Lov krátkou palnou zbraní

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Něco málo o lovu krátkou zbraní

http://bohemianrifles.g6.cz/2019/03/lov ... ou-zbrani/
Naposledy upravil(a) Ratte dne sob 20.6.2020, 19:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od fesoj »

Moc pěkný článek, dá se říci vyčerpávající, leč jednu variantu lovecké krátké zbraně v něm postrádám. Kdysi dávno jsem v časopisu Střelecká revue četl o velice zajímavém loveckém revolveru, u kterého osu, kolem níž se točil válec, tvořila další hlaveň a to broková, tuším že v r. 20. Nevím již,ˇzda tato zbraň měla nějaký přepínač spoušťového mechanizmu podobně jako troják či jak to bylo řešeno, setkal jsem se s touto kuriozitou již opravdu velmi dávno. Ví o této zbrani někdo něco bližšího ?
Kritériem pravdy je praxe.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Děkuji, dělám co můžu.

Konstrukci kterou popisujete má revolver LeMat
https://en.m.wikipedia.org/wiki/LeMat_Revolver

Ovšem jsem přesvědčen, že nikdy jako lovecký nebyl využíván.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od fesoj »

Děkuji, jen mě mrzí, že bohužel neovládám angličtinu, takže krom obrázků mi ten článek nic neřekne... Nicméně nebyla-li tato zbraň nikdy využívána lovecky, jaký byl její účel ? Domníval jsem se, že mělo původně jít o jakousi "zbraň pro přežití".
Ale musel jsem si hodně zavzpomínat na mládí, když jsem vlastnil revolver Grand 22LR s regulovatelnými mířidly. Dokázal jsem s ním sestřelovat i vrabce ze střechy. Soustavně jsem jej nosil u sebe, když jsem jezdil na ryby, odstřelil jsem s ním pěkných pár toulavých koček a zejména jsem s použitím nábojů Flobert střílíval vodní hrzyce, kterých tenkrát u nás na slepých ramenech Tiché Orlice bývalo habaděj. Dávno, dávno již tomu...
Kritériem pravdy je praxe.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od tonny »

Vlastním T/C Encore v 308win, hlaveň 15" s origo optikou, prodávaný lovecký set. Mám ji, protože se mi moc líbí a rád si na střelnici s ní vystřelím. Na 50m bez opory se dá, na 100m už bych si bez opory netroufl lovit. Osobně bych s krátkou nelovil, prostě to není ono hodit do ramene a mít jistotu.
Kdysi jsem chtěl i Wildey v 475WM. Dnes jsem rád, že mám čas jít je provětrat na střelnici.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od pufr »

Ratte, prolétl jsem Tvůj článek, je to nepochybně celkem dobrý a čtivý článek, pokud sneseš i připomínky, pak bych Tě zkusil někde v úvodu nasměrovat na četné publikace Elmera Keitha - ten zpracoval možnosti lovu krátkou zbraní velmi podrobně, lovil revolverem velkou zvěř na fantastické vzdálenosti (lovil i samonab. pistolí) a pochybovačům z řad odborné veřejnosti to rád předvedl, pokud si tedy někdo našel čas být s ním několik týdnů v jejich "cabin" (bydlel v horách se ženou trvale) - je autorem revolverových střel využívajících optimálně celou délku válce (bez nějaké setinky palce - pro jistý "provoz") - tedy "max" výkon dané zbraně při dodržení tlak. limitů ... další a další

Pak v textu trochu dráždí čeština a terminologie - vyskytují se současně tvary "jednoranná" i "jednoraná" (češtináři v Ústavu pro jazyk český se vesměs shodují, že správně utvořené adjektivum je "jednoranová"), klikové a pákové závěry ... Ty "pumpičky" atd. jsou otázkou - není vždy snadné používat "normové" termíny aby text čtenářsky nezatěžovaly, ale alespoň na začátku příslušné stati bych ho jednou použil ...

Nejvíc mne ale mrzí totální absence naší domácí zbraňové scény, kde jsou pistole a revolvery Ing. Picka - primárně na figurky/siluety, ale jsou to fantastické krátké lovecké zbraně a rozhodně pozoruhodné originální střelivo. A kde je proboha takový fenomén, jako je brněnská FK s nábojem 7,5 FK. I když má Libanonsko-Německé kořeny, tak konstrukčně dotáhnout a hlavně i vyrobit jí s jejími výjimečnými užitnými vlastnostmi dokázali až v Brně a v současné době celkem úspěšně "řádí" i na zámořské scéně ...

Absence pohledu z Česka spolu s "rychlou řekněme novinářskou terminologií" taky navozuje určité myšlenky o míře využití originálních pramenů, případně jejich citaci/necitaci (některý čtenář by to ocenil), ale tím se rozhodně nehodlám zabývat :)
Asi by se našly i další drobnosti, ale to bych nad tím musel sedět ...
Raděj znovu zopakuji, že článek je jako celek určitě docela vydařený počin!! :)
Pufr
lubomír2
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 13.10.2018, 10:04

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od lubomír2 »

Revolver LeMat měl brokovou hlaveň na obranu proti hadům.Je snažší zasáhnout hadovi hlavu brokem-na krátko,než kulkou.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od fradus »

Kulky mají psi.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Pufr

Elmer Keith je tam několikrát zmíněn, včetně konstrukce jeho střel, jakož i jeho přínos při vývoji vlastních ráží. Všechno je to v sekci ráží.

Picra je tam v sekci revolverů.

Čeština. Inu nepsal jsem to jako knihu, takže jsem si korektora neplatil. Problém při opravování vlastních textů je, že některé chyby v tom jeden snáze přehlédne. S tou terminologií je to to samé.

Brno FK je v mnoha směrech zajímavá zbraň, ale fenoménem bych to nenazýval. V době kdy jsem to psal tak o ní nebylo moc informací, tak jsem jí jednoduše ignoroval než abych spekuloval.
Můj současný názor na ní je, že poměr cena / vlastnosti je mizerný. Ale o tom zde můžeme diskutovat, patří to koneckonců do tématu.

Co se zdrojů týče, tak těch je tak obrovské množství (většinu informací mám alespoň ze dvou zdrojů, ty subjektivní i z vícero), že nějaký rejstřík zdrojů je prakticky nemožné sestavit. Vzhledem k tomu, že je to populárně naučný článek, tak jsem necítil potřebu dělat si seznam.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od pufr »

Četl jsem rychle. Asi jsem lecos přehlédl, nebo hledal jinde, to se omlouvám, díky za vysvětlení :!:
Pufr
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

V pohodě. V klidu si to přečtete a dejte vědět. Konstruktivní kritiku ocením.

Zrovna to Brno bych mohl dopsat.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od Ratte »

Tak jsem ty pistole od FK Brno pro úplnost napsal a o víkendu to nahraju do článku do sekce pistolí. Vzhledem k tomu, že na IWA 2019 byla představena výrazně levnější varianta PSD, která navíc umožňuje konverzi na normální munici, tak si místo v článku zaslouží.
Ovšem jsem dalek tomu označit to za revoluci. Minimálně ne na poli lovu s krátkou zbraní. 7.5 FK je náboj na medium game, tak to píše i výrobce, ale stejnou službu odvede i 357 Magnum nebo 10 mm Auto a to za zlomek nákladů a při daleko širším výběru zbraní, nábojů a jejich komponentů. Ono mít na trhu jen tři provedení munice bez možnosti přebíjet je dosti nedostatečné.
Vyšší účinný dostřel bych nebral jako nějaký extra klad. Krátké zbraně se používají obvykle na výrazně kratší vzdálenosti. Osobně jsem nejdál revolverem lovil na 52 metrů, obvykle však kolem dvaceti. Ono to k lovu krátkou tak nějak patří.
Ovšem na nějaké specifické druhy lovu by to někdo ocenit mohl.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od msoukup »

Bych si dovolil pár komentářů k náboji 10 mm Auto :-). Je to náboj, jehož popularita jde v posledních letech nahoru nejen pro lovecké použití, běžně se v U.S.A. doporučuje např. na obranu proti velkým predátorům (medvěd, puma, vlk) a dneska snad všichni výrobci 1911tek mají v nabídce model v ráži 10 mm Auto. Např. Kimber začal vyrábět model Camp Guard 10 (ve spolupráci s Rocky Mountain Elk Foundation) určený pro rybáře, lovce, turisty jako záložní zbraň na obranu a lov (https://www.kimberamerica.com/camp-guard) nebo nově Ruger (https://ruger.com/products/sr1911Target ... /6739.html), ale tam by mi vadilo, že se jedná o tzv. provedení hlavně bushingless. Nemám sebemenší zkušenost s loveckým použitím, ale ten náboj je podle mé subjektivní zkušenosti skvělý :-) :-). Platí pořekadlo: kde 45 ACP končí, tam 10 mm Auto začíná :-). Z 1911ky pohodová střelba. Náboje SB FMJ 180 gr nejsou nic moc, pohybují se snad někde kolem 550 - 600 J.
Pokud bych si měl vybírat pistoli v ráži 10 mm Auto na lovecké účely (jako že mě to nezajímá), tak bych asi dal přednost následujícím parametrům: platforma 1911, rampovaná hlaveň, délka hlavně 6, mířidla Novak (tritiová - při horších světelných podmínkách za soumraku či rozbřesku umožňují přesné zamíření), pokud kolimátor, tak na boční montáži, aby mechanická miřidla zůstala zachována pro případ závady. Pokud bych tu zbraň chtěl na víc univerzální použití (lov, sebeobrana, rekreační střelba), tak dtto jen s hlavní 5´´ a bez kolimátoru. V obou případech spoušťový systém serie 70. Dan Wesson (Bruin, Razorback) asi nejlepší kompromis mezi cenou, kvalitou a spasováním, navíc klasická konstrukce bez různých jakoby vylepšení. J.M.Browning byl totiž genius :-). Dostupnost DW v ČR momentálně horší až špatná. Mimochodem, do 1911ky v 10 mm Auto se v případě nouze dají použít bez problémů zásobníky 45 ACP, náboj do nich pasuje a zbraň funguje bez jakýchkoliv závad typu FTF, FTE. Vyzkoušeno :-). Prostě pro spojení 1911ky a 10 mm Auto se nejvíc hodí výraz "versatility" :-).
U Glocka se říká, že nábojová komora neposkytuje dostatečnou oporu (fully supported chamber) a je vyšší riziko při silnějších laboracích (deformace nábojnice, destrukce zbraně). Obecně prý Glocky mívají volnější komoru. Co je na tom pravdy netuším.
MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Lov krátkou palnou zbraní

Příspěvek od tonny »

Glock 20 v 10mm Auto jsem vlastnil, pořízena jako obranná zbraň na dohledávku divočáků v kukuřici ap. Jestli komora volnější, nevím, neměřil jsem ale při přebíjení jsem neměl problémy. Na výkon náboje se mi jevil Glock lehký, špatně se mi s ním střílelo do terče. Vrátil jsem se k revolveru s 357mag.
10mm Auto v 1911 by mohla sedět.
Odpovědět