dvojka ZP

Vše o brokovnicích
Odpovědět
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: dvojka ZP

Příspěvek od vasil »

našel jsem docela hezké video k pochopení funkce

https://www.youtube.com/watch?v=JNAuop02AMw
někde kolem času 4:00 je hezké znázornění funkce, s nasazeným systémem z předpažbí

a hezký popis i zde, zejména detail od času 5:00:
https://www.youtube.com/watch?v=nuIy2nRToaA
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Víš Františku, pořád platí, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly! Ty jsi v nejlepším úmyslu podle svých zkušeností poradil a máš si trhnout. Jen mě trošku děsí, že nástrojař, co by měl být tak trochu fachman od železa, se ptá na takové řekněme pi....., raději to řekněme slušně, jednoduché věci.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Toma »

Je nástrojař a nástrojař,je lékař a lékař,je zedník a zedník.V práci jsem měl kolegu,také zámečník,ptal se mě proč jsou v sadě 3 závitníky jednoho rozměru,měl také svářečák ,ale všechno jsem vařil já,protože to neuměl.
Lovec zabíjí jednou ranou.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: dvojka ZP

Příspěvek od vasil »

Josefe, uznávám, že jsem na Františkovu dobře míněnou radu reagoval poněkud podrážděně, ale byl to on, kdo mě jako první počastoval neumětelem. To co jsem od zde diskutujících očekával byla rada typu: hledej opotřebení na tom a tom místě, pokud opotřebením vzniklá fazeta je tolik a tolik je potřeba udělat..dej si pozor při rozebírání na... To je tzv. přenesení praxe a vlastně i částečně účel tohoto fóra.
Další poměřování pindíků odmítám.
Josefe, mohl bys mi prosít tu pi_ovinu vysvětlit?
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: dvojka ZP

Příspěvek od precechtel »

4Vasil, nechápu, proč sis zrovna vztáhl na sebe toho neumětela. No snad je to tím úplňkem, to je řada lidí nervózních. Jinak se dále k věci nebudu vyjadřovat..... Omlouvám se za OT, ale kde jsou počátky tohoto fóra, kde slušnost v diskuzi hrála podstatnou roli. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: dvojka ZP

Příspěvek od tonny »

Tak jsem také majitelem ZP 45 z roku 1958. Nikdy bych neřekl, že si koupím dvojku a ještě ráži 16 (chtěl jsem 20). Jel jsem pro pistoli do Prahy (Sig P225) a ještě v noci jsem našel inzerát, poslal SMS a majitel mi ihned zavolal. To, že někdo tvrdí, že je vše ok už jsem si zvykl ale tady to byla opravdu pěkná dvoječka, Poldi Elektro (šlo mi o ten materiál), železo bez chyby i na ty roky, jen nějaký mouchy z jedné strany pažby, předpažbí super. Neváhal jsem http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/61 ... -16-16x70/.
S tím značením zahrdlení, mám pravou 16,4 a levou 16,2, mělo by to být jako 4/4 plné, 2/4 půlka. Jen mi je divné, majitel tvrdil, že první střílí pravá hlaveň, což by nemělo logiku, každopádně zkusím do papíru už jen pro to, abych věděl, co si mohu dovolit. Doporučil mi náboje bez košíčku, s košíčkem to zužuje krytí a tak to prodlužuje dostřel.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Kubajs »

Pěkné ZPčko. Ty čoky co tam máš je pravá 1/2 a levá 3/4. Plný čok je 16.0. Je to uváděné v milimetrech, pokud se teda nepletu.
Jinak 16ctka je super ráž. Škoda že je výbehová.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: dvojka ZP

Příspěvek od precechtel »

4tonny, taky sem ten inzerát viděl, dle výzdoby se jedná o tzv. vývozní sérii. Dvojek ZP jsou mezi myslivci mraky ale, těchto moc ne. Pokud se majitel dobře staral o vývrt, dodnes jsou jako zrcadlo, výborný materiál, dobré zpracování, ideální čokování na lov.....
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: dvojka ZP

Příspěvek od tonny »

Díky za info, už jsem myslel, že někdo špatně sletoval hlavně :D .

Opravdu jako zrcadlo, i ten brynýr na baskuli takový temně černý lesklý, hned mne zaujal. Zdobení na konci hlavně se mi zdál trochu zdobený, jinde jsem to neviděl, nevěděl jsem, že je to na vývoz. Nevím toho ještě hodně. I s pistolí jsem měl štěstí, je docela vzácná, většina šla do USA a tahle je ze sbírky, nesehnatelný stav. Výlet se podařil.

Nemyslím si, že je 16 výběhová ráže. Každopádně jak zjistím co mu chutná, nakřečkuji zásoby, jak mám ve zvyku. :) Hledal jsem něco ve 20, že budu mít něco mezi, mám i 36 (.410 mag) v kulobroku. K překvapení jsem zjistil, že gramáž je podobná jak u dvanáctky. Já střílím většinou Corony 12 s 32g, u 16-tky 3,5 a 4mm dělají bez košíčku 35,4g, jinak 30,1g od 3mm.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Marpie »

precechtel píše: sob 25.2.2023, 22:10 4tonny, taky sem ten inzerát viděl, dle výzdoby se jedná o tzv. vývozní sérii. Dvojek ZP jsou mezi myslivci mraky ale, těchto moc ne. Pokud se majitel dobře staral o vývrt, dodnes jsou jako zrcadlo, výborný materiál, dobré zpracování, ideální čokování na lov.....
Nevím jestli vývozní provedení. Co mám info tak tato strojní rytina byla volitelná. Mám to samé zdobení na dvojce ZP49 co děda koupil tátovi v běžné prodejně v roce 1960. K nějakým vývozním typům děda přístup neměl. Ale tím že ty zdobené flinty byly asi dražší tak se míň prodávaly.
Jinak v R16 z toho běžně dostupného se dají sehnat náboje 28-32g. 32g mají SB Junior a SB Black Flash. Ale bude záležet co té dvojce bude chutnat. Mi třeba v R16 dobře chodily Fiocchi PL 28 a Sagy Gold obojí 28g. Z některé flinty SB Vega ok z jiné bída.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Šumavák »

Marpie píše: ned 26.2.2023, 9:23...Nevím jestli vývozní provedení. Co mám info tak tato strojní rytina byla volitelná. Mám to samé zdobení na dvojce ZP49 co děda koupil tátovi v běžné prodejně v roce 1960. K nějakým vývozním typům děda přístup neměl. Ale tím že ty zdobené flinty byly asi dražší tak se míň prodávaly...
Měl jsem dvojku ZP se stejnou rytinou. Její původní majitel si ji u nás v ČSSR normálně objednal v obchodě, protože chtěl oproti standardním výrobním provedením, která bývala skladem, mimo jiné i tvrdochrom v hlavních. Díky tomu byla zbraň po letech intenzivního provozu sice zvenku ošoupaná a otlučená, ale hlavně byly uvnitř zrcadlové a uzamčení v baskulích bez vůlí. Prostě kvalitně vyrobená zbraň z kvalitních materiálů.

(Edit: Oprava překlepu...)
Naposledy upravil(a) Šumavák dne ned 26.2.2023, 18:01, celkem upraveno 1 x.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: dvojka ZP

Příspěvek od Marpie »

Dá se nějak poznat jestli je v hlavni tvrdochrom? Ta dvojka co mám od táty je taky zrcadlo a absolutně bez vůle. A plno dvojek ZP co jsem viděl, měly vývrty vyžrané.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět