Renovace a údržba pažby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Politura je moc zajímavé téma - asi proto, že se týká tradičních postupů, u kterých většinou není nikde "vědecky" zdokumentované, proč ty které postupy jednou fungujou a pak zas jinde ne nebo ne tak pěkně.

Možná bude u?itečné říct, že ?elak není jediná látka, která umí udělat ten krásný průhledný, tvrdý, trochu pru?ný a sametově lesklý povrch na dřevu, jsou i třeba olejové politury (tím nemyslím olejem napu?těný a vyle?těný povrch ale skutečnou polituru), jedna z nejlepších co znám je tenhle CCL Gunstock Oil Finishing Kit (bohužel výrobce snad ani nemá vlastní web)

http://www.targetsports.co.uk/images/cc ... ingkit.jpg
http://www.targetsports.co.uk/index.php ... c118f1c578

K přípravě dřeva se mi vyplatilo pořídit si kvalitní smirky už tak od 100vky - všechny popořadě až alespoň do 600, lepší i jemnější, jemný smirek má tendenci kopírovat povrch a špatně se s ním opravují všeljaké ty "potlučeniny" a rýhy by? jemné od "stovky" je potřeba brousit 150, 200 ...
Pokud nejsou vlákna dřeva v poškození "přeražená" narovnají se někdy ?ehlením přes mokrý hadr -tím se i "vztyčí chlupy"

Hodně restaurátorů taky smývá starou polituru slabým NaOH se saponátem

Při polírování ?elakem (pokud jsem pochytil) se naná?í nejdřív takzvaný "grunt" cca 3 vrstvy - olej dospod a při každém namočení tamponu kapka oleje dovnitř tamponu, olej usnadňuje polírování - tampon líp klou?e; na tampon nabrat - přilepit úplně nejjemnější pemzový prážek (pemza je sklo - dobru?uje povrch a spolu s jemnými pilinami a obrou?eným gruntem uzavírá póry dřeva).
Při fini?i pak žádná pemza ani olej - naopak lihem v ?elaku se olej z politury "vytahuje" (olej totiž polituru "zakaluje") a tady už hrozí tzv. utr?ení politury - málo namočený nebo zaschlý tampon v daném místě zdevastuje povrch - není průhledný - přebrousit 600 a znovu. Hotová ?elaková politura musí zrát v suchu nejméně dva týdny (pak tepvr může přijít nahoru nějaký ochranný olej, vosk ...).

Olejová anglická politura CCL se skládá ze tří lahví (lahviček) - čistícího roztoku (směs rozpou?tědel s převahou terpentinu + super jemná pemza), tzv "červeného anglického oleje" - čert ví? a tvrdidla k oleji, výhodou je její výborná odolnost proti počasí - návod je u sady, je dost dlouhý :? olej má schopnost pomalu během několika dnů "polymerovat", s tvrdidlem rychleji.

když jsem trochu "tvaroval" to prkno, kterému se u I?18 říká pažba, bylo mi líto CCL politury, zkusil jsem alespoň na grunt ferme? ("vařený" lněný olej) a tzv. sikativ pro umělecké olejové barvy - je to zpravidla mýdlo těžkého kovu (olovo, kobalt, mangan), a slouží k tomu, aby "mistrům barvy nestékaly". Do hodiny od Použití úplně ztvrdnul i tampon :) - musel jsem dělat jen super jemné vrstvy - ale fungovalo to (nahoru ale stejně přišla vrstva až dvě CCL)

Úplně zvlá?ní kapitolou je, jak se starat při polírování o rybiny, puncování nebo jiná zdrsnění úchopových částí pažby (ani tudy nesmí pronikat voda do pažby ale ani nesmí rybina klouzat).

Chce to spíš něco přečíst, vyzkoušet a teprve pak diskutovat konkrétní problémy, celý postup je myslím pro fórum hrozně dlouhý. Pro polírování ?elakem se dost návodů najde v učebnicích a skriptech pro muzejníky a restaurátory nebo knížkách stylu "Restaurujeme staro?itný nábytek". Trénovat a zkoušet se dá ideálně třeba na kulatých ?títcích pod zbraně divočáků :lol:
Martin
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jo tak to co tu Wetdog4 zmínil ohledně toho ?elaku jsem znal. až teda na to využití tém pemzy. A to je jeden z důvodů, proč jsem tuto diskuzi rozjel, abych mnou znalý postup zdokonalil a vylep?il. Přece jen byly některé věci, se kterými jsem zrovna nesouhlasil (konkor atd), na kterých jsme se nakonec shodli. Díky za osvětlení.

Jestli jsem to teda s tou pemzou pochopil, s tou se to tedy dole?tí a následně se ta pemza z povrchu odstraní.Vím, že se již ptám na něco podobného již poněkolikáté, ale opravdu pemza v postupu, který jsem se učil nebyla a tak bych to nerad doku...l. A ještě jednou dík. Obvzlá?tě za to, že již konečně vím, že polytura není jen ?elak, ale je jí více druhů.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Special4Mosin Pemza - velmi, velmi jemně mletá (nejlíp z prodejny uměleckých potřeb i laboratorní mlýnky totiž docela ku..í) při vypracování prvních vrstev politury - tzv. gruntu - jemně dobru?uje povrch a obrou?ený materiál spolu s pemzou uzavírá póry dřeva (u ořechu dost velké). Grunt musí !! póry uzavřít, pak teprv nastupuje jemné polírování - bez pemzy a u ?elaku i bez oleje.

Úkolem politury na pažbě není jen zkrážlovat ale i uzavřít pažbu proti pronikání vody ... (s otevřenými póry by politura na pažbě moc dlouho nevydržela).

Hodně zdaru
Martin
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tak už je to hotové. Jen to nechávám vytvrdnout. jelikož se pouštím do dalšího a v celku mě to baví, chtěl jsem se zeptat. Co si myslíte o Použití na ten ?elak malé modelářské stříkací pistole? Bude to držet? Docílilo by se tím ohodně kompaktnější vrstvy (ne, že by tato nebyla, ale přeci o proti nátěru je to lepší) a bylo by to Možná i snadnější (záhyby atd). máš s tím zkušenost? Popřípadě nevíte, jak to dělaj velcí profíci, případně ve zbrojovkách atd?? Jen mě to tak trochu napadlo. Hlavně jestli to bude stejně kvalitně držet a jestli je to technicky možné, přece jen je to dosti lepkavé a rychle schnoucí. Mám známého, který dělá s modelama, tak bych s ním pak prodiskutoval co a jak. Ale jde mi o ten ?elak,jestli je možné jej naná?et stříkáním. Nemuselo by to být špatné. Možná teda, alespoň si myslím
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Se stříkáním ?elaku nemám žádnou zkušenost, moje představa o polírování vždycky byla, že vrstva má být naopak tenká a toho se dociluje tou dřinou :D - rozle??ováním vrstviček o tlou??ce mikrometrů - jedna na druhou.

Pravda pro Použití do de?tě a nepohody to u mě osobně namísto ?elaku dávno vyhrály olejové politury (viz výše nebo několik receptů třeba v Bro?ově Receptáři chemicko technickém), ty jsou z 95% ve dřevě a 5% na povrchu tvoří téměř neviditelnou mírně sametově lesklou vrstvu :? - ale krásy ?elaku většinou nedosahují

V továrnách myslím dnes řádí polyuretany a pod. chytré látky - vyjma nějakých Custom dílen, ale Možná se pletu - víc vždycky zkoumám to ?elezo :lol:
Martin
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od johnyc77 »

Zdravím, chtěl bych si udělat něco s pažbou 550 FS.. Dočetl jsem se, že bych měl použít nelihové mořidlo - je vhodný lignur? http://www.druchema.cz/cz/katalog/hobby ... a-40g.html a nebo zkusit tohle - http://www.druchema.cz/cz/katalog/hobby ... 000ml.html ?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od pufr »

Vypadá to, že žádná zkušenost s tímhle konkrétním výrobkem. Na ten vosk ti už půjde hůř politura (i olejová) - asi i v té fázi, kde zasychajícím "šmorajzem" z jemné pemzy, odbroušeného dřevěného prachu a politury uzavíráš póry dřeva - činíš ho tak "klimaticky odolným". Ale možná se s ním dá taky vytvořit dobrý povrch a namořit současně, potřeba na něčem vyzkoušet :?
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od kojot »

Já požívám tohle v kombinaci s lihovým mořidlem:
http://www.osmocolor.eu/tvrdy-voskovy-o ... 310-2.html
Vytvoří to velmi pěkný, sametově polomatný pružný povrch. Výsledek bude k vidění za nedlouho (jen co to poskládám).
Kdo netermí s námi, termí proti nám
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od johnyc77 »

Kojot - Používáš i tu pemzu? Já zatím ˇzešmirgloval" lak, dal zbrousit lícnici a zjemnit pažbu.. Čekám až to bude hotové a pak nevím jak pořádně začít.. :lol: Určitě tu pažbu otřít od prachu, namořit mořidlem (lihovým) a nakonec ten osmokolor? Čím a jak ho nanášíš? Díky za info
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od Nik.308 »

No nevím, jestli si bude lihové mořidlo rozumět s osmem. Osmocolor vyrábí své produkty z vosků nebo na bázi lněných olejů. Jinak na zažehlení vosku jsou speciální pady, ale na tak malou plochu jako ja pažba bohatě vystačí houbička na nádobí.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od kojot »

Pemzu nepoužívám, prozatím. Začnu smirkem 200 a končím zrnitostí 600. Dobře ručně vybrousit pažbu není rozhodně na hodinku. Lihové mořidlo bych nějak neřešil, protože se líh po aplikaci odpaří. Osmo je po vpití 2 vrstev třeba nanášet stejně jako polituru. Houbička se mi moc neosvědčila, protože má poměrně velké póry. Dělám to bavlněným hadříkem upraveným do tvaru tamponu. Každý den nanesu jednu vrstvu, rozleštím, pokouřím a jdu od toho. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od johnyc77 »

Máš to hotové už? Nemáš nějaké foto, jak to vypadá?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od kojot »

Kdo netermí s námi, termí proti nám
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od johnyc77 »

vypadá to dobře, pujdu do toho taky..
Čím to leštíš?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Polytura a brynýr aneb jak zkrážlit zbraň

Příspěvek od kojot »

Práce je obdobná, jako se šelakem. Nanáším to tamponem z měkké látky (nesmí pouštět nitě!!). Udělám dvě rovnoměrné napouštěcí vrstvy, přičemž každou nechám cca 24 hod. Následně nanesu každý den hadříkem jemnou vrstvičku, kterou rozleštím a nechám zatvrdnout. To je de facto to leštění. Pokud si to nepotrháš a jinak neponičíš, je to hraní přibližně na týden do takového výsledku. Škoda, že nemám fotky pistolovky, jak byla černá po čtyřicetiletém natírání Konkorem a olejem na šicí stroje. :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět