Brokové automaty

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Dzony_Petnik
Nový návštěvník

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Dzony_Petnik » ned 22.11.2020, 12:44

Zdravím, nevím proč ale pro brokové automaty mám slabost, a tak se jich u nás doma již dost vystřídalo. Já je využívám hlavně na lov, občas střelnice. Nedám na něj dopustit a se zkušenostmi jsem skončil u Benelli Raffaello. A proč???
Pokud chci používat automat stále, tak se prostě člověk nevyhne občas důkladnému čištění. Ten systém prostě potřebuje údržbu! Jeden by se divil, co bordelu se kolem závěru dovnitř dostane. Ať už se člověk prodírá suchou travinou při honu na bažanty, polem s obilninou když jde na hřivnáče, nebo i tou obyčejnou vzrostlou loukou...
Doma byla belgická FeNa 12*65, po jednom členovi ... lehká obratná ale prostě jen 12x65. Rychle jí nahradil starý poctivý rus MC 21-12... Po dalším místním členovi. Spolehlivost a nezničitelnost za cenu vyšší váhy a menší obratnosti. Zde jsem poprvé ocenil možnost nenásilného rozebrání a dostání se k bicímu ústrojí ... Pak si kolega pořídil CZ 912 v 12x76, lehká a výkonná - z pomatení smyslů jsem jí musel mít taky.
Po 4 letech aktivního používání, začala zlobit. Bylo třeba jí důkladně vyčistit. Samozřejmě nezačala zlobit v létě na holubech ale až na podzim, v plném proudu na podzim. Zbraň k puškařovi, neboť aby jí pořádně vyčistil, bylo třeba vyklepnout 2 čepy a vytáhnout celé bicí ústrojí. Na to sem si netroufnul. Zde jsem ocenil nadčasovost a promyšlenou konstrukci MC 21... CZ 912 šla z domu, neboť co si neudělám sám, mě nebaví.
Pak jsem shlédl Benelli Raffaello, lehká - výkonná a jde rozebrat během chviličky, bez nářadí jako MC 21 , možná jednodušeji a lépe. Na YOUTUBE.COM je videí víc než dost, praxe není jiná. Už doma zůstal jen tenhle a taky zůstane.
Kdybych se měl dnes rozhodovat, tak jedině automat, co nabízí kompletní rozebrání. Tudíž starý MC-21 , nebo Benelli Raffaello či Sauer SL5.
Benellku jsem koupil na slovensku s cenou o 12tis nižší než mi nabízeli tuzemští obchodníci. Tenkrát mě vyšel na 37tis.
Michal_123
Pravidelný diskutér

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Michal_123 » ned 22.11.2020, 21:37

Pokud puška střílí 4 roky bez čištění, je to známka velké spolehlivosti zbraně a zároveň téměř záruka toho, že již nepůjde jednoduše rozebrat a vyčistit. A zárověň je to nepěkná vizitka majitele.

Samonabíjecí brokovnici mám nyní jenom jednu, a to Bajkal MP-155. Ta se dá vyčistit kompletně včetně vymontování komplet spoušťáku, a to velmi rychle a jednoduše. Také jsou tam na spoušťák dva čepy. Jedná se spíše o vymáčknutí, než o vyklepnutí. To zvládne každý, kdo otevře kečup.
Předtím jsem měl brokovou samonabíječku CZ 241.

Čistím často, čistím rád.
Obecně, že by se něco nedalo při troše dobré vůle vyčistit, se mi nezdá. Nemyslím rozebrání na úplné prvočinitele.
I když důvod, proč nemám pákovku na lov je to, že jsem ujetej na čištění a tohle mi přijde na pravidelné čištění v mém stylu po každém použití / opocení zbytečně náročné.
Čistím většinou po každém použití, nebo když je pár akcí těsně za sebou a zbraň nezmokne nebo se jinak neznečistí, tak i po mírně delším časovém úseku.

Na dřevo, zejména po zmoknutí nebo po prodírání travinami jak píšeš používám vždy Ballistol, pokud možno Ballistol Balsin.
Když jsem na na vícedenní akci mimo domov, tak používám na všechno včetně dřeva kapesníčky Ballistol.
Poslední řádky píšu speciálně kvůli honům, jakkoliv je to letos možná trochu jinak :)
Lovu Zdar!
Odpovědět