Lov krátkou palnou zbraní

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

msoukup :

Jo, na medium game je to skvělý náboj. Proto jsem mu v článku věnoval takový prostor.

Pokud by to ale mělo být jako záložní lovecká zbraň, tak bych do platformy 1911 nešel, kvůli jednočinné spoušti.

Zrovna Bruin za $2100 mi jako zbraň na medium game přijde jako vyhazování peněz, i když uznávám, že je vysoce kvalitní.

Co vím, tak Glock 40, který považuji za ideální 10 mm pistoli pro lov, snáší i plné laborace bez problémů.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od pufr »

Glock v originálním provedení má mírně delší skluzavku, která naspodu obnažuje stěnu nábojnice i v místě, kde už je relativně tenkostěnná - ta vytváří to výše akcentované riziko vydutí či roztržení nábojnic ...
Na druhou stranu má Glock možno říci "konstrukčně připravený" průběh případné havárie, při kterém zpravidla dochází k úniku plynů do zásobníku/zásobníkové šachty (buď jen uvedeným roztržením nábojnice nebo s přispěním horizontálních trhlin v oblasti nejtenčí stěny nábojové komory). Výsledkem je zpravidla havárie, při které neletí žádné hmotné části zbraně proti obličeji nebo tělu střelce, směrem k nohám bývá "vyfouknut" obsah zásobníku s podavačem, botkou atd.
Pufr
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od msoukup »

Ratte
To je asi spíš otázka vkusu a zkušeností. Glocky jsem měl 2 a na tu spoušť jsem si nikdy nezvykl, nehledě na to, že nabízí jen 2 možnosti - odpor 2,5 kg nebo 2 kg. Takže nic moc. Glock je sice technicky perfektní, odolný atd., ale spíš bych to považoval za ideální zbraň pro policii, vojáky a na sebeobranu, tzv. service gun. Díky tý spoušti se Glock nikdy neprosadil ve sportovní střelbě. Předpokládám, že při lovu KKZ je potřeba se dobře trefit a to s pistolí na vzdálenost od 20 do 50 m s touhle spouští, no nevím....... Taky o chování rámu zbraně tohoto plastového recyklátu při střelbě s touhle ráží bych si moc nedělal iluze.
Jinak moc nerozumím tomu, v čem spočívá nevýhoda SA mechanismu u 1911? Normálně se ta pistole nosí ve stavu cocked-locked a na střelbu se jen intuitivně odjistí palcem, je to rychlé, spolehlivé a absolutně bezpečné, případně cocked a kohout na ozubu, odjistit nebo natáhnout se to dá bez problémů i potichu. U SAO revolverů používaných při lovu to nevadí? Hlučnost pojistky nebo natažení je to jediný, co by mě napadlo jako možná nevýhoda při lovu.
2100 USD za Bruin není zrovna málo :-). Co třeba ekonomická varianta :-)? Ruger SR 1911 v ráži 45 ACP (to je tak za 20 tis. CZK) a k tomu konverze na 460 Rowland (cca 400 USD)? Vymění se jen hlaveň s kompenzátorem a vratná pružina. Ale vyžaduje to přebíjet náboje, ty je problém sehnat i v USA, zatímco komponenty bez problémů. Ale 460 Rowland by snad mohl být ještě lepší než 10 mm Auto :-).
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Glock samozřejmě nemá zrovna terčovou spoušť, i když i ta se dá nechat poladit, nicméně na lovecké vzdálenosti typické pro krátké zbraně se s tím střílet dá s přesností dostačující na lov. Mluvím z vlastní zkušenosti. Ale ano, nesedí to zdaleka každému.

Stran té 1911 spouště, není mi milá představa, že se prodírám křovisky s nataženou zbraní nebo, že na mě zaútočí warthog a já budu ve stresu muset manipulovat s pojistkou. Na základě osobních preferencí a zkušeností bych vždy dal přednost dvojčinné zbrani bez jakéhokoliv pojistky. Ale zdůrazňuji, je to jen můj názor. Vím, že to spousta lidí nosí zajištěné a natažené ke své naprosté spokojenosti.

Koneckonců, já sám mám na lov SA revolver Ruger Blackhawk, který nosím se spuštěným kohoutem a natahuji až těsně před výstřelem. Výše zmíněný útok jsem s ním loni řešil a vyřešil. Ty SAA se natahují pěkně rychle, zvlášť když vás motivuje špatně naložené prase. Nicméně kdybych si pořizoval ZÁLOŽNÍ krátkou loveckou zbraň, tak rozhodně SA-DA revolver.
Jinak s hlučností nátahu jsem nikdy problém neměl ve smyslu, že bych něco vyplašil. Hádám, že pojistka větší hluk neudělá, takže tady problém nevidím.


Teda, raději bych, v případě pistolí s cílem v podobě medium game, zůstal u osvědčené 10 mm, než abych šel do wildcatu jako je Rowland. Ale vypadá to děsuplně, to nemůžu popřít.

Naštěstí to jako spokojený uživatel 44 magnum nemusím řešit. To stačí na vsechno do velikosti kapského buvola včetně.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Lovecké pistole automag a jejich příběh jsem nakousl již v předchozím článku, ale teď jsem se tomu věnoval více dopodrobna.

http://bohemianrifles.g6.cz/2021/02/pre ... -auto-mag/
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Ratte - Ahoj, když už si se hrabal v historii Automagu, nenarazil jsi na informace (kromě těch běžných na webu) ohledně modelů vyráběných Irwindale Arms Inc. (IAI), resp. AMT na platformě 1911 (Hardballer-45ACP a Javelina 10mm, hlavně 6-7 palců)? IAI byl asi průkopník výroby zbraní z nerezu. Teď jsem narazil na zajímavý inzerát na bazaru:
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/49 ... ong-slide/

U nás asi celkem raritní a spíše zběratelská záležitost. Dneska 1911 longslide vyrábí řada firem v x rážích.
M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Na něco málo o IAI jsem narazil, ale nebyl to můj hlavní cíl, tak jsem se v tom nějak zvlášť nehrabal.

Ian z Forgotten Weapons měl o Javelině jeden díl, kde o IAI
zazní vše podstatné : https://m.youtube.com/watch?v=oNdKeRywx1w
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Něco bližšího o revolverech na brokové patrony a zamyšlení nad jejich praktickým využitím včetně lovu.

http://bohemianrifles.g6.cz/2021/02/1946/
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Barvář »

Pořídil jsem si po dvouletém čekání ..,pistol Thompson Center Encore Pro Hunter v 308W.( délka hlavně 30 cm)
Lovím lukem, jenže současná situace mi celkem ztížila
cestování, neboť očkování dobrovolně nepodstoupím! Tak to beru jako alternativu tohoto lovu u nás.
Střelivo si laboruji na spodní hranici výkonu, s plnotukem mě celkem bolelo zápěstí! Střely používám od Nosleru LR, které se rozkládají při 500 m/s., úsťovku mám 650 m/s.
Takže na střelbu do 40 m to bohatě stačí..
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Očkovat se určitě nenechávej, je to strasne nebezpečny. Dikybohu ze jsou mezi námi hrdinové ala Barvar ☺☺☺.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od tonny »

Já včera zrovna byl na střelnici s pistolí T/C Encore v 308W 15" (38cm) s optikou, kupoval jsem ji 11/2009 jako lovecký set. Neměl jsem čas dělat pro ni náboje (dávám těžší střely), tak jsem použil tréninkové (střelba v kleče, ve stoje, na pohyblivý cíl ap) se střelou HPBT 168gr našlápnuté na horní hranici a chodili dobře, na 50m s oporou v sedě jsem zpočátku byl v kruhu 5cm. Pistol pěkně nadskakovala. Je to můj mazel.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Radan »

Zajímavá zbraň :!: Lovíš s tím aktivně ? Nebo jen na střelnici a mazlení doma :)
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od tonny »

To druhé. Líbí se mi a mám rád Thompsony, lovím s jejich čtyřmi dlouhými.
Odpovědět