Střílení na hlavu zvířeti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od dalas »

Asi se tu shodneme, že je třeba vždy vzít v úvahu o jakou zvěř se jedná, za jakých podmínek je lovena, v jaké kondici zrovna jsme, z jaké pozice lovíme a jakou zbraní a střelivem. Jedno je jistý, že já trofejovou zvěř na hlavu nikdy! Krk ano, ale musím mít "jistotu" přesného zásahu, takže je mnohem více případů, kdy si ránu odpustím, než kdy lovím a je to výhradně, kdy zvěř má krytou komoru a těžko ji ulovím jindy. Něco jiného si dovolím z Tikkou a něco jiného s IZH, byť jsou stejné kulové ráže. Neodsuzuji ty, kteří použijí 1. ránu na hlavu, pokud jsou si tou ranou 100% jisti. Ale nedávno mě kolega ukazoval fotku z fotopasti, kde je srna komplet bez spodní čelisti! Hroznej pohled a hrozná představa utrpení, které ji někdo způsobil. Nemusel to být nutně myslivec. Občas se u nás vyskytnou pytláci, kterým je to jedno. To mne doslova bloklo a už na hlavu 1. ránu néé. Čert je sviňa.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Lotr »

Důvody střílení na hlavu mohou být různé, jeden si nechce rozbít zvěřinu, z jakýchkoliv důvodů, druhý věří, že se do hlavy trefí tak, aby zvíře ihned usmrtil a třetí původně mířil na komoru a z nějakého důvodu trefil hlavu. Mě od mých mysliveckých počátků vštěpovali, že rána na hlavu je nemyslivecká, zejména kvůli riziku byť i neúmyslného poranění, zejména ustřelené spodní čelisti, ryje apod., a tudíž jsem na hlavu zvířete NIKDY nevystřelil. To raději oželím ten kousek zvěřiny, kdy při použití vhodné ráže a střeliva to ve většině mých případů nebývá tak zlé. Poraněné zvěře vidím poslední dobou čím dál tím víc a není to hezký pohled. Z podobného důvodu poslední dobou zároveň odmítám střílet "do davu" černé na společných lovech jenom proto, že okolo mě běží růdl prasat. Na jedné z posledních akcí kolega ze spolku dostřeloval prase, které v horečce leželo u zdroje vody se třemi ranami v těle, ani jedna z nich nebyla smrtelná. Závěr si z toho udělejte každý sám. Každý máte svoje vlastní svědomí a názor.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Bord »

Lotr jen souhlas.
8x57JRS,bordík
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od pufr »

Pufr
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Pecan »

byl jsem naprostým odpůrcem střílení zvěře na hlavu. Považoval jsem to za "nemyslivecké" neetické apod. Můj náhled se změnil v předešlých několika letech. Nacházím se v oblasti Jeseníků a lovím převážně na velkoplošných kalamitních holinách. Představte si 50ha, 100ha vytěžené plochy, na kterých se nyní nachází plno zmlazených bříz, smrků, jeřábů, v neposlední řadě tráva vysoká po pás a neprostupné boudy z ostružin a janovců. Tyto ideální podmínky vedly k přemnožení srnčí zvěře, která nemá vůbec důvod opouštět tyto holiny a paství se na opravdu malém prostoru.

V těchto holinách byla nutnost naučit se střílet na hlavu, jelikož člověk nic jiného, než hlavu, krk a část hřbetu nevidí. Dalším aspektem je to, že při střelbě na komoru zvěř nekontrolovaně odbíhá, a dohledávání je velmi ztížené, jelikož je problém si zapamatovat nástřel. Člověk jen může změřit vzdálenost a pak hledat u levého vyvýšeného pařezu, který byl z jedné strany bez kůry apod. Často se stává, že nástřel je nemožné najít a dohledat daný kus, který "zajede" do ostružinové boudy je zcela nemožné. Nehledě na to, že orientace, odhad vzdálenosti po setmění bývá těžší.

Jakmile se diametrálně změnily podmínky, musel jsem i já změnit pohled na střelbu na hlavu. Dalším, neméně důležitým aspektem, je prodej zvěřiny. Při zasažení plecka -2kg, hřbetu -3kg atd. a při lovu cca 50-70ks srnčí holé zvěře, které zhruba za podzim odlovím, je to podstatný úbytek. K tomu se samozřejmě musely přizpůsobit i lovecká zařízení, kde jsou na opěrách pro zbraň našroubované "plošinky" z širokých desek tak, aby se na ně dala postavit dvojnožka, která velmi pomáhá k precizní střelbě.
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od zdenek64 »

Podle mě je střílení zvěře na hlavu neetické a hlavně velký hazard. Proto se zvěř střílí na komoru do vitálních orgánů. Podívejte se na preparovanou lebku srnčí zvěře jakou má velikost mozkovna a do té se musíte trefit. Jinak je zvěř vážně poraněna a odchází většinou s ustřelenou čelistí a hyne dlouho ve velkých bolestech následkem nemožnosti příjmat potravu a tekutiny. To by asi žádný z hrdinů, střílejících na hlavu, nechtěl zažít na vlastní kůži. Komora je vždy daleko větší terč a i při trochu horším zásahu je větší naděje na úspěšný dosled. Názor, že na velkých holinách v trávě nelze jinak lovit je hloupost. Za dva roky tam narostou náletové dřeviny ve kterých nepůjde vidět jelena. Jak budete lovit a snižovat stavy pak?
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od ramo »

zdenek64 - mozek je sice menší než komora, ale ty ho úplně přesně trefit nemusíš, aby jsi zvěř usmrtil...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od lovec »

To máš pravdu, ale nepríjemná realita je taká, že ako píše zdenek64 nie je výnimočné uloviť kus s odstrelenou čelusťou, príp. s podobným zranením, bez ohľadu na druh zveri. Vždy sa nájde nejaký jedinec, ktorého strelecké schopnosti sú síce podpriemerné, ale o to má väčšie sebavedomie a zamieri práve na hlavu...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od zdenek64 »

Pro Ramo: Dík Lovci za podporu. Přesně tak jsem to myslel. Jen doplním, že když se to povede, tak je střelec hrdina, když ne, tak je to jen minuté. Jsou i takoví, kteří řeknou, vždyť to bylo jen prase. Jako kdyby prasata necítila bolest. Taky zažívám tlaky na snižování škod zvěří a stavů zvěře hlavně ze strany LČR. Boj s kůrovcem už prohráli, tak teď začali bojovat se zvěří. Přesto bychom se jako myslivci neměli uchylovat k odlovu za každou cenu třeba střílením na hlavu. Pokud se střílí na rozumnou vzdálenost na komoru střelivem, které nerozbíjí, tak není ani problém s prodejem zvěřiny.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od ramo »

Já s vámi souhlasím, né že né! :lol: A myslím si, že největší problém je to co píše lovec o těch sebevědomích, leč méně schopných borcích... :roll:
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od xHonza »

Pokud je střelec ukázněný a má natrenovano, nevidím ve střelbě na hlavu problém. Zejména z posedu a s dobrou polohou. Je to nakonec zodpovědnost toho co zmáčkne spoust. K ní patří i vyhodnocení jakulovit bezpecne. Ono těch kusů co shnije po lesích po ranách namekko, nebo chodí s uhnilym během je taky dost...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět