Malorážka a náboje do ní

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od palkopal »

Kup si trochu rychlejší střelivo, viz rady výše, a na obavy některých se vys. vykašli. I to nejdražší bude několikrát lacinější než nejlacinější kule, jistě s tím ulovíš. Na lišku či kunu není třeba chodit s kanonem jako na slona, při dobře umístěné ráně zhasne taky, jen to asi nebude flekovka.
Pokud máš pochybnosti o dráze střely, zkus pár ran do pařezu či papíru. Nebudou -li balistické údaje na krabičce, on ti to tady někdo kalkulátorem jistě prožene. I já.
Lovu zdar!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Patrik D: V pohodě. Víš já mám kolikrát problém střelit večer kunu s holou brokovnicí, trefit jí. Vůbec si nedovedu představit, že jí chytím malorážkou a kukátkem 4x32 Tasco i tím stingerem, kukátkem jaká mají většina českých myslivců na svých "malorážných břízách"...A prosím tě, chatovým a různým osadám se obloukem jako myslivec vyhýbej a vůbec tam nic nelov. Jeden člověk - myslivec tam potom prezentuje nás všechny v celé republice. Víš v jakém světle jsme a i kdyby tam chodilo deset lišek...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od dalas »

Snad se dají ještě sehnat Aquila Hyper Velocity se 30gr střelou HP a ryclostí 533 m/s. Je to obdoba Stingeru. Tady je odkaz https://www.kerberostrade.cz/katalog/na ... lorazkove/
Rychlost jsem u nich bohužel neověřoval. Na netu jsou ale nějaké testy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od savazka »

Nevím, jak to mají ostatní, ale v mém revíru prakticky nelze najít místo, které je dále než 500m od nejbližších obydlí. A i když takové najdu, bude to nejspíš uprostřed lánu. Naprosto běžně jsem nucen kvůli osebnímu plánu a následnému rozvržení žní (strnišť) lovit 200 a často i jen 100m za vsí. Pro takové případy je malorážka osazená NV naprosto k nezaplacení. A až povolí tlumiče, přezbrojím na malorážku s tlumičem, aby to opravdu jen tlesklo. Mně samotnému je vyloženě blbé dávat hromové rány spícím lidem hned za okny. A když vám např. na strniště hned za vsí chodí 5 liščat + dvě staré, opravdu nad malorážku není. Jinak, Honzo, ona ta kuna přeci taky občas přizastaví, zapanáčkuje nebo si jen něco značkuje a tam je dost času na kulovou ránu. Hopkající kunu asi těžko někdo kulí srovná :D
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Georg.H »

Jako malorážku už bych na lov lišek nebral.
Jako na pochůzku revírem když jdu krmit nebo kontrola sklopcu asi jo.

Nevím proč Parda nenecháš na 223. Na lov ideální ráže.

Jak už bylo psáno výše jak lišku špatně trefiš odbíhá a budeš zklamaný. Já jsi má lišky pořídil Foxe 222 a jsem maximálně spokojen. Šáhnes na 200m a zatím jsem lišku nehledal a to jich už mám ke 100.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Bojar »

Řeším podobný problém,,,ano malorážka je krajní ne-li jediné řešení lovu škodné v místech kde podmínky pro použití kulovnice nepřipadá v ůvahu z hlediska bezpečnosti.Takových honiteb je vcelku dost,,lovím sice ve "vesnické" honitbě ,ale v blízkosti dálnice která jí protíná a v poměrně dosti rovinatém polním terénu.Jak na zlost se lišky a jiná škodná toulá kolem vesnice nebo dálnice ,takže si myslím že toto smysl má....Jak psal někdo výše,plašit sousedy výstřelem někdy v pozdních či brzkých hodinách taktéž na vztazích a pohledu na myslivce nepřidá.Tvrdím ,že v dnešní protimyslivecké době je nejlepší myslivce se zbraní s pohledu veřejnosti vůbec nevidět a neslyšet!Možná by stálo pro takové případy lovu za zamyšlení použití malorážky 17 hmr..podstatně lepší balistika ,rychlost a energie.Bohužel neznám nikoho kdo jí vlastní a škodnou s ní loví.Pokud se zde nějaký uživatel najde tak sem z postřehy!!!
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Georg.H »

Kolega ji má v samonabíjecí verzi .17 HMR. Jako na straky kuny kočky atd. dost dobrý, jediná nevýhoda stačí slaby6 vítr a střela kde bokem.

Lišky lovím také u baráků a to hlavně v noci.
A zatím jsi nikdo nestěžoval. Možná i tím že jsme vesnice a lidem se neztrácí drůbež :lol:
Ona ta 222 zas takový kravál nedělá.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od FrantaB »

Dovolím si pár technických poznámek k rozhodování při řešení "jak nedělat velkou ránu sousedovi pod oknem":

Největší problém 22LR střeliva je konzistence. Střely jsou obvykle OK, krimp jakštakš. Ovšem zápalková slož tvoří dost podstatnou část energie a plynů v poměru k tomu, co dá navážka prachu. A jak zápalková slož hoří je významně ovlivněno způsobem iniciace. Z principu způsobu výroby malorážkového střeliva tak má kvalita, tvrdost a konzistence nábojnic naprosto zásadní vliv na množství, uložení a tvar zápalkové slože, při výstřelu i na způsob jejího zahoření a případně (de)formování a změnu objemu nábojnice (což u středového zápalu vlastně neznáme). Plus samozřejmě na rozměry, tvar a tolerance výsledného náboje. U některých kombinací nábojů a komor to může být i klidně v řádu 8%-a podívejte se do QL, co udělají o 8% rozházené objemy hilzen. Nekecám-vezměte si lupu 20x, mikrometr, odpich na malé průměry, tužku a papír...
Udělat 22LR hilzničku dobře znamená docela často a velmi kvalitně (ve smyslu naprosté konzistence) žíhat, to se v levném střelivu prostě nedá a u některých nábojů jsou rozdíly v tloušťce a tvrdosti materiálu znát na vystřelné hilzně i v ruce s kleštěmi.

Že je třeba 22LR zkoušet a vybrat co pušce chutná je známá věc, stejně jako to, že různá mazání se můžou naprosto nesnášet a při střídání nábojů si navzájem naprosto zabít přesnost-to nemá smysl znova probírat. (BTW-z mé zkušenosti se docela výrazně nesnáší mazání Eley a Lapua).

17 HMR a podobně jsou bezva hračka tak do 70 m, pak si troufám tvrdit, že standardní 22LR odvede lepší práci, protože je z povahy věci konzistentnější.


Lov malou ráží znamená především nutnost perfektně trefit-a zde si dovolím pár doporučení:

-Dlouhá sportovní hlaveň. 60+ cm. Neptejte se mně proč, ale mnohem lépe vyrovnávají nekonzistence střeliva a mají nižší rozptyl V0 (a taky někdy nižší V0 s tímtéž střelivem, než hlaveň 40-50 cm-nepochybně to souvisí, mám nějakou představu, ale "hard data" důkazy o kauzalitě fakt ne).

-Střelivo se střelou 40 grs a standardní rychlostí (310-325 m/s). Lehčí i těžší střely mají hrozně kompromisní tvar z hlediska především vnitřní balistiky, dodržení rozměrů, odsazení od drážek... Krimp na 30 grs střelách dokáže nadělat délkové rozdíly 0,2+ mm (tuším, že jsem takhle pitval nějaké levné Remingtony), co to udělá s polohou těžiště vůči působišti aerodynamických sil si asi každý snadno představí-jsou to změny v řádu okolo 10%. Navíc je pak problém s množstvím prachu a nabíjecí hustotou, protože si troufnu tvrdit, že výrobce použije přesně ten samý prach a rozhodně tu samou zápakovou slož co do standardů, resp. té části sortimentu, kterou vyrábí v podobném objemu. Jak to vypadá, když prachu nebo kombinaci prach-zápalka v daném náboji "nechutná" nabíjecí hustota tady asi vědí skoro všichni. Náboje se střelou 40 grs jsou navíc to, co všichni pilují už 140 let a soustředí se na to. Všechno ostatní jsou, z pohledu produkce, kuriozity a výmysly na hraní s řádově menším objemem výroby.

-Standard velocity má naprosto všeobecně nejnižší rozptyl V0. Při celkem mizerném BC těch střel se rozdíly v rychlostech projevují o řád a jeho násobky více, než je člověk zvyklý očekávat ze středového zápalu.

Snažit se u lovu takhle malou ráží něco dohnat rychlostí je nad cca. 50-60 metrů nesmysl, protože:
-tvar střely je optimalizovaný na vysokou podzvukovou a podzvukovou rychlost
- střela tu rychlost velmi rychle ztrácí
-na přechod do podzvuku je, vzhledem ke své velikosti, tvarovaná úplně tragicky
Výsledek? Dokud jste na terči cca. M=1,1 může to být super. A o 20 m dál může být problém udržet se spolehlivě na A5 jen z důvodu techniky.

Aby to fungovalo-perfektně vyčistit hlaveň chemií (BoreTech Rimfire Blend, nejlépe v kombinaci s BoreTech C4-ještě mi nikdo neukázal nic srovnatelného) a pak počítejte 10 ran jako základ, plus 1 rána na každý palec (2,54 cm) délky hlavně, než se hlaveň znova základně natáhne mazáním a má smysl na něco usuzovat a nastřelovat. Nic není vzálenější realitě než představa, že po prodrbání hlavně nasucho bronzákem a protažení třeba i pár desítkami hadříků po nevímkolika krabičkách směsi Rexů, SB Club a semtam Lapua sypaček bude něco fungovat (nefungují pořádně ani ty sypačky). Pokud si jdete zastřílet, hned po poslední ráně protáhněte nasucho 2-3 hadříky vytěrákem, na setření ještě vlažného přebytku vosku a zbylých zrn a vůbec. Tak bude hlaveň fungovat konzistentněji a předvídatelněji i na studenou ránu v podmínkách jiné teploty a vlhkosti vzduchu.
Kdo tvrdí, že "malorážka se nečistí", nikdy nevykydal z docela přijatelně střílející Mod. 1 (kolem 2,5 cm na 50 m se sypačkami Lapua) zvážené více než dva gramy olova (ano, víc než půlku střely) a nevímkolik v tom, co bylo rozpuštěné a nevyškrábatelné z čistících patchů. Malorážka se v podstatě nečistí do chvíle, kdy neprocpe celou krabičku střeliva dírou á (2-)2,5-3 ráže na 50 m. Pak se vyčistí úplně úplně do čista a znovu zaběhne.


Levný dobrý náboj do malorážky začíná na CCI Standard Velocity/Hornady 22 Standard, což jsou úplně stejné náboje, jen s jiným dnovým ražením. Pak Lapua Rifle Match, RWS a vůbec evropské náboje za 3,00-3,50 za ránu. Levné US náboje (krom těch CCI) jsou na (lovecky) přesnou střelbu obecně na bačkoru, jsou stavěny na trigger happy afternoon s plechovkou od Coly a Ruger 10-22.

Za svoje peníze si ve 22LR střelivu nekupujete lepší náboj, ale lepší konzistenci. V rozmezí zhruba 3-4,50 Kč/kus je to asi 3-8 úletů na krabičku, tj. na 100 m se dá (za skvělých podmínek) střelit 42-45 nábojů do pětikoruny a zbylých pět je o 3-5 cm vedle a někam výškově posunutých. Nad asi 4,50/ks těch úletů bývá méně a jde o to vybrat takové, se kterými ty úlety neudělá souběhem tolerancí puška. Pod 3,-/rána je to loterie a kolem 2,-/ks je to obvykle 5-10 dobrých ran, 5-15 jakš-takš (ale ne loveckých na 100 m) a zbytek je do počtu, že něco udělalo bum a něco letělo dopředu.

Měření a vážení nábojů zkoušel kdekdo, všichni se více či méně nahlas a opatrně shodnou na tom, že s ohledem na výsledky na terči je to něco mezi vybudovanou osobní a zcela nepřenositelnou zkušeností, voodoo a placebem a statisticky bytelný důkaz se udělat nedá. Tedy krom důkazu toho, že je to neskutečná piplačka a příšerné množství času, které když ohodnotíte mzdou ožralého pomocného přidavače na stavbě, můžete si místo přeměřeného střeliva za tři koruny rovnou kupovat Midasy a prohánět jimi plechovku od piva . A to u nábojů typicky za 5+ Kč/ks. Pokud nevěříte, vezměte si krabičku nábojů do 100,- Kč, mikrometr (ne digiposuvku za 300,-) a bude vám jasné, že tudy cesta fakt nevede. Změřené rozdíly nemají ve většině případů žádnou vazbu na zásah na terči a definovat přičinu a následek lze jedině kruhem. Paradoxně se takhle u levných a ani u s*ačkonábojů nedají spolehlivě vyřadit ani ty nejhorší, patrně kvůli rozdílům ve zpracování a kvalitě nábojnic a následně "eliminaci chyby jinou chybou s opačným znaménkem".
Měření asi může mít význam ve sportovní střelbě, kdy si koupíte řádově v 10k nábojů, zjistíte jak se chovají (tak 1000-2000 ran) a pak se dá vybírat, že některé náboje si např. do některé teploty prostě nevezmete a nahradíte je z vedlejší krabičky.


Vím, že tady vypadám chytrý jak rádio, ač po soutěžích nejezdím a ani coby extra vážený zákazník nedostávám přání k narozeninám od výrobců malorážkového střeliva-ale hraju si s 22 LR tak, že je stabilně sub-MOA na 100 m, když nefouká a mám dobrý den, tak 10 ran 15-22 mm opsaná/100 m a bavím se s ní i mnohem dál (200 není mnohem dál, to je o kousek dál), prohnal jsem docela dost střeliva nad hradly, nutil Labradar vidět tu střelu ještě mezi 60-75 m a tak. A velké vzdálenosti velice rychle ukážou nekonzistence a co má a nemá smysl tak rychle a tak výrazně, že na měření nepotřebujete ani pravítko.

Howg :)
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Georg.H »

Františku dík za super článek.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od fesoj »

Když jsem přes asi 55 lety s malorážkou začínal, tyhle problémy jsme neměli. Stříleli jsme červenočernými náboji SB v ceně 3 Kčs /slovy tři koruny české/ za krabičku. Nic jiného pro nás - Svazarmovce - na okresní a krajské úrovni k dispozici nebylo. Závody se střílely výhradně na 50 m a zmíněné náboje byly pro terče 16x11 naprosto vyhovující, zásah mimo desítku byl nejméně v 95 % zapříčiněn chybou střelce. Jediné, co jsme před závody dělali, byla kontrola těsnosti střely v náboji - pokud se viklala, použila se na trénink či na odmaštění hlavně, i když někdy i ty viklavé střílely naprosto přesně. Jo, to je tak dávno, že to dnes už není pravda...
Kritériem pravdy je praxe.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od savazka »

Je zajímavé si přečíst, že moje znalosti střelby z malorážky jsou na stupnici od jedné do deseti asitak na hodnotě 0,3 z 10ti. Děkuju FrantoviB za rozšíření obzorů :wink:
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od zvire »

Zdravím! A co pořídit si malorážku ve 22WMR ??? Já ji pořídil asi před 15ti roky od Zbrojovky v celopažbě, a nemůžu si stěžovat!! Na lišku se dá šáhnout ke 150 m! Pravda, už je na to potřeba i lepšího skla!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od fesoj »

Když se podívám na Tvé ostatní zbraně, tak tu, jak se říká, "vymrdanou malorážku" musím na 100 % uznávat. Pravda, tou 243 W dosáhneš sice ještě dál, ale ta má chybičku - lišky dost často naporcuje, že nestojí za stažení.
Kritériem pravdy je praxe.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od FrantaB »

Není zač... Není to sbírka tvrdých dat, je to nástin jak se k ní chovat a kudy směřovat úvahy při provozu.
A jestli to přinese větší zájem o střelbu 22LR na delší štreky, jen dobře. Na čtení počasí a větru je to skvělá zkušenost, narozdíl od ostatního ze světa 22 dcela dobře přenositelná i do světa velkoráže.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od pepava »

Zdravím všechny. Po čase jsem se nechal vyhecovat po přečtení těchto příspěvků ohledně malorážky a střeliva do ní. Frantův příspěvek mě zaujal zvlášť. Je vidět, že se tomuto tématu věnuje, jak asi nikdo jiný. Sám jsem si podobnými testy s malorážkou a náboji prošel a také bych mohl podobně příklady a výsledky zkoušek v příspěvku uvádět. Ničím jiným bych zřejmě tady nikoho neobohatil. Jisté je, že malorážka má své limity a pokud se někdo s ní rozhodne lovit lišky, tak především záleží na umístění zásahu. Moje čtyřicetiletá praxe v lovu škodné, převážně lišek, mne postupně od malorážek , WMR, 22 Hornet, 223 Rem., 5.6x50R dovedla k ráži, která mě doslova nadchla. V polovině loňského roku jsem si pořídil opakovací kulovničku ČZ 527 v ráži 17 Hornet. Za sebe mohu konstatovat, že je to to nejlepší, co jsem kdy na lov škodné měl a mám. Ráže přímo určená v USA na lov škodné v obydlených oblastech. /z důvodu bezpečnosti - střela se po zásahu rozloží a necestuje /Náboje se dají sehnat u sousedů v Rakousku a já už si je přebíjím sám. Lišky to občas prostřeluje a kožešinu to nepoškozuje. To zrovna neřeším. Takže, pokud se nechcete trápit s dohledáváním lišek po malorážce a baví vás lov škodné, vřele doporučuji. Snad kvalitu této ráže mohu potvrdit tím, že jsem v loňském roce ulovil 130 lišek. Z toho byla minimálně polovina uvedenou ráží. Když moc nefouká, tak se toho do 300m nebojím. Vím, že jsem odbočil od tématu, nechci dělat reklamu 17Hornet, ale tak nějak jsem vycítil potřebu to tady napsat.
Odpovědět