Nastřelení kulovnice

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Lanus - no jo, ale tam jsem se krom toho, že mám čistit, nic nového nedozvěděl, zvrhlo se to tam v diskusi o lapování hlavní :o
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Osobně, u nové pušky dělám ten " záběh" na cca. 40 -- 50 ran. Používám Robla Solo Mil . Prvních pět ran čistím po každém výstřelu. Čistící tyč s černým - plasto/žíně- kartáčkem vystrčím tak, že ten kartáč je těsně před ústím hlavně, důkladně ho pokapu Roblou a vyšůruju hlaveň tak, aby se robla dostala všude do drážek a polí. Po cca. minutě působení Robly další tyčkou s papírovými patchi od komory do ústí a ven vytírám hlaveň tolikrát, až je papír v podstatě čistý. Protlačím hlavní a papírek vyhodím. Pak další výstřel a opakování = Robla + vytření papírky do čista. Dalších pět položek střílím po třech výstřelech. Mezi nimi pochopitelně čistím výše uvedeným způsobem. Roblu nechám působit cca.minutu. ( běžnému odrezovači to taky stačí na plechu aby zabral ) . Další položku střílím po pěti ranách a mezi tím zase stejné čištění. Když je to možné, tak V0 změřím labradarem na prvních pěti výstřelech a pak na posledních pěti. Obvykle se V0 nijak nezmění. Furt je to stejné, jenom ten vývrt se mi zdá takový lesklejší. Až je to "zaběhnuté" vyšůruju vývrt olejem, po chvilce pak zase vytřu do čista na sucho papírem a nakonec lihem. Hlaveň by měla být po tomto cirkusu čistá a suchá. Co se pěny Mill Foam týká, tu používám po trošku větším střílení až když je čas. Vystříkám důkladně vývrt, postavím pušku ústím dolů, pod ústí dám nějaký papír a misku, aby mi ten modrý borčes nedělal fleky na podlaze. Mill Foam se musí nechat působit aspoň 30 - 45 minut. Pak zase papírky vytřít do čista. Když jsem omylem důkladný, nastříknu a rozetřu ve vývrtu přípravek SchleTek-dva v jednom ( někdo tomu přípravku říká "suchá rána". ) No a když jsem spokojený sám se sebou, že jsem udělal vše pro zdar věci a vezmu si lupu, podívám se do ústí, tak zjistím, že tam pořád vidím zbytky mědi. Tak nevím....

AD. Pultík zde výše: Koncem devadesátých let jsme vyráběli malorážkové adaptéry pro CZ 82/83 a vozili jsme je tormentovat do CZ-UB. Tam jsem viděl jak na střelnici naskládali několik kulovnicových nástřelných terčů na sebe, přesně v prostředku je propíchli špendlíkem jako osou a rozprostřeli je jako vějíř. Pak je připnuli na podložku, a na 25.m ( střílely se tam pistole na funkci a delší střelnice tam nebyla. ) No a když střelec dal tři rány, terče sundal a měl super nástřely, na každém terči v trošku jiné poloze. Tyhle nástřelné listy se označovaly jako - orientační, nikdo netvrdil, že na 100m to bude stejné. To byla dávná historie, pak si CZ-UB pořídila delší střelnici mimo fabriku a dneska je to určitě jiné kafe. Jako v tom filmu. Čo bolo-to bolo. Dodnes jsem nepochopil, proč se ke zbraním od CZ-UB přikldádají ty " nástřelné listy" , když to drtivá většina výrobců nedělá. Možná je to marketing. Fakt nevím
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Lotr »

4 Myslivec Milda: díky za názor a praktickou zkušenost.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od vava »

Myslivec Milda píše: pát 09.4.2021, 11:48
AD. Pultík zde výše: Koncem devadesátých let jsme vyráběli malorážkové adaptéry pro CZ 82/83 a vozili jsme je tormentovat do CZ-UB. Tam jsem viděl jak na střelnici naskládali několik kulovnicových nástřelných terčů na sebe, přesně v prostředku je propíchli špendlíkem jako osou a rozprostřeli je jako vějíř. Pak je připnuli na podložku, a na 25.m ( střílely se tam pistole na funkci a delší střelnice tam nebyla. ) No a když střelec dal tři rány, terče sundal a měl super nástřely, na každém terči v trošku jiné poloze. Tyhle nástřelné listy se označovaly jako - orientační, nikdo netvrdil, že na 100m to bude stejné.
To jsem nějak nepochopil ... možná jsem po ránu pomalejší ... když propíchnu několik terčů přesně v prostředku špendlíkem jako osou ... tak se maximálně budou okolo té osy točit ale nerozprostřou se jako vějíř ... kdyby tpo bylo mimo osu, tak už asi jo. :-)
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

Lotr - když jsem dělal break in na Tikku (než mi zavřeli všechny střelnice), tak 1 vystřelit/vyčistit včetně cooper solvent, pak 1/1/3/3/5/5/10/10 ran a vždy mezitím zopakovat čištění. Jestli je to tak správně netuším :-), lapovat neumím, tak jsem se do toho ani nepouštěl. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Lotr »

Milane dík, zařídím se podle Vašich rad, chlapi. Dokoupím ještě nějaké to čištění a hned jak zjistím, zda je moje nejbližší střelnice otevřená, tak tam vyrazím. Do lapování se taky pouštět nebudu.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od sailormoon81 »

ak by niekoho zaujímalo, tak problém s CZ 527 american 6,5 grendel je vyriešený. Šikovný strojár mi frézou zobral 3/10 na krúžkoch montáže, čím sa puškohľad naklonil k hlavni. takže teraz zbraň je nastrelená a ešte ostalo 94 klikov z rozsahu puškohľadu, takže som niekde v strede rozsahu puškohľadu čo je super.
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od spikelet »

Tak to chudak tubus puskohledu.Tubus bude pri dotazeni ok ve strihu, bude se lamat a budou v nem od toho otlaky. Aspon jsi ty oka mel vylapovat.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od sailormoon81 »

nedoťahol som to nejak na krv, a je to slabší kaliber takže myslím, že to bude Ok. 3/10 nie je veľa a niečo sa vyrovná aj na tých šróboch.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od lanus »

Aby sa predišlo "strihovému efektu" treba frézovať resp. brúsiť pri upnutí na "naklonenom trni" majúcom priemer tubusu puškohľadu a dodržaní vzájomnej vzdialenosti "krúžkov" ako na flinte . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od spikelet »

sailormoon81 píše: ned 09.5.2021, 17:42 nedoťahol som to nejak na krv, a je to slabší kaliber takže myslím, že to bude Ok. 3/10 nie je veľa a niečo sa vyrovná aj na tých šróboch.
3/10 si clovek rekne, ze je to nic,ale neni to tak jednoznacne. Vem si 2 presne kostky, jednu sniz o 3/10 mm, pak ty kostky poloz na rovnou plochu tak, aby byly od sebe vzdalene stejne, jako jsou od sebe vzdalene krouzky. Pak na ty dve kostky poloz rovnou kulatinu a podivej se, jak ta kulatina bude sedet na hranach tech kostek.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od sailormoon81 »

je to robené trocha pod uhlom, nie celý krúžok rovnako 3/10. A aj vpredu a aby nebola hrana tak aj vzadu troška.
Odpovědět