Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu

Jakým způsobem řešíte trénink kulové střelby? Jak často trénujete?

1) Netrénuji, jen lovím. Maximálně zkontroluji nástřel, když se mi něco nezdá.
19
12%
2) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji se vzduchovkou.
5
3%
3) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji s malorážkou.
4
3%
4) Trénuji s kulovnicí a se vzduchovkou.
3
2%
5) Trénuji s kulovnicí a s malorážkou.
33
21%
6) Trénuji pouze s kulovnicí.
22
14%
a) Kulovou střelbu netrénuji.
3
2%
b) Trénuji 1 - 2x ročně.
3
2%
c) Trénuji 4x ročně.
23
15%
d) Trénuji 1x měsíčně.
19
12%
e) Trénuji několikrát měsíčně.
22
14%
 
Celkem hlasů: 156
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Střelba je výborná v tom, že tu první odpověď s vysokou vypovídací hodnotou ti dá terč a ten většinu hrubých chyb neodpouští.
Ta poznámka o těch systematických chybách mi připomíná způsob, kterým kdysi káral středoškolský tělocvikář jednoho spolužáka: "Buriane, ty házíš tím granátem tak příšerně, že vůbec nechápu, jak můžeš hodit 70 metrů!" :D

Ale dohled zkušeného výcvikáře samosebou nikdy nikomu neuškodí

Jinak k Zbrojovákově vysvětlení
Zbrojovák píše: 4) nesouhlasím s výrokem, že rychlá dobrá rána, je lepší než výborná pomalá - to platí snad jen na poplatkovém lovu anebo při střelbě na dříve postřelenou zvěř - nejsme amíci co si jedou na podzim zablbnout do lesů.
bych řekl, že výklad té věty záleží na tom, co si kdo představíme pod pojmem "dobrá rána". Já si u velké zvěře představím zásah vitální zóny vzdálený ne víc než 10 cm (u srnce méně - 6 cm) od ideální komory - a to je asi ten terč, na který Petzal trénuje. Dobrá rána jistě není "měkota" či běh atd. To jsou špatné rány.
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Vyšel nový "Sonderheft" časopisu Wild und Hund - No. 49 s názvem "Der bewegte Schuss" zaměřený na kulovou střelbu na zvěř v pohybu s přehledem některých novinek, názorů a různých tréningových metod, je to celkem zajímavé počtení - bohužel teda celé v němčině - včetně seznamů videostřelnic v Německu, Rakousku a Švýcarsku atd.
Na přiloženém DVD je ukázka základního výcviku jakéhosi "mrkajícího" a ránu strhávajícího "ochotníka" učitelem střelby Andreasem Bachem (známým spíš pro jeho Weitschuss- und Pirschseminare). Taky přibalili tréningový notýsek k rozpisu šestitýdenního tréningu, co má člověka dostat před sezonou do formy :)

https://wildundhund.de/wild-und-hund-ex ... te-schuss/
https://www.amazon.de/dp/3897150506
https://www.lovelybooks.de/autor/-/WILD ... 4607731-w/
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Marpie »

U nás máme kontrolní střelby na začátku května. Letos kvůli Covidu nebyly minulý víkend se zrušily kvůli předpovědi počasí. Každý musí dát dvě rány a to střílí drtivá většina z upnuté flinty ve vojenské stolici. Jen mi uniká smysl protože povolenku dostanou všichni a jen ti co netrefí A4 tak musí ještě se střeleckým referentem už individuálně prokázat. Většinou se střílelo na nezávodní klasický vzduchovkový terč nakopírovaný na A4 doprostřed. Jen pár nás má obě rány v černém. Většina pak to mají 1-2 kdekoli v terči někdo blízko sebe někdo daleko. Pokud mají jednu v terči a druhou třeba na kraji papíru tak to stačí. Ale jsou experti co netrefí ani tu A4. Loni jeden povídá musím mířit doleva pod papír a to tak bude někde v terči. Já mu říkám proč si to nespravíš? On že byli s kolegou vystříleli krabku a nepodařilo se to. Má meoptu 7x56RD. Tak jsem se s ním domluvil a po střelbách za týden jsme zašli. On vytáhl náboje a v jedné krabce SP, SPCE, Exergy a FMJ. Já mu na to čím loví on co zrovna chytne kromě FMJ. Já jen obrátil oči a říkám mu vyber jedno na to nastřelíme a tím i lov a jestli nastřelovali se směskou tak ať se nediví. Vybral myslím SPCE kterých měl nejvíc. Nechal jsem střílet jeho. 2x A3 vedle sebe uprostřed záslepka. Vystřelil ránu (dal jsem mu místo té stolice krabici a dvě deky na krabici a pod pažbu. Zásah vpravo nahoře flintu jsem upnul do stolice a zamířil na střed a naklikal na zásah. Další střela zase z dek a asi dva cm od záslepky a on nadšený. Říkám zkus ještě jednou. Další rána asi 3cm od záslepky na druhou stranu a on naprosto spokojený že prý výborný výsledek a že mu to stačí. Flintu má Zetku 7x57 řekl bych nikdy nečištěnou. Na 50 si nadělil tu Meoptu předtím nevím jestli Lovec nebo ZF. S tím co nastřílel po mé korekci by se zařadil na střelbách do lepší poloviny. Můj táta co má Parkinsona a necelých 79 let bývá v nejlepší pětce a prestřílí většinu mnohem mladších. Máme tam dvě ženy a obě většinu chlapů prestřílí. Z 33 členů bych řekl že cca 8 má slušný výsledek a být to na mne tak jen těch cca 8 dostane povolenku. Já sám sebe nepovažuji za dobrého střelce ale ve spolku patřím do špičky. Loni jsem vyhrál předtím několikrát 2. nebo 3.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od ramo »

Marpie - tak to je děsivé čtení!!!!!!!!!!! :shock: :roll: :shock: :roll:
To u nás jsme na tom o HODNĚ líp! :wink: :)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od lovec »

Povedal by som, že ten Marpieho opis situácie bude celorepublikový štandard... sú samozrejme aj lepšie spolky a združenia, ale toto je taký priemer. Lovecká streľba a všetko okolo toho sa obvykle vôbec nerieši. Maximálne sa niečo podnikne v momente, keď sa začnú chybovať kusy na hromadách okolo 40-50 metrov...
Rečnícka otázka: koľko ľudí z celkového počtu poľovníkov/myslivcov si vie nastreliť optiku?...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Šumavák »

Marpie píše: pát 17.7.2020, 11:39...vytáhl náboje a v jedné krabce SP, SPCE, Exergy a FMJ. Já mu na to čím loví on co zrovna chytne kromě FMJ...
Tragické, avšak nikoliv výjimečné... :cry: Někteří z myslivců, a vyskytují se právě mezi těmi, co si ani neumí nastřelit vlastní zbraň, opravdu žijí v představě, že náboje stejné ráže, byť od různých výrobců a s různými střelami, létají cca stejně, maximálně s rozdílem pár centimetrů, což považují za bezvýznamné. Pak se není co divit, když ůspěšně loví na maximální vzdálenost 50 - 60 metrů, protože to je nejzašší hranice, kdy se do zvěře ještě někam trefí, bez ohledu na to, jaké náboje se jim doma zrovna podařilo najít. :roll:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Co nějaká zkušenost se zařízením typu Schiesskino / projekční střelnice - v oblasti lovecké střelby??
(ceny obvykle pod 100€/hodinu nejdou ...)
Střelba celkem realistická, snad vyjma předsazení - neb vzdálenost střelby je stále stejná ... :?

https://www.youtube.com/watch?v=rbxqPQ7lRoE
https://www.youtube.com/watch?v=RfjiqwPIvtE
https://www.youtube.com/watch?v=g-EQRAjjptY
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Pufr
Nejsem si zcela jist, ale nemění se velikost předsazení vzhledem k rychlosti cíle, i když budu stále střílet třeba na 50m?

Mě přijde, že se střelci spíše hůře srovnávají s rychlostí cíle, než s jeho vzdáleností. Kus v kroku na 100m je pro většinu střelců relativně lehčím "terčem", něž ten samý kus v trysku na 50m.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Předsazení u projekčních střelnic neodpovídá - malý, "vzdálený" cíl, pádící úprkem, kterému by odpovídalo předsazení více než celé délky se pohybuje po projekční ploše pomaleji, než kus klusající v popředí a perspektiva to bohužel nevykompenzuje.

Je to celkem obecně známá skutečnost (hlavně tam, kde je takových zařízení víc). Snad i ten "populární střelec" a hlavní postava seriálu "Schwarzwildfieber" Franz-Albrecht - Erbprinz zu Oettingen-Oettingen und Oettingen-Spielberg to v některém svém klipu podrobně rozebírá :)

Jinak se samozřejmě na podobných zařízeních dá získat řada střeleckých zkušeností, na jiné střelnici obtížně realizovatelných a spousta opravdu užitečných "návyků" :!:

Schiesskino_Projekcni_strelnice.jpg
Schiesskino_Projekcni_strelnice.jpg (25.49 KiB) Zobrazeno 5099 x
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Pufr
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od jumpmans »

To chci...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Nebo, kdo už patříte ke generaci sledující v 80% volného času svůj "Smartfounek", můžete své pokroky v různých střeleckých polohách, zalícení kulovnice apod. sledovat pomocí prostorového pohybového (akceleračního) čidla firmy Mantis.

https://www.prodej-zbrani.cz/prislusens ... vy-system/
https://www.patriotshop.cz/produkty?pro ... l&pid=1403

Základní funkce je následující: "After taking a shot you can examine various fields showing different data relating to that shot. This includes a graph with a red, blue, and yellow line. Blue shows the weapon’s movement as you line up your sights. Yellow is how your pistol moves while you pull the trigger. Red is the path your gun follows during recoil".
(rychle česky: modře je v následujícím grafu pohyb zbraně při míření, žlutě "strhávání" při spouštění a červená čára ukazuje, jak vás/vaše zamíření "rozhodil" zpětný ráz výstřelu)


Mantis X Graph.png
Mantis X Graph.png (54.16 KiB) Zobrazeno 4766 x


Přístroj umí hodnotit i "tasení" krátké zbraně, zalícení dlouhou apod. ...
Cena cca 5 - 7 tis. Kč není úplně zanedbatelná ... :?
Podobné a snad levnější čidlo bývalov nabídce "LabRadar Shopu",ale už ho tam nevidím ...
Třeba někdo něco podobného najde/zná/používá :)
Pufr
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Ron123 »

Zdravím kolegové netuším jestli to je úplně horká novinka neb jsem úplně nestudoval prvopočátek (ještě se k tomu dobiram) ,ale jako tréningová střelba velmi uspokojivé kdekoliv se zamane,za mě velmi intersantni :-D https://www.gaim.com/en/products/compact/
Odpovědět