Rys Ostrovid

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od dalas »

Tak jsem kouknul na mě dostupná fakta, jednak z tohoto fóra ajednak z knihy Jaroslav Červený a kol. Myslivost vydané v roce 2003.
strohé konstatování z knihy Myslivost:
stav rysa v ČR 1998: 100-150ks bez mláďat
stav rysa v ČR 2001: 70-100ks
graf početnosti populace rysa v ČR. max stav v roce 1995 (100%), rok 1998 cca 95%, rok 2001 70%.
Mezi roky 1991-1995 stav rostl s dynamikou cca 20%/rok, 1995-1998 stagnace 95-100%, po roce 1998 pokles s dynamikou cca 7-8%/rok.
text pod obrázkem myslivce s upytlačeným rysem přes rameno: "Ilegální lov rysů v jihozápadních Čechách má za následek současný pokles početnosti populace asi o 30%"
natalita je 2-4 koťata na samici.
Údaje z fóra:
v letech 1980-2000 upytlačeno nejméně 500 ks, současný stav 70-90 ks.
Co mne zajímá:
Čím je dána dynamika v letech 91-95. Je to dáno vypouštěním rysa do volné přírody?
Proč došlo ke stagnaci a následně poklesu populace. Je to skutečně jen pytláctví?
Pytlačí se dodnes, jestliže stavy prakticky stagnují?
Jaký lze očekávat praktický roční přírustek, pomineme li pytlačení?
Je-li hlavní pokles stavu mezi roky 98-01 počítáno z průměru o 40ks je meziroční pokles 13 ks za předpokladu nulové natality. Tento pokles zahrnuje téměř zmíněných 30% na vrubu myslivců. Tedy minimálně 40 ks za 3 roky. Je to možné?
Odečtu-li oněch cca 26 ks "upytlačených" v letech 98-00 od 500 ks z let 80-00, bylo v letech 80-98 "upytlačeno" 474 ks. To znamená cca 26 ks/rok. Přesto v této době dochází k prudkému nárustu populace (byť nevelké). Byla tedy introdukce daleko větší, než uvádí grafy? A to vše bez přírůstků (respektive natalita= přirozená mortalita)
Slovy klasika: "Pán geněrál, som s toho volaaký zmetěný"
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kikin »

Dalas-a nebo verim jen statistice,co si zboudacim sam :D
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kopov.c »

Tady je pěknej článek o těch našich ochranářích. Jen škoda,že tam nejsou čísla co to jejich "ochranování" stojí :( http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekolog ... ecnost_wag
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od tonny »

Pan Chloupek to napsal moc hezky. Ona nám tu chybí nejen politická odpovědnost ale i odpovědnost rádobyekologů. Být zelený (ne myslivec a lesník) je dnes v módě a vždy si vyřvou nějaký peníze na jejich výmysly. Proč nám chtějí tady tak násilně pomáhat? Proč se nepřestěhují někde do panenské přírody, třeba na Sibiř a nežijí tam?
Podobně i s tím rysem, medvědy a vlky. Prostě je ta evoluce už kousek dál a u nás není pro ně místo, vhodné životní prostředí. Nebo nám ty velké šelmy zachrání životní prostředí? Myslím, že se zdravím rozumem to nemá vůbec nic společného. Co můžeme očekávat od dnešní společnosti! Daří se jen byznysu a ten pronikl všude.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od dalas »

takový fiktivní scénář:
Úzká skupinka lidí dostane nápad, který vypadá velice bohulibě. Vymyslí introdukci Rysa do přírody ČR. K tomu je ale potřeba spousta finančních prostředků, tak je nutné najít mecenáše. A protože jde o bohulibý čin, těžko se něco odmítá. Tak se najde pár sponzorů, kteří do toho vmáčknou peníze. Pár lidí se obklopí nadšenci, kteří unešeni bohulibou myšlenkou provozují související aktivity zdarma. Přes úzkou skupinku, ale tečou prachy a sem tam něco ukápne. Ze začátku jde vše podle plánu, ale mecenáši nejsou bezední. Reintrodukci se přestane dařit a je nutno najít důvody. Nejlépe takové, které úzká skupinka nemohla tušit.
Netvrdím že to tak je, ale zdá se vám to v tomto státě nemožné? Je to princip, na kterém staví všechny nadace a dobře z toho žijí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kikin »

dalas-to není fiktivní scénář,ale nahá pravda.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od XAXAP »

Omlouvám se Zdeňkovi. Pokud jsem použil u jeho pocitů slovo "pokřivil fakta", nezasloužil si to v porovnání s tím, co se tu děje v posledních příspěvcích.

A vy se pak divíte, přátelé, že vám výrazně klesá popularita :? Fabulace, falacie, tendenční výklady, nesmyslně konstruované teze bez sebereflexe. Vyčítáte pravidelně ochranářům fundamentalismus (a to vím, že tam někdy opravdu je) a tady jste ho předvedli v krystalické podobě. Napadá mě přirovnání k sektě, kterou chtějí zrušit. Proč?
Kašlete na faktické argumentace, ty jsou jen alibi. Přemejšlejte o motivech, emocích, které vás k tomuhle vedou. Zkuste je podrobit kritice a ptát se sám sebe? Např.: Mám opravdu své informace změřeny a skepticky přehodnoceny nebo se mi jen hodí pro lepší pocit? Dají se ty informace takto paušalizovat? Co mi přináší tuhý až definitivní pohled na osoby s jiným zaměřením? A další otázky, které vás v téhle souvislosti napadnou.
A probůh, neblbněte a vybodněte se na pocit, že může jeden člověk rozumět tak složitému systému, jakou příroda je, jakým les je. Mějte oči otevřené, uši nastražené, pak se bude myslivost vyvíjet dopředu a nebude tuhnout v tenzi se společností. To pak nemá moc šancí přežít.
Ale na závěr vás uklidním. Vy sami nemusíte mít strach, že by se něco změnilo ještě za vašich životů. Nemusíte své názory a vzorce chování vůbec upravovat a bez porblémů umřete jako spokojení myslivci. Akorát své hobby předáte dalším generacím stále stejně rigidní, to jest o to více zranitelné v konfrontaci s výrazně dynamickým vývojem společnosti.

Jednou z mých priorit je hledání cesty a propojení lidí, kteří přírodní prostor aktivně sdílejí. Není to jen ochrana a myslivost. je v tom i rekreace, sport atd. Už mám za sebou i zajímavé a pozitivní výsledky. Tady musím ale sebekriticky přiznat, že jsem sociologicky specifické prostředí internetového fóra podcenil. Na opakované vysvětlování téhož nemám tolik času. Tak vás tu nechám, nebudu vás nadále zlobit svými pohledy.

Až budete chtít vysvětlení místo souhlasného mrmlání nad nesmysly, klíďo mi napiště zprávu (snad se nemýlím, že chodí avízo do mailu). Nemám problém komunikovat s kýmkoliv, oponenti mě neštvou, ale inspirují. Rád se s vámi i reálně potkám, bude-li vás zajímat něco z výzkumu. Hezký den!
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od kikin »

XAXAP-hezky píšeš,ale o těch finančních tocích nic.Ještě napiš kde a ke kterýmu stromu se vážeš.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od dalas »

XAXAP: tady bylo vzneseno obvinění (a to i písemně) myslivců, že upytlačili více jak 500 ks rysa v době vzrůstu jeho početních stavů. Jsou obviněni myslivci, tedy i já, kikin a další na tomto fóru i mimo. Já rysa ve volné přírodě ani neviděl, ale veřejnost se na mě dívá jako na hajzla, kterej za to může. A ty voláš po sebereflexi! Řekněte jméno toho, kdo rysa upytlačil a bylo mu to prokázáno. Pak poznáš tu reflexi. Ale sebereflexi mohu uplatnit jen sám na sobě.
Je celkem pravděpodobné, že si někdo zmáčkl, ale obvinění je kolektivní. Pokud je vzneseno takovéto, dle mne, vážné obvinění, bylo by záhodno jej nezvratně doložit. Nám tu nejde o ochranu pytláků, ale pokud se někdo tohoto činu dopouští, je na to zákon. je to stejné jako s tím fiktivním příběhem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od precechtel »

A vy se pak divíte, přátelé, že vám výrazně klesá popularita

4Xaxap, vzhledem k tomu, že ses odchýlil od nitky Rys..., dovolím si to taky. Já totiž celou dobu co čtu Tvoje příspěvky, tak nechápu, co vůbec hledáš na Loveckém fóru---Zatím jsi ničím podnětným nepřispěl a mám ten pocit, že chceš jen těm "zabedněným" myslivcům otevřít dle Tvého názoru oči na problematiku ochrany přírody a jak by se měli v přírodě chovat a co všechno akceptovat a lovit a nelovit, včetně různých agresivních a ze zahraničí placených hnutí, která v naší přírodě dělají pouze zmatky. Mám rád pluralitu a různé názory, ale já se vyjadřuji jen k věcem, kterým rozumím, proto nechodím na servery, kde se řeší politika či rybaření či automobilismus. Myslivost aktivně provozuji od zhruba r. 1973 a je to můj styl života na vesnici a měnit ho nehodlám. Rysa jsem naživo v přírodě neviděl, kdybych ho u nás potkal - není u nás, rád bych se podíval... Prosím Tě, přispívej na svoje ochranářské a rybářské servery a nás tady nech vegetovat po svém. Já jsem se snažil životní prostředí ochraňovat už v době, kdy většina zelených v této republice ještě nebyla narozena. Píši to s chladnou hlavou a s úsměvem a bavím se, občas sem i na některé jiné myslivecké servery obdobný přispěvatel napíše, většinou se to týká ovšem ubohých pejsků a kočiček, které bezohlední myslivci střílí.. Jsem i bývalý zemědělec a velmi jsem pobaven tím, že najednou jsou problémy s přemnoženými kormorány, přemnoženými strakami, vránami a krkavci - kdo tuto situaci zavinil? no myslivci nikoliv, jen nesmyslná ochrana ptáků, které naši předkové tlumili a dobře věděli proč. U nás se geometrickou řadou namnožili motáci, to ochranářům naprosto nevadí, že okamžitě zmizela i poslední hejnka koroptví..., krkavci usmrcují farmářům telata a jehňata, no pohoda, kormoráni - no kolega v práci je rybář a zrovna mi říkal, že letos povolenku na pstruhové vody platit nebude, není co lovit. Tož tak, přeber si to jak chceš, odpovídám za vyslovené, nikoliv za to, jak to pochopíš. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Lotr »

Tak už víme, proč je v ČR "tolik" rysů:

http://ostrava.idnes.cz/mapa-pohybu-sel ... ntent=main
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od fesoj »

Dnes jsem si v Ekolistu přečetl zajímavý článek o rysech v zájmovém chovu p. Navrátila ze Sopřeče na Pardubicku. Jmenovaný chovatel vlastní jednoho samce a 3 samice. Chová je ve velkých výbězích a předpokládám, že jim věnuje patřičnou péči - ostatně jeho chov bude zcela jistě pod veterinárním dohledem a ochranáři by mu asi také nic neprominuli. A zaujal mne jeden fakt : Za dobu pěti let ještě ani jedna samice nevrhla mláďata. A tak se ptám : Nebude to ve volné přírodě trochu podobné ? Nebude natalita našich volně žijících rysů podstatně nižší, než se běžně předpokládá ? Rys v naší přírodě nemá nepřítele - ovšem kromě člověka, ale těm řečem o stovkách upytlačených rysů nevěřím. Jistě, rys se postupně šíří a obsazuje stále větší část našeho území - ale teoreticky, pokud by přirozený přírůstek odpovídal předpokladům, by jich už dnes muselo u nás žít daleko a daleko víc. A to, že by k vrhu mláďat docházelo snad v několikaletých intervalech, by vysvětlovalo současný poměrně nízký stav této šelmy mnohem logičtěji, než řeči o zlých myslivcích, potažmo pytlácích.
Kritériem pravdy je praxe.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od XAXAP »

Jsem zase nakouk do tématu, tak zkusím poodpovídat:

fesoj: Privátních i Zoo chovů je v Čr více. Některým chovatelům se odchovy daří pravidelně, některým občas, některým vůbec. Natalita zvířat divokých a v chovech se ovšem liší běžně u většiny zvířat. Ta odhadovaná čísla jsou produktem převážně monitoringu (fyzického i fotopastmi) v terénu. A bohužel se poslední dobou rys příliš nešíří. Kýžené propojení migračními koridory zatím nefunguje a destabilizace jihozápadní populace je bohužel stále silné téma.

Precechtel: S myslivci komunikuji běžně, proto jsem občas i tady. S některými spolupracuji úzce, někteří se chtějí rochnit v bludech. Je to asi obvyklé sociologické rozložení. O žádném ze západu financovaném hnutí nevím. Vím jen o grantech z EU, občas z norských či švýcarských fondů. Ty jsou ale běžné i pro neenviromentální aktivity. A závěrem, ve svém pocitu na téma mého motivu se mýlíš. Ale to není nic divného. Děje se tak skoro vždy, když člověk myslí za cizí hlavu.

dalas: Ten pocit plynoucí z onoho obvinění, jak říkáš, chápu. Určité, nezanedbatelné procento myslivců v tom pak v očích úplně laické veřejnosti jede neprávem. Ale komunikovat se to musí, protože k pytlačení prokazatelně dochází. Profesor Červený si lebky nevymodeloval z moduritu a polovina telemetricky sledovaných rysů, která byla zastřelana, je také důkaz bez debaty. A že se zatím nic nevyšetřilo je bohužel průšvih systému. Něco už nahlášeno bylo, dokonce kůže. Šetřili to ale lokální policisté a nic nedošetřili. Už se ale blýská na lepší časy, protože z EU jde požadavek na centrální vyšetřování enviromentální kriminality, takže se snad podaří odpárat ututlávací mechanismy typu "bližší košile než kabát". A pak by to chtělo i více odvahy s tím vylízt ven. Dostanou se ke mě relativně často informace o pytláctví, jejich zdroj ovšem nechce svědčit. Bojí se, že by byl ve vsi a spolku označen za práskače a někdy se bojí i onoho pytláka. A bez toho svědectví by to opět skončilo pod stolem. To je mimochodem ta samoočista, která by se mi u české myslivosti líbila. Vymýšlením fikcí tomu ale nepomůžeš. Akorát dmýchneš nesmyslnou a ničím nepodloženou nenávist.

kikine, pro tebe mám jedinou odpověď: vždy a jedině ke švestce! :-)
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Onďa »

ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rys Ostrovid

Příspěvek od Zdenek41 »

No a ted už je mi jasné proč se u nás v poslední době stala srnčí zvěř noční zvěří.Jen je ho škoda.Mohl jsem ho fešáka vidět.Sníh je až ted.....Pokud jsem na to to tema vedl diskusi,každý se smál....Je potřeba chodit přírodou s otevřenýma očima...A všímat si všeho co neni nějak normélní.Většina myslivců tento druhý smysl měla.Bohužel dnes to u mnoha tak nějak postrádám.
Odpovědět