Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Psík má stopu velice podobnou lišce, proto se o něm v revíru velmi často ani neví.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Ertner »

...
Naposledy upravil(a) Ertner dne sob 17.9.2011, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Ertner
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od kojot »

Já vím, několikrát jsem ty stopy viděl a u VMZ jsem je měl na poznávačce. Něco jiného je ale sádrový odlitek a stopy třeba v prašanu, tam usuzuju spíš podle jejich sledu, protože otisk nebývá dokonalý. Psíky je třeba důsledně pronásledovat, protože jsou téměř ve většině honiteb, ale málokdo o nich ví. U nás jsme si taky mysleli, že tu nic takového nežije, než jsem minul prvního..................... nikdo mi to tehdy nevěřil!
Hodně osidlují nory po liškách, čili by stálo za pokus občas někde něco vykopat. Zatím jsem neslyšel, že by byli někde v umělé noře. Dopuručení na závěr - pokud střelíte jednoho, na nic nečekejte a rychle přebíjejte, většinou se ukáže i druhý.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

Psík je zřejmě ve všech honitbách jen má skrytý způsb života a je to tulák.Stopa od liščí je dobře rozeznatelná podle tvaru mozolů,polštářků.Rozdíl je nejpatrnější v rozdílu otisku předeních a zadních běhů.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od fesoj »

O psíkovi kdekdo píše, že je to invazní druh /což nepopírám/, že je to velký predátor a významné nebezpečí pro drobnou zvěř. Jenže by mne zajímalo, kdo s tím má osobní zkušenosti a zda se nejedná jen o papouškování kdysi kdesi čehosi přečteného...Určitě se již někomu z vás povedlo jeho rodinku vynorovat. Byly tam zbytky potravy jako u liščat ? Můj názor, možná kacířský, je ten, že potravní spektrum psíka se bude asi blížit spíš jezevci než lišce, už proto, že na vnadišti dá vždy přednost kukuřici před jakýmkoliv masem. Nechci se ho zastávat, ale rád bych znal pravdu, netvrdím, že neškodí, jde jen o to, v jaké míře.
Z vlastního pozorování mi i jeho způsob hledání potravy připomíná jezevce, o kterém se trefně říká, že funguje jako vysavač. Malý zajíček, čerstvě kladené srnče, vejce či mláďata na zemi hnízdících ptáků samozřejmě nemají šanci, ale tím by se - aspoň u nás -jezevec ani psík neuživil. A myškovat jako liška asi neumí, aspoň jsem to nikdy neviděl. Udělal někdo rozbor jeho žaludku ? A ještě jedna s předchozím nesouvisející zajímavost - na vnadišti jezevec i liška před psíkem vždy ustoupí.
V každém případě je to krásné zvířátko, jeho vyčiněné kůže je nádhernou trofejí a co se týče jádra či zvěřiny, to hodlám vyzkoušet - vždyť už prof. Komárek psal, že správný myslivec by měl ochutnat všechno, co mu v revíru běhá, létá či leze...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás se objeví jen sporadicky.Ale podle toho,že se rád toulá bych ho k jezevci asi v tomto nepřirovnal.Jezevec ná svoji pěšinu po té chodí málokdy uhne.Psík je dneska tady a zítra o 20km dál.Pokud je v revíru máš zajímala by mě jedna věc.Jednou jsem četl,že je němý,ale já bych strčil ruku do ohně,že v době kankování se ozývá.Tenkrát jsem ho viděl jak běhal za samicí.A vydával takové pískavé zvuky uplně odlišné od lišky.Je to opravdu druh u nás ještě nezmapovaný.Dalo by se něco načerpat s ruských pramenů :wink:
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od xtaup »

Máš pravdu Zdeňku, opravdu vydává zvláštní pískavý zvuk a řekl bych, že nejen v době kaňkování. Několikrát jsem tento zvuk zaslechl i v létě u kukuřice, kde se v té době psíci poměrně hojně vyskytovali. Obdobný, ale trochu jemnější zvuk vydává i dorost tohoto druhu, ale nepatřím k nějakým znalcům tohoto druhu, takže se i já rád nechám poučit.
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Ertner »

...
Naposledy upravil(a) Ertner dne sob 17.9.2011, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Ertner
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od fesoj »

Na úbytku chřástala polního v naší honitbě se nejvíce podílí John Deer a jeho dvanáctimetrový záběr. Od chvíle, co posekali louky, chřástaly neslyším...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Pyros82 »

Měl bych dotaz na kolegy co mají zkušenosti z Psíkem mývalovitým se svých honiteb: Daří se vám psíka přilákat na újediště? A pokud ano, co na něj zabírá za návnadu? Existuje nějaká vábnička na psíka a máte s ní někdo zkušenosti? Díky za odpovědi.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od motolada »

Už to tady bylo tak počti!Tuším,že na maso moc nešel,byl vídán u kukuřice jak na vnadišti tak v zeleném satavu na stojato
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Koblížek »

psíků jsem před čtyřmi lety střelil šest během dvou týdnů na újedi zřízené pro prasata.všechno byla štěňata, chodila po dvou a "nemlčí"čtyři jsem střílel za úplného světla, kolem půl sedmé večer v srpnu a dvě pak v noci.funí, skoro chrochtá, nebo spíš chrčí jak natěšenej loveckej čokl.mě chodily na odpad z rybárny a možná žraly i siláž.kamarád pak střelil další štěně a fenu porazil autem q druhý střelil psa,od té doby tam byl klid ale teď jsou v jiné části honitby, nebo možná jen je, asi jen jeden, tak uvidíme...jo a jsou v melioračních kanálech..
Naposledy upravil(a) Koblížek dne čtv 13.2.2014, 22:38, celkem upraveno 1 x.
skrofa
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: stř 16.11.2011, 20:06

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od skrofa »

Koblížek píše: a fenu porazil autem :lol:
Zkuste se někdy zamyslet nad tím, jak takovéto projevy vnímá nemyslivecká veřejnost. Ten výsměch asi o úctě ke zvěři moc nesvědčí. A úctu bychom měli mít k veškeré zvěři, ať už se jedná o predátora či býložravce.

Jinak si myslím, že psík je po ČR značně rozšířený i když o něm mnohde ani nevědí. Na to, že se většina znalců shoduje na tom, že je to invazní druh, je divné, že má takový stupeň ochrany v podobě zákona, když ho může lovit pouze myslivecká stráž a snad i hospodář.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Koblížek »

V našem okrese máme vyjímku a může ho lovit kdokoli a jestli si někdy viděl co ten psík dovede, tak by ti možná tohle tak nevadilo..asi tam ten smailík byl navíc, ale každopádně ho nehonil nikde po poli, byla to náhoda..úctu ke zvěři jistě mám a u nemyslivecké veřejnosti si to posíráme daleko většími zápichy...
skrofa
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: stř 16.11.2011, 20:06

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od skrofa »

Koblížek píše:..asi tam ten smailík byl navíc, ale každopádně ho nehonil nikde po poli, byla to náhoda..
Je mi jasné, že toho psíka nehonil po poli, pouze mi přišel nevhodný ten smajlík. Ale asi víš, jak jsem to myslel, takže bych to dál nepitval.
Nevím, jestli jsem schopný plně posoudit dopady tohoto invazního druhu na ekosystém, ale jako největší hrozbu ho považuji pro ptáky hnízdící na zemi. Jinak jsem ani netušil, že ta výjimka v lovu jde udělit takto plošně. Je to tedy náhrada za chybu v zákoně a mohli by jí udělit pro celou ČR.
Odpovědět