Výpočet živé váhy.

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Ondra »

Rád bych se zeptal na nějaké informace ohledně koeficientu pro určení živé váhy z hmotnosti vyvrženého kusu. Nemůžu to nikde najít. Sám jsem se, koukám, sekl o dobrých 30 kilo :oops: .

Téma založeno oddělením z tématu "Agresivita stoupá..". Karel61.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Karel61 »

Také mě to zajímá. U několika kusů archivuji živou i vyvrženou hmotnost, tak jsem zvědav, jak to bude fungovat.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Tim »

To by zajímalo i mne. Vždy kus vážíme vyvržený a pak se hádáme, kolik zhruba mohl mít živé váhy :idea:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Zdenek41 »

Černá koeficient
do 12M 0,73
Nad 12M 0,79
Pokud vím jde to u každé zvěře srnčí je myslím 0,61 atd.Vše je v knihách. :wink: Samozřejmě to neni uplně přesné,ale jde to použít.
axon
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: úte 02.2.2010, 15:11

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od axon »

Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Karel61 »

To axon a Zdenek:
Tak to funguje hodně dobře. Já mám koeficient 0,81 vyvržený s hlavou a běháky. Oni mají 0,79 s hlavou bez běháků.
Bez hlavy a běháků mi to dělá 0,69. Výtěžnost masa bez kosti 0,31. Vše u kusu 96 kg živé černé.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od BwanaHunter »

Karel> co to tam máte, marjá, za zvěř, že má běháky a 96 kg.... :shock: :lol: :lol: :lol:
(sorry, nedalo mi to :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Karel61 »

Měl jsem samozřejmě na mysli běhy. Ale běhák se u černé u nás používá tak často, že mi to divné nepřišlo. :)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od kojot »

Tak koukám, že jsem to malinko domotal, místo 0,79 jsem u toho kňoura počítal 0,69. Tím pádem ses Ondro tolik nesekl :) .
Jatečná výtěžnost u prasete taky sedí. U kusu v živé váze mi stabilně vychází oněch 31-32 %, u vyvrženého s hlavou a běhy 48-50%.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Zdenek41 »

Karle v pohodě jsem o malimko dál,ale běhák je u nás běžně používané slovo.Krajově,druhově nevidím problém.Lepší jak dnes často slyším...vzal jsem to přes hnáty. :wink: To byl řev....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od dalas »

Když má pernatá stojáky, je logické, že spárkatá má běháky. :D :D :D Ale vážně, lze to považovat za místní slang myslivecké mluvy. Je to mnohem přijatelnější, jako běžky, jak někdy slýchávám u nás. Naštěstí od nemyslivců. Omlouvám se za toto OT odlehčení.
Jinak tyto přepočty jsou velmi užitečná věc, protože lovnost se zpravidla posuzuje podle dodávkové váhy. Já zpravidla vážím kus po vyvržení a někdy pouze s malým vývrhem. Tady ale nelze už nic pokazit v průběru. Kdyby ale existoval nějaký spolehlivý způsob určení váhy živé zvěře ve volnosti. Třeba telemetricky určené míry x váha. Letos jsem zrovna s tímto měl problém u srnčete. Jedou se zdálo slabší, podruhý zas v normě, podle toho, jak jsem na ně koukal. Nakonec jsem jej nechal a udělal asi dobře, neb jsem narazil na srnče 5 kg po vyvržení. Ale to už bylo jednoznačné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Zdenek41 »

Dalas ono by to šlo.... :lol: Jenže bys ho musel chytit a změřit pásmem...Běžně se tak měří hovězí.Jen by někdo musel udělat přepočet.Ne do toho se mi teda nechce. :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od dalas »

Zdenku, nemyslím to tak, že odchytím kus a pokud bude po změření lovný, tak jej ulovím palnou zbraní. :lol: Je to díra na trhu. Přístroj, který kombinuje dálkoměr a dalekohled s proměnným zvětšením a definovanou osnovou. Umístil bych třeba jeden bod na na kohoutek a změnou zvětšení druhý na přední spárek. Z těchto dat a druhu zvěře by mohl místo dálky vypadnou údaj o pravděpodobné hmotnosti kusu. Vím, že by to nebylo zcela přesné, ale pořád mnohem přesnější než pouhý odhad. Třeba pro začátečníky by to bylo perfekt, protože by se hodně zdokonalili v odhadu. Existuje třeba tabulka délky stopy v souvislosti s pravděpodobnou váhou? Vím že to zní jako fantasmagorie, ale i dnes běžné věci byly dříve nepředstavitelné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Zdenek41 »

Stopou u černé zvěře se řídit nedá.Už jsem viděl supr knoury co si někdo myslel,že je to do 40kg a naopak.U srnčí,srnčete to podle stopy poznat lze,ale odhadnout ty 2kg+ či - asi taky ne.
No já tě pochopil,jen jsem si vzpoměl na doby minulé,když sem tou dobytčí váhou,pásmem měřil a bojoval skoro o život.Byla to běžná praxe přímo na stání.Když nebyla k dispozci věčně rozbitá převozní váha a nebo se koupila taková co se do stáje nevešla.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výpočet živé váhy.

Příspěvek od Petr1970 »

u pořádnejch(domácích) pašíků řezník říkal: 30kg na život.. barva, pajšl.. takže váha vyvrženýho plus 30... ale to se bavíme o 150-200 vyvrženejch, občas i testováno - vážilo se co šlo z rozporky proti tomu co bylo váženo živé ráno při přepravě...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět