Vodováhy na zbrani

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Pyros82 »

Mám dotaz na zkušené střelce:Máte někdo zkušenosti s vodováhami na zbrani a z jejich použitím. Jaký mají vliv na přesnost střelby a je lepší umístit vodováhu přímo na weawer nebo na puškohled? Díky za odpovědi.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od vesrad »

vodováhu na pušce nemám, ale pro long range bych o ní vážně uvažoval. Vycházím z mojí zkušenosti s malorážkou, kdy jsem si při střelbě na 150m (do papíru) špatně nastavil dvojnožku a jedna noha byla o cca 1cm kratší. není to moc, tak jsem si toho ani nevšiml, až když jsem si vyhodnocoval nástřel, tak jsem se divil proč mi to lítá o cca 15 cm vpravo. takže vyhnutí svisté osy puškohledu od svislé osy hlavně udělalo 15 cm rozdíl u malorajdy na 150m, což si myslím bude podobné u velkých ráží někde mezi 300-400m. Jinak osobně bych volil váhu přímo na weaver - je tam větší pravděpodobnost, že bude ustavena opravdu do roviny s lištou, když dáš objímku na tubus tak se nemusíš trefit přesně do svislé osy.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
vhool

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od vhool »

vodovaha na zbrani ma smysl pro strelbu na delsi vzdalenosti,pro bezne myslivecke vyuziti je to sice fajn pomucka ale celkem zbytecna a hlavne drtiva vetsina myslivcu ani netusi proc ji tam mate a budete opet za snipery :wink: .kazdopadne ja osobne preferuji na tubus ale ono je to v podstate jedno protoze zalezi na tom jak mate precizne sestavenou zbran.svuj ucel to splni stejne at na tubusu nebo na sine :wink:
cose tyka vlivu na presnost tak je dost zasadni,kdyz je to spravne namontovano tak to hodne pomaha ale kdyz je to blbe tak zarucene netrefis,tim chci rici ze na presnost strelby to ma vliv velky a hlavne na strelbu na vzdalenost 200m+
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Kettu81 »

Taky sem si ji pořidil je na wejvra a jakmile mi dojde lišta a kroužky tak shodim starou montáž a narvu to tam. Jediny co mi dělá starost že nemám tušení jak mám dát do montáže optiku tak aby byla(KŘIŽ) kolmá k liště a tudiž k váze protože pokud ne a kříž když to přeženu pude ze sedmé hodiny na druhou hodinu tak když to hodim do váhy a budu chtít provést korekci třeba na 300m tak to uhne do strany. No sem s toho v pasti.Ale na přesnost to vliv určitě má.
Naposledy upravil(a) Kettu81 dne ned 16.1.2011, 19:00, celkem upraveno 1 x.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od vesrad »

No pokud je tubus puškohledu opravdu kruh, tak je to jedno záměrný bod (střed) bude vždy uprostřed.
Ale zkusil bych to takhle, na lištu namontovat vodováhu, pušku srovnat do váhy a upnout do stolice(svěráku) a přes puškohled se chytit na nějakou svislou čáru (roh domu, pověšená olovnice). srovnat svislou čáru osnovy s se svislou hranou. hotovo
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Abr »

Přesně jak si napsal. Ja pokud to jde, davam váhu na tubus az na jedne zbrani co mam puskohled s tubusem 34mm, jsem použil váhu na weaver, ale ta nemusí byt vždy přesná a občas je treba podložit kousickem plechu o sile 0.1mm, aby váha hrála podle závěru a kdyz to sedí umistim na vzdalenost 100metru metrovou vodovahu (do roviny) a podle ni srovnam kriz v puskohledu a zbran. Občas se stane, ze se puskohled utahovanim montáže nepatrne pretoci, tak to je třeba az na čtvrtý pokus vporadku.. Jednodusi je vodovaha na puskohled. Nejdrive umistim vodovahu na puskohled (puskohled v bagu) podle návodu v prvním případe a pak mohu v klidu doma v teple umístit puskohled na zbran, kde uz jen srovnavam bublinku na puskohledu s vodovahou na závěru.. Urcite se všichni shodnem, ze toto je dulezite při velkých vzdálenostech z důvodu vyskove korekce, aby se kriz posunoval přesně v ose a ne i nepatrne stranou.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Pyros82 »

V honitbě při lovu vodováhu určitě nevyužiju, protože převážně střílím kolem 100m, ale na střelnici střílím i 300m a chystám se i dál a nedávno jsem se o této pomucce dočetl.Na internetu jsem našel dva druhy jak píšete na tubus puškohledu nebo na rail.Objednal jsem si na rail a tak mě zajímali vaše zkušenosti s osazením vodováhy a s jejím používáním a dost mi tady ty vaše rady pomohly teď se mám aspoň čeho chytit.A mám jeden dotaz jestli jsem to dobře pochopil osadil jsem vodováhu na rail a zjistil jsem,že táhne do prava.Tak bych měl vodováhu podložit jak psal Abr nějakým tenkým plíškem, je to tak?
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Abr »

Jasné, třeba z plechovky od Coly:-)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od figi »

Vodováhy mám na pěti kulovnicích. Zpočátku jsem vše nejpečlivěji rovnal, ale podle mých zkušeností není tak podstatná souosost puškohledu a hlavně zbraně ( navíc chyba, která zde může vzniknout je velmi malá ), hlavní důležitá věc je naprostá shoda mezi vodováhou a křížem puškohledu. Takže srovnat záměrný obrazec puškohledu s olovnicí, a naprosto přesně podle toho vodováhu.
Pokud je vodováha namontovaná na weaweru, nic bych nepodkládal, ale vždy jen otočil puškohled v objímkách tak, aby mi seděl s vodováhou.
Test, zda je to dobře, se provede na 100m, terč se svislicí srovnané dle olovnice, a nastavím 20 nebo 30 MOA, a zásahy musí být přesně na této svislici o těch 20 nebo 30 mOA výše.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Abr »

Kdyz nebude kecat puskohled :-) Ja mel jednou pripad, ze puskohled při vyskove korekci na 20moa se posunul o 1/2moa stranou a na 30moa se uz stranove opět srovnal. ( Test puskohledu na 100m ) od -10 moa do +30 moa, stejne tak i kliky se nepatrne rozchazely.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od figi »

Abr - je to tak, ale to už je záležitost testování ( a "ocejchování" ) puškohledu, která s vodováhou nesouvisí. V souvislosti s vodováhou je důležitý pohyb kříže ve svislici paralelní s svislou osou záměrné osnovy puškohledu. 1/2 MOA stranové odchylky v průběhu rektifikace je obrovsky moc, co to bylo za značku?

OT - ale máš pravdu, je běžné, že se velikost kliku v průběhu rektifikace liší prakticky u všech puškohledů. Proto ten test a "cejchování". Ale je to zase důležité pro velmi přesnou střelbu na velké vzdálenosti, na krátko do 300 m nemá cenu to řešit.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od Abr »

NXS 8-32x56 NF.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od nimrod nimrod »

Ten lišící se krok puškohledu bude vždy, je fakt že čím kvalitnější optika tím menší chyby, ale nikdy se to nedá vyrušit úplně. Když už jste ten problém nakousli (i když s ustavením osy vývrt/záměrná do vertikální roviny + ustavení vodováhy, která mi jen usnadní kontrolu jak mířím) to nesouvisí.
Pokud si bude dělat střelivo, nebo mu nakoupí novou sérii apod. tak si stejně sniper pokaždé fyzicky ocejchuje vzdálenosti střelby minimálně co 50m a udělá si nové vlastní balistické tabulky, kde bude mít počet cvrků pro konkrétní dálku - tím se chyba mechaniky optiky co do délky kroku cvrku v podstatě vyruší. No a tak na tu chybu v NF zřejmě při šel i Abr.
Jinak při mém doatazu jak kontrolují ustavení přímo v meoptě - kolmost záměrné osnovy na montáž a potažmo systém, bylo mi řečeno že pořád stejně jako před padesáti lety - olovnicí a úsťovým zaměřovačem.
Pokud montuju někomu puškohled na zbraň - i obyčejný 4x32, dělám to taky tak. Je to nejjednodušší a funguje to. Vodováhám bych věřil snad jen těm profi.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od dalas »

V souvislosti s tímto tématem jsem si vzpomněl na tyto stránky http://www.neconos.com/details4.htm kde je udělátor na seřízení osnovy vůči hlavni. Z obrázku je docela jasný, jak se přípravek centruje na hlaveň a puškohled. Není mi ale jasný, vůči čemu seřídit rovinu osnovy. Neznáte to někdo?
Tak jsem to pochopil. Nad tím fixačním šroubem ve spáře je vodováha. Takže tento přípravek zajistí, že osa puškohledu a osa hlavně leží ve svislé rovině. Pak pohledem přes puškohled na nějakou svislou linii (nejlépe olovnice) se otáčením puškohledu v kroužcích uvede do svislé roviny i záměrná osnova (její vertikální prvky) Myslím, že by se to dalo sestavit i amatérsky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vodováhy na zbrani

Příspěvek od pufr »

Na které plochy se spolehnout při horizontování zbraně pro montáž zaměřovače je někdy dilema :?
Tohle udělátko nabízí svislici procházející "osou" objektivu a hlavně - byť by pak třeba některé plochy na pouzdru závěru nebo předpažbí, pažbě atd. mírmě "letěly". Ale pokud se současně ustaví třeba i vodováha na zbrani pak asi není o čem diskutovat.
Pufr
Odpovědět