Broková jednuška IŽ

Vše o brokovnicích
edous
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 21.10.2010, 14:30

Broková jednuška IŽ

Příspěvek od edous »

Měl bych dotaz,ohledně použití jednotných střel.Zda se dají použít i u plného zahrdlení u této zbraně.Když nemá výměné čoky.Děkuji
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od precechtel »

rukama mi prošla jedna v r. 12 a celá řada v r.20, jednu mám dodnes v r.20. Zcela obecně - nebylo žádoucí,aby ruský mužik měl kulovou zbraň, proto ruské brokovnice byly všechny stavěny na použití jednotné střely. Zcela bez problémů byly naše staré S-Ball Plastik, ale vyzkoušel jsem originál Brenneke, sférické střely i jakési polské potvory, všechno bez problémů. Co se týká těch jednušek, uznávám produkci ze 70tých let - kvalitní materiál a nic z plastu. V těch v r. 20 byl problém v tom, že většinou je dováželi jako 1/2 čok a občas 1/1 a byl problém najít takovu, která by nestřílela za roh. řešilo se to tak, že se po proměření uřízlo kousek hlavně u 1/1 a rázem flinta střílela slušně. Ze zhruba 15ti kusů jsem vyselektoval tři, z jedné mám kulovnici 6,5x57R - velká spokojenost, z druhé .308W - tu jsem rychle prodal, třetí používám na pochůzky honitbou na škodnou i na hony, kde se hodně nachodí a málo střílí - báječně střílí a drží krytí. F.
politice a politikům zmar
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já za svůj myslivecký život měl tři. Všechno ty staré ze 70.let. První byla 16/70, potom 20/76 mag. a na konec 12/70. Já těmto flintám říkam je to takový "klacek ke psovi" do paseky. Z té 16 a 12 ky jsem vystřílel vagon eSballů, většinou tréninkově, pořád se to někde testovalo, ale i v tlaku. Ulovil jsem s nimi iX kusů černé na naháňkách. Nejpřesnější byly staré olověné S-Ball v těch oranžových papírových patronách 70 mm. To střílelo jako kulovnice. Vzhledem k síle stěny laufu to vystřelí i kovářskou štulmu z podkovy. Plastiky, Breneky i různé italské olova z toho lítaly bez problémů.
Málo platné ,chybí tam druhá rána a kolikrát by to člověk zlostí přerazil. Nemám už žádnou, všechny jsem pustil do světa. Jako všechny rusandy i tyto jednušky měly suprové krytí. S košíčkovou patronou nebyl problém 45 metrů. Hřivnáči sedící na špici krajových smrků nebo toulavá škodná v loukách na ránu slyšela každá. Jednuškám zdar !
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od Lotr »

S ruskou jednuškou ze 70-tých let, o kterých se traduje, že se na ně používala ocel z ruských tanků :D kdekoli, cokoliv, jakkoli :D Měl jsem r. 20, v rodině je stále jedna r. 16 a teď mám novou produkci r. 12. Vzhledem k síle hlavně z toho můžeš klidně střílet jakoukoliv současnou i minulou produkci. Vzpomínám, když jsem si přivezl tu dvacítku, tak jsme šli s kamarádem na kraj revíru, dali jsme na pole kus kamene asi na 40 metrů a hned první ranou byl zásah. Mám s nějaké ty divočáky, kachny, bažanty, jenom kmotra liška mi chybí, ale ono na ní jednou dojde.
Při troše základní údržby tahle flinta nemůže zrezivět. Připojuji se k Janu ze Slavětína a též provolávám "Jednuškám zdar!"
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od marnet »

Nezbývá mi nic jiného než souhlasit s předchozími příspěvky.Tuto jednušku v r.12/70 jsem měl do loňského roku,byla bohužel z novější produkce.Kvalita dílenského zpracování a nahrazení některých kovových částí plasty silně pokulhává za tehdejší výrobou ze 70-let.Tento nedostatek se samozřejmě netýká jen jednušek,ale všech ruských zbraní vyrobených po roce 1991 včetně např.osobních vozů Lada,kterých mě prošlo rukama několikJednotné střely S-Ball plastik a Slugy od SB jsem z toho střílel bez problémů,i když měla plné zahrdlení.Opět dávám za pravdu Honzovi Slavětínskému,někdy nastaly situace,kdy druhá rána prostě chyběla.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od tornádo »

To je otázka jestli je použití plastu na některé díly špatné.Protože jsou plasty,které mají daleko lepší vlastnosti než kov.Hlavně co se týká odolnosti vůči tření.Jednou sem lisoval i ozubené segmenty,které se používají na věnec stavebních míchaček- konkrétně do této http://stavebni-technika.stavba-stroje. ... 202-h.html
Stejný případ Lada Niva.Mám 1,7i z roku 2001 a nepozoruji nějaké negativní jevy na rozdíl od starší 1,6 s karburátorem.Pouze je uvnitř více elektroniky a pokud člověk není vyučený pekař nebo zedník,má nějaké zkušenosti tak si s tím poradí i doma na koleni.

Tu jednušku bych si rád časem pořídil.Protože tahat celý den po revíru ruskou kozu je trest pro vraha,tak bych rád jednušku.Když půjdu se psem,ke krmelci nebo jen tak na procházku...Ideálně v ráži 16 (mám vercajk na přebíjení) ale když bude dvanáctka nevadí.Bohužel není žádná k sehnání za rozumnou korunu :(
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od precechtel »

ještě bych k těm jednuškám doplnil, že té v r. 12 jsem se rychle zbavil, měla sice báječné krytí a dostřel, ale zpětný ráz byl takový, že mi hýbala krční páteří. Pokud bych dnes měl tuto jednušku pořizovat novou, tak jedině sportinga, je to líbivá flinta se šínou a myslím, že i lépe zpracovaná. Já ovšem jsem spokojen se svou 20/70, lehká, ideální na denní nošení a výcvik psa, spolehlivá a výkonná. Velmi mi vyhovuje i skutečnost, že dám náboj do komory a vypustím bicí ústrojí. Velmi bezpečné..., natahuji až před střelbou. Jen ta buková pažba je už řádně omšelá, ale sedí mi, tu měnit nebudu, jen nechám obnovit povrchovku. Jediné co jsem na ní udělal, tak je světlovodná muška. Mám s ní spoustu zážitků a úlovků - straky, vrány, holubi, lišky, kočky, bažanti, zajíci, toulaví psi, schází jen prase. Každý rok na Štědrý den s ní střílím povinné čtyři rány do čtyř světových stran a moji synové též. Tož tak... Ještě ke střelivu, počátky samozřejmě SelBel, potom RC, nyní BaschieriPellagri SuperMagnum, to je moje doporučení.F.
politice a politikům zmar
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od marnet »

Tornádo:největší úpadek u ruských zbraní se týká pažby.Mám možnost to porovnat na několika druzích.Jak píše kolega precechtel,jednuška v r.12 má zpětný ráz je dost citelný,pokud střelec neváží metrák nebo není oblečen v zimě.Dvacítku(starší produkce!) má můj kamarád,jako jedinou brokovou zbraň a moc si ji chválí,jen např.při norování mu občas chyběla ta již zmíněná druhá rána.Kamarád ji má po tátovi.Druhý můj kamarád koupil tuto jednušku v r.12 od jednoho staršího kolegy za 1200 Kč i s náboji.Přál bych Ti takový kup.Já novou jednušku koupil v roce 2004 za 3950 Kč a prodal loni za 2500 Kč.Do týdne byla pryč a bylo několik zájemců.Ladu Nivu 1,9 D z roku 1999 jsem měl necelé 4 roky,byl to můj letitý sen a možná právě z toho důvodu mě dost zklamala v porovnání se silničními Ladami ohledně koroze,spolehlivosti,hlučnosti a dostupnosti náhradních dílů z vrakovišť apod.Bylo to moje nejmladší auto,ale závad mělo daleko více než Lady o více než 20 let starší.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ještě k jednuškám. Kdo jí máte a víte, že to nepůjde z baráku, doporučuji navštívit puškaře a na jednušku - na hlaveň si nechat dát šínu. (nechá se použít a upravit ze ZH)
Viděl jsem to, měl jsem to. Není to nic složitého ani drahého, ale pěkně se s tím míří i to dobře vypadá. Mě na hozené rány vadil ten kulatý lauf a honit mušku na tom můstku. Pro ránu v klidu nebyl problém.
Komisní ceny jednušek (těch ze 70.let) jak to sleduji na inzerátech se pohybují kolem 2200-2500 Kč. Podle ráže (12 ka je dražší) a podle stavu. Není problém tuhle flintu sehnat , jen to chce sledovat inzeráty (např.Procházka Rakovník, Hunting shop aj.). Viděl jsem pár jednušek předělaných na kulovnice (jako má kolega Přecechtěl) v rážích 30-30W , 9,3x72R i 6,5x55SE, dokonce dané do celopažby a vypadá to velice zajímavě. Hlavně to je lehonká flintička na chození.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od Lotr »

Pokud se nebojíte současné produkce jako já, klidně si kupte Sportinga, jak píše kolega precechtel. Má to ventilovanou botku, šínu a kompenzátor. Střílím z toho bez problémů 53,5g magnumy a není to taková strašná záležitost, zejména v zimě na honech, kdy jste navlečení. Předchozí lovecká kozlice Bajkal měla sice komory 76, ale tvrdou botku a neměla kompenzátor, takže pár magnumů a rameno se hlásilo o svá práva. Teď s oběma Sportingy pohodová střelba od nábojů 65mm až po 76mm magnumy. Osobně na ní nedám dopustit, na hony na pozvání jdu s kozlicí, tam kde se nejdřív domluvím a nevadí jim to a k nám na hony do tlaku chodím s jednuškou. S oběma lovím i sportuju k plné spokojenosti. Občas jsou k vidění i speciálně upravené jednušky na lov škodné, s montáží a puškohledem na sezení u liščích a jezevčícch nor. Jednuškám zdar!
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
krcoun308
Častý návštěvník
Příspěvky: 98
Registrován: stř 27.8.2008, 20:54
Bydliště: Severní čechy

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od krcoun308 »

V současné době vlastním dvě ruské jednušky, 16 a 12, obě ze staré produkce. 16ka byla první, má vyhazovák a je to taková srdcovka. Všem doporučuji sehnat si právě staré provedení, oproti novým je to velký rozdíl ve zpracování. Nechci se s někým hádat, ale jsem přesvědčen, že všechny staré jednušky mají pouze čtvrtinové zahrdlení - 0,25. Právě proto z nich tak báječně lítá většina jednotných střel. Není to z mojí hlavy, někde doma, mám v haldách knih o myslivosti a střelectví tabulku, kde je základní přehled dostupných brokovnic, z hlavy - je tam myslím pouze dvojka ZP, ZH, ruská koza, dvojka a právě všechny tři jednušky, 12-16-20. A u všech jednušek je právě jen 0,25. Ono to krytí se délkou hlavně vyrovná třeba běžné půlce - tří-čtvrtce, sám jsem s ní několik koček, vran a podobné havěti zahlušil, ale nějaké extra krytí ta zbraň nemá. Ještě jedno upozornění, při nákupu staré v ráži 12 pozor na vyhazovák, kdysi jsem psal do zkušebny a ta tohle provedení (nepouští) zpátky do oběhu - údajně tam je zeslabená komora a hrozí riziko vydutí. Takže starou 12ku buďto bez E a nebo se při nákupu pořádně dívat, jestli už má zbraň českou zkušebnu. Ale jinak, jsou to báječně lehké flinty, vhodné na celodení pochůzky po revíru.
Za mne také - jednuškám zdar!
tobi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 15.10.2014, 16:27

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od tobi »

Při pořízení psa jsem si kdysi koupil IŽ 12/76, vyhazovák, výměnné zahrdlení. Měla ventilovanou lištu na hlavni a kompenzátor zdvihu. Střelba celkem v pohodě. Nebyla ale vůbec lehká. Vážila cca 3,17kg (v katalogu jsou uvedené váhy bez lišty). Tchán s rusandou 20/76 loví úplně všechno a suprově mu to padá. Taky ale není nijak lehká.
Nedávno jsem na inzerátu viděl na prodej ZBK s pojistkou předělanou pro leváka. Nevíte zda to jde předělat i u IŽ?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od crif »

Někdy v " 97" jsem koupil z pozůstalosti právě 20tku. Já si ji beru k norám na lišky a jinak ji využívá moje velké okolí víceméně na zkoušky psů. Ale jinak spolehlivá flinta. Chodím na holuby, dohledávka kachen...... Taková to víceméně situace, kde je čas.....
Radek01
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 31.12.2014, 8:26
Bydliště: moravská brána

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od Radek01 »

Jsem zde úplně poprvé, dovolte abych všechny pozdravil !

I pročítání tohoto fóra přidalo k tomu, že jsem si pořídil další radost - 18EM-M / 12/76 / 710 / F.
Musím přiznat, že v oblasti loveckých brokovnic jsem zelenáč, teoretik, proto zde uvedu jeden můj dotaz pro jistotu ...
Doma mám i 12/76 B&P 4 Magnum 50 (0) a doposud jsem nikdy neřešil:
Na střelivu uvedeno 1050 BAR. Domnívám se, že jde o maximální možný tlak.
Výrobce na stránkách uvádí 850 bar při F jako "average ballistic results".
No a na komoře zbraně čtu ražení 90 MPa. A tady zcela jistě nevím zda jde o nějaký "střední", nebo tlak při tormentaci, maximum možné měřené u dna komory, ...
Přečtením záložky "Použití náboje 12/70 so zvýšením tlakom (1050 Barov)" [viewtopic.php?f=7&t=6262&start=15] jsem jednoznačnou odpověď, objasnění mé mezery ve znalosti : tedy je použití v souladu s výrobcem střeliva a zbraně ANO či NE, nezískal.
Pokud by mě někdo fundovaně odpověděl, jednoduše objasnil, tak předem děkuji.
Edit 1.1.:
Ještě jsem se z nouze zavrtal do návodu, toho Ижевского, no a tam již na straně 2 píšou : (omlouvám se) "srednee značenie maksimalnogo davlenija gazov, pri ctreljbe ekspluatacionymi patronami, izmerennoe krešernym / piezoelektričeskim metodom, MPa, ne bolee 90 / 105"
V českém návodu o tom není ani p.d. Tak jsem se tedy zorientoval, a asi i nechtěně objevil Ameriku.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Broková jednuška IŽ

Příspěvek od pufr »

Vítej zde :)

Ta různá označení pevnosti závěru výrobcem bývají někdy trochu schizofrenní. Nevyhnula se tomu třeba ani Česká zbrojovka, když zde svého času prodávala CZ550 Magnum v ráži 338 Lapua Magnum reimportované od CZ USA v době, kdy CIP povoloval této ráži Pmax 4600 barů a naspod závěru zbraně bylo vyraženo označení tuším Pmax. 4400 barů.

Obdobně u jednušek IŽ18 MN je v návodu uveden Pmax nižší než CIP povoluje pro 30-06, 308W atd. (a to odhlížíme od nejasné logiky takového označení - neb síla působící do čela závěru při výstřelu samosebou nezávisí jen na tlaku ale i na ploše na které plyny "pracují" + další jevy u dlouhých kónických nábojnic a samozřejmě i na použité metodě měření tlaku - jak píšeš atd.).

Pro tebe jako uživatele je podstatné, že zkušebna, kterou zbraň prošla (tvá dokonce velmi pravděpodobně přímo ve výrobním závodě) se zavázala respektovat normy CIP. Pokud se pak podíváš na příslušnou normu zde:
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -page4.pdf
vidíš, že pro délku nábojové komory 76 mm je stanoven střední tlak spotřebního náboje 1050 barů, zkušební tlak je příslušně zvýšený. Proto pokud zkušebna označila zbraň značkou uznávanou CIP, velmi pravděpodobně i v tom Rusku Tvá zbraň podstoupila zkoušku ověřující její bezpečné použití pro střelbu náboji ráže 12/76 vyrobenými podle norem CIP, tedy s Pmax do 1050 barů.
Pufr
Odpovědět