Renovace a údržba pažby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Zvědavec »

napuštění dřeva olejem obecně zvýrazní kresbu dřeva, dodá matový lesk a podle použitého oleje mírně dotónuje odstín dřeva. Zesvětlení dřeva se nemusíš bát. Já používal jen teakový olej, protože jsem neměl potřebu zkoušet nějaký další. Vyhovoval mi ve všem. Počtem vrstev-nátěrů se dá dotónovat požadovaná hloubka odstínu. Olejování je ale jen povrchovo-hloubková úprava, takže jestli máš bukovou pažbu s nevýraznou kresbou dřeva, tak to samotné olejování nezachrání. Konkrétně buk přijímá mořidla i olej dost neochotně. I u ořechu se vyplatí ten olej ohřát a aplikovat jej teplý (netřeba si pálit prsty - stačí to ohřát na radiátoru - pokud možno teplém :-) ). Každopádně s tou hloubkou napuštění nepospíchej a pořádně zatírej flanelovým hadříkem každou vrstvu, aby ses vyvaroval flekům a jiným stínováním než od přirozené kresby dřeva. Některé dřevo saje špatně a ani nahřítí není spásonosné. Pár vrstev a vtírání ale pomůže.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od hofi »

Mám prosbu,pokouším se zrenovovat dřevo na zbraních (škrábance,rýhy.otlučenej lak atd...)jako první jsem vzal ruskou jednušku kdyby to náhodou nedopadlo podle mích přectav tak to nebude aspon tak bolet :D ,lak byl oprejskanej holt pracovní flinta...takže jsem lak zbrousil smirkem hrubost myslím P120 a za hodinku bylo hotova :D ,tetka se rozmýšlím jestli znovu lakovat nebo použít lněný olej,nevím přesně co je to za dřevo (pokusím se zjistit) ale nezdá se mi moc tvrdé nehtem do něj udělám rýhu :? a bojím se kdyš to napustím olejem že jakékoli klepnutí bude vidět a budu muset furt brousit a přetírat,kděšto kdyby byla nalakovaná schytá to jen lak a ten po nákým čase zase opravím neměli by jste nákej tip na lak,nebo neco podobnýho?
Dík za radu
Bonanza
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pát 23.11.2007, 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Bonanza »

Hrubost 120 je příliš velká, já jsem vždy začínal na zhruba této, pak 180 - 200, pak 400 a končil jsem na hrubosti 600, poté barvení lihovým mořidlem a nakonec šelak. Výsledk byl vždy velmi dobrý.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Zvědavec »

Rusové používali na levné zbraně břízu, která tvrdostí vážně zrovna nezáří. Povrchová úprava pak zůstane jen povrchovou úpravou. I když bys použil tvrdý silnovrstvý lodní lak, tak měkké dřevo bude pořád náchylné k otlakům. Pokud to nechceš zrovna laminovat a dřevo úplně schovat, tak bych se klonil právě k tomu olejování. Tam opravíš i lokální defekty. U lakování musíš strhnout celý povrch. Lak prostě nenavážeš tak, aby to splynulo v jednu vrstvu. Po jednom, tebou popsaném broušení, bych ještě vlhkou houbičkou celou pažbu přetřel proti a přes vlákna. Musíš vyhladit do hladka, aby dřevo nebylo "chlupaté". Bříza (nebo buk - nic jiného bych od Rusa nečekal) je sice měkká (narozdíl od buku), ale nemá výrazné vlákno a jde dohladit dobře. Já bych ale pažbu ani nic, co je vystaveno povětrnostním vlivům a střídáním vlhkosti a teplot, nelakoval. Pokud je ale pažba z hnusného dřeva, tak olej sám nic nespasí. Ten jen podtrhuje kresbu dřeva. Konkrétně buk má kresbu naprosto nevýraznou a není co zvýrazňovat, díky jeho tvrdosti i špatně nasáká olejem a je lepší nahřívat a opakovat vícekrát než jiné dřevo. Bříza přijímá relativně dobře, ale kresbou většinou taky nikoho nenadchne. Rukojeti finských nožů jsou sice většinou také bříza a je čím se kochat, ale tam se jedná o kořenové části a jiný druh břízy.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od hofi »

Díky za rady,tak na konec předpažbí je buk pažba byla taky ale tátoj tenkrát někde praskla,takže je tam jiná a je to bříza.
Pažba je proti předpažbý tmavší a kresby nejsou opravdu moc výrazné,ta pažba je opravdu měkota proti tomu buku :) trochu sem to poladil aby to sedělo na baskuli a po dohodě se známím sem usoudil že to nechám udělat jeho známýho kterej se tím tak trochu zabejvá říkal že na tom udělá zminovaný ŠELAK mám ho doma sice taky ale nikdy jsem stím nedělal, a není to prej zas tak jednoduchý s tím umět, mohl bych si prej udělat mapy :? řekl že to udělá za 300kč a za 14 dní bude hotová takže to nebudu ani řešit :)
Ale díky za rady malorážku skusím sám
Bonanza
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pát 23.11.2007, 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Bonanza »

Pokud nemáš obě ruce levé, tak udělat šelak není problém. Dělal jsem asi 5 ks pažbení a vždy velmi dobře. Jen dobře namíchat komponenty.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od hofi »

Jednušku nechám puškařoj,kdyš se mi to bude líbyt tak trochu nastuduju jak se to má správně dělat,a skusím to sám :)
mirabel
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 03.3.2014, 14:19

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od mirabel »

@ hofi

k tomu smirkovému papíru. ani na parkety bych nepoužila 120. Naopak ta 800 musí dobře ukázat kresbu. :wink:
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Já jsem začínal 400 pak 800 a dokončoval jsem to 1200. Po 120tce by to bylo hrozně zdlouhavé dobrušování.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od hofi »

Byla tam docela velká vrstva laku, tak jsem to urychlil 120kou, :D ale finálku jsem vzal molitanovím brusem hrubost 400 a chlupatý to nebylo :)
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Kubajs »

Lak se dá odstranit škrábáním. Já jsem použit kousek rovného plechu (špachtli). Vyhneš se tomu zdlouhavému šmirglování.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od hofi »

To sem skoušel taky nevím co to bylo za lak ale bál sem se toho škrábání,bříza je dost měká.Abych neudělal víc škody neš užitku :D ikdyš je to ruskej krumpáč.
: mirabel ta pažba nemá skoro žádnou kresbu takže jsem to tak náko neřešil nakonec sem ji u truhláře skracoval, a dobrušoval aby líp seděla v ruce.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Domácí kutil a řezbář ,to je neštěstí. Tenhle člověk když dostane do ruky flintu,tak je to na škodu věci. Všechny práce jak na dřevě ,tak na železe, musí dělat odborník. Potom to vypadá,líbí se to a hlavně ta flinta získává cenu. Tu cenu si drží i při prodeji, ale amatérské broušení,šelakování,zkracování,vyřezávání a různé úpravy,to je potřeba si dobře rozmyslet a dokonce si rozmyslet i kterému odborníkovi to svěřit. Jsou odborníci a specializují se jen na něco...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Vojta »

Rád bych si nechal renovovat pažbu na CZ 550 FS, spadl jsem s ní na mopedu cestou z revíru a je na ní několik vrypů, rýh, škrábanců a odřený lak. Můžete mi někdo doporučit nějakého ověřeného pažbáře z mého okolí ( Náchod, Hradec Králové, Pardubice a blízké okolí )??? Případně pokud máte někdo zkušenost, v jakém přibližném cenovém rozmezí se tato úprava pohybuje? Půjde předpokládám o zúžení pažby, rybiny a nový lak. Pokud tedy někdo máte vlastní zkušenost, doporučte mi někoho zkušeného. Díky
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: renovace a údržba pažby

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já bych se obrátil v Pardubicích na p.Petra Tomáška. Sídlí na střelnici v budově OMSu, nebo co vím, tak tam byl. Ví ,zná a ví kam to dovézt a komu. Flintu mu tam asi necháš a on to ošefuje. S jeho prací a službami okolo flint jsem byl vždy spokojen.
Odpovědět