Brokové automaty

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Dzony_Petnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pát 15.6.2018, 15:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Dzony_Petnik »

Zdravím, nevím proč ale pro brokové automaty mám slabost, a tak se jich u nás doma již dost vystřídalo. Já je využívám hlavně na lov, občas střelnice. Nedám na něj dopustit a se zkušenostmi jsem skončil u Benelli Raffaello. A proč???
Pokud chci používat automat stále, tak se prostě člověk nevyhne občas důkladnému čištění. Ten systém prostě potřebuje údržbu! Jeden by se divil, co bordelu se kolem závěru dovnitř dostane. Ať už se člověk prodírá suchou travinou při honu na bažanty, polem s obilninou když jde na hřivnáče, nebo i tou obyčejnou vzrostlou loukou...
Doma byla belgická FeNa 12*65, po jednom členovi ... lehká obratná ale prostě jen 12x65. Rychle jí nahradil starý poctivý rus MC 21-12... Po dalším místním členovi. Spolehlivost a nezničitelnost za cenu vyšší váhy a menší obratnosti. Zde jsem poprvé ocenil možnost nenásilného rozebrání a dostání se k bicímu ústrojí ... Pak si kolega pořídil CZ 912 v 12x76, lehká a výkonná - z pomatení smyslů jsem jí musel mít taky.
Po 4 letech aktivního používání, začala zlobit. Bylo třeba jí důkladně vyčistit. Samozřejmě nezačala zlobit v létě na holubech ale až na podzim, v plném proudu na podzim. Zbraň k puškařovi, neboť aby jí pořádně vyčistil, bylo třeba vyklepnout 2 čepy a vytáhnout celé bicí ústrojí. Na to sem si netroufnul. Zde jsem ocenil nadčasovost a promyšlenou konstrukci MC 21... CZ 912 šla z domu, neboť co si neudělám sám, mě nebaví.
Pak jsem shlédl Benelli Raffaello, lehká - výkonná a jde rozebrat během chviličky, bez nářadí jako MC 21 , možná jednodušeji a lépe. Na YOUTUBE.COM je videí víc než dost, praxe není jiná. Už doma zůstal jen tenhle a taky zůstane.
Kdybych se měl dnes rozhodovat, tak jedině automat, co nabízí kompletní rozebrání. Tudíž starý MC-21 , nebo Benelli Raffaello či Sauer SL5.
Benellku jsem koupil na slovensku s cenou o 12tis nižší než mi nabízeli tuzemští obchodníci. Tenkrát mě vyšel na 37tis.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Michal_123 »

Pokud puška střílí 4 roky bez čištění, je to známka velké spolehlivosti zbraně a zároveň téměř záruka toho, že již nepůjde jednoduše rozebrat a vyčistit. A zárověň je to nepěkná vizitka majitele.

Samonabíjecí brokovnici mám nyní jenom jednu, a to Bajkal MP-155. Ta se dá vyčistit kompletně včetně vymontování komplet spoušťáku, a to velmi rychle a jednoduše. Také jsou tam na spoušťák dva čepy. Jedná se spíše o vymáčknutí, než o vyklepnutí. To zvládne každý, kdo otevře kečup.
Předtím jsem měl brokovou samonabíječku CZ 241.

Čistím často, čistím rád.
Obecně, že by se něco nedalo při troše dobré vůle vyčistit, se mi nezdá. Nemyslím rozebrání na úplné prvočinitele.
I když důvod, proč nemám pákovku na lov je to, že jsem ujetej na čištění a tohle mi přijde na pravidelné čištění v mém stylu po každém použití / opocení zbytečně náročné.
Čistím většinou po každém použití, nebo když je pár akcí těsně za sebou a zbraň nezmokne nebo se jinak neznečistí, tak i po mírně delším časovém úseku.

Na dřevo, zejména po zmoknutí nebo po prodírání travinami jak píšeš používám vždy Ballistol, pokud možno Ballistol Balsin.
Když jsem na na vícedenní akci mimo domov, tak používám na všechno včetně dřeva kapesníčky Ballistol.
Poslední řádky píšu speciálně kvůli honům, jakkoliv je to letos možná trochu jinak :)
Lovu Zdar!
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Začátečník »

Nedávno jsem potkal kolegu s automatem Franchi. Na youtube se dají najít recenze, ale jinak jsem nenašel, že by automaty tohohle výrobce měly třeba tady zvláštní téma. Máte s nimi někdo zkušenosti?
Od Baikalu už se tu nic nekoupí. Z levnějších jen přímo Turci nebo taky Turek CZ USA 1012. Údajně se celkem prodávají a nejsou moc reklamace. Máte ho někdo?
U recenzí některých automatů se často objevuje, že střílí výš. Jak je na tom v tomhle směru třeba CZ USA 1012?
Je nějaký automat za rozumné peníze, který by se dal doporučit?
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové automaty

Příspěvek od roman200 »

Pokud nemusí být vyloženě nová zbraň, kouknul bych na odkaz.

https://www.zjj.cz/dlouhe-2/fabarm-mkii-eurolion-12-76/
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Šumavák »

Začátečník píše: pon 16.1.2023, 21:44...Od Baikalu už se tu nic nekoupí...
Tady mají dva nové automaty Baikal skladem, ale pouze v plastu.
https://www.lovecky-obchod.cz/brokovnic ... 155-plast/
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Začátečník »

Díky. Ale aspoň zatím mi šlo spíš o porovnání a zkušenosti, aby si člověk udělal přehled. Třeba u Baikalů 12/76 už je problém s nižšími navážkami. Moc nekryjí. Chce to aspoň 34, ale lépe 36g. U ostatních značek ani nevím.
Baikal to asi nějak řeší, ale u ostatních nevím, jestli se dá nějak upravit pažba, takže není od věci vyzkoušet, jak sedí.
Kvalita materiálu je taky důležitá.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové automaty

Příspěvek od roman200 »

Ohledně zkušeností, jám mám Browning B80, což je v podstatě Beretta A303. Mám ho v ráži 12/70 a bere vše od 24 do 44g. Jediná vyjímka je náboj od Slabé&Blbé, minimagnum, ty prostě nepřebije ani jednou.
Kamarád má Akar 12/76 a ten bere vše, jen mi přijde dost "oplácaný", prostě moc kovu i dřeva. Další známí má Browning Maxus 12/76 a ten má problém s S&B Coronou, přitom 24 SuperTrap, bez problému.
Fabarm je italská značka, taková střední třída, ale zrovna samonabíjecí a opakovací brokovnice umí velice dobře.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Georg.H »

Mám ATA Neo. A papa úplně vše.
Používám na lov a skeet.
Měl jsem pár Baikalu v ruce ale děkuji tohle nikdy.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Přebíjení je jedna důležitá věc, krytí druhá. U produkce z posledních let už se na přebíjení docela dbá. Tedy kromě Baikala. U MP 156 je napsáno v manuálu, že bere náboje od 32g výš a je vyřešeno. U MP 155 se nastavuje díra, ale jak moc to pak funguje, nevím. Co se tu dá dočíst, musí se zaběhnout. Moderní Turci podle recenzí vesměs přebíjí a zdá se, že je to pravda. CZ 1012 mí přijde jako Huglu Renova. Jen s jiným čokem. Zřejmě přebíjí taky všechno. Otázka je, jestli jim v zimě nedělá problém mráz.
Co krytí? Dá se i Coronou, RC 32 a podobně?
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Šumavák »

Začátečník píše: ned 22.1.2023, 8:28 Děkuji. Přebíjení je jedna důležitá věc, krytí druhá. U produkce z posledních let už se na přebíjení docela dbá. Tedy kromě Baikala. U MP 156 je napsáno v manuálu, že bere náboje od 32g výš a je vyřešeno. U MP 155 se nastavuje díra, ale jak moc to pak funguje, nevím. Co se tu dá dočíst, musí se zaběhnout...
U automatu Baikal MP-155 se žádná díra nenastavuje, odběr plynů z hlavně je pořád stejný. Nastavuje se stlačení tlumící pružiny. U nejslabších laborací se nastavuje maximálně stlačená, takže odfuk plynů je na vratný mechanismus přenesen s plnou razancí, bez tlumení. Díky tomu pak přebíjí i slabé laborace. Při tomto nastavení budou samozřejmě fungovat i mnohem výkonnější, např. magnumové laborace, akorát že přenos zpětného rázu na systém bude citelně výraznější a vyhozená prázdná nábojnice poletí z okénka hodně daleko. Pro silnější laborace se proto tlumící pružina nastavuje více povolená, takže může proti odfuku plynů zapružit a tím pohltit část zpětného rázu. (Slabé laborace za takového nastavení samozřejmě nepřebíjí.) Chování brokovnice je pak i se silnými laboracemi kultivované, s mírným zpětným rázem, takže i např. drobné ženy dokážou se správným nastavením s úsměvem na rtu střílet na kachny plnotučnými loveckými laboracemi 12/76, či dokonce 12/89 (pokud na to mají pušku komorovanou). Jinak už jsem viděl jeden (ale opravdu pouze jeden) automat MP-155, u kterého spolehlivě fungovaly i 24g sportovní náboje, ale zda byl nějak speciálně upravený, bohužel netuším. Všem ostatním (včetně mně) u standardních zbraní spolehlivě fungovaly až náboje 28g a výše.
PS: Chápu, že např. u brokových kozlic není části myslivců střelba magnumovými laboracemi příjemná, ale proč se, když už mám automat (s magnumovou komorou), který má mírnější zpětný ráz, zaobírat 32g náboji 12/70, když mohu při lovu jednou ranou vyslat 42, 53, nebo dokonce 63g broků. :D
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Začátečník »

Máš pravdu. Díra jako taková je u SVT. U Baikala se to takhle napsat nedá. Máš porovnání, jestli tohle řešení přebíjení tlumí zpětný ráz lépe než ostatní automaty? Jak je to se střílením výš? Myslím brokem. Jak moc je pažba použitelná i pro leváka?
Magnumové náboje zásadně nepoužívám. Nemám je vůbec doma. Někdy se setře nápis a pak hrozí záměna s 12/70. Taky cena hraje roli. Navíc. Obyčejná Fortuna s 3,5 mm brokem funguje velice dobře. Jiný brok už takový není, takže by pomohla třeba Corona nebo RC 32.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Šumavák »

Co se týče pažby, příslušenstvím nového automatu Baikal MP-155 byly plastové podložky (vkládají se mezi pažbu a pouzdro závěru), pomocí kterých lze pažbu vyosit buď pro praváka, nebo pro leváka, případně nechat v neutrální poloze. Také lze zvýšit její zalomení vůči ose hlavně. Na otázku, zda konstrukční řešení této zbraně tlumí zpětný ráz lépe, než jiné automaty, je pro mě těžké odpovědět. Sice jsem střílel z vícero různých automatů, ale s MP-155 jsem žádný z nich přímo neporovnával. Každopádně pokud lze razanci vratného systému nastavit v závislosti na výkonu používaných nábojů, měla by být střelba u magnumových ráží příjemnější, než u zbraní, které žádnou možnost nastavení nemají a jsou konstrukčně naladěny tak, aby "žraly" vše, od nejslabších sportovních laborací. Ale ono také závisí na konstrukci zbraně, nelze to úplně paušalizovat. Navíc u slabších nábojů 12/70 bude rozdíl ve zpětném rázu u různých systémů méně citelný. Ohledně střelby broky: MP-155 má klínovitou lištu, takže obecně není třeba cíl výškově tolik překrývat, jako u brokovnic s lištou rovnou, lze mířit těsně pod něj. Samozřejmě, že konkrétně záleží na vzdálenosti střelby, směru pohybu cíle a výkonu použitých nábojů, takže někdy se překrývá i s Baikalem. Jinak Baikal MP-155 není žádnou luxusní, oku lahodící reprezentativní zbraní, je to relativně hrubě zpracovaný pracovní nástroj, avšak odolný a po zajetí i spolehlivý. Já osobně neměl od zajetí (rozhýbání zbraně střelbou) u nábojů s gramáží 28 a vyšší ani jedinou závadu.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Začátečník »

Díky. Asi vyčerpávající odpověď. Máš pažbu dřevěnou nebo plastovou? Snad ještě doplň oblíbené střelivo nebo co jsi všechno už vyzkoušel a s jakým výsledkem. Baikaly mám v oblibě ze stejného důvodu jako ty. Především spolehlivost a nenáročnost na údržbu.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Brokové automaty

Příspěvek od Šumavák »

Automat mám ve dřevě. Plast mi sice z principu nevadí a u pracovní pušky je v podstatě žádoucí, ale do lesa se mi prostě černá barva nelíbí, plast akceptuji pouze zelený nebo hnědý. :) V případě plastového Baikala bych tedy asi musel použít něco takového: https://www.alfatactical.cz/detail/5375 ... elena.html Co se týče používaného střeliva, na asfalťáky dobře fungovaly standardní Sellier & Bellot Trap 28 Super a Skeet 28 Super. Drobné máme v revíru velmi nízké stavy, takže ji prakticky nelovíme, automat se primárně používal s jednotnou střelou (Rottweil 12x76 Brenneke Magnum 39 g) na společných lovech černé zvěře a pro s nimi souvisejícími dosledy. A pokud byla v leči hlášena liška, člověk si zastavil podávání nábojů s jednotnou střelou z trubicové schránky, vyhodil náboj z komory a vložil tam Fiocchi 12/89 Ultra Magnum 3,9 mm, těch 63 gramů broků dokázalo patřičně zahustit prostor i s cylindrickým čokem. :D
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové automaty

Příspěvek od roman200 »

Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Odpovědět