Trubači trubte........!!!!

a vse kolem nich
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Trubači trubte........!!!!

Příspěvek od jakub203 »

protože jsem na toto téma už zde několikrát narazil a diskutoval s některými členy fóra osobně rád bych se o troubení rozepsal trochu obecněji a podělil se o to jak jsem k troubení přišel já a jak moc složité to je stát se trubačem.

U? coby 14-ti letý adolescent jsem dostal od dědečka který mě k myslivosti přivedl, k narozeninám borlici a jelikož jsem v téo době k myslivosti zas tak blízko neměl bylo to naposledy co jsem jí měl v ruce.
Léta ubíhala a poté co jsem složil zkoušky z myslivosti a přišel na první hon do našeho MS kde troubily trubači z LZ Kladská propadl jsem tónům lovecké hudby a začal se pídit kde seženu někoho kdo mě troubit nauči. DOkonce jsem se o tom bavil s panem Selementem ale události byly bohužel rychlejší než naše časová flexibylita.

Krátce poté jsem v Myslivosti oběvil upoutávku na kurz trubačů v Chlumu u Třeboně na který jsem se s kamarádem okamžitě vypravily. A už to začalo, byl jsem jako Alenka poté co proskočila králiči norou....
Neměl jsem žádné hudební vzdělání, ze ?koly jsme si akorát pamatoval houslovej klíč, hrát jsem uměl leda na magne?ák a zpíval jsem tak dobře že mi lidi házely kameny do oken aby mě líp slyšely...... Lídé z mého okolí si ?ukaly na čelo "Jakub že na něco hraje?"

Vzali si nás do parády nesmírně trpělivý a tolerantní profesoři a pomalu jsem trénovaly nátisk a první tóny. Ti lidé mají můj nejhlub?í obdiv.....
Po skončení kurzu jsem ihned koupil lesnici a za něklik měsíců se už dalo rozeznat který že halohol z Dykova desatera hraji.
Chodli jsem (nyní z pracovích důvodů nemůžu..)týdně na hodinu s lektorem a doma jsem se snažil alespoň 3X za týden hodinu hrát. Absolovla jsem i CHlum 2007 a určitě pojedu i 2008
Mezitím jsme s s panem Petrem Dudou a Petrem Vackem absolvovaly spousty drobných akci a hraní na veřejnosti a i na národní soutěži trubačů v Horce nad Moravou.

každý kdo by chtěl začít a váhá, tak prosím neváhejte je to krásný koníček který posunuje myslivost do jiné dimenze. Ani jste netu?ily co se ve vás skrývá a jak rychle se vše naučíte opravdu jediným limitem je takzvaný "roz?těp" rtu.
Při troubení pro?ijete hodně krásných chvil a poznáte skvělé lidi.

Co je ovšem zásadní je chu? hrát a dobré vedení. Já jsem měl to štestí že jsem se hned na začátku dostal dobrých rukou Mgr. Dudy (hornista české filharmonie a člen Loveckéh Tria Praha) a naučil jsme se tak jen minimum nesmyslů které jsem ale opět s jeho pomocí odstranil.
Dnes je tomu rok a půl co hraji na lesnici, myslím že celkem v pohodě dokážu odtroubit hon a na poslední leči přidat i pár famfér a hlaholů pro umocnění lovecké atmosféry zatím s kladným kvitováním okolí.

V případě že bych vzbudil něčí zájem můžete se rovnou obrátit na Mgr. Dudu (bez jakéhokoliv ostych je to skvělý člověk!) : petrduda@volny.cz

další info na www.trubaci.cz , nebo stránkách měsíčníku myslivost či na jejich webu.

Nejde mi o to dělat někomu reklamu ale o to aby tato krásná součást našich tradic pronikla do více sdružení.

Lovu ZDAR!
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jsem rád, že jsi toto napsal. Díky tomu, že mi kdysi otec sehnal ruskou optiku za pár kaček a k tomu byla i borlice, uvažuji o tom troubení. bohužel mi chybí to vedení. Problém je v tom, že jsem studentem a tedy mám mnoho jiných přílo?itostí, kde se zbavit peněz :lol: Dalším problémem je má časová neflexibilita, která je způsobená jednak studiem a mnoho jinými aktivitami.

Pokoušel jsem se tedy s velkou vervou studovat hraní pomocí časopisu Myslivost. bohužel jsem však zjistil, že mi to moc nepomáhá. Jako by mezi jednotlivými lekcemi vždy něco chybělo. No a protože jsem talentovaný obdobně jako ty, tak mi to činilo celkem problém. Za další je faktem, že text mi neřekne, jsetli hraji zle nebo tak jak mám. :?

Faktem je, že mi na honech troubení hodně chybí a tak bych velmi rád tomu pomoh. Nu nestrácím naději, ale momentálně to asi nepůjde. Uvidíme jak se s tím dále poperu.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Troubení

Příspěvek od smokry »

Taky přidám, jak jsem se dostal k troubení
Na křídlovku jsem hrál od 2 tř. Z?, ale pak přišla puberta, jiné zájmy a na křídlovku už nebyl čas a nálada. Měl jsem ale solidní základy. Pak jsem se dostal k myslivosti a jeden kamarád mě začal přesvědčovat, abych zatroubil na honu na zajíce na jeho úseku, že půjčí borlici. No v podstatě mě k tomu donutil!!! Tak jsem začal trénovat. Na výřadu bylo sice jen pár zajíců a jedno selátko (který si střelil ten kamarád), ale s tím troubením a ohýnky... no zkrátka jsme to u nás zase posunuli o kousek dál. Pak jsem si lesnici koupil a před hony na kachny si hold musím nějaký ty chvilky vyšetřit na trénink. Ale stojí to za to. A když jsme měli tenkrát naposledy poplatkový hon na kachny a já troubil až druhý den na ukončení (první den honu jsem byl na svatbě), tak jsem sklidil největší ovace za celý hon!!! samozřejmě od hostů!
takže všem, kdo by měl zájem a chu?, tak až neotálí a vrhne se do toho!!!!
Naposledy upravil(a) smokry dne stř 16.1.2008, 21:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Rubrika učíme se troubit v myslivost a na stránkách je u?itečná ale je nutné být pod dohledme zkušeného pedagoga. Nejhorší že trubač samouk se může naučit spoustu špatných návyků kterých se jen velmi těžko zbavuje a nezbaví se jich bez odborné pomoci a rady.

V praze je to bez problému Mgr. Duda normálně poskytuje hodiny a pak je to o domluvě. Mimo prahu je to horší....Ale všechny lesárny a zemědělky mají své trubče, asi nejznámější jsou trubači MLZU v Brně, obrovský soubor se spoustou vinikajícich trubačů a jak je znám tak k šípku nikoho určitě nepo?lou.

Hodně začátečníků se zameřuje na borlici ale naučit se na ní mnohem tě??í než na lesnici. Z mého pohledu je výhoda borlice pouze v její velikosti a kompaktnosti která dovoluje jí nosit sebou do leče a troubit v průběhu honu - nosit fusak s lesnicí , flintu a psa je fakt peklo!!
Na lesnici si jde prostě zahrát od lovecké hudby až po lidovky. Je pravda že pro hraní složitějších skladeb musí trubač zvládnou techniku hry krytých tónů ale naučit se lze opravdu vše, jen chtít.
Ale obecně na lesnici se uspěchy dostavují rychleji a člověk je pak víc motivován radostí že se mu hraní vede a neodradí ho počáteční neuspěchy.

požádám "mistra" Dudu a třeba nám sem napíše něco víc....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Tak toto téma je skvělé, Mě se troubení děsně líbí, dvakrát jsem byl u nás na mendelovce si poslechnout naše trubače a fantastický.
Zároveň je dosti srandovní, jak na koleji trénujou, a se začátku jak to opravdu nic nepřipomíná a rve u?iska. Možná se někdy odhodlám :-)
Obdivuju každýho kdo umí něco zatroubit a myslivosti to jen a jen pomůže a může donést zase povznést malinko výše.
Myslivecké hudbě zdar!
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

i pres leta, ktera myslivosti ziju, jsem se s troubenim na lovu radne setkal az pred nekolika lety, kdy jsem zacal lovit na libave... a od te chvile jsem tomu propadl - tedy na rozdil od kuby pasivne (diky me hudebni hluchote a pracovnimu vytizeni). kubu jsem slysel troubit (na lesnici) jiz nekolikrat a musim uznat, ze opravdu umi...
kdyz jsem predloni ulovil mozna i meho zivotniho jelena, prijel na misto uspesneho lovu tamni spravce a u uloveneho jelena mi zatroubil - uloveni jelena a halali... dovedete si asi predstavit tu silu okamziku, kdyz pred vami lezi majestatni jelen, ktery se jeste pred par okamziky pred vami prohanel, troubil a shanel lane, vam se v hlave opet a opet promita ten pribeh poslednich minut a z blizkeho okoli je slyset troubeni dalsich jelenu...na to se proste neda zapomenout!!! vecer mi pak tamni kamaradi troubili u jelena i duo...
na libave je vyborny zvyk, kdy hostum u uloveneho jelena (ci jineho kusu)troubi trubac a v pripade uloveni 1. kusu dane zvere, je nasledne lovec i pasovan... staci si precist prispevek aldaka, jak to loni prozival on. jejich trubace vede pani reditelka LSU z potstatu a uz jim vyslo i CD. tito trubaci (a loni i mladi trubaci LSU ze sobeslavi) jsou vzdy ozdobou pravidelnych svatovaclavskych slavnosti...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Koukám Jakube, že jsi zde otevřel téma o kterém jsme se nadávno bavili.
Dobře zatroubené signály dokážou posunout každou loveckou akci uplně někam jinam. Shodou náhod jsme u nás v sobotu měli pozvaného trubače na honě. Troubil i konce leče, Začátky, Samozřejmě na výřadu a bylo to jedním slovem paráda. Znělo to určitě líp než jedno fouknutí na povelku-začátek leče, dvě-konec. Sám mám momentálně doma borlici ale zatím jsem se k tomu nedostal. Občas zkouším doma preludovat zvuky, ale s loveckým trubačstvím to nemá nic společené. Do budoucna uvažuju o tom že bych se začal trubačství věnovat hlouběji.
Určitě by byla škoda kdyby něco takového jako truba?ství zaniklo, ale toho se zatím nebojím protože znám dost mladších, kteří se tomu věnují.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

2x
Naposledy upravil(a) J.Laser dne čtv 17.1.2008, 16:40, celkem upraveno 1 x.
Nežli pošleš střelu v dál,napřed mysli potom pal.
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Mě přinesl borlici náš bývalý hospodář vrazil mi ji do ruky a povídá:"když jsi muzikant tak se na tohle taky naučí?:.
No jo to bylo hezký...jenže já jsem countryman a hrát umím hlavně na kytaru a to jenom podle poslechu.
Vzal jsem Dyka a magne?ák odnesl ze?ákovi a povídám mu:"Zahraj mi to podle not až se mám z čeho učit". :wink: Zahrál mi to na violoncello a já se to doma začal učit podle magiče nejdřív zazpívat a potom i zatroubit.
Trubač pozná co troubím akorát mi tuhle jeden fakt dobrej muzikant na Chloumku řekl,že mi to zní jak parník v komorách :P Holt musím ještě klofnout někoho kdo to hraje s tím správným citem.
http://album.volny.cz/j.laser/browse.php?album_id=97185
P.S. Platí ten první snímek ty další jsou odjinud
Nežli pošleš střelu v dál,napřed mysli potom pal.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Korespondent fóra pod nickem CECETKAPAVEL, se mě přes SZ dotázal v čem je jednodušší pro začátečníky naučit se na lesnici než na borlici. protože jsem nechtěl být indiskrétní zeptal jsem se ho jestli mu mohu odpovědět přímo na sklo, aby i vy ostaní kteří se třeba rozhodujete jste byly s tímto rozdílem seznámeni. Souhlasil a tedy vysvětlení rozdílu níže:

Chtěl bych ještě poznamenat že rozhodně to není útok na hráče na borlici ba naopak mají můj velký obdiv!!! ani nějaké nadr?ování hornystům, obě skupiny hráčů na lovecké rohy mají v myslivosti svou jedinečnou pozici!

Abych vám tu nepsal nesmysly ujistil jsem se o rozdílech v začátcích na tyto nástroj při konzultaci přímo s odborníky vyučující hru na oba nástroje, nejsem neomylný a rád bych tuto problematiku intepretoval správně.

Lesnice laděná ve stupnici Bdur je nástroj s delším vinutím než borlice, hraní základní stupnice 5 tónů Které jsou "polo?eny" níže než u borlice neklade v začátcích takové nároky na pevnost nátisku - oblyčejové svaly v okolí úst kterými ovládáme sevření rtů do "otvůrku" kterým proudí vzduch z bránice přes ústa a rty do nátrubku a následně do nástroje. Čím větší otvůrek je, tím ni??í hrajeme tóny a naopak.

Lesnice:
Obrázek

Oproti tomu borlice je laďená o oktávu výše tedy i její základní tóny jsou položeny výše než u lesnice a kladou tak daleko větší nároky na pevnost nátisku. Dále jednotlivé tóny jsou u borlice položeny "hustěji" vedle sebe a přechod mezi jednotlivými je opět hrán nátiskem o rozdíly ve velikosti "otvůrku" jsou velmi malé a tedy tě??í pro začátečníka na rozli?ení a zahrání.

Borlice:
Obrázek

Jedná se o lajcké vysvětlení ve kterém jsem jistě nePoužil správnou terminologii (sám jí neznám) ale snad by to mělo stačit.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Příspěvek od BBrit »

Já jsem začal flétnou,pak 2 roky lesní roh a asi ve 13ti letech jsem dostal borlici, na kterou nebyl problém se naučit, když jsem před tím hrál na lesní roh. Jenom?e odtroubil jsem myslím 2 naháňky, borlici jsem pověsil ,,na hřebík" a od té doby jsem ji do ruky nevzal, teda vzal, ale leda když na ní utírám prach :D
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

Jakube tak to se v Clumu nejspíše potkáme já jsem si letos k vánocům nadělil borlici a tak to zkouším jako samouk když trobím tak rodina balí kufry :oops: :( a jediné štěstí že nebydlím v paneláku Možná už by mi někdo rozbil hubu :lol: :lol:
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To Matel:

Super tak to se budu moc tě?it! V Chlumu je to fakt super, já tam jezdím vlastně na takovou aktivní dovolenou. Myslím že tam jezdí spousta fajn lidí. Parádní týden.....?eny, víno, zpěv..... :twisted: :twisted:
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cejnyk »

koukám, že se tady rozjelo krásné téma, co jsem tu nebyl :)
na borlici troubím už dva roky, před tím jsem měl rok na křídlovku a rok na lesní roh, nutno podotknout, že nějaký ten hluch mám, nebo? jsem se absolvoval hru na housle :)

co mohu začátečníkům doporučit je hraní dlouhých táhlých tónů, není třeba hned pilovat techniku přechodu přes tóny, ale je potřeba si uvědomit jak rty stisknout, nebo povolit při kterém tónu. tzn. nádech a na celý výdech pouze jeden tón, bez kolísání, přeludů, prskání apod.
to je velice důležitý stavební kámen.

dále je třeba trénovat nástupy. i mě to ještě někdy dělá problémy. Jde o to, aby tóny začínali přesně, jakoby sekaně s výrazným Ttt - toho docílíte opíráním jazyku a jeho odlepováním od horního patra stejně jako u vyslovování písmene T.
Dále můžete trénovat něco jako kadenci t t t t t t t t - jeden tón a pak zase jiný tón a tak dokola.

Tip: pokud chcete hrát nízké tóny, povolte mírně rty (ta větší skulinka, o které psal Jakub) a používejte jen malý tlak vzduchu, v podstatě nechte kmitající jazyk uná?et se na vzduchovém proudu - pozvolna

pokud chcete hrát vysoké tóny, předpokladem je sevření rtů, vytvoření té malé skulinky, orientace proudu vzduchu do vrchu nátrubku (jako by jste si chtěli vzduchem ofouknout vlastní čelo (prosím brát s rezervou :)) a zvýšení tlaku vzduchu (pozor začátečníci mají často tendenci použtět málo vzduchu - drží ho v plicích - špatně, je třeba zvýšit proud vzduchu aby se jazyk kmital v dostatečné frekvenci.

důležité je posilování obličejového svalstva (jinak máte po 10-ti minutách tréninku pocit, že už se ani nenajíte, o úsměvu ani nemluvě), toho lze docílit pravidelným tréninkem - každý den tak 10 - 15 minut, ale pravidelně a jde to.

Přeji mnoho úspěchů a věřím, že již zanedlouho nás bude víc, kdo dále ponese odkaz Dyka, Selementa a dalších :)
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Ahojte....Musim se připojit.Také já troubim už druhym rokem...Začal jsem a na naší ?kole SL? Písek..Předtím jsem neměl ani potuchy že něco tak krásného mě někdy potká..vždy, když sly?im nějakou fanfáru, se mi ruzbu?í srdíčko a je to krásný to poslouchat jak už při výřadu nebo ve slavnostním provední...Je to krásná ukázka i tradice, ve které si myslim, že by bylo dobře pokračovat...škoda jen, že není víc trubačů, kteří by jistě povznesli hony do výšin... :roll: :wink:
Odpovědět