Malorážka a náboje do ní

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

Zdravím, chci se zeptat na lov malorážkou, lovím z 99% škodnou, zajímajímě Vaše zkušenosti a doporučení malorážkového patronu na škodnou. Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od pufr »

Pokud nikdo, tak uvedu svou cca 20 let starou zkušenost, kdy jsem asi dvě sezony na škodnou použil ZKM 452 s tehdy ceněným "dvanáctidrážkovým" vývrtem v kombinaci s náboji CCI Stinger.
https://www.google.com/search?client=fi ... fAQ4dUDCAw
Mám dojem, že tehdejší provedení mělo ještě o něco lehčí střelu než dnešních 32 greinů a dosahovalo o poznání vyšší rychlostí střely.

Na 100 m byl rozptyl pěti ran z mojí ZKM 452 na úrovni cca 4 cm - za bezvětří. Poryvy silného větru napříč k dráze střely dokázaly roztáhnout rozptylový obrazec horizontálně na téměř 20 cm.

Účinek na škodnou byl různý - pokud nebylo umístění zásahu ideální (hlava, páteř, komora s lopatkou, "čistá" komora, oblast pánve ...), byl i ranivý účinek "slabší" :?

CCI Stinger.jpg
CCI Stinger.jpg (7.47 KiB) Zobrazeno 5727 x

https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... -lr-en.pdf
Pufr
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od lanus »

Patrik D - Na lov škodnej z mojej ZKM 451 dlhoročne len toto :http://www.lovecke-potreby-letovice.cz/ ... 2-lr-2-6g/ :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od savazka »

Pufr pravdu dí. CCI Stinger fungují velmi dobře. Velocitory už se, tuším, nevyrábí, takže jedině vybrakovat jejich archivní zásoby v některém krámu. Co se Stingerů týče, mají na malorážku minimální propad střely a výbornou ranivost. Kuny zůstávají v ohni, na lišku to chce přesnou ránu. Speciálně u lišek doporučuju rychle přebít a buď opakovat nebo s namířenou flintou čekat na úplné zhasnutí. Jak jsem se k vlastní nevíře přesvědčil, zdánlivě zhaslý lišák s komorovou ranou v ohni, dokáže po rychlém příchodu na nástřel sebrat veškeré zásoby sil a ještě člověka pěkně potrápit s dostřelováním/dosledem. Což není až tak podstatné pro lovce, ale rozhodně není nutné zvěř zbytečně trápit. Stačí, že jsem chybu udělal já, nemusí ji opakovat jiní. Všichni jsme totiž zpravidla zvyklí lovit lišky a 30kg selata s kulovnicí, která by dokázala skolit nedorostlého nosorožce, takže lov malorážkou je pro nás "ine kafe". Z druhého konce určitě nedoporučuju šetřit a používat obyč patronky "za čtyři padesát krabičku". S tím lze dobře kosit papír na střelnici, ale mám neodbytné tušení, že některé vzduchovky mají větší výkon, než toto mrzké malorážkové střelivo.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

Zdravím, dík za reakce, stingry zítra bereu, ale není problém z nabíjením, nebo s přebíjením, mají delší nábojnici nebo se pletu????
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od lanus »

Patrik D - Stingre majú dlhšiu nábojnicu (pozri pufrov obrázok),pri nabíjaní cítiť trochu väčší odpor . Na porovnanie pri jednej ceste do krámu , kúp krabičku Stingrov aj Velocitorov . Trochu teórie : http://www.balistika.cz/22lr.html
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od pufr »

Ano, nábojnice je u Stingeru delší (je to dle CIP jiná ráže "22 Extra LR"), ale ústí nábojnice má u malorážky menší průměr než střela potažmo komora v prostoru pro střelu a celková délka náboje dle CIP je u obou ráží stejná - 25,4 mm - viz přiložené výkresy CIP:

https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... fle-en.pdf
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... -lr-en.pdf

Podstata toho projektu "Stinger" a podobných US nábojů bylo získat větší prachový prostor bez nutnosti měnit komoru - CIP si s tím poradilo trochu jinak ...
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od bon »

Pokud se týká lovu škodné s 22LR, tak pokud o ní neuvažuješ z nějakých specifických důvodů (např. bezpečnost v blízkosti obydlí apod.) tak bych dal raději přednost kulovničce v některé běžné ráži 5,6 mm. Ušetříš si tím v mnoha případech rozčarování.
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

No asi tak, včera jsem zjistil, že můj kulobrok 5,6Rmag./20 značky Voere nestřílí jak má, sváděl jsem to na ruky, parda, pak jsem parda dal na novou 223rem. a soustřel byl naprosto perfektní. Mám ten kulobrok dlouho a starší už byl, má svoje za sebou, nechci ho dát pryč, toto cestou i prosím o info co by případně stála výměna hlavně. No a než bude vše ok, tak dám parda na malorážku, mám starou terčovnici, nevím číslo, vím že je to naše Brno, ted jsem ji vážil téměř 4,5kg, půjčil jsem si jinou zánovní od kamaráda a jdu to vše vyzkoušet se Stingrem, zajímá mě soustřel a propad kule 30,50,80,100,120m pokud někdo máte další zkušenosti, budu za ně rád.Díky
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od savazka »

Vyměňovat hlaveň u kulobroku znamená rozletování hlavňového svazku atd. Částku by řekl nějaký puškař, ale pokud to chceš, zruš letošní dovolenou v Karibiku, páč takovou "operaci" asi jedna výplata nespraví. Samozřejmě záleží na nastřelení, ale do papíru byl u Stingerů propad při střelbě na 50 a 90m asi 4-5cm. Střelbu na 120m už bych na zvěř nezvažoval, ta malorážka má fakt svoje limity ani ne tak energií, ale co se různých odchylek letu střely týče. Trocha balistické křivky, trocha větru, trocha roztřesených rukou a na 120m to poletí bůhvíkam. A na parda na malorážce speciálně bacha. Má to šestku zvětšení, takže ta liška "asi 40m daleko"...je v reálu asi 100m daleko.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

Zdravím, ten kulobrok nemá sletovaný hlavně, jsou od sebe.
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

Co se týká toho zvětšení, ano to je problém, proto mám s dálkoměrem a je po problému.
No myslím, do 100m by neměl být problém lovit lišku.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Mám 451ku a beru malorážku ,jako takovou, za idealní flintičku pro kondiční střílení, idealní flintu ke sklopcům, ale nikdy bych si jí nevzal na čekanou s úmyslem s ní lovit lišky. Doba kdy se lišky stahovaly na kožešiny je pryč a tak postrádám smysl jejich lovu s malorážkou, řešit do ní střelivo a být omezen vzdáleností. Po kuličce z malorážky s ránou na tělo, liška vždy odběhne ...Proč si komplikovat život a čekanou s nějakou malorážkou?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od lanus »

J.S. - Cit: ...Proč si komplikovat život a čekanou s nějakou malorážkou? Napríklad preto, že ranou z guľovnice či brokovnice sa v blízkosti záhradkárskych či chatových osád ,môže ten život skomplikovať podstatne viac (a to nemusíš ani nič trafiť) . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 139
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Malorážka a náboje do ní

Příspěvek od Patrik D »

Honzo, popsal jsem výše, co mám zrovna za problém a ptal jsem se tady na názory a zkušenosti, nedělám to schválně, jen mě zajímají zkušenosti. Navíc si myslím, že dle i jiných příspěvků není problém lišku, kunu malorážkou s dobrým patronem ulovit. Nechci si kupovat další flintu, pokud nevím jestli ta moje nejde zpravit, přece to někomu v tomto stvu neprodám, vím, že s tím někteří nemají problém, ale já jo.
Odpovědět