Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Jojo není nad to zejména když máme letos vystřílet 70 procent populace černé jak praví údernicky plán pána ministra :lol:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Lotr »

To jsou zase ty novinářské senzace. Ať nejdříve uvedou, kolik kusů černé zvěře sem bylo dovezeno ke zpracování a kolik z nich bylo pozitivního na trichinelu. Ale to už ten článek nebude tak zajímavý.
70% je plán EU, my jsme evropštější než celá Evropa a podle našeho údernického plánu pana ministra chceme vystřílet 90% populace černé. :!:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Lotr četl jsem v jiném článku 180 kusu černé a z toho 3 byli pozitivní. Byla to součást nějaké velké dodávky zvěřiny
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

Chlapi, už je to hooodně dlouho co jsem tu byl naposled a všechny vás zdravím. Už je to osm let, co jsem tohle téma založil...tomu se nedá ani věřit. Musel jsem se smát, když jsem si přečetl pár prvních příspěvků o čem jsme v té době diskutovali. :D
V podstatě jsem za to velmi rád, protože můžu teď posoudit jak se v průběhu těch let černá měnila a změnila...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Leon »

Lotr i kdyby se ulovilo 90 % černé tak tady bude víc než je normovaný stav a to by jsi měl vědět :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Černá zvěř

Příspěvek od johanes1 »

Ahoj kolegové.
Prosím o pomoc s určením věku uloveného kusu. Podle mého názoru 3 roky. Ale mám to jen vyčtené z teorie, nikoli okoukané z praxe. Doplňijící info: bachyňka, váha 40, horská honitba. Děkuji.

https://nosob.rajce.idnes.cz/Divocak_odhad
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Černá zvěř

Příspěvek od niva »

Můžeš ještě přidat foto, kde budou vidět řezáky?
niva
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Černá zvěř

Příspěvek od johanes1 »

niva píše:Můžeš ještě přidat foto, kde budou vidět řezáky?
niva
Přidáno do alba: https://nosob.rajce.idnes.cz/Divocak_odhad
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Černá zvěř

Příspěvek od niva »

Zdravím,
nějak mi nesedí údaj bachyňka, 40 kg s tou třetí fotkou, pokud jsou tedy všechny fotky z jednoho kusu. Podle třetí fotky bych řekl, že jde o kňourka staršího dvou let a tři roky max. v závislosti na daných podmínkách konkrétní lokality event. po nějakém zranění, protože i na kus starší dvou let mi 40 kg přijde hodně málo. Na kňourka soudím podle páráků a jejich úbrusu, protože na háky to moc nevypadá.
niva
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Černá zvěř

Příspěvek od johanes1 »

Zdravím.
Foto je ze stejného kusu. Není to žádný kvíz ani levárna :D Jinak s váhou to tady takhle máme. Čistě lesní honitba a široko daleko žádná pole. Tzn. úživnost mizerná. Ale na druhou stranu klídek. Současná výkupní váha selat cca 20 kg. a dospělá mladá zvěř do 50 kg. Přesná výkupní váha bachyňky, o které mluvíme, je 43 kg. Jinak bachyňka je to určitě. Psal jsem sice, že jsem teoretik v odhadu věku, ale rozdíl mezi bachyní a kňourem při vyvrhováním poznám :wink:
Do alba jsem přidal kompletní foto zubů dolní a horní čelisti z profilu. Délka háků je cca 2,5 cm.

Doplněné album: https://nosob.rajce.idnes.cz/Divocak_odhad

Děkuji za názory, johanes1
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tomfi »

Leon píše:Lotr i kdyby se ulovilo 90 % černé tak tady bude víc než je normovaný stav a to by jsi měl vědět :lol: :lol:
normovaný stav podle tabulky na to ještě někdo hraje :lol: :lol: :lol:
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Černá zvěř

Příspěvek od niva »

to: Johanes1:
Podle posledních fotek a informací říkám také tři roky.
U nás (sever Brna, Břeclavsko) má dvouletý kus cca 60 kg, viděl jsem ale dle zubů (řezáky, nevyrovnaná řada = cca 22 měsíců vyvržený kus 80 kg, kňourek, nic výjimečného).
Pokud jde o bachyni v této době, kdy předpokládám, že za život již minimálně 2x vodila selata, horskou honitbu, kde je krmíte jen "šiškama a kamením" (i když ten poslední pšeničný hryz ukazuje i na občasné vylepšení) tak to zřejmě také není nic výjimečného.
No, podle těch prvních dvou fotek a pak přidané třetí, kdy pořád bylo vidět jen část čelisti to trochu cílený test připomínalo.
Předpokládám, že to nebereš osobně.
niva
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: Černá zvěř

Příspěvek od johanes1 »

to: niva
Děkuji za pomoc. Zase jsem o něco moudřejší :wink: Navíc se tu opět potvrdilo jak zásadní jsou místní podmínky pro vývoj populace zvěře a její posuzování. A u černé jsou ty rozdíly vskutku extrémní! Btw, osobně si samozřejmě tvé dílčí pochybnosti neberu. Naopak mi pomohly uvědomit si věci uvedené výše. Ještě jednou díky.
johanes1
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od pufr »

Osobně bych podle opotřebení stoliček řekl spíš "tři a více" :?
Ale neznám místní podmínky a pamatuji mnoho malicherných sporů, které určování věku vyvolalo :)
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od pufr »

Pufr
Odpovědět