Slanisko

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
krcoun308
Častý návštěvník
Příspěvky: 98
Registrován: stř 27.8.2008, 20:54
Bydliště: Severní čechy

Slanisko

Příspěvek od krcoun308 »

Při své myslivecké praxi, používáme klasická slaniska. Pro srnčí malá korýtka u krmelců na kam. sůl nebo medicinární liz a pro černou zemní slanisko buď s jedlou, nebo silničářskou solí. Občas také vhodný pařez. Mám ale dotaz na recept k výrobě něčeho chutnějšího - sůl - jíl - . . . kmín . . . anýz. . . nevím. Jednou jsem slyšel od kolegy myslivce, že něco takového vaří spárkaté a objem spotřebované soli - směsi se několikrát zvět?il. Několikrát už se o tom psalo na stránkách Myslivosti, ale jsem líný hledat. takže pokud někdo zná recept, budu rád já a jistě i ostatní. Děkuji.
krcoun308
Častý návštěvník
Příspěvky: 98
Registrován: stř 27.8.2008, 20:54
Bydliště: Severní čechy

Příspěvek od krcoun308 »

našel jsem na stránkách myslivosti článek k tématu, doporučují sůl s jílem nebo hlínou v poměru 1 : 4 až 5. Tak to jdu vyzkoušet, uvidíme za jak dlouho si zvěř zvykne.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od kopov.c »

Chtěl bych se zeptat jestli a když tak jakou používáte sul? Jde mi hlavně o použití u kališt pro černou.Já osobně u kališt nelovím,ale snažím se je alespon zatraktivnit lizem atd.Používám solnou pastu lanýž,ta sice perfektně funguje,ale stačí aby trochu zapršelo a pasta se rozpustí a odplaví.Ted jsem na netu našek kostky soli s ruznýma příchutěma,tak by mě zajímalo jestli s něma někdo máte nějakou zkušenost.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Lotr »

Silničářskou sůl v žádném případě ne, je chemicky upravovaná a zvěři škodí!!!!!!!!!!!!
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od kopov.c »

Silničářskou sul by mě tam by mě tam dávat nenapadlo.Vím že obsahule nějakej bordel co je pro zvěř nebezpečnej,ale už jsem se stím setkal :( Sypali ji kolem kaliště a černá se v tom prý ráda válela.Jaký to maní mělo následky fakt nevím.Jde mi spíš o klasickou kamenou sul co se ted prodává v kostkách s ruznejma příchutěma.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od kojot »

Prasatům vždycky vysypu na zem, třeba u kaliště nebo kukuřice, obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta se vsákne do země a přiměřeně (řádně) ji prosolí. Párkrát to zopakuju a super "nenápadný" slanisko je na světě. Měli by jste vidět, jaký jsou tam pak někdy vyžraný díry.
Nenápadný slanisko proto, jelikož někteří funkcionáři bývalého JZD se snaží kontrolovat, jestli nemáme v kukuřici krmeno apod. - důvod pro napálení škod, jelikož je to neklamný důkaz, že se někdo snažil zvěř do této kultury dle jejich slov tzv. vlákat.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Mr. Fox »

solnou pastu si může každej udělat sám... stačí smíchat sůl se škrobem a trochou vody poměry už si zas nepomatuju ale zkusim to najit.. a aroma se da koupit uz skoro vsude ve forme oleje.... nekde to michaj treba s rybi moučkou, nebo do toho daj magi... já osobně používám čistě jen pastu ale musí se aplikovatk když se sucho aby zatvrdla pak jí déšt neopláchne ;)
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Jiří K. »

To Lotr. To je sice pravda, ale to srnčí ne a ne si to zapamatovat a pořád na ty přikopy leze. :lol:

Jinak nevidím jediný důvod proč sůl ještě něčím zatraktivnit, když je pro zvěř už tak dost atraktivní.
Mně by spíš zajímalo jak ji udělat neatraktivní pro naše drobné chovatele.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od kojot »

To Jiří: mám vyzkoušeno, že ve vztahu slanisková sůl - drobný chovatel, panuje přímá úměra. Čím menší kousky, tím menší zájem.
Větší problém, než drobní chovatelé byli jeden čas i domácí výrobci solných svícnů.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Jiří K. »

Tak s tímto jsem se nesetkal. Předkládáme, ale sůl mineralizovanou.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Mr. Fox »

jako že vám kradli kusi soli a vrtali do nich díru kuli svícnu??
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od kojot »

Pak bych to viděl, jak říkal Mr. Fox, na domácí výrobu solné pasty. Sůl, škrob a mineralizované přípravky pro skot (je to stejné složení, akorát jiný obal) lehce seženeš, smícháš a namažeš.............

To Mr. Fox: přesně tak, někteří se ani netajili, kde to vzali. Sůl mizela do pár dnů, aby nebyla příliš olízaná. Nechápu tento počin, běhat s batohem po lese a tahat těžkou sůl, když kilo stojí okolo desetikačky a můžeš si vybrat jaký kus chceš.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Mr. Fox »

tak to u nás zatim jen vybíraj korýtka jeden den tam nasypem a druhej den je vybráno.... ale bohužel né od zvěře
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Mr. Fox »

tady máte to složení pasty....
chlorid sodný ca. 70 %
hořčíkový roztok ca. 14 %
pojivo a škrob ca. 16 %
vonná látka anýz ca. 0,1 %

na 2 kg pasty je to 1,4 kg soli 0,28kg těch minerálů pro krávy a 0,32kg škrobu
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Náplň slaniska.

Příspěvek od Lotr »

4 Jiří K. - vím, že srnčí i černá ráda líže sůl z okrajů silnic, tomu se zabránit nedá. Měl jsem na mysli úmyslné předkládání silničářské soli zvěři do slanisk nebo krmelišť.

Co se krádeží týče, také mám negativní zkušenosti, všechna sůl v kostkách mi do 14 dní zmizela. Jak píše kolega kojot, když jsem začal dávat sůl sypanou nebo rozbitou na drobné kousky, sůl přestala mizet. Bohužel velké kostky soli s dírou uprostřed, které se dají za pár kaček koupit v ZZN, zmizely všechny.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět