Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
hopityhop
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 08.1.2021, 12:58

Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od hopityhop »

Zdravím všechny zkušené a moudré, potřebuji poradit.
Lovím v lesní honitbě nejdelší vzdálenost na kterou lovím je kolem 50 m. Mám 308. win... samozřejmě jsem narazil na klasický problém a to je, že i po dobrém zásahu nikde není barva. V opravdu hustém porostu mi trvá i hodinu nalézt kus co leží zhaslý 20 metrů od nástřelu. Takže moje otázka zní, vrhnout se na přebíjení a uzpůsobit laboraci střel, aby lépe vyhovovala vzdálenosti na kterou střílím s touto ráží? Nebo se na to vykašlat a rovnou si koupit 8x57?

Další bod je, že nemám tolik nastříleno a kdybych se naučil přebíjet aspoň se naučím mnohem lépe střílet. Díky za rady.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nechci být pesimista, ale obávám se, že to není na 100% ani o ráži a ani na 100% o náboji! Neexistuje nezabíjecí 308W a zázračná 8x57JS. Je to pouze o nějaké poloplášťové těžší klasice, kterou na těch 50m rozbiješ "totálně" předek a nebudeš bolavý na kus vyhozené zvěřiny, případně střelbě na mozek, páteř a míchu. To nemusím. Sám jsem lovil v místech a nakonec dosud lovím v místech, mimo jiné, kde odskok 5m znamená naprosto nechutnou tahačku z džungle 20m hluboké zmole. Sám jsem na tom místě používal 8x57JS, 300WM a 308W. Nakonec jsem skončil u 308W. To hodinové hledaní na 20m odskočeného kusu není nejspíš reálné, ale chápu ten stres, když není barva. Čas běží jinak. Na druhou stranu i to hledání , neboli dosled, k myslivosti patří. Někdy je zážitkovější než samotný lov. Jistou výhodou je vlastní pes.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od SoukuM »

Taky si nemyslím, že by změna zbraně/ráže byla tím optimálním řešením na začátek. Zkusil bych nejdřív vyměnit střelu, klidně za komerčně vyráběný náboj, pokud to nepomůže, pak změnit místo zásahu a až jako poslední krok měnit zbraň. Ale ani 8x57 JS nebo 9,3x62 nezaručí vždy intenzivní barvení nebo zvěř v ohni. Posledních pár let střílím nejvíc 9,3x62 a odskok 20-30 i 50 m se občas prostě stane.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od DoDo »

Nepíšeš jaký náboj z jaké zbraně střílíš. Jak píšou kolegové, vyzkoušej jinou střelu, z továrních bych na tuhle situaci doporučil Hdy RN 220gr. Pokud chceš prebijet, tahle střela laborovana na cca 620m/s, se na krátké vzdálenosti velmi osvědčila.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od lovec »

Doporučenie z domácej produkcie, na krátko ešte dostatočná rýchlosť, vďaka materiálu a konštrukcii dostatočná priebojnosť a zároveň v závislosti od umiestnenia zásahu nehrozí nadmerné poškodenie zveriny.

Obrázek

Tip č. 2 - mieriť na horný okraj lopatky, pod chrbát. Na 50-70 metrov je to snáď realizovateľné. Žiaden kus po takejto rane neodíde ani krok... predpokladom je však presné umiestnenie zásahu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ano, tak jak píše lovec, to místo zásahu se mě, zejména s monolitem , osvědčilo. Dříve jsem střílel jakoby na rameno, na srdce, tlačil jsem se níž a kapku dopředu, protože černá to tak má. Střela, monolit, se na horní části lopatky a případně za tím následujících žebrech, dobře otevře a kaverna otřese páteří, někdy zlomí obratle. Je to stopka. Ideální je, když jde rána těsně pod páteří. Je ale potřeba dát pozor, aby tě svedl hřeben a nedal ji ránu moc nahoru, nad páteř! Zpravidla velmi mizerné a krátké barvení , někdy obrnná rána a velmi nejistý dosled. Výhodou monolitu u těchto ran je to, že ro nemáš plné olova.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od SoukuM »

No on tazatel se neptal konkrétně na černou zvěř, ale asi to tak bylo myšleno. Dneska černou střílím z donucení z 99% na hlavu (na slecho), ale jinak mám dlouhá leta naučeno dát kříž před, na výšku ryje a pak to potáhnout na prostředek (na žebra) a odmáčknout, což jsou plíce, což je vždy smrt, ale odskočí od nástřelu. Ale třeba u řepky jsem střílel tak, jak je popisováno, rozbít převodovku, to je obvykle kus v ohni, jen je opravdu potřeba dát pozor na hřeben. Chce to tvrdší střelu, já jsem měl dobrou zkušenost s Norma Oryx. Rána na srdce není nic moc, po ní je černá schopná urazit klidně 50-80 m.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Michal_123 »

Hopity: Zaznamenal jsem podobný problém u 300WM, když jsem jeden čas zkoušel příliš tvrdé střely.
Kdybych předtím nepoužíval několikery střely, se kterými jsem byl naprosto spokojen, asi bych také dával vinu kalibru. Vyzkoušej jiné, měkčí střely. Sierra RN, Nosler Ballistic tip...
Osobně jsem udělal zkušenost jako diskutující přede mnou, používám nyní monolit Fox a střílím na lopatku.
Je to nejvíce podobné jistotě, při dobrém zásahu.
hopityhop
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 08.1.2021, 12:58

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od hopityhop »

Díky za odpovědi, taky si nemyslím, že hned měnit ráži by bylo řešení. Celý problém vyvstává hlavně z mojí nezkušenosti. Dostal jsem na vyzkoušení Barnes Vor-Tx 168 Gr. TTSX BT. Kolouch 28 kg po vývrhu zůstal v ohni. Trefený těsně za lopatku na cca 40 m. Uvnitř naprostá devastace.
Lončák 35 kg stačil udělat krok, střelený ze šikma jedno plecko naprosto odtržené z kloubu. Nicméně to mě netrápí. Spíš jsem asi našel co jsem hledal, zkusím koupit krabičku a uvidím jak to bude potom co celou vystřílím.
Do budoucna se plánuju stejně naučit přebíjet a vyzkoušet víc variant.
A pes už je objednaný vyzvedávám v březnu :)
hopityhop
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 08.1.2021, 12:58

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od hopityhop »

DoDo píše: úte 26.1.2021, 8:35 Nepíšeš jaký náboj z jaké zbraně střílíš. Jak píšou kolegové, vyzkoušej jinou střelu, z továrních bych na tuhle situaci doporučil Hdy RN 220gr. Pokud chceš prebijet, tahle střela laborovana na cca 620m/s, se na krátké vzdálenosti velmi osvědčila.
Vyzkoušel jsem Selier SP...ta kule se strašně trhala, hlavně u černé bylo znát zničení kule po zásahu kosti.

Pak jsem zkusil SPCE - tady bylo poprvé znát, že i když se trefí dobře moc mi to nebarví.

Přešel jsem na RWS EVO a začal střílet na krk. To samozřejmě padalo na místě, ale taky jsem jednou chybil a koloucha jsem našel až za dva dny. Prostřelil jsem mu dýchací trubici, pomalu se dusil když jsem ho našel pořád ještě žil. Nikdy více.

A teď jsem vyzkoušel Barnes 168 gr TTSX BT. Mám zatím jen dva kusy, ale oba v ohni. ( kolouch 28 kg a lončák 35 kg )
Dostřílím krabičku a uvidím jak to bude vypadat později.

A právě tam hlavně mířila moje otázka. začít přebíjet a laborovat to tak aby v těch cca 50 metrech byla dopadová rychlost mezi 650 m/s do 600 m/s a použít měkčí střelu.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od milan »

spolehivě, ve všech rážích co jsem si přebíjel, 8x57; 30-06; 308w, fungoval Nosler Partition, jedno jestli na 50 nebo 150m. Střely jsou poměrně drahé, ale kvalita, jak konzistencí průměrů, tak i mhotnostně je nadstandardní.
Jenom nemá rád otloukání špiček v zásobníku. Jeden, kde to šlo jsem si vyložil u špiček polyuretanovou pěnou (štucl 30,-06), u ostatních jsem nabíjel po jedné.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Michal_123 »

Střelu Nosler Partition potvrzuji, fungovala úplně skvěle i v 300WM. Perfektní práce i u zabělených kusů. Díky silnému náboji docházelo k oťukání v zásobníku asi více než v jiných rážích, ale nepozoroval jsem vliv na přesnost. Ale vždy jsem dával nový náboj dolů a střílel jsem většinou do 150m.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Jirik.fx »

Já osobně bych začal přebíjet. U .308 určitě nebude problém poskládat něco, co bude za daných podmínek dobře fungovat.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
hopityhop
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pát 08.1.2021, 12:58

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od hopityhop »

lovec píše: úte 26.1.2021, 9:59 Doporučenie z domácej produkcie, na krátko ešte dostatočná rýchlosť, vďaka materiálu a konštrukcii dostatočná priebojnosť a zároveň v závislosti od umiestnenia zásahu nehrozí nadmerné poškodenie zveriny.

Obrázek

Tip č. 2 - mieriť na horný okraj lopatky, pod chrbát. Na 50-70 metrov je to snáď realizovateľné. Žiaden kus po takejto rane neodíde ani krok... predpokladom je však presné umiestnenie zásahu.
Pokud budou fungovat jako ty od Barnes tak by s tím určitě nebyl problém. Díky za rady!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjet nebo koupit novou kulovnici?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Jirik.fx

Na ten lesní lov, kde tazatel uvádí střelbu max do 50m, tak bude je spíše rozhodující kam, než čím. Prostě to na zvládne i HPBT.

Nestává se ti, že když sedíš doma sám, do lesa to nejde, na střelnici taky ne, Ordinace v Růžové zahradě už skončila, pít není co a najednou se přistihneš, jak máš v ruce delaborační kladívko a mechanicky delaboruješ a přebíjíš a delaboruješ a přebíjíš ve smyčce? Dá se to léčit.
Odpovědět