Přenosný treestand

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Odpovědět
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Přenosný treestand

Příspěvek od Ratte »

Používáte někdo v honitbě mobilní treestand nebo treesaddle a jaké s nimi máte zkušenosti?

Svoje zkušenosti jsem shrnul v tomto článku:
https://www.minds.com/bohemianrifles/bl ... 4865624064

A zde je přímo článek o treesaddle, který tam zmiňuji :
http://www.bowhunter.cz/technika1/vybav ... addle.html

Já osobně mám a používám v zahraničí právě treesaddle. Je to extrémně skladné zařízení a umožňuje to do určité míry pohyb na stromu, a tak střelbu 360° nevýhodou jsou však poněkud vyšší nároky na kondici a zkušenosti lovce.
Jakožto uživatel luku bych (v případě, že by to u nás legálně šlo) stejně nemohl používat klasickou kazatelnu, protože na manipulaci s lukem tam není dost místa.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od tonny »

Jsem zvědav, kolik to našich myslivců/lovců používá. Já to viděl jen na IWA, když jsem jezdíval.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Kubajs »

Zajímavé téma. Měl jsem šplhací posed od Tuzy z Brna. Je to super věc na ochozy, ke kalištím atd. Akorát je problém s výběrem správného stromu. Musí být rovný bez větví a pokud možno se silnou kůrou ( smrk borovice modřín...). U nás v lese je takových stromů už tak málo, že jsem ho prodal. Navíc se mi stala nehoda se spodní části posedu která mě sjela a já jsem vysel s kulovnicí a poseďákem za horní díl šplháku a snažil jsem se nohama zachytit a nadzvednout spodní díl... A to ve 4 metrech nad zemí... Nakonec se mi to povedlo. To byla poslední kapka a šel do světa... Teďka mám snad bezpečnější teleskopický mobilní posed.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od figi »

A proč si to takto komplikovat a nestát/nesedět rovnou na zemi?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od fesoj »

Figi, Figi, až jsem se zasmál ! To víš, pro Tebe to není, Ty lovíš, pokud vím, na vzdálenosti od 5 do 500 m, ale zejména lukostřelcům tohle zařízení může něco říci. P.S. - já osobně dnes už vybírám, na jaký posed si vůbec ještě troufnu vylézt, natož takovéhle napnelismy. :roll:
Kritériem pravdy je praxe.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Ratte »

Je to tak. Použití nějaké formy přenosného treestandu rozšiřuje možnosti lovu na kratší vzdálenosti, obzvláště v případě použití luku nebo oštěpu.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Šumavák »

Souhlasím, tyto šplhací sedáky / stupáky jsou primárně určeny pro lov lukem. Když jsem se kdysi krátce zajímal o 3D lukostřelbu, nasál jsem i něco z teorie lovu lukem, mimo jiné to, že je nutné lovit na vzdálenost maximálně 30 metrů (raději ještě méně), aby se zvěř po zaslechnutí zvuku vypuštěné tětivy nestačila pohnout dřív, než ji zasáhne šíp (ten samozřejmě letí podzvukovou rychlostí). Druhotně pozice na stromě obecně zvyšuje bezpečnost při lovu nebezpečné zvěře. Pro lov dlouhou kulovou zbraní v podmínkách ČR je používat něco takového podle mého názoru zbytečné, já sám mám většinu zvěře ulovenou normálně ze země.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Onďa »

Šplhák je fajn věc. Mám ten od Tuzy. Je to dobrá pomůcka tam, kde není možné/vhodné lovit ze země a zároveň není účelné tam stavět posed. Sám ze země lovím rád, ale někdy je to ze šplháku prostě výhodnější. Osobně ho používám k lovu černé v okolí zahrádek (jsme příměstská honitba - trvalý posed tam není efektivní a dlouho nevydrží, střelba ze země není bezpečná) a srnčího v místech, kde bych na ně přes vegetaci ze země neviděl. Je dobré, že si vylezeš, jak vysoko potřebuješ, třeba jen metr a půl nebo dva, abys viděl přes ostružiny. Taky ho používám na obeznávání (vylezu vysoko, vidím daleko), byť následně se tam třeba bavím lovem ze země. Mám rád i jen ten pobyt téměř v korunách stromů:-)
Hodně záleží na charakteru honitby. Ani v té příměstské ho nepoužívám všude. Lovím ještě v jiné v jesenickém podhůří a tam šplhák v podstatě není potřeba.
Ad padání spodního dílu: na tom mém jsou lanka, kterými jdou oba díly spojit.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Barvář »

:D No po dlouhé době jsem se zasmál ! To Kubajs-mě se to stalo na buku v -15 a ve výšce 8 m! A od té doby mám horní díl spojený s tím dolním gumou!Lovím z treestandu již od roku 2005. Vystřídal jsem několik výrobců , od tuzemských ( nestáli za moc ) až po špičkové zahraniční, Lone Wolf.., Summit.
Nakonec jsem zůstal u Summit , je to fakt špička a v sedačce vydržím i 12h!! Bavím se o samolezu, mám i sedačky na silné křivé stromy, kde se do kmene zašroubují kličky sloužící jako schody.
U mne byli důvody 2 proč si ji pořídit, lov lukem a ve sdružení lidé které můj otec nazýval ZHáčkáři ( co nejlevněji přijít k ráně), když jsem si postavil sedačku, zakrmil ...a pak tam lovili strejdové ze ZH.., našel jsem tam barvu a někdy i vývrh.., prý to ulovili při šoulání, šli náhodou kolem...No a tento problém vyřešil treestand.
Tak jsem si našel pěkný strom u ochozů , které vedli ke krmením a tam jsem pak nalovil spousty zvěře bez krmení a hlavně za světla v klidu.
Já osobně používám Summit Goliath a 180 Max, pohodlně tam sedí i chlap přes 100 kg.
Učil jsem spoustu lidí lozit na strom.., největší problém měli ti s pivním mozolem, nebyli schopni nohama přizvednout ten spodní díl! :D
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od miso243 »

Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Barvář »

:D Než vyleze nahoru, tak končí lovecká sezóna!
A to nesmí být na stromě žádný suk a hrbol, tam se zpravidla zasekne i zdatný sportovec.., když nemá dobrou techniku!
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Přenosný treestand

Příspěvek od Kubajs »

To Barvář: jj je to k popukání tam viset a kopat nožkama :lol: . Naštěstí jsem tam ty dva provazy měl, ale byly dost dlouhé. Tak jsem nohama nedosáhl. Teď s tím teleskopem je to jednodušší a bezpečnější..
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Odpovědět