Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Proto rád střílím na blí?. protože mne baví se ke zvěři dostat co to jde. Je docela adrenalinová zále?itost plí?it se k srnci uprostřed vojtěžkového pole. Letos jsem se k němu například dostal na 10m. Prohlédl jsem si v puškohledu a řekl si bum. Pak jsem se zas odplí?il zpátky. Srnec o mne skoro celou dobu nevěděl. :wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

jo když je kryt tak to jde (podivej se do fotogalerie"lovy beze zbrani)ale kdyby tam ta vojte?ka nebyla tak ho v puškohledu ani nepřečte?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Věděl jsem, že je to ©esterák, ale ne jaký. Tak jsem se k němu zkusil dostat. Byl mladý. Ani se mi nechtělo střílet. Jen jsem zkoušel na jak blízko se k němu dostanu. Musím si začít ven brát také fo»ák. Teď bohužel trpím chronickým nedostatkem času :( , takže nechodím ven ani s flintou. Jen rychle nakrmím v zásypech a zas domů dělat. :(
vhool

Příspěvek od vhool »

edelweis:beru to osobně tak doporucuju precist moje prispevky na toto tema 8)
vhool

Příspěvek od vhool »

v pohode,jen jsem chtel naznacit,že ne každej kdo střili lišku na dálku vystřelí i na srnci a neumi si zver najít na blizko 8)
vhool

Příspěvek od vhool »

naprosto s tebou souhlasím v tom co se týká zvěře a také tím že každý by měl vědět na co má.to je taky hlanví důvod proč třeba nezmačknu na pohybující se zvěř nebo nechodím na nahánky jako střelec a když jo tak nestřilim 8)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já mám v otázce myslivecké vzdálenosti jasno - a svůj názor jsem napsal v tématu lov na velké vzdálenosti.
Drtivou většinu zvěře jsem ulovil kulí na vzdálenosti 50-70 m, na čekané na zemi u ochozů a hlavně na šoulačce. Včera jsem střelil daňka s 8x57 JS na 50m. Je to lov, který mám nejraději, plný napětí a silného loveckého vzrušení. Střílím i na zvěř v pohybu. K li?ce my?kující na louce se dokážu dostat opravdu velmi blízko. (letos mám i lišku na 8m)
Zrovna tak ji ale střelím na 250 m, ale jen s dvěma ze svých zbraní (223 a 243) a i to si správně u?iju, i když ten adrenalin z těsné blízkosti zvěře u toho chybí.
Srnčí střílím také do cca 250m, dál zatím ne. vše v stoje s trojno?kou, ale ty větší vzdálenosti, to je pěkná dřina. Ale na srnčí není potřeba střílet daleko. Hodí se to v období, kdy se " nikdo s ničím nemůže potkat" a přijde hospodář, že potřebuje kus, a jestli vím o něčem odstřelovém. A to já samozřejmě vím, a pak se hodí i umění střelit na větší dálku.
větší problém vidím ve zveřejňování těchto informací, protože představy některých začínajících myslivců jsou tím velmi ovlivněny. A chodí mi potom maily ve smyslu " jsem začínající myslivec a chci si koupit kulovou zbraň. Lovit budu vše od lišky po jelena a chci střílet také až na 300m, poraďte mi jakou zbraň, jakou ráži a optiku."
Marné je vysvětlování, že jsou to léta zkušeností, trénink střelby atd.
Další zajímavý jev je střelba na lišky. Je to poměrně malý cíl a přesto většina myslivců, kteří na srnce střelí max. do 120m, klidně na lišku střílí na 250 i víc. Jaký je v tom rozdíl ? Ten, že když se najde zhaslá nedohledaná liška, tak se vůbec nic neděje, ale kdyby to byl kus srnčího, na který se střílelo na dálku, jo, to by byl poprask. Postřelená liška trpí stejně jako to srnčí, a proto by se mělo i na lišky střílet jistou ránu. Ale všichni máme v sobě zakodováno něco úplně jiného.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Edelweiss:
V jednom mas pravdu. Dostat se ke zveri co nejbliz... to by mela byt zasada kazdeho myslivce. Kdyz jses vsak napr. na kazatelne a svym odchodem by sis zver zradil... a zver mas prectenou... neni jina sance. Tedy je, nestrilet. Ale to jen v pripade, ze by rana byla riskantni.

Cili napr. moje myslivecka vzdalenost se meni pripad od pripadu. Jednou je to 25m ... jindy 250m. Jinak tzv. kontaktni lov, je jeden z nejhezcich, bohuzel u nas (z vetsi casti polni honitba) dost tezce realizovatelny. Stale cekam na to, az mi v lese prijde rudl na 10m pod posed. Zatim jsem vsak musel vzdy strilet pomerne daleko. Nic ke me nejde :cry:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

figi to nakonci zaklincoval a ma pravdu hoc je to smutné....ja som svojho prveho srnca na 241m nestrelil preto zo som to chcel skusit a potom sa citit ako huntsniper...vychadzal asi 1 mesiac zo slnecnicoveho pola vzdy z ineho konca na otvoreny teren...ten kto lovi v čiste polnom reviry mi da za pravdu ze opak je pravdou ak si niekto mysli ze sa tam lovi lahko. Zver zbadam aj na 1km bez optiky, to urcite kazdy ale skusit sa k nej dostat na "učinny dostrel" je niekedy hotova katastrofa zvlast ked sa jedna uz o 20 pokus a mate do odlovu svojho srnca posledny den a potom povolenka koluje v zdruzeni dalej a na dalsieho srnca si pockate vdaka losovaniu či zahadne mie?aneho abecedneho zoznamu mien členov možno dalsie 3 roky. Takze tento moj srnec bol 100x opoznany. To ze niekto namieta a tvrdi ze nie je mozne - / jeho puskohlade/ (značky XY z blsieho trhu s platovymi ?o?ovkami za 3000 sk) odhadnut trofej srnca na 300m je jeho problem...a tu je opat kamen urazu - prachy...kto co a za kolko...ale aj ak na to ma to nerobi strelca uspesnym myslim ze to netreba otrepavat dookola... Priznam ze som riskoval pretoze som do terca na 300 vypalil cca len 1 krabicku tento rok a to je malo a prečo? lebo to nie je tiez lacny ?pas a zatial tie? neprebijam. takže o?idi? sa niektore veci skratka nedaju zvla?? ked sa páli na ?ivé ciele no a potom človek pekne krasne okamzite vytriezve ked tak ako ja po tomto mojom osobaku minie ineho srnca na cca 70m!!! :( Tu pomo?e len jedno strielat strielat strielat a zvlast do terca...a prave to nechce alebo si nemoze dovolit kazdy a samozrejme spatnou vazbou su blejky...ohovaranie, zavist a bludne info medzi polovnickou vrejnostou
Uživatelský avatar
zeman733
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pát 21.5.2010, 14:17
Bydliště: Louny a všude

Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od zeman733 »

Poslední dobou se na tomto fóru neustále opakují otázky kolem myslivecké vzdálenosti střelby. Tak jsem zapátral v odborné literatuře a pokusím se zde citovat co jsem se dočetl:

MYSLIVECKÉ STŘELECTVÍ - autor Jiří Hanák, 2009

strana 112

Myslivecká vzdálenost střelby je taková vzdálenost střelby, která je etická z hlediska jistoty zásahu a docílení zaručeného rychlého smrtícího efektu. Myslivecká vzdálenost je vymezena účinným dostřelem ranivým nebo rozptylovým. Je to vždy taková vzdálenost, která je kratší, tzn. je omezena tím parametrem, který dosáhne hraniční hodnoty dříve. Myslivecká vzdálenost střelby je dále ještě ovlivňována místními a momentálními terénními podmínkami, počasím a dalším souborem vlivů, které musí odpovědný myslivec před střelbou vyhodnotit a podle nich mysliveckou vzdálenost korigovat.

potom bla bla bla nějaké příklady a pokračujeme:

Při stanovení myslivecké vzdálenosti střelby nebývá největším omezujícím faktorem výkon zbraně a tedy účinný dostřel ranivý, ale dovednost střelce.
Proto je potřeba aby každý myslivec zvyšoval své střelecké dovednosti výcvikem případně při střeleckých soutěžích a svůj osobní praktický rozptyl pravidelně hodnotil a zdokonaloval


tolik z teorie.... :roll: :roll: :roll:
domácí v zbranenaobjednavku.cz
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od yardaz »

Smazáno uživatelem.
Naposledy upravil(a) yardaz dne ned 03.7.2011, 17:53, celkem upraveno 1 x.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od lörinc »

Jeden z důvodů proč jsem pořídil dálkoměr. Teď u nás shodili část kukuřic a podařilo se mi "došoulat" :roll: ke dvěma kusům srnčího. Jeden srnec, měl shozen jeden parůžek a srna bez srnčat. Říkám si to nebude tak daleko.... 391m :lol: . Tak pa, pa. Jo otevřenej terén strašně klame. Teď by si tady LR střelci zařádily. Mohli by klidně i na 2 km :) .
Jo yardaz a vím že flinta by to zvládla, ale ruce zatím ne. Možná za dva roky........ Většinou je vždycky problém mezi flintou a zemí :D .
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
strejdamyslivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 16.11.2010, 11:45
Bydliště: jižní okraj Vysočiny

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od strejdamyslivec »

Mě staří myslivci učili: STŘÍLEJ NA JISTOTU. Jistotou mysleli, že zvěř na kterou střílím s JISTOTOU obeznám, že s JISTOTOU vím kam střela dopadne respektive kam se může odrazit a že s JISTOTOU trefím zvěř přesně tam kam mířím.
Samozřejmě jsem se párkrát neudržel a střelil ránu která vyjít ani neměla. Nicméně po letech střílím už JEN NA JISTOTU.
Odměnou mi bývá minimální dosled zvěře popřípadě spousta hezkých zážitků při pozorování zvěře i když nepadne ani rána.
Jsem už senilní?
kulovnice: rem222+ZEIS 6X42 a 7x64+BUSHNELL 3-9X50
brokovnice: ZH 16/16 hamerleska 12/12
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od TT33 »

lörinc píše:Jeden z důvodů proč jsem pořídil dálkoměr. Teď u nás shodili část kukuřic a podařilo se mi "došoulat" :roll: ke dvěma kusům srnčího. Jeden srnec, měl shozen jeden parůžek a srna bez srnčat. Říkám si to nebude tak daleko.... 391m :lol: . Tak pa, pa. Jo otevřenej terén strašně klame. Teď by si tady LR střelci zařádily. Mohli by klidně i na 2 km :) .
Jo yardaz a vím že flinta by to zvládla, ale ruce zatím ne. Možná za dva roky........ Většinou je vždycky problém mezi flintou a zemí :D .
Také jsem se o tom přesvědčil, dálkoměr byl doma a já typoval vzdálenost do 150m, na tu čtvrtou jsem to zvednul a bylo to ono. Po dodatečném měření byla skutečnost okolo 240m, prostě otevřený terén klame.... "když je blbá hlava, trpí celé tělo."
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od medo »

Ja si myslím , že vždy záleží na podmienkach a vybavení , pokiaĺ máš špičkové vybavenie možeš strieľať ako macher Figi , ale vždy záleží na tom na čo strieĺaš a hlavne kde a kedy . Aj ja som strelil nejaké líšky a srnčiu okolo 300 a myslím si že budem aj ďalej ale srnčiu a líšku strelíš cez deň tam je to výhoda . Ale vysokú a diviaka nemáš šancu streliť za normálneho svetla ale až úplne za totálneho šera keď má najlepšia optika dosť a tam si nedovolím strieľať viac ako 100 , nemožeš použiť dialkomer len osnovu , pokiaľ nemáš orientačný bod na poli je problém dohľadať lebo výstrel ťa oslepí , zver može ležať v ohni a máš problém vobec nájsť miesto kde si strieľal skrátka večer sú s tým samé problémy a 95 % zveri vycházda až skoro za tmy a tam len na istotu na blízko.
Odpovědět