Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Herkul »

Hezký den, mám prosbičku.
Jelikož brokovnice je pro mě něco jako vzdálená galaxie, prosím o váš názor na uvedené. Rád bych si pořídil (toť jasné) brokovnici na Lov (občasný hon - 2 x do roka- kde dám max 10-20 ran). Na holuby (cca 50 ran), na škodnou ročně taky tak 50. A i na sport (holuby) a tady bych dal ročně tak 300-500 ran.
Akkar jsem vypustil. A jelikož na začátek nechci kupovat "BMW", budu se pohybovat v nižší cen. relaci. Jen se nevyznám v těch popisech zbraní a nevím kterou z nich (zda vůbec nějakou) na mé účely koupit:
BAIKAL IŽ 27EM -1C-CH - NIKL 12/12 /76
BAIKAL IŽ 27 EM -1C-CH 12x76 5 choke
BAIKAL IŽ 27 EM -1C SPORTING 12x76
MP 153 12/89 (12/76)
Marocchi A12
Marocchi SI 12
Děkuji za názor. :D
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od gonias »

Dle mého si musíš prvně ujasnit zda chceš brokovou kozlici, dvojku nebo brokovnici samonabíjecí.

Ráži budeš nejspíš volit 12 s délkou komor dnes již běžných 76?

Věřím, že už jen první volba není jednoduchá, mě by se doma zamlouvala jak kozlice, tak samonabíjecí... a proto zatím nemám žádnou. :lol:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Herkul »

No to bude můj druhý kámen úrazu -asi tu která trefuje líp:-). Je to přesně 50/50. Ráže 12/76. jen v případě MP 153 už bych si vzal 89 (protože je to jedno a náhodou co kdyby) - ale zdá se mi taková "nehezká". Většinou se mi hodí 2-4 i 5 ran. Už několikrát u nor mi vyběhli 2-3 lišky, přišly kuny ve 4 atd.. a s kulobrokem to je věc. Ale zase na sport se mi víc líbí koza než tam trotlit s automatem (na honech taky asi nehezky koukají). Ale oboje nechci - to pak zase nebudu vědět s čím jít. Jenda kulovnice a jeden kulobrok a už tak vždy koukám co vzít. Tři flinty budou akorád. Prostě jedno z toho vyberu.
Jde mi o to 1C CH...nikl...jestli se sporting hodí i na holuby a zajíce (kačeny). Jestli automat A12 je spolehlivá a dá se sní nastřílet i na střelnici atd..
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od gonias »

Ano, hypoteticky se hodí 2-4, někdy i 5 ran, ale víme, že pro lovecké účely musíš mít omezovač na 2 náboje. :wink:
Ale souhlasím s tebou.

Pokud ti nebude vadit nemožnost využívat dvou hlavní s různými choky, tak běž klidně do samonabíjecí.
A pokud chceš pracanta za slušný peníz, tak s MP 153 chybu neuděláš.

Já preferuji kozlice a to hlavně z důvodu celkové délky zbraně.

Sporting každopádně nemá poutka, která musíš nechat naletovat nebo dát posuvná, má na hlavních kompenzátor a na baskuli tuším asfaltového holuba. Já bych sportinga nebral, volil bych klasickou Baikal IŽ 27M.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Herkul »

Já ani nevím co to choky jsou (tedy vím), ale jejich používání jde mimo mě. Já mám rouru na kulobroku a tou trefuji.
Takže to vypadá tak, že si stejně na střelnici pořídím časem sporting, když mě to chytne. Když ne, bude mi stačit normálka.
To označení NIKL - baskule?
O omezovači se snad raději bavit nebudeme (podle mě automat pak ztrácí svůj význam - DO LESA).
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od argonaut2006 »

Muzu se Herkule zeptat proc si Akkar vyradil?Take jsem o nem uvazoval
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Herkul »

Pročetl jsem si forum (není to tím, že by se mi nelíb.), ale to zpracování "prý" není nic moc. :)
Fugo
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 17.6.2012, 18:41
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Fugo »

označení NIKL značí, že baskule bude niklovaná tzn. "stříbrná" jinak je černá...
vrhačky asfaltových terčů http://www.volny.cz/pneuvrba/broky/index.htm
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od motolada »

Fugo píše:označení NIKL značí, že baskule bude niklovaná tzn. "stříbrná" jinak je černá...
Jen doplním,že nikl není automaticky nutně stříbrný,běžný je černý atd...
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od argonaut2006 »

Herkul píše:Pročetl jsem si forum (není to tím, že by se mi nelíb.), ale to zpracování "prý" není nic moc. :)
Tak mel jsem v ruce Baikala i Akkara a pokud mohu hodnotit vzhled a zpracovani tak Akkar je mnohem hezci a lepe udelana zbran ktera je udelana podle osvedceneho Browninga 1925 ten Baikal je takove kopyto otazkou druhou jsou pouzite materialy proto take vaham o tom Akkaru se tezko shani nejake konkretni nazory nebo zkusenosti preci jenom se k nam nedovazi dlouho
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
plchplch
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 27.8.2008, 14:07

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od plchplch »

Pro účely o nichž uvažujete koukněte po Marocchi Hunter nějakých 24 tis, Sporting zero 3, ta je však již dražší 34 tis.
Řekl bych, že Marocchi Hunter je dostačující pro lov i počáteční sport . Je to jen kolik chcete investovat. Browning Ctitori v základu cca 38 tis.
V Brně jsem o Marocchi hovořil s puškařem panem Ryšánkem ten říkal, že jsou to kvalitní zbraně a snad bude znát i lidi co to mají. V Přerově poskytne informace pan Neradil v Detexu. Baikal jsem nikdy neměl jen z doslechu to co říkají prodejci,, je nutné pečlivě vybírat z několika kusů".
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Mikulda »

Já mám jen ruské brokovnice IŽtky. Jedna je 40 let stará, pevné zahrdlení, hlavně pořád jako zrcadlo. Teď jsem si koupil sportinga IŽ 27, spokojenost, pažba turecký ořech, pěkně to vypadá i střílí(bouchá to jako všechny flinty:)). Poutka jsem si tam dal sám, upravil pažbu, vysypal špony z baskule a pohoda....za ty peníze. Ta stará ižtka střílela i závody. Obecně si myslím, že kvalita ižtek se možná zhoršila, ale pořád je to dost muziky za ty peníze. Rusové všechno vyrábí tak, že tam kde stačí kilo želaza, dají tři a celkově je to jako od sekyry. S tím sportingem střílým i závody, takže je pořád v zápřahu. Jediná potíž byla s vyhazováky, ale neřešil jsem to a hned jsem je vypnul. Nemám je rád. Určitě jsou lepší flinty, ale za jiný peníz....beretta 686 pigeon atd...ale to jsi někde kolem padesáti, myslím...K těm tureckým brokovnicím nevím, nikdy jsem žádnou nevlastnil. Jeden prodejce mi říkal, že mezi tureckýma a ruskýma by volil ruskou. Každopádně turecký vypadají líp, to uznávám. Ještě k tomu sportingu, má to být flinta jak na trap tak na skeet. Když je něco na všechno tak je to obvykle na h.....Ale i tak ho mám, rád střílím obojí a používám ho úspěšně i na lov. Mít na každou disciplínu jednu flintu je pro mě velký luxus....Týdně vypálím 50 ran na víc nejsou finance. Při výběru brokovnice je nejdůležitější pažba. Pokud začneš střílet víc zjistíš, že si jí stejně musíš upravit, aby ti seděla. Když se podíváš na něco na co budeš střílet, zavřeš oči, hodíš flintu do ramene tak když oči otevřeš měl bys mířit na to co jsi chtěl stříllet. Pokud ne tak ti flinta moc nesedí. Přeju šťastnou ruku při výběru....
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od Rudlafík »

Mikulda píše: úte 04.9.2012, 20:35 Když se podíváš na něco na co budeš střílet, zavřeš oči, hodíš flintu do ramene tak když oči otevřeš měl bys mířit na to co jsi chtěl stříllet. Pokud ne tak ti flinta moc nesedí.
Tesat!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jakou? BAIKAL, MAROCCHI

Příspěvek od fesoj »

Přesně tohle nás učil profesor Mimra na lesárně v Trutnově v předmětu Myslivost v r. 1968. Dnes k tomu není co dodat - platnost trvalá !
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět