Rys Ostrovid

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

To XAXAP pokud jsi odborník přes kočky,tak nám napiš jak se rys dostává znovu do naší přírody.Docela by mě to zajímalo od kud berete chovné kusy?Jaká je asi cena 1 rysa k vypuštění?Kolik se podle vás nebo vaší organizace kusů v republice v současné době nachází?Jak je monitorujete.A ještě by mě dál zajímalo kolik lidí se na tomto projektu podílí.Placených či neplacených.Neber to jako osobní utoky,považuji se za jednoho z vás,ale jsem přece jenom trochu svůj a myslím svojí hlavou.V pár grantech jsem spolupracoval (zadarmo) tak by mě to docela zajímalo.A o pár projektech jsem slyšel jak to dopadlo...... :wink:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Tak nějak, mě už to netankuje... a nemyslím,že by si mě mohl přesvědčit o neškodnosti rysa.. :?
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od XAXAP »

Tommy: mám to chápat tak, že došlo k nějaké změně, pro kterou opouštíš ani ne měsíc staré téma? Tomu bez vysvětlení nerozumím.

Zdenek: V tuhle chvíli se už rysi šíří přirozeně, pokud jim do toho nezasáhne člověk (odstřel, auta)
Při repatriaci se používaly kusy z volné přírody a ze ZOO. Slováci natočili hezkej dokument, jmenuje se Návrat rysov. Mrkni na něj.
České území využívá aktuálně cca 70-90 adultních a subadultních kusů.
Monitoring probíhá různými způsoby, pobytové znaky, fotopasti, předdané informace, hromadná sčítání, telemetrie. V parcích a CHKO se tomu věnují i placení lidé (obvykle se ale věnují nejen rysovi), jinak jsou obvyklí dobrovolníci. Já osobně nemám žádné finanční či výrazné nefinanční výhody z toho plynoucí (vlastně akorát občasné vstupy a vjezdy, kde to není úplně open), naopak některé aktivity ze svého podnikání finančně podporuji (ale to nejen rysa). Kolik lidí se na projektu podílí přesně nevím, zaměstnanců chráněných území je pár, dobrovolníků jsou jistě desítky a fakt nedokážu přesně říct, jestli jich je 170 nebo 350. To by ses musel zeptat lidí z Duhy, kteří koordinují největší část.
Pokrejvá se celá republika, nejvíc severní Morava a okolí a jihozápad Čech.

No snad jsem tvůj hlad po informacích náležitě nasytil. Hezký den!
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

A jsme u toho, 70 - 90 jedinců v ČR je naprostý nesmysl. Úmlsně se zatajují skutečné stavy!
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kasari »

Proč myslíš? Připadá ti, že jich tu je víc?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

No to každopádně,krom krkonoš jsou úplně všude. Stejnej problém mají s ochranářema na Slovensku. Např. myslivci udáváji stav medvědů někde k 1200 ks a ochranáři 600ks,to samo i s vlky. Ten monitoring probíhá za pomocí fotopastí a pobytových znaků,gps obejek nosí jen pár jedinců. Na ochranu a vysazení rysa už bylo vynaloženo miliony Eur.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kikin »

XAXAP-prosim te,mohl by jsi uvest,kolik stalo vysazeni rysa,jeho monitoring a kdo to vsecno financuje?Cena celkem a za bezny rok?Dekuji
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od fesoj »

Tommy, jak jsi přišel na to, že v Krkonoších rys není ? Asi tady nebude stabilní populace, ale nepravidelný výskyt na východním okraji Krkonoš /Rýchory/ jsem zaznamenal již před několika lety. Viděl jsem ho sice jen jednou, ale sem tam se najde stržený kus, sem tam stopa a na jeho přítomnost lze mnohdy soudit i ze změněného chování srnčí zvěře. Ovšem že by srnčího nějak výrazně ubylo, to se říci nedá, takže to nevypadá, že by si rys naši honitbu vybral jako místo svého trvalého pobytu. Že se dnes může vyskytnout na celém území republiky, pokud tam je odpovídající lesnatost, to je fakt - ale fakt je také to, že se ve valné většině jedná o mladé migrující jedince a že celkový počet rysů na našem území asi nebude nijak moc vysoký. Těch 80 - 90 kusů, které uvádí XAXAP, asi bude blízko reality - jen pořád nemůžu pochopit, jak těch pár desítek rodičů mohlo během docela krátké doby vyprodukovat ty údajné stovky kusů, které zlí myslivci upytlačili.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Kdysi dávno mě to zajímalo a není to tak dlouho co jsem se díval na výsledky monitoringu v Česku a v Krkonoších nebyl. kdo vlastně ten skutečný stav ví? V Beskydech udávají okolo 15 jedinců a v Jeseníkách dokonce pouze sporadický výskyt. Mám pár přátel,kteří loví v Hrubém Jeseníku a můžou s klidem říct,že rys se tam vyskytuje trvale.Nakonec u nás je to pravděpodobně také mladý jedinec,který si teprve hledá revír a o výskytu rysa na Libavé snad ještě duháci ani neví. Co se týče úživnosti pro rysa,tak ta je velmi vysoká a to především díky min počtu vlků a především obětavé práci myslivců.
Počet 90 ks by byla v Česku téměř nečitelná.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

Je vidět,že tady někdo umí počítat....A jsme opět u toho.Proč někdo může uvádět čísla,které poškozují nás a to v černých odlovech.Všude se může najít člověk,který svou vášen neskrotí a nebo si myslí,že udělal pro přírodu záslužný čin nebo prostě z hladovosti.Ale tolik kusů by se tady asi ututlat nedalo.Rys neni zajíc a ta naše povaha česká,tomu sám věřit nemůžeš.Kolik bylo usvědčených z pytláctí a kolik zahájených soudních sporů?Vždyt dneska si lidé zavidí i rakovinu....A kde se pak z přírůstků vzali?
Svoje všetečné otázky jsem kladl hlavně proto zda mi XAXAP pravdivě odpoví na znovu vypuštění rysa zpět do naší přírody.Odpověděl po pravdě za což si ho vážím.Ono přiznat,že se chovný materiál pořizoval z našich zoo chce říci málokdo.Jak to bylo zákoné o tom polemizovat nechci.Jen si vzpomenu,že když já chci vypustit koroptev z volierového chovu do honitby,potřebuji k tomu pár papírů k povolení.Jak to bylo s rysem jsem věděl jen se nás na to nikdo neptal.Myslím,že to byla velká chyba.Každej nemusí být v očích těch druhých vrah a pod.Osobně znám tady na Vysočině spoustu myslivců,kteří jsou zároven ochránci a nestydíme se za to.Jen nám připadá,že se jedná o nás bez nás.Je to tak správné?Nevím.Jen vím,že pokud si všechny suběkty zabývající se přírodou ty co v ní pracují i ti kteří jí chrání nesednou a nepotahnou za jeden provaz,tak ty kteří vidí jen peníze a světlo na druhém konci..pohřbí vše at jsou to rysové až po poslední ouklejku.Neb po mě potopa,hlavně,když já jsem za vodou.....Jenže na ty nestačíme ani my ani vy...Tak si budem raději trhat vlasy mezi sebou.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Tommy »

Zdendo asi si pamatuješ, že kdysi bylo součásti myslivosti lesnictví,zemědělství,ochranářství. Teď je nepřítelem myslivce lesník,zemědělec i ochranář. Já jen nechápu,jak si může někdo vypouštět po lesích divoké šelmy aniž by se první pobavil s tím,kdo v tom lese hospodaří. Oni si nás totiž pletou s vybiječi všeho živého a to především díky systému LČR.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od XAXAP »

Milý Tommy, mě by zajímalo, kde jsi vzal čísla a linky tvých úvah? Uveď, prosím, zdroje.

Zdeňku: Mnou uvedené informace jsi hrubě zjednodušil a pokřivil. Pak ses na základě toho rozčílil. Mám to chápat tak, že se prostě nad tímto tématem rozčilovat chceš? Nechápu to.

A bacha na jedno tvrzení. Stejně jako řeky rybářům, lesy jsou myslivcům pouze propůjčeny na základě nějaké legislativy a smluv. To neznamená, že by myslivci měli neomezené právo rozhodnovat, či dokonce nutně ovlivňovat jakýkoliv zájem vyššího subjektu (např. stát). Pravdu ovšem máte v tom, že debata by měla být vedena s každým, koho se nějaká aktivita státu dotýká. To ovšem zase neznamená, že se to v tomhle případě nestalo. Že o něčem nevím prostě neznamená, že to neexistuje či neproběhlo.

Kikin: finanční toky opravdu neznám ... musel by ses poptat na parcích a CHKO, něco je určitě financováno granty z fondů EU, ale to nejsou žádný fatální prachy (mimochodem teď jeden z těch větších, přeshraničních končí), něco určitě dají privátní mecenášové.

Fesoj: Ty současné počty rysů nemůžeš brát pro výpočet fest, je tam vývoj. Mimochodem v posledních letech výrazný pokles. Zase na začátku tam byl výrazný nárůst. Ty údaje, které dal dohromady Červený s Koubkem, se dají rozporovat v jednotkách procent, ne ale dělit dvěma. Oni to nedělali jako hunt na huntery, ale chtěli získat informace, cožeto vlastně za stavem populace stojí.

Apropos, skutečné stavy se nezatajují ani náhodou. Pokud se někde rys objeví, spíš se s tím chlubí :-)
Jak vznikají čísla myslivců přesně nevím, na Slovensku je s tím problém dlouhodobě a ty rozdíly jsou velké. Já mohu sloužit pouze zkušeností od nás. Tam, kde je populace pravidelně monitorovaná, čísla kusů budou velmi přesná. Je stanoven i způsob, jak se se sledováními pracuje. Jak se potvrzují domnělé výskyty apod. Spolupracují i myslivci. S některými myslivci i sdruženími se spolupracuje skvěle a pomohli zmapovat výskyt (rajóny) superpřesně. Někteří ještě stále poskytují informace do mé soukromé hitpardy nesmyslů - např. 5 dospělých rysů (3+2, 32 km od sebe) v jeden moment v jednom domovském okrsku, který reálně obývá 1 kočka :-)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

XAXAP nejednalo se vůbec o nějaký utok či pokřivování tebou uvedených udajů a ty co mě tu léta znají ví jakej jsem klidas.Mě jde jen o to,že někdo uvede číslo našeho teda i tvého nezákoného odlovu(zvěř,zvíře)patří státu.A nic se neděje.Nezlob se,ale pokud to neni podloženo a odsouseno tak mě to i uráží.
Možná bys ses divil,ale rys mě jednu dobu hodně zajímal a zajímala mě i černá puma a taky jsem je nezastřelil.Tak se nediv,že nám co to myslí dobře, to vadí.
Vypouštění rysa sleduji od prvopočátku.Myslíš,že to bylo až tak fér pustit polodivoká zvířata ven.Jak už pro to zvíře tak ty uživatele honiteb.Dnes je to trochu jinak divoké je divoké.Pořád musím,ale tvrdit,že ta komunikace vázne.Pokud jednáte se špičkami mezi ty dole se to vůbec nemusí dostat. :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od fesoj »

Řeky jsou propůjčeny rybářům, honitby myslivcům... Ono se vlastně jedná o celou přírodu, o které se sice dá tvrdit, že jsme ji zdědili od svých rodičů - ale důležitější je, že ji máme půjčenou od svých dětí a je naší povinností jim ji předat v co nejlepším stavu.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kikin »

Xaxap-nezlob se,ale clovek ktery tim zije jako Ty ,ma urcite aspon ramcovy prehled co to rocne stoji.Cela telemetrie,auta,benzin lidi.Urcite je to nejac central rizeny a nekdo ma ucetnictvi.
Uz nekdo dostal za rysa flastr?
Nebo jste jiz zaslechli:zatupluj do nej SGckama,naloz do terenaku,na jednicku ho svez jinam,sundej fajfky ze ctvrtyho valce a vysoky napetim spal chip.,dobre ti ho vycpe Pepa? :) :D
Odpovědět