Renovace a údržba pažby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Renovace a údržba pažby

Příspěvek od Mosin »

Dostal jsem se do diskuze o politurách a různých úpravách pa?eb a zbraní. Zajímalo by mě jak to děláte, tedy pokud to umíte, protože jsem se to učil od známého a chtěl bych více zkušeností atd.
takže recepis známého:
- Rozpustit ?elak v daném poměru.
- Mechanicky upravit pažbu (nůž, šmirgl atd)
- Očistit dřevo od zbytků po mech. čištění
- Natřít sádlem (tento bod jest pro mě velice záhadný, ale prý pak ?elak lépe chytá)
- Naná?et ?elak pomocí takového pol?tářku
- Nakonec rozle?tit rozředěnějším ?elakem
- Po vytvrzení natřít olejem (on používá konkor já říkám, že to není vhodné, takže dle mě balistol, případně olej přímo na dřevo)

Pokud můžete podělte se.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pon 14.8.2017, 22:08, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Typo nadpisu
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

polituram nerozumim :oops:

jak uz zde psal edelweis neni nad lneny olej
Naposledy upravil(a) vhool dne pát 02.2.2007, 21:33, celkem upraveno 1 x.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tk?e abych to trošku rozepsal. Myslel jsem to takto, napsal jsem to jen velice zhruba, abych alespoň započal diskuzi. Celý postup mně byl vysvětlen asi takto.
Starý lak (pokud byla pažba lakovaná) se mechanicky odstraní například nožem. Následuje brou?ení smirkem o různých jemnostech. Toto brou?ení narozdíl od tebou popisované probíhá za sucha od nejhrub?ího po nějjemnější. Mezi jednotlivými fázemi dojde k očištění povrchu. Tím jsem myslel setření brusných odpadů třebas hardou. Aby nedocházelo k vzniku těch chlupů dělá se to tak, že při jemném brou?ení (respektive po něm) dojde k ,,omytí"pažby houbičkou s horkou vodou. Né přímo vodou, ale jen vlhkou houbou. Tím dojde k postavení chlupů, které se opět vybrousí a pořád dokola, dokud tam žádné nejsou. Následně může dojít k tomu moření nelihovým mořidlem. Případné opět břebrou?ení (le?tění) jemným smirkem. Dále dojde k namazání tím sádlem. Asi bude nejlepší ten lněný olej, ale popisuji jak to bylo mně řečeno. Následuje naná?ení ?elaku. Ten nevtepávám, ale velice rychle bez zastavení přejedu přes dřevo tím přípravkem nevlhčeným v roztoku ?elaku. Další vrstvy se dávají až po vytvrzení (cca druhý den). No a nakonec dojde k tomu le?tění. Dle požadovaného lesku se le?tí buď jen lihem, nebo hodně rozředěným ?elakem.

Tento postup mi byl prezentován. Proto jsem to tu zavedl, abych se zeptal jak to děláte vy ostatní, abych ten postup zdokonalil. S největší pravděpodobností místo sádla tedy bude ten lněný olej.
Ni o té pemze jsem neslyšel. Ono tím tedy dojde k zvíraznění kresby dřeva? OK jelikož jsem teprve ve fázy schraňování potřebného náčiní, tak se tá?i, co by bylo nejlepší. Kdybys to mohl trošku více rozepsat, například ředění pemzy s lihem atd. byl bych velice rád. není - li to tedy výrobní tajmeství :wink:

K těmto pažbá se dostávám proto, že mě zbraně baví a chci je černit (kovy jsou prostě moje). No a ten kdo chce černit, ten chce i dřevo. takže ono to se sebou souvisí.

A černí? taky? Mohl byhc se zeptat na tvé lázně? (nátěry) Kdybys to mohl rozvést. Případně SZ
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

primlouval bych se za to ze pokud nejde o vyrobni tajemstvi tak to popisovat verejne.toto tema se rozviji velmi zajimavym smerem a myslim,ze nejen ja ale i ostatni se radi priuci :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To se taky teda přimlouvám.Taky mě čeká malorážka je ?lutá chci jí mít hnědou.Rád bych si to nějak udělal sám :oops: .Jenom bych prosil psát jak se ty nátěry a propiety jmenují.Pro laika je to fu?ka. :cry:
Tak nám to výrobní tajemství prozraď.My ti do k?eftu nepolezem :shock: :D
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Nevím jak to vypadá ted ale ve Zbrojovce Brno to dělali běžně .jelikož sou zbraně v konkurzu tak nevím jak to dopadlo i když tam černily zbraně i další věci.Sám sem tam nosil kolegum zbraně ,vždy byla spokojenost s jejich prací.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

spíše bych zde probral ty pažby.
To černění bych probral jen jako technologický postup, ale ne složení lázní či tak něco.
Nejde tu o k?eft. Ale skutečně se ti to nevyplatí to shánět aby sis to udělal sám.
Naposledy upravil(a) Mosin dne sob 03.2.2007, 13:57, celkem upraveno 1 x.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové to jste mě špatně pochopili.Já myslel pažbu u té malorážky :D :x
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

no tak vzhledem k tomu, že se to prodává po velkých pixlých, tak se to asi kvůli jedné malorážce nevyplatí. Já to chci dělat jen proto, že mě to byví a líbí se mi to, že ze starého verglu učiní? poměrně nouvou flintičku. Ale je to docela náročné, obvzlá?tě časové. Zatím se pokou?ím najít nejvhodnější látky k tomu určené. na ty pažby jsem přemýšlel:
?elak indický CITRON 46 (s voskem), pevný od firmy CLOU Bohemia (doufám, že nebude vadit zvěřejnění výrobce, není to bráno jako reklama, jen pro určení ?elaku).
Dále také nějaké mořidlo, které jsem ještě nevybral.
Co ty na to Edelweiss? Co mi doporučí?? Asi bych si vybral ?upinkový a naředím si jej sám, to mi nevadí, jsem na takové věci zvyklý.
Nebo jaký ?elak a mořidlo bys doporučil ty (respektive co používá?)?
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Pár let sem dělal v té Zbrojovce a když si vzpomenu že za 200kč mi černily hlavně .By mě i zajímalo kolik je taxa ted za černění hlavní.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Já vím že to dávali do nějaké kyselé lázně aby to starý černění zmizelo a pak to znovu pomocí nějaká chemické reakce v lázni získalo tu správnou černou barvu. :)Na drobnější opravy je řada spreju například Black line ,ale na ty větší bych raději volil to celý znovu načernit ,po zkušenostech od svých kolegu vím že ty spreje nejsou nic moc ,nevydrží to moc dlouho.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Chtěl jsem se zeptat, kde se dá sehnat ten zmiňovaný lněný olej. Jediné, co jsem na netu sehnal byly tabletky na hubnutí a jako doplněk stravy, což asi nebude ono :lol: Tak kdyby jste mně mohli dát nějaký kontakt.

To Edelweiss:
Jaký ten ?elak používá?? Myslel jsem, že by mohl být dobrý citrón s voskem. Jednak není ani tak drahý a tam barva by nemusela taky být špatná.

Jo a kde se dá sehnat ta pemza. O té teda nic moc nevím. Ale pokud to zvírazní leta, tak by to mohlo být dobré.

Dík za odpovědi. M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

lneny olej koupis v kazde lepsi drogerii
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO Edelweiss
No asi se tě ještě dost naotravuju :oops: Má dotaz k té pemze. Vezme? tedy pemzu a tu nasype? do lihu, aby se s tím dalo jako natírat. A teď se to jednodu?e potírá pomocí například toho chomáčku na ?elak? A nějak se na to tlačí, nebo se to jen tak potře nebo prostě jak. Jinak to budu asi všechno odebírat odsuto. zde je link na tu pemzu, ale z těchto stránek to budu brat:
http://www.clou.cz/barvy-na-drevo/pomocne-pr/pemza.html
kdyžtak pak to ještě prokonzultuju co budu objednávat. ještě jednou dík. M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

ještě bych se zmínil o speciálních přípravcích , jako jsou například přípravky na obnovu černění - Comet či Birchwood super blue, existují i přípravky na černění mědi a mosazi, a dokonce přípravky na černění miřidel bez ohně. Dále existují přípravky na opravu a údr?bu politur a dřevěných částí, jako například řada Schaftwax. Dále existují speciální tuky na mazání střel a ucpávek, např. Lube 103, Ox-Yoke Wonder Lube, či Grunes-fett, a tato alchymie jde tak daleko, že jsou rozliženy i pro různé typy střel, např. Grunes fett minnie nebo maxiball. Pro sportovní střelbu stačí i Indulona, jelení lůj, nebo tuk na vodní čerpadla. Pro delší nožení nabité zbraně (které je zakázáno) musí být ale zvoleno mazadlo, které netáhne vodu - ne tedy Indulona (glycerin), ani lůj se sádlem, o kterém se někdy píše.
Odpovědět