Naše staré automaty

Vše o brokovnicích
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Tim »

Kojot - nevim jestli je Tvůj dotaz ještě aktuální, ale tehdy jsem technický výkres stáhl na www.ulozto.cz
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

@Tim: myslels tohle CZ241
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Tim »

Nene, toto je jen návod. Ale ten výkres tam nemohu najít :-(
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od munition »

Zdar chlapi,
tak jsem dneska doplnil svůj trezor a pořídil si ke své CZ241 v r.16 ještě dvacítku. Má někdo informaci, kolik bylo těchto automatů vyrobeno v jednotlivých rážích? Před lety jsem to někde četl, ale nemožu to nikde najít :( Nejvíc bylo určitě šestnáctek, ale nevím, jestli bylo nejmíň dvanáctek nebo dvacítek. Jinak dvacítka je ještě elegantnější než šestnáctka. Mám verzi s duralovým rámem a je tam i jemná rytina(zřejmě dodělaná později)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od precechtel »

před časem bylo někde publikováno, že šestnáctek se vyrobilo asi 12 tisíc kusů, dvacítek kolem 3,5 tisíce a nejméně dvanáctek tj. asi 2,5 tisíce. Bez záruky, jen jak si pamatuji. Viz výše, osobní zkušenosti mám s touto brokovnicí v r. 16/65 a v r. 20/65. Dle mého názoru dobře zpracovaná, nadčasová a nedoceněná zbraň. Dalo by se napsat hodně o této brokovnici, o kvalitě hlavní - většinou při minimální péči dodnes jako zrcadlo, o výborném krytí a výkonu. V té době jako jedna z možností - nebyly výměnné čoky - k jedné baskuli či závěru hlaveň na polní honitbu a hlaveň na lesní hony. Ve dvacítce se dělaly sety se třemi hlavněmi, již zemřelý kamarád zrovna takovou s duralovým pouzdrem závěru měl. Mám krásné vzpomínky na lov divokých kačen a na lov divokých bažantů s touto flintou. Jo taky byla doba, že chlapi co renovovali nějakou dvacítku dvojku a sháněli slušnou hlaveň, vykupovali tyto automaty a použili z nich hlavně, bylo to levnější než problematický dovoz např. z Rakouska. Naši myslivci je moc neměli rádi až na pár nadšenců a z toho vzniklo ono rčení, že z automatu má člověk radost dvakrát, poprvé když ho koupí a podruhé když ho prodá... F.
politice a politikům zmar
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od zispo »

Tak jsem si taky pořídil starou čz. Sice musím zaletovat šinu, což se u těchto zbraní prej stávalo? Jinak hlaveň je čistá, a zbytek jsem doladit. Po sezoně tomu Dám novej povrch popravim pažbu a bude jak novej. Nábojů 16/65 jsem nakoupil dost. :D
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od munition »

precechtel: Díky za info. Napsal jsem ohledně počtu vyrobených kusů i oficiální dotaz do Brodu, tak uvidíme, co odepíší.
Naposledy upravil(a) munition dne pon 16.11.2015, 14:57, celkem upraveno 1 x.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od munition »

Tak v Brodě byli velmi rychlí. Dotaz jsem posílal asi dnes ráno v devět a už mi přistála v mailu odpověď. Takže máme jasno:
celkově bylo v letech 1946 – 1949 vyrobeno 12 156 kusů v ráži 16, 3011 kusů v ráži 12 a 3075 kusů v ráži 20. Celkem uherskobrodský závod vyrobil 18 242 brokových automatů.
munition
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: stř 19.6.2013, 19:47

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od munition »

Byljsem dneska otestovat "novou" CZ 241 ve dvanáctce, rok výroby 1948. Nečekal jsem zázraky, jelikož jsem všude četl a slyšel, že dvanáctka byla ze všech ráží nejméně spolehlivá. Byl jsem ovšem velmi příjemně překvapený. Vystřeleno cca. 35 ran, část klasické RED and Black 12X65 a část SB Plastik 12X67,5. Oba druhy střeliva to papalo bez jediné závady a holuby jsem na baterce gumoval skoro stejně jako se svojí sportovní Berettou. Spokojenost. Jenom kdyby byly pětašedesátkové náboje dostupnější a trochu levnější. On je vůbec problém je sehnat, jelikož je Vlašim jede jednou za uherský rok a na skladech mají vymeteno. :(
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od roman0874 »

zdravim,,,,jake strilite naboje s jednotnou strelou s tohoto 20koveho automatu?dik roman
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Odpovědět