Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

to pufr:
A jak slysi cerna na 160gr Nosler patrition v 270W? Jakou mas zhruba ustovou rychlost? Znaceni co popisujes znam take, neb pouzivam 130gr Interbond s ustovkou cca 860 m/s.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

2 Duch P Černá na 160 gr NP V5 = cca 840 m/s tak "normálně" - při zásahu velké kosti v ohni (po odeznění úderu do kostry někdy pokusy postavit se - takové "kapří" pohyby, ale s unikajícím krevní tlakem zhasnutí - zatím nepamatuju, že by se kus "srovnal" postavil a odešel. Při zásahu žebra - žebra odběhnutí ale pěkné barvení. U jelení evropské zvěře taky odběhnutí a to u jelenů řekněme 3 roky plus nezřídka kolem 80 až 100 m (bylo jich ale s touhle střelou jen pár :lol: :lol: ). U slabší holé jelení zvěře někdy zhasnutí v ohni, zejména mi přijde při šikmých ranách zpředu - na "krční jamku". Teď dělám novou laboraci s jiným prachem, uvidíme :) .
Ale na jelení zvěř častěji vystřelím z 270W tu lehčí 140gr střelu a i tady při V5 cca 920 m/s (různě u různých typů střel +- 20 m/s) zhasnutí v ohni jen u slabší holé zvěře a ani to není pravidlem. A to ve střelném kanálu v plicích bývá tkáň pravidelně rozdrcená na mazlavou kašovitou hmotu, při zásahu plece hematomy, u kolouchů někdy trhliny v játrech i když nebyla střelou zasažená - všechny příznaky vysoké rychlosti, ale to "zhroucení" a zhasnutí v ohni tam vopravdu je velmi nepravidelné :? ).
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Ne, že bych se chtěl vracet k tématu, jen se mi dostalo do rukou pár kousků střeliva 5,2mm Kronprinz, o kterém jsem tu cosi plácal, tak jsem změřil spalovací prostor a prohnal náboj QuickLoadem, výsledek vidíte na obrázku

"Obrázek"

Při rychlosti blízké 900 m/s mohl být účinek střel ráže cca .20 setin palce s ocelovým, niklovaným pláštěm zajímavý - a to zhruba před 110 lety :) . Do C.I.P. se první "dvacítka" dostala až nedávno s 204Ruger.
Mimochodem "korunní princ" ač prohnilý Habsburg :) měl i další moderní názory, netajil se záměrem po usednutí na trůn přeměnit Rakousko-Uherskou monarchii ve federaci "Spojených států Velkého Rakouska".
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

pufr - paráda.

Já po víkendu mohu jen konstatovat, že jsem na tuto naši diskuzi několikrát myslel.
Ulovil jsem danče, v lese, 15:35, na ochozu, 162 m, v chůzi. Samozřejmě ráží 243W, jeho matka je čistě bílá daněla, je to jak když jde lesem koza. Loni jsem její normálně zbarvené danče ulovil 22.11., letos opět normálně zbarvené 28.11. na stejném místě.
Střílel jsem danče v chůzi, v borovém lese, v úzké mezeře mezi stromy, rána mi utekla dozadu, takže typická rána na měkko, zasažena střeva a trávník. Střela PTS ( už moje poslední v rámci testů ). A projevily se všechny nevýhody malé ráže. Slyšel jsem úhoz kule, velmi slabě ( bylo to v lese, takže div, že jsem vůbec něco slyšel ), a postřehl velmi nepatrné značení, a danče poměrně v klidu odběhlo s danělou. Pro méně zkušeného lovce ( neslyší úhoz kule a nepostřehne značení zvěře ) typická chybená rána. Navíc, na nástřelu zhola nic, žádná stříž, kapička barvy, nic. Na ochozu, po kterém danče odešlo také nic. Takže bylo nutné vzít psa, jagteriérka suverénně vyrazila po stopě, po cca 150. metrech danče zvedla, asi 50 m hlasitě štvala, pak už asi nemohlo, takže ho stavěla a hlásila na místě. Okamžitě jsem po padesátimetrovém běhu na cca 100m dostřelil danče na krk, přitom mi ještě selhal náboj, takže pěkně adrenalinový zážitek. Pak si pořiďte 243W.
Ale vážně - laborace SB se střelou PTS je jak už jsem psal hodně pomalá, přesto značení téměř žádné, danče prostřeleno jak celopláštěm i přes velmi měkou střelu. Nebýt psa, neměl bych šanci.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to figi:budiz ti ke cti poctivost pri dosledu,nebudu rypat a jsem rad ze i tuto zkusenost das na sklo.toto se stane i s vetsi razi i kdyz treba 308 by asi zaridila vice indicii pro dosled. ....a jsme opet u toho ze 243 je vhodna k lovu ale chce to zkuseneho a zodpovedneho lovce (a strelce) a selhani munice od SB? ... myslim ze nic neobvykleho :wink:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od kabát »

Přidávám se k nekonečnému tématu o vhodné řáži zbraně.
Za 20 let praxe v myslivosti jsem vyzkoušel 5,6 x 52 R, 7 x 57 R, 308 W ,7 x 65 R. Přikláním se k názoru, že ideální kalibr neexistuje.
Po několika letech pročítání fora , čerpání ze zkušeností jiných lovců a následnému obíhání puškařů mi přibyla domů vytoužená zbraň,která zhruba odpovídá tomuto popisu. Malá vs. velká, obě podobné rychlosti. Do kulové kozlice jsem si nechal nakombinovat 6,5 kterou používám 13 let a 9,3.
Tu jen kdyby náhodou a na ty větší kusy. I když mám informace ,že i na srnčí se s tím dá vystřelit.
Tím jsem vyřešil problém, kterou flintu si do lesa vzít, když vyrážím odpoledne a šoulám na vzdálenou kazatelnu, kde pak vydržím za příznivých podmínek sedět dlouho do noci.
Mělo by to sloužit především na čekanou a to zejména na černou zvěř.
První zkušenost mám z naháňky.
Podařily se mi 2 selata, cca 20 kg každé. Po 6,5 tradičně v ohni po komorové ráně. Po 9,3 sele odběhlo ještě asi 10 metrů z kopce. Na nástřelu spousta plicní barvy a dobré barvení po stopě. Kupodivu po tomto kalibru výstřel jako palec
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od TT33 »

To kabát, určitě to je zajímavá kombinace, problém u těchto zbraní je soustřel obou hlavní, mě osobně by se líbilo trojče v kombinaci .22 Hornet/.30 R Blaser/20-76, ale můj zájem končí u pořizovací ceny, proto se spokojím s kulobrokem + velkou a malou kulovnicí.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od kabát »

Soustřel obou hlavní po střelbě na 2 x 50 m. a 2 x 100 m. vleže s oporou a optikou - 3,5 cm.

Když jsem to zkoušel, musel jsem se štípnout jestli se neprobudím.

Optika je nastřelena na 6,5 co se děje dál s 9,3 jsem nezkoumal, nepředpokládám střelbu 9,3 x 74 R na větší vzdálenost.
Z obou hlavní střílím NORMA ORYX, sériové náboje.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

nimrod nimrod píše: TO Bwannahunter: Weatherby magnum opravdu na big5 nefunguje? Ani jeho nejsilnější ráže? co 378, 416, 460Weatherby? Jak je to s nimi mimo big5?
Omlouvám se za odmlku, byl jsem chvíli v čudu. No, tvrdit, že Weatherby "nefunguje" bych si netroufal, to by bylo přesně to zjednodušení, proti kterému se sám bouřím. Faktem je, že si tyhle ráže moc dobré renomé v Africe a pro lov velké zvěře neudělaly. Důvody tady byly už zmíněny - rychlá expanze, povrchová masivní zranění, ale bez potřebné penetrace atd. obtížné dosledy a tedy úrazy apod. Samozřejmě najdeš řadu lidí, kteří si je budou pochvalovat a doporučovat je. Mám známého, který s nadšením loví s 300 Weatherby magnum.... To máš jako s 458 WinMag. Ta má své skalní zastánce a skalní odpůrce, málokomu je fuk. Já patřím mezi odpůrce - krítká hilzna, moc prachu, nespolehlivé prohoření atd. a volím 458 Lott a 505 Gibbs, ani proti pánům Rigbymu a Jeffreymu nic nemám :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rorm
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 06.1.2010, 8:59

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rorm »

Zdravím všechny diskutující..,
rád bych znal Váš názor na tuto úvahu.S myslivostí začínám,praktické zkušenosti s lovem nemám žádné,jen teorie..
Vlastním malorážku :D a ZKK600 r.7 x 64. Moje úvaha je,že pokud budu lovit vitální zvěř uplatním ráži 7 x 64,ovšem na šoulačku a žebřík při lovu lišky a srnčího (možná lončák?)-což bude převládat, chci pořídit kratší zbraň s menší ráží a to 223.Rem nebo 243Win .
Je mi jasné,že ráže není samospásná,a že záleží i na střele samotné.
Předem dík za názory...
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

7x64 je dobra volba na vse v CR.
Moje úvaha je,že pokud budu lovit vitální zvěř uplatním ráži 7 x 64,ovšem na šoulačku a žebřík při lovu lišky a srnčího (možná lončák?)-což bude převládat, chci pořídit kratší zbraň s menší ráží a to 223.Rem nebo 243Win.
Takze s 223 Rem se na prase muzes jen divat (pokud nemas spec zbran a strelivo)
Mala rychla raze na soulani neni ideal, na posedu mas pevnou pozici pri strelbe, pri soulani vetsinou ne, dale problemy s travou a jinymi prekazkami, takze na soulani radeji hrubsi kalibr v lehke zbrani . Co se poskozeni tyce, tak 7x64 udela na srncim asi stejnou paseku jako 243 W. Vyzkousej 2-3 roky 7x64 a pak uvidis. Osobne kdybych mel znovu schanet flinty tak bych koupil varminta v necem mezi 243W -308W a kratkou opakovacku v necem jako 8x57 , 9,3x62 nebo 338 federal
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

S tou citlivostí na překážky je možná pohled myslivecké veřejnosti poněkud zkreslený. Uhne vše, jde jen o to jak moc.
A mnohokrát už jsem slyšel - " mám osmu, můžu střílet třeba přes houští ". To je opravdu jen mýtus.
Rychlost střely je prakticky nevýznamná, respektive má význam jen z hlediska destrukce střely při nárazu na velmi hmotnou překážku, která je pevnější, než střela.
Rozhodující je poměr mezi hmotností střely a hmotností překážky. Takže je rozdíl, když trefím stéblo trávy střelou 3,6 g z 223 rem. a střelou 11,7 g z 308W. Odchýlení střely od její dráhy je v tomto případě cca 3-4 x větší u ráže 223. Viděl jsem nějaké testy a 308W uhnula metr za cílem asi 5 cm a 223 asi 15 cm. Na stéble trávy. Osobní zkušenosti mám právě s ráží 7x64, střelba přes bodláčí na srnče, zásah cca 20 cm mimo záměrný bod.
Existuje samozřejmě spousta situací, ke kterým může při střelbě přes překážky dojít, např to, jak je překážka zasažena.
Velmi důležité je ale to, jak daleko za překážkou zvěř je, pokud je to 1-2 m, neváhám střílet i s 223, pokud je to dál, nestřílím ani s 8x57 JS. Protože jinak je to docela vědomý pokus o mrzačení zvěře. ( Ve výše uvedeném příkladu a vzdálenosti zvěře 10m za překážkou je odchylka 50 cm s ráží 308W )
Vím, že se najde spousta odpůrců, a začnou sypat historky o tom, přes jak husté houští zvěř ulovili, ale znovu opakuji, že i s rážemi typu 9,3x 62 a většími je to nezodpovědný hazard při střelbě na zvěř, která je od překážky vzdálena více, než cca 2- 3 m.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od roedear »

figi píše:S tou citlivostí na překážky je možná pohled myslivecké veřejnosti poněkud zkreslený. Uhne vše, jde jen o to jak moc. ......
Nejenomže uhne, ale může dojít k destrukci střely už před kusem - znám to ze zkušenosti, kdy kolega střílel na divočáka s 300 WM, který stál v pasece a měl plece částečně kryty smrčkem. Prase dohledáno až na druhý den - na vstřelu byly otvory dva, jeden kus olova neprošel.

Na srnčí to ale občas s 30-06, 11,7 g na krátkou vzdálenost risknu - při lovu šouláním na cestách v lese s podrostem se tomu někdy nejde vyhnout.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

roedear píše:
figi píše:S tou citlivostí na překážky je možná pohled myslivecké veřejnosti poněkud zkreslený. Uhne vše, jde jen o to jak moc. ......
Jasne ze uhne vse, chtel jsem spise rici, ze vetsi prumer toho vic snese a dyztak podrzi (vetsi energie, vetsi prumer vstrelu atd.). Ne bezduvodne se nedelaji zbrane na nahanky v razi 22-250 :D . Pak tu jeste chybi argument ze 22 proletne spise bez kontaktu s prekazkou nez 9,3mm, protoze se protahne :D :D :D :D :D Schvalne si budu muset vzit na strelnici nekolik flint a udelat test pres rakosovou rohoz. Docela jsem zvedavej jak to dopadne.
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

no asi takhle,figi to popsal dost polopaticky a je pravda ze vedome strilet pres prekazku je magorina.mimoradne s figim souhlasim a jen dodam ze nejen ze uhne ale take straci stabilitu coz je vec mozna dulezitejsi nez jestli uhne o 5 nebo 10 cm,dalsi vec je deformace strely pri kontaktu s cimkoliv za letu.vkladal jsem na forum video od vyrobce hyperrychlostnich kamer kde presentuje sve vyrobky prave na zaberech leticich potazmo dopadajicich strel a je tam i videt jak kontakt za letu s kapalinou tak i pri prustrelu napriklad skla .... doporucuju znovu shlednout a zamerit se na to .....je to dosti zajimave .... :wink:
vkladam tedy jeste jednou:
http://www.youtube.com/watch?v=LKR4atl8h-I
Odpovědět