Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Než se s tím bude někdo počítat je celkem nutné změřit skutečnou rychlost střely z Tvé zbraně - jinak bude tabulka jen cár papíru ... :!:
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od lovec »

dreamer4u píše: úte 31.3.2020, 21:35 Zdravím...
Poprosil by som niekoho kto sa trošku vyzná. Nakoľko by som chcel skúsiť lov na škodnú na dlhšie vzdialenosti (max do 500 m) strelou Geco teilmantel (vid. obr), potreboval by som nejakú schopnú balistickú tabuľku. Skúšal som nejaké on line kalkulátory ale skoro každý mal iné hodnoty. Pravdepodobne je to mojou vinou zadávania údajov. Puškohľad Vortex PST 6-24x50 FFP MRAD, klik 1 cm na asi 100 m (???), osadený štandardne na weaver lište. Potreboval by som tabuľku od 100 m každých 25 m až po 500 m. zbraň nastrelená na 100 m. Ak by ste ešte niečo potrebovali vedieť, stačí povedať.
Veľmi pekne vopred ďakujem.
Skús jednoduchý praktický test.
Na 300 metrov si niekde na bezpečnom mieste v revíri daj papier väčšieho formátu. Ak to máš nastrelené presne na 100 metrov na flek, tak si daj nejakú nálepku na horný okraj papiera a bez akejkoľvek korekcie vystreľ tie tri rany. Dostaneš výsledok, ktorý ti jednak ukáže reálny rozptyl tvojej zbrane,streliva a teba a po druhé ti to ukáže skutočný pokles strely v 300 metroch. Potom si v niektorom online kalkulátore zadáš svoje údaje a zmenou úsťovej rýchlosti si vymodeluješ taký pokles strely, ako ti ukázal test.
Samozrejme to ešte nie je 100% výsledok. Keď to budeš mať, môžeš si dať znovu nejaký väčší papier na 500m a overiť si, že či ti sedí pokles podľa tvojich výpočtov.
Potom budeš mať k dispozícii obstojnú tabuľku. Treba však myslieť na to, že iná šarža nábojov môže mať odlišné parametre a tak keď znovu kúpiš nové náboje, nie je od veci urobiť kontrolu, znovu aspoň na tých 300m.
Možno ťa ten test dovedie aj ktomu, že popremýšľaš nad nejakým vhodnejším strelivom z hľadiska balistických parametrov a presnosti.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravím ...
to pufr - no ono rýchlosť je daná v tabuľke. Samozrejme môže a pravdepodobne bude trošku odlišná. Prakticky keby som to mal s čím zmerať tak si myslím, že aj tak by som nameral napríklad 5 rôzne rýchlosti napr. od 777 do 798 dajme tomu. neviem či by mi to nejako až tak pomohlo. Po spriemerovaní by bola odchýlka nepatrná.
to lovec - asi sa prikloním k tvojmu návodu. Viem, že to síce bude dosť adrenalínové ale ako hovoríš, dokým to nevyskúšam ako tak v praxi tak mi asi ťažko sa ďalej nejako odraziť. Tie Geka mi lietajú celkom dobre takže momentálne by som neplánoval zmeniť strelivo. Je dostupné a hlavne aj cenovo prijateľné. nNjlepšie by bolo náboje si prebíjať, bohužiaľ v tom som totálny amatér a nemám na to ani vybavenie. A aj keby som doň investoval, tak najbližšie schopné obchody na predaj takých to vecí (prach, strely, ...) sú odomňa 50-100 km. Poštou mi to nikto nepošle. V minulosti som pár krát nejaké navštívil ale najväčší problém je v tom, že raz tieto strely majú, potom dlho nie a potom sa može stať, že už ani mať nebudú. To isté aj s prachom. Najlepšie by snáď bolo sa s niekým dohodnúť, kto by mi to prebíjal ale aj to tuto v blízkom okolí nikoho nepoznám....
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
kuko26
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 21.10.2020, 5:40

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od kuko26 »

Môžete mi napísať z praxe, akú odchýlku a ktorym smerom urobí zohriata hlaveň ? Povedzme 10 rán s minútovými prestávkami v jesennom období, dakujem.Zbran ZKK 600 7x64
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Lepší je mluvit o odchylce studené rány a ta výrazně závisí na stavu hlavně - zejména přítomnosti maziva ve vývrtu.

Měl jsem kdysi jedno ZKK v 30-06, kde byl rozdíl studené rány cca 7 - 10 cm / 100 m. Tehdy (1986) jsem to řešil tak, že po čištění jsem dal nejprv "odmašťovací" ránu a jen úplně lehce sáhnul vlněným, lehce naolejovaným kartáčkem cca 7 cm od ústí do vývrtu. Pak studená rána celkem seděla a měl jsem dojem, že ústí hlavně je trochu chráněné ... :?

Dnes bych samosebou před odjezdem do revíru čistými "patches" namočenými v lihu vývrt odmastil a zkusil, co to se studenou ránou udělá - nejspíš by to i u popisované zbraně taky pomohlo :?
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od rimar77 »

Pufr a nemůže se za tu chvíli v tom odmaštěném vývrtu trochu rozjet koroze?? je mi jasné že hned po příjezdu domů to protáhneš zase patche s olejem a ten vývrt tím zase zakonzervuješ a průšvih je ze studeného do tepla ne obráceně ale jen by mne to zajímalo.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od dalas »

Ještě než přejdeš s chladnou zbraní do tepla, strč ji do igelitového pytle a pokud možno hermeticky uzavři. Pak ji dej do tepla. Až se v pytli ohřeje, tak ji vytáhneš bez orosení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Jsme řešili zde podobné:

https://www.loveckeforum.info/viewtopic ... 9in#p97488

pufr píše: čtv 19.12.2013, 12:22 Staří zkušení hajní dávali flintu hned po příchodu domů do peřin, protože tam na ní "nic" nezkondenzuje. Ona peřina kupodivu izoluje - pokud jde o teplotu - "nahoru i dolu".
Mi obdobnou funkci poskytuje uzavřený, silnější textilní futrál (třeba černá Dasta s kapsama po celé délce ale i jiné) - pokud není doma nějak extra přetopeno či "převlhčeno" tak pušku vyndám cca za dvě hodiny, je trochu "studená" ale už na ní nic nekondenzuje (podotýkám, že ji nenesu úplně z mrazu, neb z revíru jedu cca 20 minut autem a tam už jsou "holky" v pouzdru). K "silice" jako Bwana jsem se zatím nepropracoval - možná máme doma sušší vzduch :)

S holou promrzlou zbraní je ten "náraz" kondenzátu po příchodu do vytopené prostory s vlhkostí cca 50% okamžitý - a to i do míst, která neutřete a nenakonzervujete - můj zkušeností ověřený názor ale určitě má někdo i jiný pohled
Igelitový pytel je určitě taky výborný - jen musí být ta zbraň suchá - jinak by se tam "procesy" v teple rozjely a majitel nesmí být sklerotik a časem obal odstranit - protože nějaká minimální vlhkost tam v mnoha případech může být ...
To ten futrálek trochu dýchá ale mokré železo by v něm taky "chytlo lišku" :)
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od vava »

Zdravím zkušenější

chtěl bych znát Váš názor - co "škodí" hlavni víc - tlak v komoře či tlak na ústí? Nebo je to na stejno ...

Je na to vůbec jednoduchá odpověď ???

Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Řekl bych, že samotný rozptyl hodnot komorových a úsťových tlaků u různých provedení nábojů jednoho zbraňového systému používaného obvyklým způsobem nebude mít nějak zásadní vliv na životnost vývrtu hlavně (obvyklý způsob myslím, že nebudu srovnávat "redukáče" a squibloads s plnovýkonem apod.).

Spíš se v téhle souvislosti mluví o negativním vlivu teploty spalných plynů dvojsložkových prachů s nitroglycerinem apod. :?
Pufr
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od navip »

U dvousložkových prachů se hlavně jedná o vypalovaní přechodu z komory do vývrtu. To má negativní vliv na soustřel, zbytek hlavně se už tak teplotně nezatěžuje.
Odpovědět