ulomená muška

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
téměř
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 11.10.2012, 22:20
Bydliště: Velké Březno

ulomená muška

Příspěvek od téměř »

Zdravím vás přátelé.Dnes se mi povedl super kousek,ulomil jsem si na mé brokovnici uherský brod 581-04 mušku,ale vůbec netuším jestli je na závit nebo naletovaná,nechce se mi kupovat nějaké magnetické kravinky.Nemohl by mi prosím někdo poradit co s tím?Teda než se utrhnu z práce a dám to puškaři.A ještě jeden dotaz,mám v té šíjně nad hlavněmi jeden červík který by mohl jít vyměnit za ještě jednu mušku jen nemůžu nikde najít kde by mosazné mušky prodávali,je to na 3jku závit
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: ulomená muška

Příspěvek od kounek »

Řešil jsem podobný problém s ulomenou muškou na brokovnici Zabala Hermanos, byl tam taky závit M3. Původně jsem si tam chtěl dát světlovodnou, tak jsem si ji objednal, když přišla, tak jsem po dlouhém boji dostal ven zalomenou část šroubu a k mému překvapení jsem zjistil, že je v šíně vyvrtán otvor pro mušku tak nakřivo, že tam ta světlovodná ani nejde natočit.

Originál muška je nesehnatelná věc, takže jsem si v obchodě se spojovacím materiálem koupil několik různých mosazných šroubů M3 s co největšími hlavami a na soustruhu jsem po dlouhém boji vyrobil mušku, za kterou jsem se nemusel po vyleštění zase až tak moc stydět...

Ale pokud spočítám hodiny shánění a práce, tak ta muška ve finále vyšla snad na 2.000,- :lol:
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: ulomená muška

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolego výroba mosazné mušky je velice jednoduchá věc, kterou trochu zručný chlap a domácí kutil zvládne. Já je dělal tak to. Sehnal jsem si mosazný svářecí drát - kdo sváří autogenem, tak je má. V podstatě stačí 10 cm. Na jednom konci jsem očkem vyřízl závit - stačí 2-3 chody. Poté ten drát upnu do klasické ruční vrtačky, tu vrtačku utáhnu do svěráku a pustím. Obyčejným jehlovým pilníkem (tříhranným), který přitlačíte na ten točící se drát hned za závitem, si vymodelujete mušku jakou chcete. Krásnou kuličku. Tím pilníkem jí nahoře zapíchnete, ale neoddělujte jí od drátu, ať visí na "fousu". Tak jí pohodlně pomocí toho zbytku drátu zašroubujete do hlavní a když jí víc utáhnete, tak ten fous ukroutíte. Potom tu stopu po fousu pilníčkem přepucujete a je to....Vrtačka vám nahradí soustruh. Zdar
Uživatelský avatar
téměř
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 11.10.2012, 22:20
Bydliště: Velké Březno

Re: ulomená muška

Příspěvek od téměř »

Děkuji za rady,já mám mušku už vyrobenou,jen nemohu dostat tu starou zalomenou ven,nevím zda je na šíjně závit.Horší je že namám opravné závitníky a šijna má na tloušťku jen 5mm,když odvrtám starý závit tak nejsem schopen udělat závit nový,bych musel se provrtat až do hlavní a pochopte to nemám v plánu.nevíte náhodou jestli jde ta šíjna dolů?zřejmě bude naletovaná?!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: ulomená muška

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Raději to doneste puškaři i s tou muškou, dejte k tomu tekutý kolek a věřím, že si pro to za půl hodiny dojdete.
Teď vážně, hlavně se musí pevně upnout a na stojanové vrtačce se zbytek mušky odvrtá. Použije se menšího vrtáku než je potřeba pro závit M3 . V šíně potom po staré mušce zbyde jen slupka, kterou odstraníte,zboří se dovnitř díry, případně se tam chytne trojhranný pilníček ,radeco a jím se ten zbytek povolí. Na tyto věci musíte mít upravené nářadí, přípravkové věci atd. Ano šína je letovaná, závit je pouze v šíně. Alespoň tak to mám u Brna super a ZH.
Uživatelský avatar
téměř
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 11.10.2012, 22:20
Bydliště: Velké Březno

Re: ulomená muška

Příspěvek od téměř »

děkuji za rady,nejsem zase tak úplně tele,jen mám teď tolika práce že se k puškaři nedostanu,u nás v Ústí nad labem už žádnej není. mušku jsem už vyndal,odvrtal a vytáhl zbytek,byla jen nalisovaná do 4mm dirky v šijně,žádnej závit,takže až bude čas tak tam vlepím mušku novou na tekutý kov.Ještě jednou všem díky za rady a postřehy
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ulomená muška

Příspěvek od pufr »

Z trochu jiného soudku. Hlavně v zámoří se množí hlasy výcvikářů tvrdící, že soustředění na mušku obecně vede k chybovosti brokové střelby, že plné soustředění obou otevřených očí má mít sledování dráhy cíle a řídící oko si už podle lišty (plošiny) navede brokovnici na cíl s dostatečnou přesností. Pak již jen těsně před výstřelem správně předsadit - ve "vysledovaném směru přetáhnout cíl" a úspěch zásahu se dostaví ve zvýšeném počtu :)
Takže tihle chlapíci svým klientům mušky z brokovnic odstraňují.
Konec zpráv z USA :D
A omluva za OT :oops:
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ulomená muška

Příspěvek od dalas »

Něco na tom je. Když trefím, ve většině případů nedokáži říct, kam jsem mířil, a zcela jistě nevnímám mušku na brokovnici. Pokud do toho začnu vnášet rozum, koukat přes mušku, vymýšlet kolik předsadit, většinou to nedopadne. :?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
téměř
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 11.10.2012, 22:20
Bydliště: Velké Březno

Re: ulomená muška

Příspěvek od téměř »

hm.taky dobrý,tak ja ty mušky zase ulámu :lol: ne teď vážně,myslím že je to dost o cviku,když hážu flintu do ramene tak mi muška sloužík tomu abych měl rychlou orientaci,jsem takhle zvyklej,ale asi to pujde i bez ní
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: ulomená muška

Příspěvek od Petr1970 »

no podle mě je ta muška "k ničemu".. bud je flinta dobře v rameni a člověk se dívá "po šíně" a pak je to stejně aby sledoval holuba a ta ruka-rameno tu flintu musí vést v naučeném pohybu..

když vezmu že mám 2 body "mušku a cíl", tak oko stejně nezaostří na oba v rozsahu 10-30 metrů... .. takže

btw. v neděli na střelnici sem koukal na stojan kde bylo asi 6 flint lidí co na kole nastříleli 17-19.. a všichni max nějaký mosazný čudlík, žádný extra hadi přes půl hlavně:-)

takže to jde :-)

chápu to třeba u mířenějších ran (což je u brokovnice divný) ale třeba prase není tak rychlý jako holub-kachna, nebo z posedu na lišku... kdy si člověk uvědomí "kde má vůbec tu šínu" když tam vidí ten svítivý bod... aby si podle toho srovnal ...

ted co sem byl na kachnách v sobotu tak sem to fakt házel podle "oka" a díval se na kachny, vůbec sem neměl čas řešit jestli mi muška svítí nebo ne.... ze 4 ran padly 2.. mohlo to bejt lepší, ale já jsem spokojen, přetahující divoký...

samozřejmě je to teoretická debata amatéra, vím že muška "je nutná":-) .. berte to s rezervou:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ulomená muška

Příspěvek od Začátečník »

Někomu, kdo chodí na střelnici vždycky za ideálních podmínek, za světla, se zbraní na míru, s přesně potřebným hrdlením, se to dobře povídá. Myslel jsem, že každému, kdo tahá brokovnici venku, je jasné na co tam ta muška je. Zkoušeli jste někdy střílet jednotnou na 50 metrů bez mušky?
Hodně večer se dá kolikrát rovnat taky jen podle svítící mušky. Stačí se jen jinak obléct a flinta už nemusí sedět úplně dokonale a pak je třeba trochu domířit. Dokonale padnoucí sériovou flintu taky nemá každý. Taky ne každý náboj lítá přesně na střed. Když je hlavní shluk vlevo nebo vpravo, je muška dobře. Pokud jste tu samí praváci, vezměte si někdy na zkoušku flintu s pažbou pro leváka.
Uživatelský avatar
téměř
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 11.10.2012, 22:20
Bydliště: Velké Březno

Re: ulomená muška

Příspěvek od téměř »

ne ne,já jsem levák,co píšeš je pravda.Ale ne všichni jsou na tom stejně,já mušku prostě chci a potřebuji a někdo zase ne.nebudu mu to brát. :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: ulomená muška

Příspěvek od Petr1970 »

já jsem jen chtěl "vtipnou" formou upozornit že to jde i bez mušky (resp stačí mosazný čudlík a nemusí tam svíti 40cm had..).. když je někdo vystřílenej a má to v paži, tak může dosahovat velmi dobrých výsledků - na olympiádu to asi nebude, ale furt to bude hodně pěkný... a to myslím i v praxi, viděl jsem pár chlapů na zajíce a bažanty (žádný vypouštěný jatka) a s obyč flintama a obyč střelivem (bez svítících hadů) jim to padalo moc pěkně...
jinak samozřejmě chápu že světýlko pomáhá :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět