu. Abychom předešli zbytečným dotazů a narážkám je mi 35 let. :twisted:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od savazka »

Jo a ještě jedna věc - Pokud vám přijde liška na strniště, každý z nás namíří, a při výstřelu vybičuje soustředěnost na 150% aby náhodu kulka "o půl milimetru" neuhnula, nedejbože netrefila lišku na měkko nebo jí neustřelila běh. Ta by pak zhasínala třebas i několik minut/hodin. Což se blíží přesně tomu často skloňovanému neúměrnému utrpení usmrcované zvěře, či jak by se to řeklo. Tu samou lišku ale necháme, ať se v noře půl hodiny morduje s norníkem za neustálého koukání na hodinky kde to vázne. A že jí ten jezevčík dá zabrat možná hůř než špatná rána. Že se sám zúčastním norováním jsem psal už dříve ( tak abych tu snad nebyl za ekoteroristu :evil: ) jen mě napadlo, že je to tak trochu paradox že...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od xtaup »

Na tom určitě něco je, opět jeden z paradoxů.... :wink: , já lišky lovím na čekané u nor s prakticky stejnou úspěšostí, jako při norování, mám na mysli počet ulovených kusů ...., u nás v honitbě se prakticky nenoruje, ne že by to někdo zakazoval, ale prostě se nikomu moc nechce :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od fesoj »

I když se mnou asi nebude každý souhlasit, já osobně považuji norování za jediný etický způsob lovu lišky v době odchovu mladých. Při těch stavech lišek, jaké jsou, je jejich celoroční tlumení, zejména v honitbách s drobnou zvěří, nutné. Ale i ta liška nebo lišče má právo na rychlou smrt, ať střelou, v zubech norníka nebo třeba i tou opovrhovanou lopatou, a ne abych jim střelil mámu a pak je nechal zajít hlady. Ale... Letos už lišky v blízkém okolí mého bydliště zlikvidovaly jen co vím pár desítek kusů domácí drůbeže. Lidi si chodí stěžovat, já říkám - počkejte do senoseče, teď na ně v trávě není vidět, argumentuji i etikou - a pak se dozvím, dokonce od vlastního syna, který patří mezi ty nejpostiženější - 31 slepic, 4 kachny, 5 hus - že když my myslivci na to házíme bobek, chovatelé drůbeže začnou lišky trávit. A to by snad bylo to největší svinstvo, takže pro dobrou vůli jsem minulý týden
střelil první lišku po jarní přestávce. Jako na potvoru ocucanou fenu. Jen mne trochu utěšuje, že snad teď v půli června se už liščata dokáží uživit. A dnes ráno mi kluk volal, že přímo u baráku zachránil před liščím útokem srnče. Srna měla původně dvě,od neděle chodila už jen s jedním... To pro mne byla poslední kapka. Pro letošek konec amnestie ! A navíc - vždy začínám lovit po
senoseči a teď už dost luk leží.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od figi »

Liščata s vysokou pravděpodobností nepřežijí. Pokud liška loví sama, jsou stále ještě naprosto nesamostatná, takže asi nemají šanci.

Teď v neděli jsem střelil nejmenšího lišáka v životě, velký jak kocour a věk minimálně dva roky ( podle zubů, hrubý odhad ), navíc prašivý. Neskutečně malý, pochyboval jsem o údaji dálkoměru, podle velikosti lišky to bylo 2x tak daleko. Délka těla od kořene krku po oháňku byla do třiceti cm ( porovnání s délkou mého dalekohledu ).
Mohlo to být zrovna lišče, které přežilo jako sirotek, kdo ví ? I přes to bylo poznat, že jde o lišáka ( střílel jsem na 204 m naostro ).

Je i teď mnoho znaků, jak odlišit lišku a lišáka - chování, způsob pohybu, postava, držení oháňky, stav osrstění - zejména náprsenka, spodek těla.
Pokud je liška silně prašivá, je to často velmi obtížné, i když prašivé lišky jsou velmi aktivní a dobře se za světla potkávají. I tak jsou to v drtivé většině případů lišáci, a protože je prašivá liška poznat většinou velmi dobře na první pohled i v samém počátku prašiviny, je třeba ihned a bez váhání střílet.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

Zrovna včera před půlnocí jsem ulovil lišku napíšu po pravdě fena ,struky neznatelné pouze nachová barva kůže říkala,že liščata měla.Je polovička června v kompostech potrava je.Liščata pokud po senážích,senách přežili tak se stejnak odloví.Čím více se objevuje drobná hlavně zajíc tím i více lišek.Soukromník po nocích sekl,liška měla plnou mordu srnčích běhů srnčat až jsem se toho lekl.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od figi »

Zdenku, počet lišek přece nemá souvislost s množstvím drobné ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od Zdenek41 »

No nevím jak to myslíš.Ale moje zkušenost i z mojí farmy (slepice) čím větší koncentrace zvěře,zvířat tím větší zájem predátorů.Populační exploze hrabošů,ale i kánat.Tak jsem to myslel.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od zispo »

tak po naléhání přítelkyně jsem domů donesl lišče. Přítelkyně si jej vypiplala od mala takže jsme jí krmily mlékem. Dnes je to dospělá slečna co se projevuje osobností. Je zajímavé co dokáže liška dělat za zvuky a nářky. Je teda fakt že pokud v revíře narazím na škodnou tak si ránu neodpustím, ale tuto lišku jsem si oblíbil chodí na vodítku a jí jen maso vařený. A já já mohu o to víc navštěvovat revír protože přítelkyně blbne s liškou.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Liška-nenáviděná škodná? Proč?

Příspěvek od figi »

Zdenek41 píše:No nevím jak to myslíš.Ale moje zkušenost i z mojí farmy (slepice) čím větší koncentrace zvěře,zvířat tím větší zájem predátorů.Populační exploze hrabošů,ale i kánat.Tak jsem to myslel.
Ano Zdenku, vazba je mezi myšmi ( drobnými hlodavci ) a počtem narozených liščat. Zajíc má jinou ( delší ) populační křivku, než myši.
To, že se lišky pak po úbytku drobných hlodavců stáhnou logicky tam, kde je potrava, je jasné. A jsou to i skládky, města atd.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět