Účinky střel na živý organismus

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Účinky střel na živý organismus

Příspěvek od vava »

Zdravím,
Nathan Forest sepsal velmi pěkný článek o účincích střel na živý organismus, ranivosti střel a jejich schopnosti rychle usmrcovat zvěř. Je v angličtině a určitě by si zasloužil překlad.
Je sice udělaný ve spolupráci s fy Norma, ale Nathan v článku popisuje obecné zákonitosti a není to žádné "Norma promotion". Doporučuji!

https://www.norma-ammunition.com/en-gb/ ... me-killing
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Účinky střel na živý organismus

Příspěvek od figi »

S Nathanem jsem dost věcí řešil už někdy před dvanácti lety. V té době jsem tady i psal, že je nutné pochopit terminální balistiku, vědět proč je zvěř po zásahu usmrcena a umět si vybrat pro svoji zbraň střelu, znát její nedostatky i přednosti. Nathan je úžasný lovec, vynikající střelec na extrémní vzdálenosti. Vzpomínám si, že tenkrát se mu nedařilo vyladit CZ 527 pro jednoho zákazníka, nakonec jsme to vyřešili. To byly časy ...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Účinky střel na živý organismus

Příspěvek od FrantaB »

V moderních věcech má zjevně jasno jako málokdo, ale z historického úvodu mi rostou chlupy na chlupech. Olovo na rychlostech do 2k fps ho zjevně neoslovilo a po tom jak to funguje asi nikdy moc nepátral. Vliv přebíječe je u těch historičtějších a starých černoprachých ráží někdy zásadnější, než posazení rány.
Luk a kuše jsou pro něj, při vší úctě, úplně španělská vesnice. Odstavce v části "A brief history" je tak třeba brát jako slova člověka, který s věcmi v té části obsaženými nechce mít nic společného, protože jim evidentně nevěří a nemá potřebu ani chuť se je učit (v současné době to fakt není problém a kdyby to dělal, nemá čas na to, čemu evidentně rozumí dost dobře). Rozhodně to není nějaká obecná pravda a místy aby tu pravdu špendlíčkem hrabal. Ale o téhle části článek opravdu není (spíš je škoda, že tam vůbec je).

Jinak super článek, který by mohl víc lidí ponouknout k poznání, že je třeba uvažovat hlaveň-ráže-střela-prach-úsťová rychlost-vzdálenost lovu-dopadová rychlost-zvěř a že se z toho nedá (moc) vynechávat, protože pak "to nezabíjí" nebo "to dělá prdelačku"
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Účinky střel na živý organismus

Příspěvek od pufr »

Jsem přečetl a je to pěkný článek, který zřejmě vychází z rozsáhlejších materiálů - jsou tam odkazy.
S tím hodnocením "historicko - politického" úvodu bych s Frantou B. asi souhlasil - je to takové nakousnutí velmi široké matérie.

Trochu se Foster liší od evropské klasiky - prof. Karla Selliera a jeho následovníků (dr. Kneubuehl ...) třeba v hodnocení funkce fragmentů kostí, jako sekundárních střel. Naopak hodnocení střel s řízeným rozkladem, které uvolňují větší hmotné fragmenty odbíhající radiálně od hlavního střelného kanálu, tvořící vlastní krátké "kanály" a výrazně tak zvyšující objem zničené tkáně (např. Lutz Möller, některé polopláště apod.) tam trochu absentuje. To bych ale viděl možná ve vzniku článku, jako rozsahem omezeného výběru z cca tří knih autora, kde do tohoto článku opakovaně doplnil slovo "NORMA" a skoro vše bylo prezentováno na produktech tohoto výrobce ... :)
Pufr
Odpovědět