Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2032
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od lovec »

Pre úplného začiatočníka by som nezatracoval ani 6,5 Creedmoor. Predsa len spätný ráz je citeľne miernejší oproti 308W. Výber streliva je v dnešnej dobe obstojný a cena je podobná 308W. Pravdupovediac cenu streliva by som riešil pri ročnej spotrebe 500 a viac nábojov. Rozdiel 3-4€ na jednom balení je nepodstatný.

Tiež by som vyberal medzi Tikkou a Mauserom, moja osobná preferencia je Tikka.

Tlmič je fajn doplnok, šetrí sluch a zároveň aj zmierňuje spätný ráz, čo u nevystrieľaného človeka máva obvykle pozitívny vplyv na presnosť.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Rudlafík »

OK nebudu řešit tlm a zákon budu lépe studovat ;-). No ta .308 z diskuzí se zdá nejuniverzálnější pro to co tu žije, je s velkou nabídkou různého střeliva a příznivou cenou. Plus obecně diskuze zde na foru. Také se mi líbila 223. ale poté jsem přešaltoval na .243 a a pak už skok na .270 -> .308 -> .300WM -> .300RUM -> 9,3x74R a pak jsem se zklidnil, dýchal, uvolnil stres a řekl si, že asi ta .308 bude nejuniversálnější pro začátek. A jak píšete tady na fóru nakonec po dvou třech letech zjistim jaký způsob lovu mi sedí a podle toho se rozhodnu. A to vůbec nevím, jak se dívat na 6,5CM a .243! Kluci mám v tom bordel a myslím, že bez praxe se dál nehnu. Pro mě je asi nejduležitější aby když budu střílet zvěř netrpěla a vždy ji dobře přečetl. Pár špatnej zásahů jsem viděl a nebylo to nic pěkného, tak si říkám, že .308 a tupá špička můžou být jistoutou, že zvíře nebude trpět plus ekonomické výhody výše. Ale hlavně musím trénovat. Někdo to tu má jako citát: Dobře umístněná rána je nejlepší rána a je jedno z čeho. Tak to nějak bylo.
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Rudlafík »

lovec píše: pon 21.2.2022, 12:53 Pre úplného začiatočníka by som nezatracoval ani 6,5 Creedmoor. Predsa len spätný ráz je citeľne miernejší oproti 308W. Výber streliva je v dnešnej dobe obstojný a cena je podobná 308W. Pravdupovediac cenu streliva by som riešil pri ročnej spotrebe 500 a viac nábojov. Rozdiel 3-4€ na jednom balení je nepodstatný.

Tiež by som vyberal medzi Tikkou a Mauserom, moja osobná preferencia je Tikka.

Tlmič je fajn doplnok, šetrí sluch a zároveň aj zmierňuje spätný ráz, čo u nevystrieľaného človeka máva obvykle pozitívny vplyv na presnosť.
Dík za názor a co ta 6,5CM? V čem je to tak lepší než lovecké ráže .243, .270 nebo .308? Proč do toho lidi jdou? Moda? Hmotnost pušky? Ekonomika? Pohodlí při výstřelu? Rychlá smrt zvířete? Universálnost ve středoevropských nikách?
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od poli »

Móda a dobře zmáknutý marketing Hornady, toť můj názor.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je potřeba zůstat v klidu. Rozumím tomu, že chceš první vybrat dobře. Dobře ze všech stran. Prostě poměr cena vs výkon, respektive kvalita atd.. Samozřejmě je důležité vědět, kde, co a jak budeš lovit, ale to jsi vyřešil tou 308W. To je dobrá volba, zejména pokud nebudeš mít "nakadíno" v rukách, tak tady není nic, co by nezvládla. Od kuny, vrány, po nejtěžší spárkatou. Nicméně je potřeba si uvědomit, že se pokaždé najde někdo, kdo ti řekne, že by to udělal jinak, lépe a radostněji. Někdo pro to, že ho to baví, jiný, že o tom nic neví, ale rozumuje a další, že tím žije, případně z toho žije, nebo chce být cool. Neděs se tím, že musíš koupit a prodat, či postupně dokoupit arsenál. Znám desítky myslivců, co nastříleli stovky a tisíce kusů zvěře a mají doma jednu flintu z Brodu nebo z Brna . Krmí to výhradně střižnou hrankou. Nedělá to z nich horší myslivce nebo lovce. U zbraně rozhoduje i to, jak se ti bude líbit, jak ti sedne, jaký z toho budeš mít pocit. Proto je tolik zbrojovek, modelů, stejně jako žen.

P.S. Blaser R8 v 308W není špatná volba.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Co se týká 6,5CR, tak je třeba říct, že primárně vznikl jako náboj do papírů, či do gongů, do vzdálenosti cca 1000m, případně lehce plus. Vzhledem k tomu, že je to kalibr 6,5 mm, tak je sportovních a loveckých střel dostatek a energii to nese jak ostatní šestapůlky, jako třeba 260 Rem ( vzniklé z 6,5-08 A-Square) nebo Švéd, tj 6,5x55. Není to špatný náboj, navíc na krátkém závěru. Není proto důvod s ním nelovit. Zejména na ho docení ti, co střílí ročně tisíce kulových ran a prostě to umí. Ale pokud si máme poctivě říct, tak ta 308W je taky na krátkém závěru, zpětný ráz není nijak extrémní a účinnost, tj. v myslivosti ranivost , bude při stejné filozofii konstrukce střely, efektivnější. Dostupnost střeliva a výběr bude taky ještě dlouho větší, zejména na větší zvěři. Pokud se tedy bavíme o etickém lovu.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2032
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od lovec »

Rudlafík píše: pon 21.2.2022, 12:58...Dík za názor a co ta 6,5CM?...
Na mnohé otázky by ti odpovedala jedna-dve návštevy strelnice, kde by si si aspoň niekoľkokrát vystrelil z bežne dostupných guľovníc. Bude úplne jedno, či je to 308W, alebo 6,5 Creedmoor, príp. niečo iné.
Nikto ti tu neporadí, či ti sadne pažba, či ti bude vyhovovať spúšť, ako budeš vnímať spätný ráz. Proste je treba trochu pričuchnúť k praxi. Ušetrí to mnohé sklamania a zmierni prehnané očakávania.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od dreamer4u »

Tak myslim si ze dotycny je uz riadne zmätený ... Ja by som nakoniec siel do tikky v 308 win... priazniva cena, dobry kaliber, pouzitelne na vsetko, velky vyber streliva a tak podobne. V tikke este jedna velka vyhoda, ze na nu zozenies rozne nahradne diely od zasobnikov cez pruzinku v spustovom mechanizme, pazieb a tak pobobne. skus toto zohnat napr. v savage alebo mauser. Ale inac, na zamyslenie si myslim ze by do vyberu mala padnut aj nejaka CZ. Vyrobca v Cechach, nahradne diely dostupne, hodne poskocili dopredu a este vela dalsich vyhod. Kazdopadne nech uz vyberies hoci co, nezabudaj ze kvalitna a spolahliva optika je zaklad uspechu. A ta rozhodne taktiez daco stoji. Kamarat stale hovori, ze kolko stala nova puska tolko min. aj optika. Lovu zdar!
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Rudlafík »

Děkuji všem za rady,
na optiku se poptám a prostuduji v příslišné větvi.
Možná by se tyto vaše věcné a střízlivé připomínky hodily do větve "začátečníci", ale nevím zda tu něco takového je. Možná dotaz na admina fóra.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od pecan1 »

asi je opravdu dobrý nápad stavit se na střelnici a i když si začátečník, tak po deseti nebo dvacet ranách při stejných podmínkách určitě poznáš, která flinta ti sedne....
Nezatracoval bych žádnou značku a zkusil bych určitě nejlépe všechny, které tu padly... Když je postupně vyzkoušíš, rozhodneš se, je šance, že ji nebudeš prodávat buď vůbec nebo že ti dlouho vydrží a bude vyhovovat. A optika bude určitě stejně drahá jak flinta....
Držím palce
Pecan
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Zkus dorazit na sraz. Tam si můžeš něco okouknout.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Michal_123 »

Dostal jsi spoustu informací, zde ještě jednou můj názor, trochu specifikovaný:
Neboj se jako výrobce ani Tikky, ani Mauresu M18. Akorát, že Tikka rezne.
Je to blbý, ale je to tak, přejeďte majitelé čistým bílým hadrem po laufu.
A pak udělejte to samé na Mauseru M18.

Měl jsem Tikku T3, koupenou cca před 10-ti lety, z toho pramení mé zkušenosti. Od té doby se pravděpodobně žádný výrobce nezlepšil.
Model Tikka Wild Boar není nic speciálního, do tohoto modelu bych fakt nešel. Vezmi to někdy do ruky.

Podle mého názoru, dej nejvíce na rady Pepy Kuřitky. Je to skutečně zkušený sportovní střelec i lovec.
Jakkoliv naše názory se liší, nemám tolik zkušeností s lovem a sportovní střelbou z pušky s optikou jako on a respektuji to.

Zatím jsem lovil jenom s ráží 300WM a 30-06.
Zato jsem v těchto rážích vyzkoušel všechno možné. Jak zbraně, tak střely.
Za mě, ráže 300WM je jako stopper úplně super, když použiješ střelu adekvátní zvěři.
Ale, po výstřelu jsem nikdy neviděl značení zvěře, puška mířila vždy někam nahoru.

Ráže 30-06 je podle mě takový downsize kompromis.
Funguje výborně a zpětný ráz je proti 300WM zanedbatelný.

Jenomže, tím jak zkouším i zbraně, teď mám zbraň, o které píše i Pepa, Blaser R8 s tlumičem.
Ta zbraň úplně změnila moje uvažování.
Zodpovědně, teď bych šel asi do 300WM, protože ta zbraň s tlumičem v podstatě eliminuje zpětný ráz.
Ta zbraň je mimo Tvůj momentální rozpočet, píšu to proto, že jakákoliv ráže se může chovat v každé zbrani jinak.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Musím souhlasit s Michalem. Tikku T3 Huntera, tj. dřevo a hlaveň z uhlíkaté oceli, máme v rodině. Dřevo je bídné a musím říct, že CZ dávala takřka do poslední doby dřevo lepší. Asi násobně lepší. Povrchovka Tikky u tohoto modelu je tragédie. Poslední kvalitní na Ticce jsem zažil u starého modelu Sporteru s těžkou a kónickou hlavní. Ten Hunter samozřejmě střílí dobře, ale to CZ 550 Prestiže Ebony taky a navíc je proti Ticce princezna. Píšu to proto, že jsem časem dospěl a už nutně nemusím chodit do lesa s nerez Varmintem.
300WM je střelecky náročnější, navíc to bývala u mnoha výrobců řada Magnum a ty byly těžší. Délka hlavně 26 palců nebo 65 cm pro využití potenciálu náboje. K tomu tlumič a začne to být otravně dlouhé. Samozřejmě se dá řezat lauf a samozřejmě se dá udělat náboj tak, že to bude výkonově průměrná 30-06 a třeba i míň. Ale proč se s tím pak složitě srát a degradovat? Jedinou odpovědí za mě je, že je cesta důležitější než cíl, že to musí bavit. 300WM jsem měl dvakrát. Její výkon byl výhodou za situace, kdy jsem z jistotu věděl, že střílím na černou a to bylo tak všechno. V optice byla kula, spíše ovál a tak se dalo doprostřed, nebo spíše trochu dopředu k té straně, kde se podle pohybu tušila hlava. Toto dnes díky technice a legislativě odpadlo. Pak v Africe nebo na skutečně těžké zvěři. I když po tom, co jsem viděl a zažil, tak bych pro Afriku koupil hlaveň 9,3x62.
Schválně jsem dnes večer volal známému, co jsi na vánoce koupil M 18 a ten je stále velmi spokojen. Jeho pušku jsem měl v ruce a musím říct, že to dobře sedí a velmi mě překvapila spoušť. Na pušku této ceny je výborná.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od milan »

Opět se potvrdilo pravidlo, že co střelec to jiný názor, co myslivec to jiný názor a to samé u lovců.
Jak už bylo řečeno, je třeba počítat s financemi na montáž a optiku. Většinou si optiku po prodeji zbraně necháváš na novou flintu, tak nemá cenu koupit nějaký šunt.
Jak navrhoval Pepa, dojeď na sraz do Světnova, budeš tam mít možnost vyzkoušet pár flint a bude se Ti, snad, lehčeji rozhodovat.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Jakou by jste zvolil kulovnici .308?

Příspěvek od bon »

Ono hlavně záleží na tom, jakou zvěř budeš lovit, jakým způsobem, na jakou vzdálenost, v jakých podmínkách. Jakoukoliv standardní ráži od 6,5 do 8 mm lze u nás považovat za "univerzální". Pokud nevíš co a nemáš žádné kamarády u kterých by jsi si mohl nějakou zbraň vyzkoušet, tak si klidně kup něco staršího v dobrém stavu, dej na to slušný puškohled např. 3-12x50 na pevné montáži a začni to používat v praxi. Pokud se ti to časem vyprofiluje jiným směrem, tak starší zbraň (pokud ji nezničíš špatnou údržbou) prodáš s minimální ztrátou a pořídíš si něco jiného. Pokud chceš mít ještě více zamotanou hlavu, tak tu je vlákno výběr kulovnice o 60-ti stránkách, kde se řeší různé detaily: https://www.loveckeforum.info/viewtopic ... &start=885
Přeji hodně štěstí při výběru :D
Odpovědět