Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Já na nahánkách používám 308 a 7x64.Obě tyhle ráže mají i s levnou českou municí dostatečné učinky i na rozpumpovanou běžící zvěř.Pokud se něco dohledává,tak většinou po dobře pobarvené stopě.Ale musím říct,že se snažím střílet na jistotu,raděj si ránu odpustím a neprovozuju experimenty-bud na ránu uslyší,nebo neuslyší,jako dost lidí na nahánkách :( .
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Dělám to samé, na střelbu do 50m, jak je na naháňkách zvykem mi stačí levné SPCE a Vulkany nosím na čekanou a pro střelbu dál. Ze riskatní střelby jenom abych to zkusil jsem už také vyrostl, raději si ránu odpustit než na naháňce komplikovat život zvěři, sobě i ostatním.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Já vím dávno proč nahánky nemusím...ani se učastnit ani organizovat. :wink: Moc kusů za svůj krátký život jsem již dostřeloval a kopal hluboké díry. :wink: Proto preferuji invidualní lov.Kolik koster jsem našel v houštích kam se člověk dostane jednou za rok při hledání hřibů a laik do těchto končin ani nezabloudí.Opravdu pokud by se nejednalo o lov slíděním tak bych asi 243 na štont nepustil.Lovit touto ráží v klidu černou je bez problémů ono i při na hánkách,ale chce to vždy vyhodnotit nástřel a být zodpovědný lovec.Pokud mávnu rukou a ani se nejdu podívat tak tuhle ráž at někdo raději prodá.Na všech těchto rychlých rážích o značení nemůže být řeč ,při adrealinu a černé zvěři vůbec.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Doma mám na satelitu notoricky známý kanál Fishing&Hunting a tak občas koukám, jak to dělají jinde. Nedávno jsem koukal na nějakou naháňku tuším že v Maďarsku a tam jsou na naháňky dokonce omezeni zákonem. Přípustné jsou ráže od 6,5mm nahoru, délka nábojnice 57 mm, střela od 7g výš, možná tam bylo i nějaké omezení energie. Nejsem příznivcem vymýšlením a omezování všeho možného zákonem (jak typicky české je každý zákon obcházet), ale když rozumný mysl. hospodář pozve rozumné lidi a na pozvánku napíše ráže od 7mm nahoru vítány, rozumného lovce tím neurazí a když se nerozumný proti tomu ohradí, tak se MH aspoň zbytečně nenaštve :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Děd
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 03.2.2011, 20:59

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Děd »

,Naháněk jsem se dřív zúčastňoval i několika za týden. Většinou se psem v tlaku. Jednak, že jsem byl mladý a jednak měl jsem psy. Bylo to v dobách "míru", snižovaly se stavy vysoké a odstřel holé byla jedna z premiových podmínek. Bylo nás 5 na polesí s 3000ha. Měl jsem 8x57JSa 9,3x72R. Problém je ,že na naháňce zaručeně nevyjde rudl vyloženě slabé zvěře a záleží pak na disciplině a zkušenostech zúčastněných.My jsme se snažili lovit pouze kolouchy a šmoly. Jinak jsem se snažil nestřílet v trysku, ono se to většinou zastaví, nebo zpomalí. Jinak je lepší to nechat utéct.
Nejdříve jsem si sundával optiku i do leče i na štont a střílel jsem přes mušku.
Po několika letech mi odešla klapková montáž a bylo domudrované. Takže pak už přes sklo. Zhruba před 15 lety jsem byl v leči a pro ti nám vyrazil rudl: laň,kolouch, šmola a za nimi velký vlčák. Tehdy "zkušený"(20let praxe) pozvaný host suveréně střelil tu vodící laň, já jsem mu vynadal a šupl toho se zubama. Ten den se střelily 3 laně a všechny vodící. Od té doby jsme nikoho nezvali.
Za pár let o údolí dál host běžel za postřelenou laní. Byl tam barvář, ale hoch byl aktivní. Z odjištěné a naštechrované flinty mu vyšla rána mezi chalupama. Tak se s naháňkama skončilo i tam a je klid.
Bohužel tam ,kde mají problém s divočáky, jsou naháňky asi nutnost. Pak už je to na zodpovědnosti každého. Střelbu na pohyblivý cíl v hospodě nenatrénuješ, takže střelnice. Jo a měli by být po ruce aspoň 2 dobří barváři ,aby se nám pak tam zbytečně zvěř netrápila.

Lovu pohoda!
mrekun
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: stř 14.11.2007, 13:44
Bydliště: jižní morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od mrekun »

motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

jen doplním
TROT:klus
Galop:Cval
:wink:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od michalos »

Moc pěkně udělané..člověk má aspoň představu, že i s kulovou zbraní musí o něco předsazovat....
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Nejhorší je pánové nezodpovědnost. Byl jsem včera na naháňce, kde střelec hladový po ráně "ulovil" psa, který pracoval v leči. Protože se věc vyšetřuje, nebudu se zatím rozepisovat, ale vidět člověka, kterého znáte osobně, zlomený žalem pláče na kolenou nad psem, kterému ani veterinář přítomný na místě nemohl pomoci, je strašné. Cloumá Vámi vztek, lítost a pocit bezmoci. Opravdu hrozné.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

nebyla ta nahanka v tom rozsahlem lese mezi novou hospodou a svojetinem?
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Ne. Snad se tam taky něco takového nepřihodilo?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

nevim,jen jsem jel okolo a bylo tam taky hodne myslivcu a dle spz ne jen z okoli :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Letos vím asi o 9 psech kteří padli na nahánkách.Je to velice smutný že si některí nedokáží odpustit ránu na něco co ani neví co je.Co vím tak to většinou odnesli dobře pracující psi kteří byly v moment výstělu u zvěře.Psům kteří sou na nic a motaj se podnohama se tohle nestane.Když vezmu hodnotu prasete a hodnotu hotovího psa a to se nebavím o tom,že je to většinou i člen rodiny,tak je to hodně smutný...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

4 vhool: Tak to byla naháňka na Velké Černoci, předpokládaná účast kolem 80-ti lidí, víc zatím nevím, ale dozvím se :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Děd
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 03.2.2011, 20:59

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Děd »

Je to šílené! Rubrika Začala tak pěkně a....
Letos vím taky o několika bordrech u jednoho byl kolega.Kdysi si jiný kolega spletl mého drsňáka jezevce s kunou,naštěstí mu to došlo a nezmáčkl-po 25-ti letech na to vzpomíná. Stačí,že ty naše kámoše šijem po divočákách a liškách.Teď mi tu leží synův pošitý barvář. Je mi těch kluků líto...
Odpovědět