Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

4 dalas: tak si zkus změřit vrstvu, která Ti vznikne v místě, kam zakládáš pažbu do ramene v zimní období a budeš se divit :D Pak si o ty centimetry nastav pažbu, vem si letní tričko, vestu a jdi střílet :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Hans88Vagus »

Do tlaku nebo pro psovoda v tlaku je taková hamerleska k nezaplacení. Možnost rychlého dostřelení je v tlaku na místě, hamerleska je lehká, převlíkne se přes hlavu na záda a je to.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od xtaup »

No tak v tlaku bych to snad ještě možná pochopil :wink: , ale na štontu.... :?:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od dalas »

to lotr: v letě dobrý, takže na zimu uřezat. :D Já se kluci s tím nějak vyrovnám. Spíš ale než délka pažby vadí ten Michelin. Ta bunda suchá a prázdná má 3kg a ten pohyb v tom není tak volnej. U statické střelby nevadí, ale v pohybu to přece jen jakýsi vliv má. Jak psal vhool, navlíct se a trénovat, nebo změnit módu. :x
Ještě k těm kulobrokům. Ten rozdíl rychlostí a tím i předsazení je jasný. Ale na vzdálenost do které je použitelný slug to není nijak dramatický. Chyba v zamíření je větší. Já jsem nabyl přesvědčení, že je to o poznání hranic možností. Prostě nezkoušet to postem přes 30m, slugem a kulí na 50. Ten post je z mé strany ale jen teorie.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od dalas »

to xtaup: je tu ještě jeden případ, kdy jsi nucen použít brokovnice. Je to hon na drobnou, do kterýho se vloží leč nebo více lečí na černou. Prakticky na nic jinýho jak na černou se stejně jednotná do brokovnice nedá použít.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od František Fořt »

Toto je po dlouhé době zase dobrá diskuze. Já vždy, když chytnu na střelnici kulovnici do volné ruky a dám pár ran na 50 m na pistolový terč, tak jsem vždycky na sebe za tu hrůzu nasraný .... Taky na naháňkách trénuju záměry "na sucho" na vybíhající srnčí nebo daňčí a vždycky si říkám, že i s tou optikou mi kříž třeba na 80 m na tom běžícím kusu moc extra dobře nesedí. :evil: :? A ono takové 20 kg sele zas o tak moc větší cíl není. No prostě mě to štve, ale mám pocit, že jsem v okolí asi jediný, kdo to řeší, oni to prostě perou a hotovo.

Taky musím potvrdit ten nesmyslný přežitek, že kulobrok je nejlepší na naháňky. Jeden idiot mi dokonce na mou otázku, proč má na naháňce ZH s kulí 5,6x52 R (a citoval zákon) odpověděl, že na prase má sbal a na lišku tu chlustačku. Děs. Dalším obllíbeným argumentem je, že přece střílíme na pár metrů..... Přitom u nás v revíru není nouze o štonty, kde prasata přetahujou docela daleko od stanovišť střelců, protože leče jsou velké.

Nicméně střelnic, kde můžu střílet kulí na pohyblivý terč, opravdu moc není. A okolo Prahy už vůbec. O té, co psal Lotr, slyším třeba poprvé.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lörinc »

No kluci, s tím tažením se zvěří v lese nevím. Na volném prostranství to jo, ale v lese to vypadá asi takhle. Strom, zvěř, strom, zvěř, BUM, strom :lol: . Takže si vyhlídnu na každém štontu místa v každém směru a tam pak posadím flitnu a čekám až to tam doběhne. Samozřejmost je mít obě oči otevřené, bo jinak uvidíte h...o. :) . Ta vzdálenost na naháňce není větší než 60 m v lese a to není třeba předsazovat. Jinak střílím jen na zvěř v klidu. S těma brokovnicema: buďme rádi že je někteří mají :? . No a post na 30 m, nevím. Já to zkoušel na flašku od piva a zůstala celá. Ty broky se od sebe odráží a je jich tam pár. To spíš věřím že zůstane na fleku s 3,5 na 10 metrů.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od dalas »

to Lorinc: těch 30m jsem střelil, osobně s tím nemám zkušenost. Je to určitě brok od broku a flinty. Vždycky by bylo potřeba bouchnout na plachtu papíru. Já jsem dostal dvě krabičky po deseti kusech postů při koupi kulobroku, a jsou nedotčeny doma. Jinak, co jsem vyzvídal, tak chlapi používají 8+mm a max. na lončáka. Fakt jsem byl překvapený, protože to byly zcela nezávislý tvrzení. To, co poflákli kulí byl problém ne stranovej, ale převážně výškovej a většinou přes otevřená mířidla. S tím tréningem je to bída jak píše František Fořt. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lörinc »

Já v 18 koupil od starého myslivce asi 500 nábojů. Mezi nimi i posty (8,4mm). Bral jsem je jako neználek na kačeny na ranní šoulačky kdy kačeny vylítávali z potoka na dálku. Jednou se mi povedlo střelit kačenu s tímto brokem tak na 80 metrů. Měla jeden brok v prsou jinak čistá. Zamkla se a zbytek kostí se jí tuším roztříštil při dopadu na zem :) . Ale soused šel jednou se mnou a 3,5 střelil kačenu snad ještě víš. Kdybych to neviděl nevěřím. Po dopadu od nás byla takových 200 m. Neuvěřitelné. Takže i z brokovnice bych řekl že není důležité čím, ale jak. Nechci vědět ani číslo drobné zvěře která zhasne po našich zpras... ranách v celé ČR. Teď jsem stahoval zajíce a 3,5 broky byly jen pod kůží :shock: . Jednoho zajíce jsme díky sněhu dohledávali okem po barvě, šel dobrých 150 m. K našemu překvapení měl dvě rány, jak na předek tak na zadek. Nebít sněhu, tak řeknem že byl minut.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Hans88Vagus »

Ono i používání puškohledů na naháňkách je diskutabilní. Jsou leče, kde kola jsou malá a střelců je hodně, tam s puškohledem můžu jen stát a koukat. Pak jsou ale leče velké, střelců je měně a pokud jsou honci zodpovědní a důslední, tak se zvěř pomalu a v tichosti vytlačí z houštiny, zvěř často jistí nebo vyjde krokem a tam se puškohled hodí, do 100metrů se dá přesně střílet. Ano, takové leče mám rád :wink:
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

Hans88Vagus píše:Ono i používání puškohledů na naháňkách je diskutabilní. Jsou leče, kde kola jsou malá a střelců je hodně, tam s puškohledem můžu jen stát a koukat. Pak jsou ale leče velké, střelců je měně a pokud jsou honci zodpovědní a důslední, tak se zvěř pomalu a v tichosti vytlačí z houštiny, zvěř často jistí nebo vyjde krokem a tam se puškohled hodí, do 100metrů se dá přesně střílet. Ano, takové leče mám rád :wink:
...a zase jsme u te strelecke nebo lovecke (je fuk jak tomu budem rikat) zodpovednosti.neni puskohled jako puskohled a lokalita jako lokalita ... myslim ze kazdy by mel zacit u sebe a brat si zbran ktera je vhodna na dany teren,podminky,zver a zpusob lovu ... a jestlize mi nekdo hodla oponovat ze ma financni duvody nebo nema vhodnou zbran tak at se na to vybodne nebo at jde s holi do tlaku ... :!: :wink:
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Stopař »

Chlapi já, ač nijaký expert, si dovolím trochu matematiky. Převzaté z QL a jiných zdrojů. Dejme tomu, že V0 mé 9,3x62 je 750m/s, V100 je pak 691m/s. Než střela doputuje k cíli ve vzdálenosti 100m, potřebuje k tomu 0,139s. Pokud zvěř uniká rychlostí 10m/s (černá v trysku - info z netu, ca. 36km/h), pak lze spočítat, že než střela doputuje k "cíli", urazí cíl ca. 1,40m!

Chci tím tedy jen říct, že i když se zvěří táhnete a v ráně nezastavíte, tak musíte předsazovat. Míra předsazení je potom závislá na rychlosti střely, vzdálenosti zvěře a rychlosti běžící zvěře. Ona ta střela totiž nějakou dobu letí a ta zvěř v té době taky urazí nějakou vzdálenost a ta není malá.

Já na naháňky moc nechodím (2x do roka max.) a tak se k tomu dostanu málo. Ale letos jsem na ca. 80m 2x minul selata v rudlu. Rudl jel sice jak pendolíno, na střelbu byl průsek asi 30-40m, prasata běžela mírně ode mně... Takže mě to naštavalo a dlouho jsem hledal co jsem udělal špatně. Myslím, že ta míra předsazení se podceňuje. Taky si myslím, že být tam zkušený střelec, tak min. ty dvě prasátka měl. Takže když to shrnu, tak trénink, trénink a trénink. V tomhle duchu si zároveň myslím, že prase na průseku, vybíhající neustále ve stejné vzdálenosti, pohybující se konstatní rychlostí na střelnici není optimální trénink. Chtělo by to kvalitní střelecké kino. I když s tím nemám osobní zkušenost, tak v Německu je to "aktuální hit" a zřejmě to má něco do sebe...
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lörinc »

No to je sice pravda, pravda že taky moc na naháňky nechodím tak 2-3 za rok. Ale na štontu kde bych viděl, natož střílel na 100 m jsem ještě nestál. A ta rychlost 36 km/h, to už je ku.. fofr. Mě za 12 let chození přišli na naháňce prasata třikrát. A vždy krokem. Pokud je člověk potichu a nezvednou honci prasata přímo před tebou tak chodí pomalu a jistí. Letos mi přišel sekáč na 30 metrů a stál jak blbech (chytrej) protože věděl že nestřelím. Před ním šla bacha se selatama, ale ta byla za dubinou a taky krokem. Na naháňce je optimum si myslím těch 40m a tam s tou kulovnicí si myslím že opravdu max na ten ryj.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od František Fořt »

Uvedu tady jeden příklad z vlastní praxe, který je možné doložit (fotky + 20 svědků). Střílel jsem cca na 30 m na plným tryskem běžící sele 14 kg. Měl jsem dost času se připravit, protože jsem viděl kudy vybíhá z lesa. Táhnul jsem s ním dobrých 20-30 m a viděl jsem, že se mi daří držet lini. Mušku jsem táhnul malinko před ryjem, možná těsně na ryji. Cca 3 m před houštinou jsem v klidu odmáčknul. Přesně v tom zlomku sekundy (doslova v ráně) jsem viděl, jak udělalo kotrmelec. Vidím to jako dnes, protože to bylo moje první prase na naháňce. Rána byla za slechem. Byl jsem si stoprocentně jistý svou ranou. Náboj byl 7,62x39 Barnaul SP. Samozřejmě ještě padly dva tuply sbalama a pak jeden pitomec přišel a tvrdil, že ho střelil on, byť stál o štont vedle. A nedal si to vymluvit. Pak přišel závodčí, prase ohledal (malá dírka na palici), tomu blbcovi se vysmál a šel mi ulomit poslední hryz. Pak se vrátil a ukázal tomu rádobystřelci rýhu od sbalu, která byla nějakých 6-7 m stranově i směrově mimo stopní dráhu (byl poprašek).
Píšu to proto, že to byly "relativně" ideální podmínky, kdy prase běželo přesně bokem kolem mě a měl jsem dost času. Být to kratší průsek, je dost možné, že bych se nestihl s ním sladit. Asi to bylo i štěstí, ale přesto mám pocit, že se mi tehdy jakoby povedlo ten výstřel provést, jak má být.
Zkrátka jsem si tehdy uvědomil, že s rozvahou i ránu ve velké rychlosti lze udělat dobře. Pár podobných ran na prase, kdy bylo dost času se mi ještě povedlo, ale bylo to většinou tak do těch 30 m vzdálenosti. Mířil jsem už většinou na plece (a šlo to na komoru) - podotýkám, že vždy kulí. Rány na větší dálky (přes otevřená mířidla) jsem pak nejednou pokazil. Jednou jsem dal na 70 -80 m hanebných 5 ran na rudl, který ještě ke všemu mě obíhal po poli dokola a netrefil (ani neškrábl) nic! Dodnes si říkám, že jsem tehdy podcenil ověřit si nástřel i otevřených mířidel, poněvadž jsem použil jiný náboj s jinou střelou, ale o stejné váze i rychlosti. No prostě ostuda.
Jsem tedy obecně zastánce názoru, že střelba kulí je jednodušší vzhledem k téměř dvojnásobné rychlosti oproti breneku a v těch běžných "naháňkových" situacích (tj. 20-40 m dálka, rychlý krok či pomalý klus zvěře - ono i to prase má málokdy podmínky běžet na plno; a leckdy si i na poli veprostřed zastaví a koukají) není potřeba mnoho předsadit, resp. skoro vůbec.
Trénink je elementární. Bohužel ale musím znovu žehrat na velmi špatnou dostupnost tréninkových možností, které se aspoň trochu blíží reálu.
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

to FF: nejlepsi trenink je praxe (mysleno tak ze kdyz je dost prilezitosti tak je vyuzit)...a neni hlupak ten co neco pokazi ale ten ktery se z toho nepouci :wink:
Odpovědět