Staré vs nové náboje

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Staré vs nové náboje

Příspěvek od Klein »

Zdravím, mám kulovnici CZKK 600 7x 57 s puškohledem značky ODEON. Ve chvíli, kdy jsem střílel starými náboji 7X57 11,20 g bylo vše relativně v pořádku, ale v momentě kdy jsem si zakoupil stejný model nábojů SELLIER & BELLOT 11,20 g tak mi nástřel nesedí..Můžete mi poradit, jak je to možné popř. co s tím ?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od crif »

Nechtělo by to náhodou znovu nastřelit? Co myslíš?
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Klein »

Dnes jsem to zkoušel. Chtěl jsem to nastřílet na nové náboje a výsledek je takový že to nedrží nástřel. Ty nové nábojnice 11,20 g prostě mé flintě nechutnaj. :/
Naposledy upravil(a) Klein dne úte 27.6.2017, 18:17, celkem upraveno 2 x.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od crif »

Tak na to jdi klasickou vylučovací metodou a třeba skončíš na hradlech a zjistíš, že něco není v pořádku z výroby. Takhle těžko říci.......
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Klein »

Přemýšlím, jestli nezkusit ty 9 gramové od stejné firmy a nebo uplně nejaké jiné nábojnice od jiné firmy za přijatelnou cenu ....
Naposledy upravil(a) Klein dne pon 26.6.2017, 20:44, celkem upraveno 1 x.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Tim »

Já myslím že tuto ráži má spousta lidí, tak se možná s někým domluvit ať ti půjčí tři náboje třeba jiné značky a zkusit soustřel.
Jinak ale ty SPCE jsou zrovna střely, které mají docela dlouhou tu válcovou část, nebo jak to nazvat, a lítají většinou docela slušně i z hodně zanedbávaných hlavní - to je má zkušenost se starým ZH, ze kterého mělo vše ostatní rozptyl jak podšálek.
Ty SP bych nebral. Nevím jak v 7*57 ale v 7*64 dost podlévají.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od lovec »

Rozptyl a "nedržanie" nástrelu sú dve rôzne veci.

Čiže otázka je takáto: Zbraň sa nastrelila na nové strelivo, ale rozptyl nového streliva je nevyhovujúci. ALEBO zbraň sa nastrelila na nové strelivo a nedrží nástrel?

Jedno je otázka kvality a vhodnosti streliva.
Druhé je skôr vecou zbrane, montáže a optiky.

Ako interpretovať to, že so starým druhom strelivo bola situácia relatívne vyhovujúca? 5cm/100m? 10cm/100m?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Karel61 »

To Klein:
Kolik cm na jakou vzdáenost to háže?
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Klein »

Zastřelováno na klasický vzduchovkový terč na 60 m...Lítá to do bílého terče kolem černého středu, celkem různě posazené..Když jsem na tom měl starý puškohled Zeiss, tak jsem měl stejný problém, jakmile jsem použil novou munici nedrželo to nástřel a přetáhl jsem kvůli tomu tu jezdící osu na puškohledu :roll:
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové nábojnice

Příspěvek od Klein »

lovec píše:Rozptyl a "nedržanie" nástrelu sú dve rôzne veci... atd...
Težko říci, ale v momentě kdy jsem měl ty staré náboje, ták nastřel držel pěkně...S tím starým Zeissem jsem neměl problém zasahovat bílou desítku na vzduchovkovém terči. Momentálně mám nový puškohled značky ODEON a ve chvíli kdy jsem nasadil nové střelivo, tak to neposlouchá. Možná se opravdu podívat po jiném střelivu...
Naposledy upravil(a) Klein dne úte 27.6.2017, 18:16, celkem upraveno 2 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Staré vs nové náboje

Příspěvek od pufr »

Systém, jak už naznačili přede mnou, sestává ze zbraně, optiky, montáže a střeliva (to, co dáváš do schránky a pak střílíš ze zbraně jsou náboje, ne nábojnice).

Diagnostikovat závadu - určit, která z těch čtyř částí je vadná, je někdy celkem "facha".

Ty máš štěstí, že máš nový dalekohled s montáží nejspíš upevněný na standardním rozhraní - ZKK/CZ550/CZ557 drážkách na pouzdru závěru. Pokud ti zásahy lítají po celém terči / 60 m, tak bych asi zkusil požádat nějakého kolegu, by zkusil na zbrani, která střílí dobře, jestli bude s tvým novým sklem/ montáží střílet taky tak.
Jestli jsi to s jinými (starými) náboji zkusil a rozptyl byl "super"(na bílý střed vzduchovkového terče) je sestava zbraň/montáž/zaměřovač vpořádku a musíš hledat jiné střelivo. Zkusil bych někoho požádat o několik (alespoň 5 ks) nábojů (nebo koupit jako sběratel ...), které v podobné zbrani střílí dobře a pak dát větší terč a během těch 3 až 5 ran s ničím nehýbat, zkusit jen rozptyl ...
Anebo to celé nejlíp svěřit někomu, kdo se v tomhle rád "hrabe" a vyzná :)

Nevím jestli můžeš ty již zakoupené náboje reklamovat - to by asi chtělo zkusit je i v jiné zbrani - jestli je to na 60 m po celém terči, vešel by se rozptylový obrazec na 100 m tak akorát na A4 - to je dost. No, občas se to u S&B podaří udělat náboje s takovým rozptylem :?
Pufr
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové náboje

Příspěvek od Klein »

Možná bude opravdu nejlepší, to při nejhorším někomu svěřit, ať si s tím zkusí pohrát. Jinak bych se mohl v podstatě i zeptat kdo má tady stejnou nebo podobnou kulovnici stejné ráže, jaké s oblibou používá střelivo..Ale s těmi starými náboji je to opravdu záhada, ty nesou relativně dobře. Alespoň tak, že se s tím dá štělovat puškohled a ne každá druhá rána jinde..I přesto, že jsou všechny rány posazené ve vzduchovkovém terči, tak nejsou v tom černém středovém terči s čisly 7,8,9 ... :roll:
Naposledy upravil(a) Klein dne úte 27.6.2017, 18:16, celkem upraveno 1 x.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Staré vs nové náboje

Příspěvek od Jiskra »

Bez urážky,ale nemůžu to vydržet to číst pořád dokola.
Tak znova (už to vysvětlil i kolega Pufr)

To co nabíjíš a střílíš je NÁBOJ ! (konkrétně kulový)
To co ti po otevření po výstřelu vypadne z pušky je NÁBOJNICE !
Tak snad jsi dělal zbrojní průkaz a měl bys aspoň triviální základy znát. Všude na fóru se řeší myslivecká mluva za kdejakou blbost a tohle je daleko větší masakr. Omlouvám se,možná to vypadá ode mě povýšeně , ale mám pocit , že sis ten zbrojní průkaz snad koupil.
Jinak bych si vsadil na ten Odeon,ale třeba se pletu. :D
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Staré vs nové náboje

Příspěvek od Klein »

Upraveno !!! :) Tím Odeonem nevím, protože staré NÁBOJE s ním střílí dobře...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Staré vs nové náboje

Příspěvek od dalas »

Vsadil bych si na vlastnosti střely. U starých to je Fe plech potažený tombakem. U nových by to už měla být celotombaková střela. No a ta si nemusí rozumět s vývrtem. V jakém stavu je vývrt?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět