Renovace a údržba pažby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Dobrá tedy. Zkusím to napustit Teakovým olejem. Pak sem hodím fotky, jak to nakonec dopadlo. Doufám že to nebude horší než původní stav.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Tak dneska jsem to dodělal. Pažbu jsem přebrousil a hnedka ji napusti Teakovým olejem. I předto že jsem ji nemořil tak pažba je tmavší. Po čtyřech nátěrech a násldovném proschnutí jsem ji zlehka přeleštil. Na to, že jsem to dělal poprvé, tak jsem s výsledkem spokojen. Chlapi, kteří tomu rozumíte,co vy na to?
http://kubajs001.rajce.idnes.cz/pazba
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od pufr »

Celkem pěkné.
Za pár dnů se podívej lupou na místa, kde vystupují póry, ty má ořešák celkem velké a pro dobrou "klimatickou" odolnost by měly být povrchovou úpravou uzavřené - vyplněné.
Pufr
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od johnyc77 »

Ten teakový olej vypadá slušně.. Každopádně teď po poslední "lesní naháňce" začnu dělat nový povrch i na svém MP 153, protože původní povrch je jaksi pryč.. :lol: Olej dám místo fermeže a na to šelak.. Uvidíme
Kubajs a jak jsi sundal ten původní povrch v místech rybin? Dík za tip..
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Leon »

fén a škrabku i jemným kartáčkem zničíš rybinu
CZ 550 american 308win.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od johnyc77 »

Leone, dělal jsem to na 550 a když jsem brousil pažbu smirklem, tak ta rybina dostala pořádně na prd...l. Je tak jemná, že to ani necítím v ruce, potřeboval bych něco na znovuobnovení.. :roll: Vím, že pažbaři ty rybiny dělají s takovým zajímavým nástrojem, ale ten se dá jen těžko sehnat..
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Leon »

já jsem si tenkrát udělal z drátu na kolo jenom takovou jehlu a pomalu to bral fenem a čistil
CZ 550 american 308win.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Z rybin jsem to nijak neodstraňoval, a při broušení jsem si dával velký pozor abych tam nezajel šmirglem. Jinak na ZHčku jsem si rybiny zlehka projel nožovým pilníčkem.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím zda tento odkaz zde již není, ale pro jistotu návod s knife.cz :

http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=874

Kolega si vyrobil nástroj na obnovu rybin s závitníku.
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od SamanFalco »

Z odkazu výše jsem narazil i na todle.. http://www.scmsysteminc.com/engraving.php docela drahý systémek, ale zase se s tím dá asi udělat cokoliv...ruční frézka, jesli to dobře chápu tak na stlačený vzduch s 400 000 PRM...dřevo, ocel, sklo...
Jinak existuje i nějaká nelesklá úprava-renovace pažby? Docela mě ty odleskly celobažby štvou...takže nějaký postup, při kterým zůstane pěkná, výrazná kresba dřeva, ale nebude se lesknout jak zrcadlo? Nebo je skloubení těchto dvou požadavků nemožné... Na prozrazení stačí odlesky hlavňe a skla optiky...tak z poloviny by mi to vyřešilo problém u celopažby :wink: .
Naposledy upravil(a) SamanFalco dne pon 14.1.2013, 10:31, celkem upraveno 1 x.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od fesoj »

Mně osobně se moc líbí, a kdybych si nechával dělat pažbu na zakázku, tak bych asi chtěl tu rybinu hodnou původního názvu, tj. ve tvaru šupin, jenže to bude asi dost drahá záležitost. Ale na nějakou repre flintu... /to se mi to kecá, když mám pažbu plasťáka, ale snění povoleno/ :D
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od kojot »

Šupinková řezba je pěkná. Vyjde přibližně na 500,- Kč za jednu rybinu, čili 2000 - 2500,- za zbraň. Fesoji, na plastové pažbě by to snad šlo udělat pájkou :lol: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od fesoj »

Vynikající nápad ! A stejným nástrojem by zřejmě nebyl problém na té plastové pažbě ztvárnit nějaký ten lovecký výjev, možná, že by to bylo i míň pracné, než rýt dlátem do dřeva :lol: :lol: :lol: :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Boci1 »

SamanFalco píše:takže nějaký postup, při kterým zůstane pěkná, výrazná kresba dřeva, ale nebude se lesknout jak zrcadlo?
No,v podstatě se to vylučuje a vše ostatní je kompromis.Pokuď ta pažba nemá opravdu hezkou kresbu,tak bych to udělal do matu.Takovej ten saténovej mat,což mě se líbí moc.Já každou svoji pažbu začínal s jasným záměrm,saténovej mat.Bohužel nikdy to nedopadlo.Prostě jak začnu šmirglovat,tak nedokážu přestat a jako blb končím na hrubosti 1000 :lol: .Pro ilustraci takhle vypadala pažba po nákupu,spodní obrázek, záměrem satén mat,a pak po 3dnech,horní obrázek.Čím to bylo původně udělaný nevím,ale šlo to dolů lihem.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od fesoj »

Samozřejmě záleží na vkusu každého soudruha - ale mně osobně se ta původní úprava líbí na pohled mnohem víc.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět