Lov na vzdálenost až 1300 metrů

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kasari »

Myslím že by se tu taky mělo říct otevřeně to, že smyslem diskuze by nemělo bejt osočování a pocit že ty " druhý " jsou " divný"...

Chápu zastánce LR, stejně jako odpůrce. Ale proč to dokola řešit jako nesmysl? Jsou lovci, který dokážou zvěř přivábit na 10m, jsou lidi, který všechno loví se psem, další dokážou střelit jelena na 1000m. Proč se to tu řeší jako nutná segregace?
Přece do lesa taky všichni nejezdí se Š 120 L. Někdo má Samuraje, někdo něco většího, jinej má oktávku a další třeba zrovna tu škodovku. A je potřeba se pozastavovat nad tím, že nemaj všichni samíka?

Začínám už pomalu bejt alergickej na pojmy - nemyslivecký, myslivecká vzdálenost, mysl. etika, odporující tradicím apod... :?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

Kasari byl rychlejsi

2kabat
Co na to rici?
Mas muj obdiv za uprimnost. Tesim se na jarni sraz.
Ale jestli jsi se vsiml, tak jsem vzdy umyslne duvody LR lovu vynechaval, protoze je na snade, ze kazdy kdo chce lovit (nebo lovi) na extremni vzdalenosti to dela ne protoze musi. Ale dle meho soudu, kazdy kdo zver lovi, to dela ze stejneho duvodu, nekdo na kratsi nekdo na delsi vzdalenost. Jde jen o jedno, zabit. Protoze nejsme v dobe, ze kdyz neulovime, tak rodina umre hlady.
Kdyz nechci zabijet, a je jedno na jakou vzdalenost, tak proste delam v te myslivost vse ostatni mimo lovu. Lovci co to delaji jako praci, kdyby se jim to pricilo a urcitym zpusobem neuspokojovalo, tak by to preci taky nedelali.
Jenze on si to nikdo nechce priznat a verejne uz vubec ne, co by tomu rekli moji kamosi, ze jo?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kasari »

Přesně - záleží na úhlu pohledu. Tady na Doupově se běžně střílí holá okolo 200 metrů. A když pak přijede host na jelena a bojí se ho střílet na víc než 120 metrů nechválí ho nikdo za " mysliveckou vzdálenost ". :wink: Zvlášť, jestli tomu předcházelo třeba 9-10 bezúspěšných vycházek ...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

Jeden chytrak na myslivosti ozivil timto tematem "radime si"
docela jsem se musel usmat tomuto dotazu, protoze to presne zapad do te nasi diskuze, lepe receno do tech par poslednich prispevku
Pane Fischere, zeptám se Vás takhle:
Autor: Karel Chalupník[12.10.2010]
Je reálné, abyste srnce kterého střelíte na 400 metrů našoulal na 100? Pokud ano, tak proč na těch 400 metrů střílíte? Díky za odpověď, K.Ch.
Muje prvni reakce byla odpovedet za Figiho :-) Protoze ho to bavi a uspokojuje ale vest diskuzi na stejne tema se stejne zalozenymi lidmi uz mi prestalo bavit, tak jsem nic nepripsal.
nasledovala urgence
Pane Fischere,
Autor: Karel Chalupník[12.10.2010]
můžu Vás poprosit o odpověď na můj dotaz-viz výše. Děkuji, K.Ch.
opet jsem prekonal nutkani odpovedet dotazem (napadlo mi to az po te co jsem napsal sem).
Pane Ch. proc vy strilite srnce do 100m? kdyz nemusite?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od dalas »

já zde odpovím za figiho: protože se trefím na 400 stejně jako Vy na 100 pane Chalupníku. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

:-)
to je taky dobry. Proc soulat a unavovat se ze jo?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od figi »

Kasari píše
Přesně - záleží na úhlu pohledu. Tady na Doupově se běžně střílí holá okolo 200 metrů. A když pak přijede host na jelena a bojí se ho střílet na víc než 120 metrů nechválí ho nikdo za " mysliveckou vzdálenost ". Zvlášť, jestli tomu předcházelo třeba 9-10 bezúspěšných vycházek ...


Kasari - jeden z nejlepších příspěvků na tomto fóru !!!

Myslivci by měli především mnoho znát a mnoho umět. A stále se učit a zlepšovat. Kdysi to tak bylo. Dnes je ta úroveň neuvěřitelně špatná, znalosti o zvěři, způsobech lovu, střelbě, psech, předpisech, tradicích .... ukrutná bída. A praktické umění je tomu odpovídající, a většinou ještě horší. Už jen obyčejné vyvržení ulovené zvěře, kolikrát je to hnus.
To, co popisuješ slyším od všech profíků, kteří doprovází hosty, o drtivé většině hovoří s velkým despektem. Tím nemyslím ty zahraniční, ale hosty z Čech. Dlouholeté myslivce.
A kdyby se to týkalo jen střílení.
A stačí se rozhlédnout ve sdruženích v okolí. Troufám si říct, že je štěstí, když jsou ve sdružení dva lidé, kteří myslivosti rozumí a i prakticky něco umí. Více jich většinou nebývá, obvykle méně.

Už jsem mnohokrát přemýšlel o uspořádání kurzu praktické myslivosti, třeba se zaměřením na lov, naučit lidi různé způsoby lovu, jak se postarat o úlovky, jak správně střílet.
Možná by šlo udělat sraz s tímto zaměřením ?

A jdu psát Chalupníkovi ....
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Jiří K. »

Vidím, že téma které jsem založil v sekci lovecké střelectví žije trochu jinde.
Vrátil jsem se z hor ( zvěře jsem viděl plno, neulovil jsem nic), dal si do pořádku nutné věci a nyní můžu konečně reagovat na dané téma.
Abych se předem vyhnul nějakému šoupnuti do šuplíku "ZH + hromada + 50 = myslivec nositel tradic".
Jsem členem dvou MS a myslivosti se věnuji 19 let. Jedno MS je polní honitbou s cca 15% lesa v blízkosti velké průmyslové aglomerace, zde dokonce vykonávám funkci předsedy. Pokud by měl někdo připomínku o "lidové myslivosti" MS má 102 let a přes 70 % dnešních členů najde své předky na první dochovaném seznamu z roku 1921. Druhé MS je horskou honitbou v Jeseníkách tvořené ze 95% lesem, většina porostu je ve stáří 21 let takže lov je v celku velmi náročný. Honitba je pronajata od LČR. Nutným zlem v této honitbě je lov na vnadištích ( sype se malé množství a v častých intervalech). Důvodem je odlov holé zvěře jelení, který je kontrolován ze strany pronajimatele fyzicky po odlovení. Jeho nesplnění je důvodem k vypovězení pronájmu. Osobně tam nejraději šoulám, ale bohužel platí ono " Kdo chodí vidí, kdo sedí střílí". Kromě hřebenu je lov nad 100 m neproveditelný, kdo kdy lovil v podobných podmínkách to pochopí.Nadháňky se nepořádají.
Co se týče mého "Ostravského" působiště posledních několik let se snažím o zkvalitnění srnčí zvěře v naši honitbě ( odlov cca 45 ks), která se stala naší "vlajkovou lodí". Hodně problému nám dělá zvěř černá. Za posledních 5 let je roční odlov cca 30 ks, v letošním roce je to už 25 k dnešnímu dni (od 1.4.2010) + 4 ks úhyn ( dopravní nehody). Jen pro doplnění asi do roku 2004 se 8 let u nás neulovil ani jeden kus. Pro drobnou je to absolutní katastrofa. Před tím mohutným nástupem černé byl stav koroptví v honitbě přes 80 ks( bez masivního vypouštění) a měl tendenci růst. Dnes škoda mluvit. Proto bych i pochopil lov na hromadách.
Co se týče samotného lovu krmeliště pro černou máme 3 (krytá) lov v jejich blízkosti se neprovádí. Vnadiště s kukuřicí atd. nemáme.
1.pokud někdo zkusil krmit prasata přestala tam chodit.
2.snažíme se zkvalitnit srnčí a proto nechceme aby nám hynula po požití nějakého plesnivého krmiva!
Vlastní lov divočáků probíhá v noci na čekané u plodin, které likvidují (škody jsme zatím vždy nějak zaplácli). Případně došouláním za vzdálenějším rudlem spatřeným z kazatelny či zasedu. A to je teprve adrenalín.
Co se týče mé vlastní osoby (37 let) lovil jsem od 7m do 250m(liška), používám většinou 8x57JS, zbraně si nastřeluji sám + části svých přátel, pravidelně s nimi chodím trénovat, nejdále jsem střílel na 300 m(do papíru) a byl jsem s výsledkem spokojen. Na střelbu dál mne limituje hlavně optika a není to nutné. 1/3 ulovené zvěře odlovím z kazatelny, zbytek ze země či na šoulačce. Za dobu co lovím jsem 2 ks postřelil na měkko ( srnci 1997 a1998 "mladý a blbý") oba dohledány a loni jeden kus podstřelil. I přesto, že jsem svou chybu viděl a srnčí po 8 nedohledávám.Ihned jsem provedl kontrolu nástřelu, pak zavolal kamaráda se psem ani ten nic nenašel a druhý den ráno jsme provedli kontrolu za světla. Běžně přitom kam posadím bod tam najdu vstřel a pokud nepoužiji nějaké "kvalitní" střelivo tak vím kde bude výstřel. Chybička se vloudila.
Nemám problém se převléci za "kompost", protože nejen zvýším své šance lovit, ale taky pozorovat. Mít srnče na vzdálenost 1 m a srnu 5 m je úžasný zážitek.Bez problému používám dálkoměr. Novým věcem se rozhodně nebráním.
Nadháňky nemám rád, viděl jsem jich velmi málo organizovaných dobře. I když k jednomu kolegovi pojedu asi vždy ten je organizuje profesionálně ( s velkým počtem honičů). Musím bohužel tolerovat výskat černé během honu na drobnou.S plánem lovu na jeden hon 5 ks zajíc a 5 ks bažant jsou zbytečné,ale jde o "společenskou" událost a tradici. Na druhou stranu mám asi zodpovědné střelce co se ulovilo to na jeden "slug", zbytek odešel bez rány. On ten zbytek střelců většinou na štěstí nestačí přebít.
Bohužel nevlastním psa, nedostatek času. Jestli jsem myslivec a jaký to musí poudit jinní.
A abych nezapomněl ZH vlastním je to skvělý pracant.
Předem se omlouvám za ten rozsáhlý úvod, ale chtěl jsem předejít nějakým rychlým soudům a kategorizacím.

Pokud jsem toto forům pročítal pečlivě tak v článcích o LR je jejími zastánci stabilně opakovaná nutnost na danou vzdálenost lovit. Krajinné podmínky atd. U této vzdálenosti tomu tak není! Neupírám Figimu jeho střelecké umění, dobře jsem si pročetl jak loví, kolik kusů a na jakou vzdálenost. Osobně pokud mně k tomu podmínky přinutí tak klidně si zbraň na 300m,400m atd. pořídím a střelbu natrénuji. Zatím tu potřebu nemám.
Střílet na 1300 m je dle mého názoru zbytečné. To,že pokud to nebude v jeho silách, tak nebude lovit jsem četl také.
Budu se opakovat pokud mám pozorovatele ve vzdálenosti 300m, tak proč ten kus na tu vzdálenost neulovím.
Jak to bude pokračovat. Nyní se potáhnu do lesa s nastřelovací stolici, místo kde ji postavím by bylo dobré vybetonovat nejlépe do roviny. Mezi místem ze kterého budu lovit vybuduji síť meteo stanic s přenosem dat do Laptopu s balistickým software. V místě kde chci zvěř ulovit zřídím hromadu či ujeď, abych ji tam měl, když už betonuji ty základy. Střelu budu vybírat se stopovkou, aby návodčí dobře viděl. Protože výstřel uslyší později než uvidí dopad střely.
A pokračování je po úspěšném lovu 1500 m, 2000 m....!
Další návrh opatřím svou zbraň zaměřovačem pro nepřímou střelbu a zkusím střílet horní skupinou úhlů. Je to blbost, za I.sv.v. se to u kulometů běžně dělalo.
A konec sedím doma v teple u PC zbraň mám zalafetovanou v lese. Vyberu si zvíře, balistický software schroustá data, nastavím korekce a ........ENTER.
To už tu ale bylo.

Ještě pár poznámek.
1. Nedávno jsem slyšel zajímavou story. Host machr střílel srnce na krk, neměl čas a dohledávku svěřil domácím. Srnec byl nalezen za 14 dni těsně před úhynem a dostřelen. Dotyčný borec prostřelil jedno slecho, barva z ranky natekla do sluchovodu. Následkem toho sepse, zhnisání 1/2 hlavy a části krku. Ten konec musel být úžasný.

2.Je tu zmiňován lov tetřeva na 200m v maskáčích v zimě. Dobře našinec asi jinou šanci si ho dnes ulovit mít nebude a až na to budu mít čas tak si ho ulovit tímto způsobem zajedu. Osobně si myslím, že to našoulání při toku byla větší frajeřina. Vždyť se chodilo na tzv.zábrk a daný lovec toho tetřeva mohl klidně ulovit je co zahřadoval s nějaké boudy. To neudělal a odměnou mu byl daleko větší lovecký zážitek.

3.Pokud to není někomu vyloženě proti srsti, co takhle malé hlasování. Ať se projeví mlčící většina. Řekl bych, že je to jedno s momentálně nejživějších témat a nejen na tomto foru.

4. To Shiva. Nekaž si karmu a nechovej se jako bůh. Zkus taky respektovat názory jiných a ne jen "Já střílím LR a Vy ostatní jste zabedněnci, kteří brzdí vědecko-technickou revoluci". Tvé stabilní odkazování na old myslivost a věty typu "kdybych já byl ještě moderátor" mi silně něco připomínají. To že mám v avataru místní nervák není omluva. Když už žijeme v tomto marasu tak se alespoň mezi sebou chovejme slušně. A ne nejvíce řvu tak mám pravdu.

5. Všem ostatním se omlouvám za rozsáhlost příspěvku a nějaké rozhozené písmo něco blbne.

Jiří K.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

V prvni rade musim uznat ze MOD zamknul spatne forum.
2. pravda je ze vetsina prispevku zde je opravnene. Je to hitparada nesmyslu, do ktere radim tvuj prispevek. teda jeho cast popisujici strelbu pomoci PC.
3. Uvod sem jaksi nepatri, chapu tvou potrebu se prezentovat (nic ve zlem) jako zkuseny myslivec a lovec. Ale mozna se to hodi spis do CV.
4. Asi spatne chapu, ale ja jsem zde nikde necetl, ze lovit LR je nezbytnost a nutne. Navic si myslim ze na lovectvi celkem nikho znas co se LR lovem zabyvame nejake hlasovani nezajima. Je jasne, vzhledem k velke clenske zakladne kterou tvori prave myslivci kteri pri slove strelnice dostanou koprivku, a dal ne na 150m nikdy nestrelili, budou anonymne hlasovat jako ze NE. hlavne nevim jaky by mel byt dotaz.
5. k predchozimu bodu, vsichni vcetne nas, jsme se shodli na tom, ze to nutnost neni.
6. k old.myslivost odkazuji z duvodu toho, ze kolorit toho fora je prave neprobirani tematu ale probirani uplne vseho mozneho a nemozneho ktere s tematem nema nic spolecneho.
coz se deje zde. Je jedno jakou vzdalenost napisem, pokud to nebude "mnozstvi vetsi nez male" (rozumej "myslivecka vzdalenost") tak tu budem mit stejne tupu diskuzi jako je tato.
7. jak jsem napsal v bode 5. nutnost to neni a dotaz tak ani neznel, nicmene vyvolal reakce na ktere nikdo neni zvedavy. Jenom vy kterym se to nelibi, kteri to neumi, kteri si to nedovedou predstavit, snasite opakovane vase "pravdivde a spravne" nazory na vlastni strelbu na tuto vzdalenost.
Kazdy den se tu objevi jeden Mirek Dusin v zelenem a ma potrebu vyventilovat si sve rozhorceni, pochyby, ci negativni nazor na LOV NA TYTO VZDALENOSTI. Nikdo z nas na to neni ale zvedav.

Mohl bys mi prosim rici proc lovis ty?? jaky k tomu mas duvod a co z toho mas???

dekuji
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Petr 3 »

Pro Shiva, možná není nikdo zvedavej na tvoje nesmysli,zkus nad tím taky přemýšlet a ne jen drbat ostatní,ty si tam neměl mít nervák,ale uplně něci jiného
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od dalas »

mederátore, zamkni ty 1300 všechny. Toto nemá řešení a nic zajímavýho se z toho vyčíst nedá.(ta původní aspoň o něčem byla)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od Shiva »

No vidim, ze admini a modove nejsou schopni udrzet toto forum k tomu k cemu bylo puvodne urceno. Pro lovce. Zatim se to tu meni v dalsi myslivost.
Misto uzitecnych informaci majici co spolecneho s technikou lovu, zbrani a streliva tak tu mame skupinu mravokarcu, kteri proste neslysi na technicke a logicke argumenty, fakta a misto uzitecnych rad (ktere samozrejme nemaji), nebo nakonec i dotazu, ktere jim nejsou jasne, tak nam tu cpou etiku, tradice.
Doufam ze novy zakon o myslivosti vejde v platnost jeste pred 2012.
Nejakou dobu jsem nepsal ani sem natozpak na myslivost. ale jak jsem rekl, admini ani modove nejsou schopni udrzet toto forum aby slouzilo tem pro ktere bylo zalozeno.
Tak tady na to kaslu. Uroven se blizi urovni myslivosti.

2 Petr 3
Mozna bys mi to chtel nekdy rici do oci...
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od tornádo »

Nevidím jediný důvod proč toto téma zamknout.
Pokud někdo nemůže se smířit s faktem,že lov na 1300 metrů je v ČR blbost.To se potom není čemu divit,když začne křičet po zamknutí tohoto tématu.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od kasari »

Důvod pro ne-zamknutí tohoto témata zde jsem popsal v původním. Jen pro doplnění - v nesmyslech to nechávám proto, poněvadž za nesmyslnou považuju hlavně tuhle diskuzi a její formu.
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na vzdálenost až 1300 metrů

Příspěvek od dalas »

to tornádo: to, jestli je to blbost nebo ne, řešilo původní téma nebo to mělo řešit. Jeho výsledkem klidně mohlo být, že je to technicky neproveditelné. O tom ale diskutovali ti, kteří s tím mají nějaké zkušenosti a bylo to v technické rovině. Bylo tady poznamenáno, a berte to v obecnější rovině, " nejdál jsem střílel na 250m. Nebylo to nemyslivecké, nedalo se došoulat blíže? Je to naprosto stejný, jen v jiným měřítku daným schopností střelce a kvalitou jeho vybavení. Tak se na to díváme my, kteří apriori něco nezavrhnem jen proto, že se nám to z našeho pohledu zdá fantastické. Zavrhnem to tehdy, jestliže se prokáže v terči, že v praktických podmínkách to nejde. Všichni odsuzovatelé tu tvrdí, že střílí jedině se 100% jistotou zásahu :D . Říkal figi, že bude lovit s jinou pravděpodobností? Asi se dám na jiný extrém, našoulám zvěř a porazím ji jatečním přístrojem! :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zamčeno