Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od figi »

vhool - docela stereotypně odpovídáš, ale musím přiznat, nezklamal jsi, nic jiného jsem ani nečekal.
Psát o tom, že 22-250 má nejvyšší rychlostz a nejplošší dráhu letu z běžných ráží by jsi neměl, když to pravda není. Nedělej z ostatních hlupáky. Není to o 243W, s tou sis ale naběhl. A nevím, kolik jsi s touto ráží ulovil zvěře.
Naštěstí většina hloupá není, a informace si najde.

Třeba

http://www.winchester.com/Products/rifl ... fault.aspx

A u ostatních výrobců je k dispozici podobné srovnání. A balistické koeficienty jsou k dispozici, třeba pro ballistic tip.

Navíc, když si dám oba tyto náboje vedle sebe, tak je na první pohled vidět veliká podobnost v tvaru a velmi dobře viditelný rozdíl ve velikosti nábojnice ve prospěch 243W.

A když napíšeš : " ramena nabojnice 22-250 jsou o 4mm dale nez u 243 " tak se jen ujišťuji, že píšeme opravdu o ráži 22-250.

No já to snad vyfotím a dám sem, protože ty budeš ostatním vnucovat svoje bludy donekonečna.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne ned 27.11.2016, 16:02, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Úprava názvu vlákna
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od figi »

dalas píše:to figi:
vhool píše:Je to logické, protože balistický koeficient i u 55 grs. střel v ráži 243W je vyšší, než u stejně těžkých střel v ráži 22-250.
Tomuto nerozumím. U 22-250 je průměr střely 5,7mm a u 243 je 6,17 mm. Při stejné hmotnosti vychází větší průřezové zatížení u 22-250 a tím by měl být i lepší balistický koeficient. Doufám, že jsi předpokládal stejný typ střely. Pardon, figi píše, blbě jsem odmáčkl citaci.

Nevím, co má průřezové zatížení společného s balistickým koeficientem. Zhola nic, protože vyjadřuje vlastně poměr plochy a energie. Tvar střely nemá vliv !
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

o stereotipu si muzem popovidat.ukaz mi jinou standartne komorovanou razi v evrope ktera ma bezne V0 kolem 1200m/s to za prve a za druhe ani ty nezklames kdyz tu budes uvadet tabulkove hodnoty z verbungu vyrobce.sam v jinnem prispevku pises jak jsou tyto udaje zkreslena a zpochybnijes jejich duveryhodnost. :wink:
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

figi píše:Nevím, co má průřezové zatížení společného s balistickým koeficientem. Zhola nic, protože vyjadřuje vlastně poměr plochy a energie. Tvar střely nemá vliv !
...no nevim ale rekl bych ze prave tver strely je pro balistiku obecne hodne dulezitej....a pro BC taktez
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od dalas »

to figi: vyšší průřezové zatížení znamená, že je menší průřez a větší délka. No a jsme u rozměrů, potažmo tvaru. I u lodi platí, že délka jede. Nemůže přece tvarově jít o geometrickou podobnost, protože by pak nebyla stejná hmotnost. No ale to už je dost OT.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

no me by schvalne zajimala figiho definice co to vlastne BC je .... 8)
vhool

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od vhool »

dalas píše:to figi: vyšší průřezové zatížení znamená, že je menší průřez a větší délka. No a jsme u rozměrů, potažmo tvaru. I u lodi platí, že délka jede. Nemůže přece tvarově jít o geometrickou podobnost, protože by pak nebyla stejná hmotnost. No ale to už je dost OT.
to all: nemuzete srovnavat BC strel u rozdilnych razi,srovnani je mozne pouze u stejne raze a gramazi strel s rozdilnym tvarem panove. :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od figi »

Takže popořadě
vybíral jsem si právě mezi 22-250 a 243W, takže jsem to opravdu pečlivě zkoumal. Porovnávám údaje výrobce, vím že nejsou pravdivé, ale chyba bude u všech podobná. Navíc je na netu mnoho dalších jnformací o přebíjení obou nábojů. Je to jednoznačné. A Winchester jsem vybral, protože dělá v 243W i 55 grs. střely.

dalas - promiň, ale o balistice toho moc nevíš. Zopakuji - průřezové zatížení je poměr Plochy ( průřezu ) střely a její Energie. BC a ani délka střely s tím nemá nic společného a tudíž nemá vliv na průřezové zatížení střely. Pro lepší pochopení, pokud tu samou střelu ze stejné ráže vystřelím s vyskou V0 a s nízkou V0, tak ta s vysokou V0 bude mít vyšší průřezové zatížení ( má více energie ). Znovu opakuji, je to funkce průměru střely, nikoli Balistického koeficientu.
A pro vhoola - BC má na balistiku zásadní vliv, ale nemá žádný vliv na průřezové zatížení. ( čti dobře příspěvky, nikam nespěchej )

Vlevo 22-250, vpravo 243W. Střely se liší váhou, ale do 243W nemám lehčí střelu. ( 50 grs a 95 grs )


Obrázek

Jinak to motáte skvěle, je vidět, že ta balistika vám dělá problémy. Takže založím v Loveckém střelectví něco o Balistice.
Ale ve zkratce - vyšší BC znamená pomalejší ztrátu rychlosti střely ( mimo jiné ), takže stejně rychle vystřelené střely stejné hmotnosti a rozdílným BC budou mít i rozdílnou dráhu letu, plošší bude ta s vyšším BC.

Vím, že je to OT, ale nesmyslů je tady už moc.
Naposledy upravil(a) figi dne úte 19.1.2010, 19:43, celkem upraveno 3 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Co do 7x64?

Příspěvek od kasari »

Ty nevíš co to znamená? Přece sub MOA, ne? :lol: Akorát to MOA si někdo představuje jako A3 na 100m... :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) kasari dne úte 19.1.2010, 19:38, celkem upraveno 1 x.
Ulkomaalainen...
vhool

teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

zde pokracovani teoretickeho krafani na zpusob "kdo ma vetsi pero".... :wink: :lol:
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: posledni prispevek jsem smazal protoze uz byl mimo.s fotkama jsi byl rychlejsi .... jinak pro tvou informaci,nic jsem nezmensoval ale pouze jsem dal vedle sebe dve fotky zkopcene z quck loadu.jeste jsi mi neodpovedel na mou otazku co je podle tebe BC ?navic jsi nejak pozapomel u sve prednasky o BC vzit v uvahu tohle:
to all: nemuzete srovnavat BC strel u rozdilnych razi,srovnani je mozne pouze u stejne raze a gramazi strel s rozdilnym tvarem panove. :wink:
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

Dalas napsal :
Re: Co do 7x64?
Nový příspěvekod dalas » úte led 19, 2010 8:04 pm

to figi: tos mě dostal :D , tak jsem znejistěl, že jsem musel do literatury. Figi zkus třeba Faktor-Lankaš: Rukověť loveckého střelectví, nebo Caras: Střelivo do ručních palných zbraní. Víš že balistický koeficient se sice uvádí bez rozměru, ale rozměr má a to m2 x kg-1. Je balistický koeficient a je koeficient tvaru, který figuruje v balistickém koeficientu a je bez rozměru. Dál to nebudu rozebírat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

jeste pro upresneni rozmeru 22-250 Rem. vs. 243W aby figi nerekl ze mazu jim poskytnute dulezite informace a nechci vam ostatnim umoznit sebevzdelani .... :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool- super, to je ono.

A podle ČSN

Balistický koeficient - Charakteristika letových vlastností střely v atmosféře, vyjadřujícívliv vnějšího tvaru, průměru a hmotnosti střely na velikost odporu vzduchu, který působí na střelu za letu

Koeficient tvaru střely - Bezrozměrné číslo, které vyjadřuje úroveň aerodynamického tvaru střely z hlediska odporu vzduchu

Dalas - teď jsi zase dostal ty mne - požívá se to ve smyslu který jsi popsal ty, také tak jak jsem psal já a ještě jedním způsobem. Je v tom jakýsi chaos, to jsem vůbec netušil.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Jinak, používám pro všechny výpočta balistický koeficient vtažený k funkci odporu G7, který je vhodný pro střely s boat tail tvarem.
Prakticky všichni výrobci uvádí BC vtažený k funkci G1, který je ale pro střely flat base, to znamená s plochým dnem.

Pokud mohu doporučit

http://www.appliedballisticsllc.com/ind ... s/Book.htm

nejlepší kniha o balistice, jakou jsem viděl
Naposledy upravil(a) figi dne úte 19.1.2010, 21:16, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět