Naše staré automaty

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Naše staré automaty

Příspěvek od fesoj »

Líbí se mi naše staré tříranné automaty. Lehká, docela elegantní zbraň, zajímavé konstrukční řešení. Docela se divím tomu, že nějaká zbrojovka neobnoví jejich výrobu. Nemuseli by vymýšlet vymyšlené a takový automat v r. dejme tomu 20x76 s výměnnými choky by si svůj okruh oblíbenců určitě našel, zvlášť kdyby byl tormentován na ocelové broky. Nebo se snad mýlím a ta zbraň by po konstrukční stránce použití výkonnějšího náboje nesnesla ?
Kritériem pravdy je praxe.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od zispo »

je teda fakt že automaty mají své kouzlo. Myslím si, že automaty výroby ČZ se trochu sekají a jejich konstrukce by chtěla dořešit. Osobně mám automat ruské výroby který dnes zažívá znovu svojí slávu v podobě MP153.Dokonce jsem viděl kolegy co ze starého ruského automatu střílel náboje se zvýšenými tlaky a to v jednotné střele. A to vše bez problému. Takže proč nepředělat konstrukci a nevrátit se k výrobě automatu.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od precechtel »

byl jsem v minulosti nadšeným uživatelem našich samonabíjecích brokovnic ČZ 241 a to v ráži 16/65 a v r. 20/65 a měl jsem s nimi řadu pěkných mysliveckých zážitků a střeleckých úspěchů. Jsem přesvědčen, že zbraň byla konstruována nadčasově a jen neprávem, možná přesunem výroby ze Strakonic do U.Brodu, výroba zanikla a zbraň zapadla. Při výběru střeliva jsem neměl problémy s nějakým zasekáváním /používal jsem naše papíráky - červenočerný holub/ a když jsem začal používat plastové nábojnice, tak problémy vymizely zcela. Je faktem, že jsem je používal na škodnou, na osamělý lov, max na kachny na tahu, na společný hon málo - pro ostatní zúčastněné nelze demonstrovat mezi lečemi zlomenou zbraň, pro mne i otravné vybíjení. Ke zbrani byla i možnost několika hlavní o různé délce a různém zahrdlení, což bylo super, kvalita hlavní mimo diskuzi, narazil jsem za celá léta jen na jeden, který měl vypadanou hlaveň, protože majitel jej nikdy nečistil. Nevím, zdali by dnes byla možná úprava tohoto "automatu" na náboje STEEL, protože nejlépe fungovaly v r. 16 a v r. 20 a problémové byly v r. 12. Z toho usuzuji, že konstrukční možnosti byly někde na hranici tlaků ráže 12 a automat by se musel celý překopat. Dnes se tato konstrukce s pohybem hlavně považuje za překonanou, ale k tomu by se musel vyjádřit puškař. Je faktem, že pár známých si na "oceláky " pořídilo MP 153 a jsou velmi spokojeni, pažba sedí i levákům, čok si dá podle potřeby, zbraň vyladí dle gramáže náboje.. Cena přijatelná. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

CZ 241 jsem si pořídil loni v r.16x65
trošku se si jej vyladil a papá mi všechny náboje co jsou u nás na trhu v délce 65 až 67,5 mm
zatím vystříleno cirka 800 ran a jen jedná zádržka a to skřípla nábojnice ve vyhozném okně
jinak max spokojenost...
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od psdk »

Zbraň to byla na svou dobu určitě dobrá, určitě poměrem cena/kvalita. Dobové belgické FN byly lepší, ale taky dražší.
Obnovení výroby něčeho takového by byla ekonomická sebevražda v době levných ruských a tureckých samonabíjecích zbraní.
Taková Škoda 1000MB taky na svou dobu sloužila dobře, ale nikdo ji už dneska nebude přece vyrábět
Když po tomhe kousku historie někdo dneska zatouží tak on není zas takový problém si nechat puškařem vyladit staré CZ na náboje 70mm, dodělat hezčí pažbu a daly by se určitě dodělat i výměnné čoky. Staré ČeZety na základ něčeho takového se dají koupit za čapku hrušek.
Sice by to možná přišlo na +- 10-15 tis, ale ona obnovená malosérioná výroba by asi stejně nebyla levnější.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

co obnáší udělat 70 komoru na CZ 241?
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od kikin »

Georg-to asi není jen o komoře.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

mě stačí komora zbytek si jsem schopen doladit sám
už teď mi papá 65 až 67,5
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od psdk »

Georg.H píše:mě stačí komora zbytek si jsem schopen doladit sám
už teď mi papá 65 až 67,5
Nejsem puškař takže se jen můžu domnívat, že úprava spočívá v prodloužení komory a úpravě výhozného okénka a možná by to pak chtělo novou tormentaci. Opravdu se jen domnívám, úpravu jsem nikdy blíže nestudoval, ale pár takto upravených ČZet jsem už viděl v internetové inzerci i osobně. Moc mě to neoslovilo tak jsem neměl snahu to důkladně studovat. Doporučoval bych spíš konzultaci s puškařem, třeba tady http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/20 ... mat-16x70/
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od fesoj »

Mně osobně se na těch starých automatech líbí a/nízká váha, b/elegance, c/to, že je bez úprav tříranný. Ale kdybych si ho pořizoval, pak jedině v r. 20 a uvažoval bych nejen o jeho úpravě na náboje 70 mm, ale i o možnosti použití výměnného zahrdlení. Jen si nejsem jistý, zda by jeho konstrukce snesla tormentační zkoušku při "překopávce" na silnější náboj. A co se týče těch, kterým se na společných honech nelíbí nezlomená zbraň - to lze řešit tak, že do závěru vložím nábojnici kolmo ke zbrani a každý na první pohled vidí, že bezpečnost je zaručena.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

fesoj: máš recht taky sem si je koupil hned dva v 16 bo byli za dobré peníze...
už sem si je upravil aby mi papali 65 až 67,5 ale ta 70 je zajímavá...
chtěl bych sehnat všechny 3 ráže co se vyráběli...
ale zatím to je jen přání bo financí momentálně není na zbyt
tormentačku lufy určo snesou bo sou s kvalitního matroše
co se mi teď zalíbilo jak sem psdk dal ten odkaz tak ta rybina na pouzdru závěrů
asi si to taky nechám udělat na kolimátor...
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od psdk »

Tak jsem měl ten nápad mít kompletní kolekci 20, 16 i 12. Všecko jsem sehnal, pul roku je opravoval, aby vůbec střílely (obzvlášť ta 12 ne na ne opakovat tak jsem je nakonec radostně prodal skoro zadarmo, jen abych se jich zbavil. Když vedle sebe dáte Cz a dobový automat FN tak FNko je hooodně lépe vymyšlené, zpracované a fungující. Hlavně jsem oceňoval páčku, která u FN zabraňuje podávání dalších nábojů ze zásobníku. ČZ je vlastně velmi zjednodušený FN Browning
Mám pár kolegů co mají ČZty na nátlačky a jejich příprava na lov je skoro legrační. Předpověď počasí - podle toho buď přemazat, nebo vytřít do sucha. V tuhých mrazech se jim to stejně často seká, promrzlými prsty páčit ven šprajcnutou nábojnici ... ale jak se říká, kdo chce kam .. hlavně že je to baví :-)
Já osobně jsem ztoho už vyrostl, zjistil jsem, že se na ránu a na trefu mnohem víc soustředím, když mám jen dva náboje v kozlici, na zimních honech nemám problém v mrazu ani dešti a snáz si u kozlice překontroluju jestli mi náhodou do laufu nenapadal nějaký bordel při přesunu skrz zasněžené houští
Kdyby někdo chtěl opravdu dělat tuning ČZety tak mám doma ještě nějaké díly na 16 (mozaszný třecí kroužek a pád dalších drobností)
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Carnivore »

Mám všechny doma taky, 20ka funguje bezproblémů (s patřičnou municí), jedna 16ka trochu zlobí, druhá ne, z 12ky moc nestřílím. Je pravdou, že za 20ku jsem dal asi 5 tisíc, za šestnáctky po 1500,- Kč a dvanáctka mě vyšla asi na 4 tisíce, takže v tom nemám zas tak moc peněz aby mě to trápilo. Tu zlobivou šestnáctku dám kamarádovi puškařovi dát do pucu aby dobře fungovala a podaruji začínající kolegyni, stejně chodí hlavně se psem do tlaku.....
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Georg.H »

psdk: tak nevím asi sem trefil na dobrý kus :lol:
já tedy takové problémy nemám,neřeším ani počasí..
používám automat celý rok, vystřílím s ním ročně 250-300 ks nábojů a z toho mám tak 2-3 x
stane že se mi hylzně skřípne ve vyhozném okně, což není taková hrůza a to bylo jen s náboji B&P

munici používám Hull,B&P a S&B Junior
Hully podle mne šlapají nejlépe...
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Re: Naše staré automaty

Příspěvek od Carnivore »

Jakou délku kupuješ u těch Hullů?
Odpovědět