Bekání vysoké

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Bekání vysoké

Příspěvek od TWitko »

Zdravim zkusenejsi

jsem docela nezkuseny novacek a mam takovy dotaz ? Steka vysoka ? "Stekanim" mam na mysli ten zvuk co bezne vydava srnci. Az dosud me to ani nenapadlo, nicmene dnesni zazitek me lehce znejistil. V reviru mame starou modrinovou skolku (driv snad na semena), moc neudrzovanou, docela zarostlou. Soulal jsem kolem a kdyz jsem se uz vracel, v jedne "ulicce" koukam jelen. Stal a koukal smerem ke mne. Musel o me asi vedet, protoze jsem mel vitr "nicmoc". Takze jsem jen "zmrznul" a cekal .. jelen par minut koukal mym smerem, pak se pomalu rozesel a presel do druhe ulicky. Ja za nim. Ale to uz na nej bylo moc .. zradil jsem ho .. jen hodil hlavou, otocil se a pryc .. zmizel v te "busi" nekde uvnitr a dal uz kdovikam …

az dosud "dobry"… jakoze chapu … jenze temer okamzite pote co vypalil pryc se ozval "stekot". Ale docela rev. Trval docela dlouho a bylo slyset jak "mizi do dalky". Pokud si muzu tipnout, pak cca smerem co zmizel jelen. No a to stekani me prave nejak nesedi .. az dosud me ani nenapadlo, ze by jelen takhle stekal. Srnec to taky nebyl. Jsem "ucho" ale srnce od jelena poznam. Snad .. pokud to teda nebyl nejakej hodne zmutovanej srnec :-) Tak co ?

Jediny co me napadlo, ze jelen, jak zdrhal, vydesil nekde o kousek dal po ceste srnce .. a stekal on. Jenze zase se mi nezda, ze by jelen a srnci takhle na jednom miste .. a navic ze by zdrhali stejnym smerem ??? CO vy si o tom myslite ? Ma nekdo zkusenosti se stekanim jine sparkate krome srnci ?

TW
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Bekani/stekani vysoke ?

Příspěvek od fesoj »

Vidím, že jsi zřejmě začátečník, tak se pokusím něco málo objasnit, když se nikdo zkušenější nezapojil. Bákání u vysoké zvěře je zcela normální jev, i když daleko méně častý, než u srnčího. Vysoká např. nikdy nebáká bez zjevné příčiny, nebo proto, aby si jeden kus "pokecal" s druhým, což je u srnčího běžné. Bákání u vysoké také nikdy netrvá tak dlouho, jako u srnčího - párkrát se ozve a dost. Dle mých zkušeností se jedná o projev varování v nejistotě, rozhodně se častěji ozývají laně /zejména vodící/ než jeleni, já jsem se s bákáním setkal pouze u mladého jelena I. VT, nějaký "starý pán" si bákání raději odpustí a nehodlá na sebe upozorňovat. Bákání vysoké je proti srnčímu také podstatně hlubší. A dosud se mi nestalo, že by bylo vyvoláno něčím jiným než člověkem, na rozdíl od srnčí zvěře, kde bákají jednotlivé kusy na sebe navzájem, na černou, na vysokou a pochopitelně i na člověka. Zda se tento hlasový projev vyskytuje i u jiných druhů jelenovitých /sika, daněk, jelenec/, opravdu nevím, s touto zvěří nemám sebemenší zkušenosti.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Bekani/stekani vysoke ?

Příspěvek od TWitko »

tak zacatecnik bezesporu jsem .. :-) a diky za vysvetlenou. ja, nez jsem se optal, jsem nakoukl do tech par knizek co mam, a udelal rychly pruzkum i na netu, ale na tohle tema jsem nic nenasel …
jeste jednou diky .. uz jsem zase o neco chytrejsi :-)
TW
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Bekani/stekani vysoke ?

Příspěvek od BwanaHunter »

Vysoká ani srnčí neštěká, ale beká (nebo báká, ale to mě tahá za uši i oči). To zaprvé :) . Jinak vysoká beká, jak už tu zaznělo, ale obvykle laně, dospělého jelena jsem alespoň nikdy bekat neslyšel. Je to i tím, že to beknutí není samoúčelné, jako že by se zvěř lekla, je to varování pro ostatní, že se něco děje. A obvykle rudl vodí laně a laně dávají pozor. Nicméně, beknutí vysoké je o dost jiný zvuk než u srnčího, není tam ten chraplavý tón do štěkava, mě to spíš připomíná prudký únik stlačeného vzduchu. A obvykle laň bekne jednou, aby varovala ostatní, pak následuje úprk a už potichu. Že by zvěř zdrhala bekající, to jsem u vysoké na rozdíl od srnčí nikdy nezažil, ačkoliv v přírodě nic nelze 100% vyloučit.
Sika beká taky, taky jsem slyšel bekat jen laně, ale to je zase úplně jiný zvuk, takový pískavý zakončený chraplavě. Ostatně i sika jelen v říji píská, mají to hlasové ústrojí nastavené jinak. Dančí taky používá varovné zvuky, beká, a zase zní trochu jinak, ačkoliv ne tak odlišně, jako sika. A pro siku i daňčí platí to, že obvykle laň bekne jednou a následuje úprk bez dalšího bekání.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět