Bekání srnčí zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Že srnčí beká na člověka, na černou a srnci vzájemně na sebe, je všeobecně známo. Ale už několikrát se mi stalo, že mě svým bekáním upozornilo na příchod vysoké.Jenže nikdo, komu sem se ve sdružení o tom zmínil, mi nevěří a považují to za mysliveckou latinu. Přitom nemyslím, že by se jednalo o až tak vzácný úkaz. Máte s tím někdo zkušenosti ?
Kritériem pravdy je praxe.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Hirc »

moje zkušenost je, že srnčí beká v podstatě na cokoliv když si nejsou jistí co se děje. Pokud slyšeli praskání přicházející vysoké a měli špatný vítr, tak mi přijde normální, že začali bekat...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Přesně to je i můj názor. Děkuji.
Kritériem pravdy je praxe.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

Srnčí podle mně také beká v podstatě na jakýkoli podnět (zvuk, jiná zvěř atd). Dokonce jsem někde četl, že srnčí na různé druhy zvěře beká jiným způsobem a dá se tedy vypozorovat, na co vlsatně ten kus reaguje. Já osobně jsem si nikdy ničeho podobného nevšiml. Přiznám se tedy, že jsem se na to ani nikdy příliš nesoustředil, protože naší hlavní zvěří je právě srnčí a něco málo černé.... Sám tomu ale moc nevěřím.... Možná nějací kolegové z revíru bohatších na různé druhy spárkaté zvěře - co si o tom myslíte???
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Žanek »

srnčí jinak beká na prase (když ho nějaké překvapí - jinak se klidí z cesty s předstihem), jinak na člověka (když ho opravdu rozezná) a jinak když si něčím není jisto a má jen podezření .... víc u nás v honitbě neodpozoruju, ale nevidím důvod proč by nemělo bekat na vysokou minimálně tím bekáním, kdy si není jisto .....
já mám zkušenost že v prvním případě je to jedno až dvě krátká beknutí,
u člověka je to klidně i deset beknutí za sebou takových táhlejších a když si není jisto jsou to zase kratší beknutí s poměrně dlouhými intervaly cca 3 - 5
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od motolada »

:D Tak klidně kolegům v Krkonoších prozraď,že srnčí zvěř zažene bekáním kombinovaným třeba výhružným poskakováním klidně lišku!!Bekání na prasata?V noci nečekám na nic jiného :!: Vysoká samozřejmě,člověk taky...Prostě bekají na většinu podezřelých věcí včetně sama sebe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

S bekáním na lišku jsem se zatím nesetkal. Že srnec prohnal na poli lišku /bylo to na podzim/ jsem již viděl. A jak dokázala srna lišku vyplatit při obraně srnčete, to taky. Ale bez bekání.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od motolada »

Bylo to loni v prosinci(srnčata odrostlá),najednou bekání-čekám prasáky a ona liška,sotva jsem ji stačil zahlédnout tak na ni srna zaútočila,s jejím dupáním a bekáním to liška neustála a zmizla.To samé se opakovalo ještě jednou.Jinak jsem slyšel od otce že mu srnčí dokázalo zahnat i prase!!
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Karel61 »

S tou myšlenkou, že podle typu bekání lze usuzovat na zdroj, bych byl opatrný. šoulal jsem ke kermelišti, v houští po větru jsem zradil srnčí, které začalo bekat - ale jak! To už nebylo bekání, to byl skoro souvislý řev jak v zoologické zahradě!Tak si říkám, že už jdu zbytečně, že černá i kdyby tam byla, tak už byla tím hrozným bekáním zrazena. Už se ani nekryji, jdu zklamán se na palouk s krmelištěm aspoň kouknout. A světe zboř se! Prasata si v klidu ryjí na palouku a ten srnčí randál je nezajímá. Zkrátka, prasata buď nepoznala, že srnčí beká na lovce, a nebo jim to bylo jedno. Přikláním se ale k variantě, že to prasata vůbec nerozeznala a myslela, že bekání patří jim.
Je ale fakt, že lze na jedné straně rozeznat beknutí více méně bezvýznamné, na druhé straně pak bekání zvěře vyděšené a zrazené.
Jen pro zajímavost, dříve jsem si myslel, že beká jen srnec. Byl jsem pak překvapen, když jsem viděl bekat srnu.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od motolada »

Karel61 píše:.. Jen pro zajímavost, dříve jsem si myslel, že beká jen srnec. Byl jsem pak překvapen, když jsem viděl bekat srnu.
Jo to více lidí :lol:
Včera jsem zastavil bekáním srnce kterého jsem zradil.Bekali jsme na sebe asi 10 min,na 15m,pak jsem to musel ukončit protože se knám přidal ještě 3 a to už na mne bylo moc připadal jsem si jak blázen,kdyby mě tak nekdo načapal :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) Karel61 dne sob 01.7.2017, 22:46, celkem upraveno 1 x.
Důvod: zkrácení nadbytečné citace
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Karel61 »

motolada píše: Včera jsem zastavil bekáním srnce kterého jsem zradil.Bekali jsme na sebe asi 10 min,na 15m,pak jsem to musel ukončit protože se knám přidal ještě 3 a to už na mne bylo moc připadal jsem si jak blázen,kdyby mě tak nekdo načapal :lol: :lol:
Díky za inspiraci - zkusil jsem také zpětně zabekat na srnčí a je to náramná psina.. :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Beká srna,jde to mezi srncem rozpoznat.Srnec více štěká.Dá se tak zastavit i zrazený srnec.Který to bere jako výzvu.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od Perník »

to mohu potvrdit, začal jsem zrazenému bekajícímu srnci odpovídat, zarazil a chtěl si povídat... :wink:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od michalos »

Taky jsem to zkoušel ale já to použil při jiné situaci když jsem potřeboval aby si mě srnčí změnilo postoj a postavilo se mi na blat ... :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Bekání srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Pěkně to popisuje František Krtil v knížce Od jara do zimy - každému vřele doporučuji, stojí za přečtení.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět