Orel

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Orel

Příspěvek od tonny »

Před deseti lety, když jsem pozoroval Orla mořského nad Nesytem nebo oborou Soutok (JM Břeclavsko), tak jsem toho dravce nadšeně obdivoval. Časem jsem jej začal vídat na vývrzích i na poli čím dál častěji, tedy známka, že se jim daří. Co se mi ale nejvíce líbí, tak pokud lovil jenom lovnou zvěř, např. husy, tak u ochránců bylo vše v pořádku. Dnes už mají údajně problém, začali lovit i labutě a volavky, chráněné druhy a to se nesmí. Údajně by mělo být v ČR 100 párů.
Jen jsem si vzpomněl na téma o rysovi, pokud loví zvěř myslivcům, je vše v pořádku, je to přirozené.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Orel

Příspěvek od Hirc »

nazdar, můžeš nám tu dát nějaký zdroj že ti "ochránci" mají problém s orlem? Nedávno jsme tu uživateli XAXAPovi vyčítali, že paušalizuje a hází všechny myslivce do jednoho pytle. Bylo by dobré chovat se stejně. :wink:
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Orel

Příspěvek od tonny »

O problému mi řekl známý, bývalý dlouholetý ochránce, kterého nechci jmenovat. Proto jsem napsal "údajně".
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Orel

Příspěvek od fesoj »

Volavky a labutě sice náleží mezi chráněné druhy, rozhodně však ne mezi druhy ohrožené. Pokud by někomu vadilo, že je loví orel, pak by logicky měl upírat právo na existenci i třeba krahujcovi, který se prakticky ničím jiným než chráněnými živočichy neživí. A volavek i labutí je dost, dokonce dost na to, že lov labutí velkých a volavek popelavých loveckými dravci by dle mého názoru bylo možno legálně povolit a jejich stavy by to ani v nejmenším neohrozilo.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Orel

Příspěvek od kojot »

Dám orlovi zlatý kroužek na pařát, když mě vybere volavky na rybnících. Jest to záslužná činnost, když pokrytecká ochrana funguje pro tento druh tak dokonale, kdy získání výjimky pro odstřel se rovná nule. Zde je problém v reflexi prováděcí vyhlášky zák. č. 114/1992 Sb, nebo si s ornitology nemáme co vyčítat, poněvadž podobným způsobem jako my podhodnocují sčítané stavy. :roll:
Orly mořské je možné pozorovat na JM skoro na všech větších a klidných lokalitách jako uvedený Nesyt a dále vodárenské nádrže. Minulý týden mi na rybníku kupříkladu sbíral kapří násadu krom volavek i orlovec říční.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Orel

Příspěvek od fesoj »

Jak již bylo napsáno mnohokrát, všeho moc škodí... Když uvidím na rybníku lovit orlovce říčního či orla mořského, smeknu klobouk a poděkuji sv. Hubertovi za vzácný myslivecký zážitek, bude-li mi tam lovit 10 volavek, budu se snažit získat povolení k odstřelu - a z hejn kormoránů mi bude zle...
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět