Jen tak kecáme o 223

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Tak a ja koncim, tohle je uz naprosto beznadejna demagogie.
Mne je uplne jedno kdo, co a proc s cim strili. Pro mne se z toho stala principielni vec, ze Cesi nejsou schopni vest na foru odbornou a vecnou debatu na danne tema.
Nikdo se neptal na vhodnost a vykon raze k urcitemu lovu urcite zvere. Ale ptal se na nejvhodnejsi umisteni zasahu urcitou razi na urcitou zver.
Kdyz to nevite nebo se nechcete vyjadrovat, tak sem kurva nepiste. Ja jsem se tu nedozvedel zhola nic noveho. A myslim si, ze to co se tu napsalo, radoby k tematu, vsichni vedi. Jen vy proste mate potrebu ostatni umravnovat a poucovat v necem na co se nikdo neptal.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Míra
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 19.7.2007, 19:25
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Míra »

TO RMareta: máš naprostou pravdu, ale tady to nemá smysl, jsme přece Če?i a k tomu navíc myslivci = naprostí hňupy. Nevíme kam nejlépe umístit zásah .223 dospělému divočákovi, protože bychom tuto ráži na dospělého divočáka prostě nePoužili jako nedostatečnou, což svědčí o naší neodbornosti. Přeji všem odborníkům na lov černé s ráží .223 hodně loveckých úspěchů.
CZ 550 FS .308W+Nikon Monarch E 2,5-10x56 SF IL
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Gustav Fückert Vejprty Korunovka 16/16 1901; Franz Sodia Ferlach 16/16; IZ 18MH .308W; TOZ 78-4 .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tak se Míro poplácejte po ramenou jak jste dobrý :lol: :lol: :lol:
P.S. jenom jestli to je pravda v reálu a né jenom jako pomalu vždy krásné pohádky které nemají s realitou nic společného
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Vidím, že ta diskuze tu proudí všemi proudy. Jen se mi ji nechce číst. Chápu o co jde tazatali a i když nesouhlasím odpovím.

Budeme-li předpokládat, že je střelec dobrý, flinta nastřelena tak jak má být a pomenime-li myslivecké, etické a zákonné věci.

Nejlepší zásahem tedy bude zásah centrální nervové soustavy. Tedy rána a kus v ohni bude určitě na hlavu tzv. za slecho. Samozřejmě i rána na páteř, ale to je velice o?emetné, protože je velkým problémem odhadnout, kde ta páteř je. Ani na krk to nebude moc dobré, protože představíme-li si anatomii krku, tak neni jisté, že trefí? krční páteř. spíše zasáhnež jen "hřeben".
Dále se domnívám, že dobrá rana bude čistě komorová. Myslím si, že střela by měla, i u silnějšího kusu, proniknout do druhé poloviny těla tak jako tak. Samozřejmě se musíš vyvarovat ráně na plecko. Tam už by moh být problém. Tedy pokud bude rána tzv. tři prsty za pleco, tak si myslím, že nebude problém. Samozřejmě kus asi odběhne.

ještě jsem slyšel velice zajímavou věc, na prase opět tě?ce aplikovatelnou, protože je problém dané místo zaměřit.
protože lesáci (tím myslím myslivce v lese) mají problém s lovem muflonů, kteří po SellBell odbíhají, tak se naučili tyto muflony střílet na ledviny. Jak to řeší? Zamíří na konec sedla a bác. Prý zůstává v ohni. Zajímavé, že?

Na konec bych chtěl říci, že nedávám návod jak a čím to lovit, ale jen diskutujeme, jak bylo několikrát nadhozeno.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

:-)
Pani nepochopili smysl diskuznich for a jejich vlaken. Je tu pres 30 prispevku, a ani jeden nema nic spolecneho s predmetnym dotazem. Coz je bezna praxe na ceskych forech. Vzhledem k tomu, ze mam aktivovane upozornovani na nove prispevky ve vlaknu, tak mi to samozrejme vadi, kdyz nejaky hnup napise OT a pak se k nemu prida jiny hnup a diskutuji veci ktere nejsou pro danne tema predmetne. Hezky si o tom notuji.
No a co se tyce myslivcu, tak muj nazor na tuto skupinu je znam a vznikl ciste z me osboni zkusenosti. A temito prispevky si svou image nevylepsuji naopak mi v mem nazoru jen utvrzuji. Nastesti znam dost tech co jsou jsou normalni.
Doporucuji aby zalozili vlakno s nazvem "vhodnost pouziti raze .223 Rem na cernou" a tam si ventiluji sve rozhorceni.
Vsichni vime, ze v praxi se chovaji stejne jako vsichni ostatni.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

2 Mosin
Dekuji, konecne nekdo pochopil smysl diskuzi.

Ja jsem jsem se ptal myslivcu (ne jednoho), kteri by v zivote verejne nepriznali strelbu .223 (1. je to proti zakonu, 2. by je vsichni odsoudili ) a bylo mi receno (a potvrzuje to i to co jsi uvedl) ze at obtizne prase takto trefit, je zcela jednoznacne mezi oko a slecho.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To Shiva.
Uričtě mezi světlo a slecho, protože komorová rána je velice o?emetná. Ano prase padne, ale je velkým rpoblém kdy. Tady pokud trefí?, tak je v ohni.

Jak jsem psal u prasete je velice obtí?ené "hledání" a tedy i zamoření přesné na jednotlivé orgány. Je to přeci jen taková "kulička". U toho musflona se to celkem dá, ale také to asi moc přesné nebude.

U prasete je dalším problémem, obzvlá?tě u dospělé černé, silný pancíř. Na tomto se skutečně kulička 5,6 může rozbít, navíc nejsou stavěny na pronikání do tak tvrdých tkání (tedy alespoň ne většina). Proto jsem slyšel již mnoho názorů, že je velice výhodné v těchto malých a rychlých rážích použít celoplá??.
Ten se samozřejmě neotvírá a má velkou hloubku průniku.
Navíc prý je střela po zásahu tvrdého kusu velice nestabilní.
To by se dalo připisovat (hypotéza) zásahu např kousku žebra, kdy se střela doslova rozhodí a chová se velmi devastačně. Prý dochází k průstřelu a ke střelným kanálům proovnatelným s "velkou" ráží. Kusy navíc i po komorových ranách zůstávají v ohni. Je to velice zajímavé. Podstatné však je, že tento jev byl pozorován u FMJ SellBell. Otázkou je, jestli takto nestabilní budou také i zahraniční střely, ale já se domnívám, že ano. Dle mě je nestabilita způsobena malým průměrem střely, která je ?pičatého charakteru a tedy má tendenci "sklouznout" po cíli, čím? je naružena její původní trajektorie a její rotace je naružena. Jestli se nepletu, tak tohoto faktu bylo Použito u vojenské munice, tu?ím 5,45 - ale nejsem si jistý už je to dlouho co jsem to studoval, kde střely nebyly vyvážené v ose, aby ?pička střely opisovala při letu znatelnou 8, čím? byla v cíly velice nestabilní.

Tak to jsou asi veškeré mé zkušenosti z doslechu. Vzhledem k tomu, že může být a také je velký problém černou zvěř potkat za dobrých světelnostních podmínek, je problém s její vitalitou a v neposlední řadě problém se zákonem, nebudu tyto fakta ověřovat. všichni víte, že jsem dříve koketoval s myšlenkou koupě 22-250 právě z důvodu zákonných limitů. Ono totiž ne jen, že mne fascinují velké ráže, ale také mě fascinují malé ráže, které v sobě skýtají obrovské možnosti a člověka nutí k pilování svého umu.

Proto jsem si zakoupil ZBK110 (neříkejte, že je to ?unt, za ty prachy a na mé účely fantasticky přesná zbraň) v ráži 5,6x50RM. Velice se mi to líbí a je mi sympatická.Chystáme se přebíjet střelivo, protože ze SellBell mám obavy, ale i to vyzkouším. Samozřejmě ji mám na lov škodné a srnčí. Abych někoho nepopichoval. A kdybych náhodou popichoval, má SZ je vám otevřena.

To? asi vše.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

vynechme pravni a eticke aspekty.

samozrejme ze jedina moznost, ktera zvysuje uspesnost pouziti tohoto naboje je prebijet. Nakonec je to jedina moznost jak dosahnout zakoneho vykonu. :-)
Strela musi byt tvrda otvirajici se pozdeji ci po proniknuti tvrdou vrstvou a pri vysoke rychlosti (ano efekt destabilizace v tkani, velice propracovane pro pouziti proti lidem).
Protoze nemuzem pouzit strely na africkou zver (v teto razi se nevyrabeji) mimo Barnes (TSX - Triple Shock) jsou nabizeny ve vaze az 70gr. Vzhledem k tomu, ze jsou to monolity z medi, tak jsou delsi (med je lehci nez olovo) a vyzaduji rychlejsi stoupani vyvrtu k jejich stabilizaci (7")
Berger ma serii ktera by se dala pouzit, 82 a 90gr. A prurezove zatizeni bude male, musi byt strela hodne rychla.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Zajímavé téma.
Nemám s tím sice praktické zkušenosti - otec měl cz527 v 223rem pár let, moc s ní nelovil, černá ještě nebyla nebo byla málo, nosil a nosí nejvíc 30-06. 223 mi půjčoval když jsem ještě neměl vlastní zbraň. Jedinou zkušenost jsem s ní udělal na srnčeti na cca 100m v poli (prosinec), zůstalo v ohni při zásahu SB 3,6g sp, na nízkou komoru na ?iroko - výstřel 10cm, barva byla na sněhu patrná až do vzdálenosti 20m od nástřelu. Byl to můj 1.kus srnčího, zá?itek silný - zůstalo mi to v paměti a vidím to jako dnes.

Jak psal Mosin ideál je zásah CNS, ale to platí pro lov černé obecně. V reálu je to ovšem těžko proveditelné s opakovatelným úspěchem.

Pokud bych lovil černou .223 rem, vybral bych si asi nově dělaný Oryx od normy, střílel bych do 150m a na zvěř
1. do hmotnosti 40 - 50kg (víc asi ze začátku ne, až dle zkušeností z terénu)
2. stojící na ?iroko (čekal bych, čekám i se svou 7x57R)
3. mířil bych na nízkou komoru k plecku - tam ?kára nebývá tak silná
4. pravděpodobně bych lovíval hlavně z posedů (kdy bývá více času na výběr kusu, umístění zásahu, podepření atd. a zvěř hlavně o lovci ve většině případů neví

Na hlavu bych nestřílel, nevěřím si tak abych měl jistou zásahu mozkovny (velikost pomeranče - který ovšem není vidět jako na střelnici), navíc černá hlavou dost pohazuje, nestojí klidně pokud nejistí.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

ještě malé OT:
Nevím, ráže střely cca 5,6mm - 6mm, jakkoliv rychlé mi nějak k těžkým kusům spárkaté nejde hlavně poměrově, hmotnostně taky ne, vše do 6g, už podle fyziky - poměr hmota loveného kusu/hmota střely.
Proto si myslím, že ideální ráž by u tvrdého kusu na ránu, měla vyrážet výstřel min 3-4cm i přes silnou ?káru, tak jak to dělá obyčejný sp u srnčího. To by ale asi chtělo ráž od 9mm, poloplá?? od 16g a v dopadovou nad 800m :)

U 7mm tigů v 7x57R se výstřel rovná vstřelu - prochází jen tvrd?í jádro a tak to moc nebarví (kusy černé kolem 90kg a více), barva po obou stranách ale nic závratného. Zatím jsem vždy dosledoval i bez psa, ale trvalo to.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

téma už Možná usnulo..

Příspěvek od roedear »

..223 nemám, ale pokud bych někdy měl střílet s touto ráží na prase jako?e nebudu,

- pak zásadně jak už výše řečeno na nervové centrum těsně ke slechu, pokud trefím, pak leží, střílel bych jen na krat?í vzdálenost a za dobrých světelných podmínek!

Jen bych byl opravdu rád, aby každý, kdo se rozhodne střílet, jedno kam, si byl vědom toho, že pokud prase nedohledá, je to jen a jen JEHO chyba. VYMLOUVAT SE NA DUTOU RÁNU u 223 rem je zhovadilost a neschopnost přiznat vlastní chybu. Bou?el takového máme člena :evil:
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SEDM »

Jenom k poslednímu příspěvku, "střílení ke slechu, když trefím leží" jo ale když netrefím dobře tak běží a zmrzačené, to jenom na připomenutí.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

když netrefím dobře

Příspěvek od roedear »

SEDM píše: "střílení ke slechu, když trefím leží" jo ale když netrefím dobře tak běží a zmrzačené, to jenom na připomenutí.
když netrefím přesně s jakoukoli ráží, tak to není dobře.. u slabší ráže to platí dvojnásob.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

no téma je zajímavé a reakce taky, vlastnil jsem 222rem a před uvedeným zákonem jsem nepoznal lepší ráži na odstřel selat do 30-40kg na komoru a vše v ohni a nebo pár metrů od nástřelu. Pán co mi ji prodal kňour 150kg za slecho na 50m také v ohni. Po zákoně jsem ji prodal a začal chodit 7x57 celkově na nástřelu nezustane nic a odchází to i 100m používám RWS TIG. Proto se brzy stanu majitem 9.3x62. Souhlasím že nervový systém je spolehlivej zásah ale může udělat krok a netrefíte a jen poraníte a pak je prů?vih. Spolehlivý je i zásah na játra jednou mi udělal při výstřelu krok a místo komora dostali játra stál na místě cca 10 vtěřin a pak sednul na zadek položil na bok a zhasnul ale znehodnocujete tím zvěřinu zejména v létě.
Jinak souhlasím se shivou věda a pokrok je dobrá věc a tak nevidím důvod proč nepoužít NV a nebo světlo. Zvěř by měla dostat šanci - se netrápit po špatně umístěném zásahu procento úlovků se vám nezvedne oproti tomu když ho nemáte a ubyde vám dohledávek a postřelenjch kusů. Připomínám jen že když se zavedl puškohled tak bylo taky spousta odpůrců že střílet se má jen přes mířidla a dneska nikoho puškohled nepohoršuje.
oryx3O8
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: ned 10.1.2010, 11:02

Re: Jen tak kecáme o 223

Příspěvek od oryx3O8 »

Veľa teoretického kecania a etiky ale málo praktických skúsenosti. Osobne som 223 poľoval od roku 91 asi 10 rokov takže niečo k osobným skusenostiam prvé dva či tri roky klasika SaB 3,6 g strelil som niekoľko desiatok kusov srnčej všetko zostalo v ohni ak som strieľal do 1OO m priestrel tak 50 na 50 čiže pri polovičke mi to zver neprestrelilo a všetku energiu odovzdalo do tela. Prirodzene považujem SaB ako veľmi nevhodné strelivo ale nič iné nebolo. Výrazne podliatiny boli samozrejmosťou. Aj keď neexistoval internet a takéto fóra nejaké informácie existovali takže sme vedeli čo robí ľahká a rýchla strela a tak som samozrejme strieľal za lopatku. Ak sa mi pár krát stalo , že som škrtol lopatku išla celá preč podobala sa na zásah malého ručného granatu :( . Nakoľko nikto v združení nepoľoval touto rážov nemal som od koho čerpať info. Potom som objavil Hirtenberger Balisttic Tip. Podľa mojích osobných skúsenosti veľmi dobrá strela na srnčej výrazne menšie poškodenie stále priestrel a dobré farbenie stalo sa že zver poodišla po ráne tak do 30 m ale stále jednoznačne naznačila strelu a uník bol viditeľne iný ako keby nebola zasiahnutá taký spomaleny asi to všetci poznáme. Pri streľbe z posedu na 200-265 namerané maximum veľmi podobné správanie. Dúfam že znova budem počuť o nepoľovníckej vzdialenosti. Zbraň nastrelená na 200 metrov na flek puškohľad 4-12 s dobrou oporou a minimálnym spetným rázom a troškou zanlosti o balistike v pohode. Ak nefuka vietor a kus nie je v pohybe. Myslím , že Shiva je tu na to expert tak to len potvrdí. Potom som sa dostal aj povolenke na diviaka a vysokú. Nakoľko obľubujem viac poľovanie v lese a zo zeme vzdialenost tak do 80- 100 m. Vysoká holá strelená klasicka za lopatku žiadny problém ak odbehla tak do 50 m jelienča skoro vždy v ohni niekoľko desiatok kusov. Pár krát na blízko na krk. Obrovská devastacia krčných stavcov prakticky dve tri stavce prestali exitovať do otvoru som strčil celu päsť až na druhu stranu. Nespomínam si žeby sme niekedy niečo vobec dohľadávali aj keď niečo odbehlo tých 50 m pri vysokej stále som ju sledoval kde zaľahla a zhasla takže sa nejadnalo o dohľadavanie. Ak ide o diviačiu zver tak do 60 kg s Hirtenbergerom bez problémov s SaB som nestrieľal. Nad tých cca 60 kg radšej na ucho alebo zložiť pušku z pleca. Ten krk je dosť neistý zásah videl som pár krát aj s včším kalibrom strelu na krk diviak zostal v ohni a po minute aj viac sa postavil a nikdy sa nenašiel. Samozrejme že bol strelený na hrebeň a bol len otrasený. Priznávam sa , že raz som streli na statného diviaka tak 140 kg na spoločnej poľovačke išli v rade za sebou prv bachyňa s mladými a za nimi kanec vzdielenosť 30 m strela za lopatku našli sme pár kvapiek farby a po stope sme išli niekoľko km ale nenašli sme ho prestal farbiť. Doteraz ma to mrzí a odvtedy na taký kus nestrelím. Jednak preto lebo kombinacia zimnej srsti a pancieru na diviakovi ktorý ma 3 a viac rokov je pre 223 prekážka na ktorej sa začína otvárať a ak potom ešte trafí lopatku alebo rebro odovzdá energiu na povrchu a nedojde k penetraci. A ak dôjde k pneumotoraxu a poškodeniu pľucných lalokov tuk sa po 5,56 mm strele uzatvorí a eliminuje pneu poranenie pľúc a tie dokážu ešte dlho fungovať. A podruhé pribudla potom do zbierky 7x65 R a 308 win. A na záver kolega s 223 Jelen na poli vaha okolo 130 kg spodná komora spadol po pár sekundách sa postavil prešiel 40 - 50 m a zhasol. Ja viem veľa písania ale všetko vlastné odstrieľane rany okrem tej kolegovej a nie príspevok typu " ja síce tuto ráž nevlastním ale ........." . Je pravda , že je to ráž do ruky kľudnej povahy bez triašky a nutnosti dokazovať sebe a iným že vie strieľať. Treba vedieť aj nevystreliť a zložiť pušku z ramena a oprieť ju späť o strom a len pozorovať. Príde ten kus aj druhý krát možno lepší možno bližšie. Ja sa dostanem do revíru tak 200 - 250 krát v roku v lete aj dvakrát ráno večer , manželka si o tom myslí svoje ale je radšej ako keby so chlastal takže je jasné že percentualny predpoklad , že stretnem zver je väčší ako u toho kto sa tam dostane 30 krát do roka. Plus obetovať pár tisíc na náboje a trénovať a trénovať streľbu. Fúú Shiva klobúk dole dalo mi to zabrať toto tu napísať a možno aj o ničom a ty dokážeš písať riadne elaboráty a pre niektorých menej chápajúcih aj niekoľko krát dookola to isté.
Odpovědět