Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od svarowski »

Lovu Zdar!, chtěl bych vědět,jaké jsou va?e praktiky při lovu na běžící zvěř, podmínky a čím se řídíte...díky za rady.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Pokud se nejedná o naháňky, tak nemam potřebu střílet na běžící zvěř, buďto zastaví a natočí se správným směrem a nebo prostě nestřílim... (Na naháňce jsem byl 2x v životě a k ráně jsem se nedostal, takže vlastně můžu říct, že jsem na zvěř v pohybu ještě nevystřelil... )
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

No já s tím mám ted docela problém. Posekla se u nás řepka a čuníci chodí z kukuřice přímo na les. Přes celé pole běží nebo klu?ou,takže není moc šancí ke střelbě. Vlese se vůbec nezastaví a nezastaví se ani na okraji,tak proto se ptám,jak střílíte na zvěř v běhu. už jsem takhle pustil 5x velký rudly prasat.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Jak Ti říkám, nejsem na to odborník, ko?dopádně je otázka, jestli má cenu střílet do rudlu, máš tam dost velkou šanci, že postřelí? i nějaký další prase. Závisí hodně na vzdálenosti a na rychlosti kule, kterou budeš střílet a musíš mít k tomu dobrý světtelný podmínky, při měsíčku si to asi dovolí málokdo...
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

když máš dost rychlý střelivo tak to jde pěkně...s 243 Win. skoro vůbec nemusím předsazovat a je to BUM pár kotoulů a leží.Akorát srnce střílím v klidu protože mám bobky aby si při pádu neulomil parů?ek. když táhnež se zvěří tak před výstřelem ani po výstřelu nesmíš zastavit ,jinak ti uteče. Dokud se ti bude dařit pěkně se trefovat tak budeš střílet v běhu. No a až to párkrát posere?,tak Možná přestanež lovit úplně.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

No když už to tady tak pročítám, tak zkusím taky přidat radu. Já bych nechal ten rudl vyjít z lesa, vybral si kus a zkusil beknout jako srnec, dost často se černá(ale nejen ta)zastaví a pak máš chvíli času na výstřel.je to takový fígl, se kterým jsem už párkrát uspěl. :wink:
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

Zatím jsem na ně nestřílel,nemám na to asi odvahu. Nikdy jsem na běžící zvěř kulí nestřílel a ani nevím,jak by to dopadlo. A abych potom dohledával prase v lánu kukuřice,to si na něj radši vystřelím někde v klidu. Ale díky za rady
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

střelba v běhu

Příspěvek od zizkam »

No já v běhu mířím do 50m na hlavu a 50m-100m na ryj nebo těsně před ryj a funguje to . důležité je pořád táhnout s flintou. 8) 8)
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

již jsem se tu zmiňoval, že mi to problémy nečiní, tak bych měl taky přispět. Předem bych ocenil, kdybys sem hodil čím budeš střílet v běhu, zbraň, optika, ráže, munice ... No a hlavně na jakou vzdálenost a za jakých podmínek - na posedu, ve stoje v sedě, ze země atd. atd. Pak by se dalo o tom napsat trochu více.

Zásada střelby na pohybující cíl, až je to brokem či kulí je, jak zde již bylo psáno, táhnout s tím kusem. protože jaklmile se zastaví?, tak dojde ke zpo?dění a rána jde dosti dozadu. Pokud střílíme brokem, tak tam to předsazování je dosti markantní. U kule bych to zase až tak nehrotil. Samozřejmě musíš všemu věřit. Pokud své výbavě nevěří?, tak to ani nezkoušej. Za další bych asi nestřílel, na větší vzdálenost jak je 100m. Záleží na tom, jak si definujeme běh. Pokud je to skutečně trap vypla?ené černé, tak i těch 100 je dost a potřebuje? větší prostranství, pro jaký si rozhled. Pokud to je celkem v klidu a tak normálně se přemis?uje v mírném poklusu a rovnoměrně, tak se dá střílet. Jednodu?e zamiř na svůj cíl. Dejme tomu vzdálenost cca 50m. Táhni s ním a vystřel. Teď kam zamířit.Samozřejmě musíš trochu předsadit. Předsazovat až na hlavu mi přijde trošku moc, na kulovnici, ale nevím z čeho kolega střílí. Já co jsem střílel z 308win, tak jsem předsazoval těsně před plecko, nebo hned na jeho začátek a většinou to byla rána za pleckem. Jednou mi to ulítlo, tak to byla přes přední část plece. To byla vzdálenost cca 80m, pro sichr jsem tuploval. Střelivo bylo Hornady LM BTSP. když jsem dříve střílel s Mosinem 7,62x54R SB SP tak jsem dostřeloval po kolegovi prase na cca 200m, tak to už jsem mířil až na tu hlavu.Samozřejmě jsem již počítal i s balistickým převýšením. No a při střelbě s 9,3x62 na sele na cca 30m v trapu jsemmířil na komoru a bylo to na komoře. Bylo toho víc, ale myslím, že jsem zmínil dostatek dejme tomu potřebných údajů.

ještě abys nemusel dohledávat, tak střílej něčím lepším, i když ti to bude rozbíjet, tak ti to neuteče, alespoň ne daleko.

Zatím zdar M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

No a proč si to nevyzkouší? na střelnici na běžící siluetu liška, nebo zajíc. běžně se to střílí malorážkou. Osobně si myslím, že nejblíže pravdě byl tady Vojta, když se je pokusí na okamžik zastavit. Střílet sice z ruky, ale na stojící je přece jenom lepší než je stíhat v pohybu, o bezpečnosti takové kanonády ani nemluvě.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Cital som aj o inom sposobe strelby na beziacu zver. Ked sa napriklad zenie hustym lesom, tak nieje mozne strielat v kazdom okamihu. Ak je to mozne tak sa vytipuje nejaka riedsia skulinka lesa, napr. miesto kde chybaju 2-3 stromy a tam sa ma mierit nehybne ako na stojaci terc a vo vyske komory danej zvery. Ked zver prebieha danym miestom napr volne 2 metre bez stromu a kriakov, vtedy sa vystreli. Predsadenie musi byt o to vecsie, pretoze ustie hlavne sa nepohybuje subezne so zverou ale miery na pevny bod. Co si o tom myslite :?:
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Já nejsem vyznavačem střelby na běžící zvěř, takže v hustym lese bych prostě na zvěř v pohybu nestřílel... Co se týká toho předsazení v případě, kterej popisuje?, tak by mělo bejt o něco větší, protože nějakou dobu trvá od okamžiku, když si řeknež teď a než vyletí kule, když táhnež se zvěří, tak Tě to netrápí, ale v tomhle případě musíš podle rychlosti a vzdálenosti pár desítek cm počítat navíc...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Souhlasím s jirkou i s Kubo. Způsob, který popisuje Kubo je také možný. Jinak jak píše jirka, nikdy nestřílím za každou cenu. Na naháňkách, když se zvěř vrací, většinou čeká a jistí, v tu dobu střílím já. Nechtěl jsem tu rozebírat, kdy střílet, kdy nestřílet atd. To předpokládám, že každý z nás dokáže odhadnout a tedy, že pochopíte, že nejsem zastáncem střílení za každou cenu, i když to tak mohlo vypadat. Prostě jsem jen popsal některé situace. Předpokládám, že mě již znáte, a tedy že to nemusím ře?it.

Jak jsem již psal, musí být dost prostoru a člověk si musí být jist a ne střílet jen tak z bůh darma, ale o tom jsem tu už psal mnohokráte, a proto jsem tu popsal jen způsoby jak střílet.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od zispo »

Tak se taky přidám. Má zkušenost je stejná jak mnohých z vás. Jen jsem na to musel přijít. Bježící prase po zvláčenem poli cca 100m. Podle rady kolegy namiř mu na špičku ryje, rána prase se zamotalo a běží dál druhou ránu neváhám a střílím na komoru. Prase uběhlo ještě 10m a padá. Tou první ranou jsem praseti ustřelil párák a oba klektáky. Střílel jsem z 308WIN. Takže nepředsazavat z kolovnice.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Michal P »

Moje nedávná zkušenost. Prase tryskem beží smrkovým stojákem vzdálenost 80 metrů mířím mám ho na kolmo, předsazuzuji 10 cm před ryj, rána, prase dělá kotrmelec, zásah přes plece. Ráže 9,3x62
Nepředsazovat ???
Odpovědět